
Справа № 522/23206/16-ц
Провадження №2/522/4468/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2017 року Приморський районний суд м Одеси у складі:
головуючого судді - Кравчук Т.С.
при секретарі судового засідання – Антонецькому С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання третіх осіб ОСОБА_1, ОСОБА_2 про закриття провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до Департаменту міського господарства Одеської міської ради, КП «Міське агентство з приватизації житла» про скасування в частині розпорядження органу приватизації та свідоцтва про право власності,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Приморського районного суду м.Одеси знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_3 до Департаменту міського господарства Одеської міської ради, КП «Міське агентство з приватизації житла» про скасування в частині розпорядження органу приватизації та свідоцтва про право власності.
Представник третьої особи ОСОБА_1 надала до суду заяву, в якій просить закрити провадження по справі в частині позовних вимог про скасування в частині розпорядження органу приватизації та свідоцтва про право власності, так як данні вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позивач у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання представника третьої особи про закриття провадження по справі, так як вважає, що справу необхідно розглядати у порядку цивільного судочинства.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи, вислухавши пояснення сторін, вважає, що в задоволенні клопотання слід відмовити на підставі наступного.
Відповідно до п 1 ч.1 ст.205 ЦПК України однією з підстав закриття провадження у справі являється, те що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції (стаття 15 ЦПК).
За приписами ч.ч.1 та 2 зазначеної статті суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
У п.3, абз. 2 п.21 та п.23 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» містяться роз’яснення що, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17), Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12), Кримінальним процесуальним кодексом України або Кодексом України про адміністративні правопорушення віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
У зв'язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно із вимогами п.1 ч.2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб’єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1 статті 3 КАС України).
В силу п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб’єкт владних повноважень орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З аналізу наведених норм законодавства видно, що публічно-правовим спором, відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України, є публічно-правовий спір, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Враховуючи те, що у даному випадку виник спір з приводу житлових правовідносин, суд вважає, що зазначена справа повинна розглядатись у порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 205 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання третіх осіб ОСОБА_1, ОСОБА_2 про закриття провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до Департаменту міського господарства Одеської міської ради, КП «Міське агентство з приватизації житла» про скасування в частині розпорядження органу приватизації та свідоцтва про право власності, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Суддя:
05.09.2017