
Справа № 815/4568/17
УХВАЛА
06 вересня 2017 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Обслуговуючого кооперативу «Житлово - Будівельне Товариство «Віндзор» до Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 081/17/391-вих від 21.08.2017 року,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу «Житлово - Будівельне Товариство «Віндзор» до Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 081/17/391-вих від 21.08.2017 року.
Згідно п.6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає поверненню, з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р. (далі - Закон № 280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Частиною 1 ст. 11 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Одеська міська рада (код ЄДРПОУ 26597691; місцезнаходження: 65004, Одеська обл., місто Одеса, Думська площа, будинок 1) є органом місцевого самоврядування.
Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016р. "Про зміну найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради" Одеська міська рада вирішила, зокрема: змінити найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради; затвердити Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради у новій редакції.
Відповідно до п.1 Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створено відповідно до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про архітектурну діяльність" та інших нормативно-правових актів з метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м. Одеси.
Як вбачається з доданої до матеріалів адміністративного позову постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 081/17/391-вих від 21.08.2017р., видавником оскаржуваної постанови є Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що спір виник з приводу рішення виконавчого органу Одеської міської ради.
Таким чином, враховуючи, що оскаржується постанова, прийнята структурним підрозділом органу місцевого самоврядування, вказаний спір не підсудний Одеському окружному адміністративному суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений аконом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що справа не підсудна цьому адміністративному суду повертає її позивачеві.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про необхідність повернути адміністративний позов позивачеві.
Керуючись п.6 ч.3 ст.108, ст.ст. 18, 160, 165 КАС України, суддя
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу «Житлово - Будівельне Товариство «Віндзор» до Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 081/17/391-вих від 21.08.2017 року - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що з вказаним позовом він може звернутися до місцевого загального суду як адміністративного.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї повернути позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.М. Тарасишина