
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2017 р. справа №818/1057/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
позивача - ОСОБА_1
представників відповідача - Черкасової І.В., Пономаренко О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №818/1057/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправними дій щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2 із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні Витягу №215/0/205-17 від 21 червня 2017 року; зобов'язання провести перерахунок, сформувати та видати новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2, без застосування коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки. Свої вимоги мотивує тим, що при формуванні Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, відподачем безпідставно застосований коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки в розмірі 1,897, оскільки при обчисленні вказаного коефіцієнту застосовувалися коефіцієнти індексації за 2014 та 2015 роки, хоча рішення Сумської міської ради від 06.05.2015 №4307-МР, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Суми, набрало чинності лише 01 січня 2016 року.
Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що нарахування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні позивача, було здійснено відповідно до положень п.289.2 ст. 289 Податкового кодексу України (а.с.23-26).
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представники відповідача Черкасова І.В., Пономаренко О.П. позов не визнали з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Сумської міської ради № 264-МР від 27 січня 2016 року надано ОСОБА_4 та ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 0,1341 га в АДРЕСА_2. Функціональне призначення ділянки: під розміщеними офісним та культурно-спортивним комплексом.
13 квітня 2016 року укладено договір оренди ділянки, класифікація видів цільового призначення земель: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Відповідно до договору орендна плата становить 4% від нормативної грошової оцінки землі. Розмір орендної плати на 2016 рік становить 83402,69 грн., що становить 6950,22 грн. на місяць. За наступні роки, починаючи з 2017 року, орендна плата справляється з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земель
Перша грошова оцінка земель м. Суми була проведена у 1998 році (Київ, інститут «Діпромісто»). У 2007 році вона коригувалася станом на 1.01.2007 року (м. Суми, ДП «Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»).
Рішенням Сумської міської ради від 06.05.2015 №4307-МР затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Суми, розроблену ДП "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст ДІПРОМІСТО ім. Ю.М.Білоконя. Рекомендовано управлінню Держземагенства у Сумському районі Сумської області, ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області при передачі земельних ділянок у власність, оренду та за цивільно-правовими угодами для визначення ставок земельного податку і розміру орендної плати за землю прийняти до відома та використовувати у роботі до розрахунку зазначену нормативну грошову оцінку. Рішенням встановлено момент набуття ним чинності - з 01 січня 2016 року (а.с.5).
Відповідно до ст. 20 ч.2 закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
20.06.2017 відповідачем ОСОБА_1 надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, з визначенням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки 1,897.
При підготовці витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки застосовано коефіцієнт індексації за 2014 рік - 1,249, за 2015 рік - 1,433 та за 2016 рік - 1,06 (добуток коефіцієнтів складає 1,897) (а.с.6).
Не погодившись з вказаним розрахунком, ОСОБА_1 звернувся зі скаргою до Держгеокадастру про скасування витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 20.06.2017 (а.с.7).
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, розглянувши вказану скаргу, повідомила ОСОБА_1 про те, що значення зонального коефіцієнту під час оформлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки визначається у відповідності до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Суми, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 06.05.2015 №4307-МР (а.с.8-9).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ст. 18 ч. 2 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Згідно з ч.1 ст. 20 зазначеного Закону за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
За приписами ч.ч. 1, 4 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
У свою чергу, згідно п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Отже, нормативна грошова оцінка земельних ділянок населеного пункту набирає чинності лише після її оприлюднення у встановленому порядку та не є чинною без такого оприлюднення.
Крім того, закон не пов'язує початок дії нормативної грошової оцінки з моментом отримання вихідних даних для її розробки.
З матеріалів справи вбачається, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок у м. Суми здійснюється на підставі "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Суми", яка введена в дію рішенням Сумської міської ради від 06.05.2015 №4307-МР з 01.01.2016.
Враховуючи викладене, застосування індексів інфляції за 2014 та 2015 роки є необґрунтованим.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності дій щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні Витягу №215/0/205-17 від 21 червня 2017 року.
Суд також зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, постановою Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2016, яка набрала законної сили, скасовано витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 16.09.2016 №2997/86-16, розташований за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_2.
Судом встановлено, що застосування відповідачем індексу 2014 та 2015 року є безпідставним, оскільки цей індекс характеризує зростання цін та відповідне зменшення вартості земель за попередньою, чинною на момент затвердження нормативною грошовою оцінкою. Доказів правомірності проведення індексації нормативної грошової оцінки із застосуванням індексів споживчих цін 2014-2015 року відповідачем не подано.
Крім того, постановою Вищого адміністративного суду України від 21.09.2016 у справі №К/800/16903/16 зазначено, що до прийняття уповноваженим органом рішення про затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок, така оцінка земель не є проведеною.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2 із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні Витягу №215/0/205-17 від 21 червня 2017 року та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області провести перерахунок, сформувати та видати новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2, 40034, без застосування коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, відповідно до квитанції від 28.07.2017 позивачем був сплачений судовий збір в розмірі 1280 грн. (а.с.19).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 1280 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2 із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні Витягу №215/0/205-17 від 21 червня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) провести перерахунок, сформувати та видати новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2, 40034, без застосування коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (40034, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 1280 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят грн.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя C.О. Бондар
Повний текст постанови складено 5 вересня 2017 року.