ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/3627/17
Провадження № 1-кс/210/1601/17
"05" вересня 2017 р.
Слідчий суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Вікторович Н.Ю., розглянувши винесене в рамках кримінального провадження №12017040710002167 від 28 серпня 2017 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.241 ч.1 КК України, клопотання прокурора Криворізької місцевої прокуратури №1 Дніпропетровської області, юриста 1-го класу Іванова В.Г., про призначення виїзної позапланової документальної перевірки, -
В С Т А Н О В И В:
04 вересня 2017 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із вищевказаним клопотанням про призначення виїзної позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного та екологічного законодавства Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг», звернувся прокурор Криворізької місцевої прокуратури №1 Дніпропетровської області, юрист 1-го класу Іванов В.Г.
В обґрунтування клопотання прокурор вказує на ті обставини, що в провадженні СВ Металургійного ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017040710002167 від 28 серпня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.241 ч.1 КК України. Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Криворізькою місцевою прокуратурою №1 Дніпропетровської області.
Під час досудового розслідування попередньо встановлено, що 28 серпня 2017 року до чергової частини Металургійного ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області надійшов рапорт дільничного офіцера поліції СПП Металургійного ВП КВП Голоти В.О. про те, що при здійсненні моніторингу та перевірки інформації в мережі інтернет, ним було виявлено опубліковану статтю «Кривий Ріг - задихається», з метою перевірки викладеної у вказаній статті інформації та встановлення осіб, які здійснюють забруднення атмосферного повітря в
м. Кривий Ріг на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», необхідно провести досудове розслідування, оскільки в діях невстановлених осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.241 ч.1 КК України.
Суспільна небезпечність злочину полягає в тому, що забруднення атмосферного повітря створює небезпеку для життя, здоров'я людей у м. Кривому Розі.
Забруднення атмосферного повітря завдає суттєвої шкоди здоров'ю людей м. Кривого Рогу, наносить серйозні економічні збитки. Дослідження показують, що 90-95% захворювань верхніх дихальних шляхів і 30-40% захворювань загального характеру обумовлено тим, що мешканці м. Кривого Рогу дихають повітрям, у якому концентрація шкідливих речовин в 5 і більше разів перевищує допустимі норми.
Зважаючи на обставини, які були встановленні та вище викладені, виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (код ЄДРПОУ:24432974), яке знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, будинок 1, з питань дотримання вимоги природоохоронного та екологічного законодавства.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп.«б» п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст.36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп.«в» п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки».
Крім того, на виконання ст.31 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік» Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року №408, відповідно до п.2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку до Постанови «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року №408, однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Державна інспекція сільського господарства України.
Відповідно до ч.2, Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №459/2011, Державна інспекція сільського господарства України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра.
Матеріали перевірки Державної екологічної інспекції у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт забруднення атмосферного повітря у м. Кривому Розі, та вона має обов'язково використана у даному кримінальному провадженні для проведення повного, об'єктивного та всебічного розслідування всіх обставин.
Таким чином, на цей час слідчий, прокурор позбавлені можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
На підставі викладеного прокурор просив клопотання задовольнити.
Вивчивши матеріали клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Так, відповідно до положень ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є документи.
Згідно ст.85 КПК України, належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Відповідно до ст.99 ч.2 п.4 КПК України, до документів як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Питання призначення позапланових заходів державного нагляду (контролю) самим Кримінальним процесуальним кодексом України не врегульовано, а врегульовано іншими нормативно-правовими актами, які складають кримінальне процесуальне законодавство, відповідно до ст.1 ч.2 КПК України.
Так, ст.1 ч.2 КПК України передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Разом з цим, відповідно до ст.9 ч.6 КПК України у випадках коли положення КПК України не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження.
Діючим кримінально-процесуальним законодавством України прямо не передбачено повноважень прокурора щодо призначення ревізій і перевірок.
Однак, у відповідності до ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом отримання від органів державної влади висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів, з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Отже, для кримінального провадження першочергове значення має встановлення обставин додержання вимог природоохоронного та екологічного законодавства ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», що є важливим доказом доведення чи спростування відомостей про порушення посадовими особами ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» вимог природоохоронного та екологічного законодавства України. Вказані докази є можливим отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження лише отримавши дозвіл на проведення перевірки відповідного суб'єкта господарювання.
Отже, в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні виїзної позапланової документальної перевірки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (код ЄДРПОУ:24432974), яке знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, будинок 1, з питань дотримання вимог природоохоронного та екологічного законодавства, проведення якої прокурор просить доручити фахівцям Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49000, м. Дніпро, вул. Лабораторна, буд.№69.
Враховуючи викладене, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, керуючись ст.ст.84, 85, 92, 93, 110, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Винесене в рамках кримінального провадження №12017040710002167 від 28 серпня 2017 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.241 ч.1 КК України, клопотання прокурора Криворізької місцевої прокуратури №1 Дніпропетровської області, юриста 1-го класу Іванова В.Г., про призначення виїзної позапланової документальної перевірки, - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» (код ЄДРПОУ:24432974), яке знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, будинок 1, строком 10 днів з питань дотримання вимоги природоохоронного та екологічного законодавства.
Виконання даної ухвали доручити фахівцям Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49000, м. Дніпро, вул. Лабораторна, буд.№69.
Акт позапланової перевірки оформити у відповідності з вимогами діючих норм чинного законодавства.
Матеріали проведення перевірки (в оригіналах) направити до Криворізької місцевої прокуратури №1 Дніпропетровської області для долучення до матеріалів кримінального провадження №12017040710002167.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Н. Ю. Вікторович