Постанова № 68692903, 22.08.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2017
Номер справи
814/509/16
Номер документу
68692903
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 серпня 2017 р. Справа № 814/509/16

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомМіського комунального підприємства "Миколаївводоканал", до за участю: представника позивача: Потапов В.М. представника відповідача: Гаргауна Я.І.Офісу великих платників податків ДФС, проскасування податкового повідомлення-рішення №0000104100 від 16.03.2016 р., ВСТАНОВИВ:

Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал" звернулось до адміністративного суду з позовом до Офіс великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000104100 від 16.03.2016 р.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що Міським комунальним підприємством "Миколаївводоканал" отримано субвенцію у загальній сумі 9 062 442, 27 грн. згідно договору № 24 "Про організацію взаєморозрахунків" від 02.12.2015 року, між позивачем, Головним управлінням Державної казначейської служби, Департаментами фінансів Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївською міською радою. Вказана сума направлена на погашення заборгованості з податку на додану вартість, що підтверджується випискою по рахунку від 16.12.2015р. та платіжним дорученням №30 від 16.12.2015р. Однак, вищевказані вимоги законодавства є невиконаними, оскільки вказана сума не була зарахована на електронний рахунок, що спричинило неможливість реєструвати податкові накладні споживачам послуг у грудні 2015 року. Тому, позивач вважає, що оскаржуване рішення прийняте на підставі безпідставних та необґрунтованих висновків, викладених в акті перевірки, чим порушено права та інтереси позивача.

Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення. Свою позицію обґрунтував тим, що позивачем несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 949 788, 38 грн., що є порушенням п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, на підставі чого відповідач вважає податкове повідомлення-рішення від 16.03.2016 року правомірним та таким, що відповідає нормам діючого законодавства, у зв'язку з чим просив суд відмовити у задоволені позову.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

МКП «Миколаївводоканал» є платником податку на додану вартість.

19 лютого 2016 року СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за грудень 2015 року Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" з урахуванням даних Єдиного реєстру податкових накладних, у тому числі перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено Акт № 8/28-08-47-40/31448144 від 19.02.2016 року (арк. справи 29-31).

Перевіркою встановлено порушення позивачем п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 949 788, 38 грн., у тому числі: - з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму ПДВ 847 435, 38 грн.; - з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 83 916, 72 грн.; з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 18 436, 28 грн.

За результатами розгляду Акту перевірки № 8/28-08-47-40/31448144 від 19.02.2016 року відповідачем 16 березня 2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000104100, яким до позивача застосована штрафна (фінансова) санкція у сумі 107 057 грн. 76 коп. (арк. справи 9-10).

Не погоджуючись з податковим повідомленням - рішенням позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню суд виходить з наступного.

В зв'язку зі змінами, внесеними у Податковий кодекс України, позивач зареєстрований у системі електронного адміністрування з податку на додану вартість та Державною казначейською службою України йому автоматично відкрито електронний рахунок за № 37517000062856, з якого відбувається сплата вказаного податку до бюджету.

Зазначені зміни спрямовані на впорядкування податкових відносин при використанні субвенції з державного бюджету для сплати податкових платежів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню». За результатами цих змін на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України.

МКП «Миколаївводоканал» отримано субвенцію у загальній сумі 9 062 442, 27 грн. згідно договору № 24 "Про організацію взаєморозрахунків" від 02.12.2015р. між Позивачем, Головним управлінням Державної казначейської служби, Департаментами фінансів Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївською міською радою.

Позивачем не заперечується факт несвоєчасності реєстрування податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 949 788, 38 грн., але зазначено, що вказане порушення вчинено не з вини МКП «Миколаївводоканал», оскільки відповідно до виписки по рахунку від 16.12.2015 та платіжного доручення № 30 від 16.12.2015, вказана сума направлена на погашення заборгованості з податку на додану вартість. Однак, внаслідок протиправного невиконання відповідачем Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, зазначена сума не була зарахована на електронний рахунок, що і спричинило неможливість реєструвати податкові накладні споживачам послуг у грудні 2015 року.

З таким твердженням позивача суд не може погодитись виходячи з наступного.

Так, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції відповідно до ст. 120-1 Податкового кодексу України розраховані відповідачем: 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів.

Судом досліджено Розрахунок штрафу та кількість днів затримки, які зазначені у Додатку до податкового повідомлення-рішення № 0000104100 від 16.03.2016 року.

У ході камеральної перевірки даних податку на додану вартість за грудень 2015 року з урахуванням даних Єдиного реєстру податкових накладних, з питання своєчасної реєстрації податкових накладних, виписаних платником у грудні 2015 року встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України - МКП «Миколаївводоканал», що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 949 788, 38 грн., у тому числі: - з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму ПДВ 847 435, 38 грн.; - з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 83 916, 72 грн.; з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 18 436, 28 грн.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Відповідно до п.11 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції на час виникненя спірних правовідносин) з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Отже, аналізуючи фактичні обставини справи та наведені вище норми, суд приходить до висновку, що виписка податкової накладної та реєстрація її у Єдиному реєстрі податкових накладних, у встановлений законодавством термін, є обов'язком платника податків.

Суд не приймає до уваги довід позивача, що вказане порушення відбулося з вини відповідача, який не збільшив суму поповнення електронного рахунку позивача у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, оскільки нормами ПКУ не передбачено виключень стосовно звільнення від відповідальності з цих підстав.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що оскільки позивачем було порушено визначений законом строк реєстрації та коригування податкових накладних, то відповідачем правомірно застосовано до МКП «Миколаївводоканал» штрафні санкції у відповідності до п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку відмови в задоволені позову, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні позову відмовити.

2. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Суддя В. В. Біоносенко

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 23.08.17

Суддя В.В. Біоносенко