Постанова № 6867057, 17.08.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.08.2009
Номер справи
2а-4993/09/2670
Номер документу
6867057
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16:40 № 2а-4993/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Давиденко Д.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Київського міського центру зайнятості

до Державної організації «Кіровська територіальна інспекція державного

геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та

використанню надр»

про стягнення суми штрафу в розмірі 92727,50 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Київський міський центр зайнятості звернувся з позовом про стягнення з Державної організації «Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр». 92727,50 грн.

Ухвалою суду від 25.05.2009 р. закінчене підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 20.07.2009 р.

Під час судового розгляду представник позивача підтримав позов у повному обсязі. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач при вивільненні своїх працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці не повідомив про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, а в десятиденний строк після їх вивільнення не надав списків фактично вивільнених працівників, чим порушив ч. 5 ст. 20 Закону України „Про зайнятість населення”. В звязку з цим до відповідача на підставі абз. 2 ч. 1 ст. 20 Закону було застосовано штрафні санкції у розмірі 92727,50 грн.

Оскільки сума штрафних санкцій до Київського міського центру зайнятості у встановлені законодавством строки відповідачем не сплачена, позивач просить стягнути її у судовому порядку.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на безпідставність вимог позивача, оскільки стверджує, що повідомляв Шевченківський районний центр зайнятості м. Києва 07 травня 2008 року. Таким чином Фонд був своєчасно попереджено про вивільнення працівників.

Крім того відповідач зазначає, що один із вивільнених працівників був працевлаштований, у звязку з чим, Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не завдано втрат.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як підтверджено матеріалами справи, під час перевірки Державної організації «Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр»(ідент. код 20077619) Інспекцією з контролю за додержанням законодавства про зайнятість Київського міського центру зайнятості виявлено порушення відповідачем п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», про що складено акт № 12/10-ш від 12.03.2009 р. про порушення законодавства України про зайнятість населення (далі - акт). Актом встановлено наступне.

Наказами директора відповідача № 162/к від 07.11.2008 р. за п. 1 ст. 40 КЗпП України (у зв'язку із скороченням штату) з 07.11.2008 р. звільнено ОСОБА_2 та № 163/к від 07.11.2008 р. за п. 1 ст. 40 КЗпП України (у звязку із скороченням штату) з 07.11.2008 р. звільнено ОСОБА_1.

Звіт за формою № 4-ПН (план) про заплановане вивільнення працівників до Шевченківського районного центру зайнятості подано 07.05.2008р. (вх. №266). Звіт за формою № 4-ПН (факт) про фактичне вивільнення працівників не подавався.

Зазначені обставини підтверджуються матеріалами справи.

Згідно з п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - списки фактично вивільнених працівників.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до державного фонду сприяння зайнятості і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

Згідно з довідкою Державної організації «Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр»річна заробітна плата працівника ОСОБА_2 становить 39723,56 грн., річна заробітна плата працівника ОСОБА_1. становить 53003,94 грн.

В акті № 12/10-ш від 12.03.2009 р. про порушення законодавства України про зайнятість відповідачем запропоновано сплатити штраф у сумі 92727,50 грн. протягом десяти днів.

Вказаних в акті вимог відповідач не виконав.

Як свідчать матеріали справи, з метою досудового врегулювання питання Київським міським центром зайнятості до Державної організації «Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр»було направлено претензію № 11-3277 від 02.04.2009 р.

Відповіді на претензію Київський міський центр зайнятості не отримав. Станом на час розгляду спору кошти у сумі 92727,50 грн. на рахунок Київського міського центру зайнятості не надходили. Доказів зворотного суду не надано.

Розглядаючи спір по суті, суд відзначає, що право Київського міського центру зайнятості нараховувати (стягувати) з підприємств, установ, організацій штрафи за порушення п. 5 ст. 20 Закон України «Про зайнятість населення»регламентовано цим Законом та Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 № 47 „Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР „Про зайнятість населення” (далі постанова Кабінету Міністрів України № 47).

Згідно з пунктами 1, 2, 4 (пп. «ф»), 8 (пп. «л») Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 47, державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості.

Державна служба зайнятості відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, законодавства про зайнятість населення.

Державна служба зайнятості має право стягувати відповідно до Закону України «Про зайнятість населення»штрафи з підприємств, установ, організацій усіх форм власності у разі неподання або порушення строків подання державній службі зайнятості письмового повідомлення про наступне вивільнення працівників, як це передбачено пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення».

Оскільки Київський міський центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості, а також є юридичною особою, то за таких обставин Київський міський центр зайнятості наділений правом звертатися до адміністративного суду з позовами про стягнення штрафів, в т.ч. за порушення п. 5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення».

Згідно з п. п. 1, 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 47, Інспекція входить до складу державної служби зайнятості та складається з інспекції Державного центру зайнятості Мінпраці, інспекцій центрів зайнятості АРК, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості на правах підрозділів відповідних центрів зайнятості. Інспекція здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість.

Інспекція має право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ, організацій усіх форм власності за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5, 20, 8, 18 Закону України «Про зайнятість населення».

Таким чином Київський міський центр зайнятості є складовою державної служби зайнятості, а, отже, наділений повноваженнями бути позивачем у справах про стягнення з підприємств, установ, організацій штрафів, в т.ч. за порушення п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».

Беручи до уваги до уваги те, що суму штрафних санкцій у розмірі 92727,50 грн. за порушення ч. 5 ст. 20 Закону України „Про зайнятість населення” відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього зазначеної заборгованості підтверджується матеріалами справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідність розрахунку штрафних санкцій законодавству перевірено судом. Відповідачем не спростовано правильність цього розрахунку. Посилання відповідача на те що Інспекція своєчасно та в повному обсязі сплачує внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та подання звіту за формою № 4-ПН (план) про заплановане вивільнення працівників ОСОБА_2 і ОСОБА_1. на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП подано до Шевченківського районного центру зайнятості подано 07.05.2008р. (вх. №266). В даному випадку відповідальність відповідача у вигляді штрафу настає не за невиконання грошових зобовязань та не за невиконання зобовязань по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, податків і зборів, а фактично мова йде про відповідальність за порушення норми Закону України „Про зайнятість населення” щодо подання відповідної звітності, а саме звіт за формою № 4-ПН (факт) про фактичне вивільнення працівників а не про планове вивільнення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державної організації «Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» (03057, м. Київ, вул.. Ежена Потьє, 16, ід. код 20077619, р/р 26004140123400 в АКІБ «УкрСиббанк»КДР, МФО 351005) на користь Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-б, р/р 37179301900001 в Управлінні Державного казначейства м. Києва, МФО 820019, код 03491091) 92727,50 грн. (девяносто дві тисячі сімсот двадцять сім гривень 50 копійок) штрафу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 18.09.2009.