Ухвала суду № 68657905, 05.09.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2017
Номер справи
817/57/17
Номер документу
68657905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"05" вересня 2017 р. Справа № 817/57/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" квітня 2017 р. у справі за позовом Дочірнього підприємства "Регіон-Інвест" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування наказу, поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами ,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2017 року Дочірнє підприємство "Регіон-Інвест" (далі - ДП "Регіон-Інвест") звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ від 25.12.2015 року №446 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №2759 від 27.08.2002 року та поновити дію спеціального дозволу.

Обґрунтовуючи позов позивач зазначив, що ним отримано спеціальний дозвіл на видобування базальтів придатних для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового з родовища "Полицьке-ІІ": Рівненська область, Володимирецький район, 3,00 км на північний захід від с. Полиці №2759 від 27.08.2002 року, строком дії до 2032 року. Оспорюваним наказом дію вказаного дозволу зупинено у зв'язку із порушенням ст. 24, 53 Кодексу України про надра, які виявлено за наслідками перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини). Такі висновки відповідача позивач вважає безпідставними, зазначав, що судовими рішеннями, які набрали законної сили, встановлено відсутність виявлених порушень з боку ДП "Регіон-Інвест". Крім того, виявлені порушення були усунуті ним у спосіб, визначений законом, проте не взято відповідачем до уваги.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26.04.2017 позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 25.12.2015 року №446 "Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №2759, виданого 27.08.2002 року Дочірньому підприємству "Регіон-Інвест".

Поновлено Дочірньому підприємству "Регіон-Інвест" дію спеціального дозволу на користування надрами №2759, виданого 27.08.2002 року.

Присуджено на користь позивача - Дочірнього підприємства "Регіон-Інвест" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державної служби геології та надр України судовий збір у сумі 1600,00 грн.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що під час перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин було виявлено порушення надрокористувачем вимог законодавства та Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 09.04.2013 року №2759, які стали підставою для винесення оспороюваного наказу. Також вказав, що позивачем пропущено строк звернення з зазначеним позовом до суду.

Суд розглядає справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судом встановлено, що Державною службою геології та надр України видано ДП "Регіон-Інвест" спеціальний дозвіл на користування надрами від 27.08.2002 року №2759, строком дії до 27.08.2032 року, на видобування базальтів придатних для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового з родовища "Полицьке-ІІ": Рівненська область, Володимирецький район, 3,00 км на північний захід від с. Полиці (а.с. 7).

На підставі постанови слідчого Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області від 12.08.2015 року та наказу Державної служби геології та надр України "Про проведення позапланової перевірки ДП "Регіон-Інвест" від 07.09.2015 року №276 Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) Дочірнім підприємством "Регіон-Інвест", результати якої оформлені актом від 10.09.2015 року №06-05/25/2015-27/у(89) (а.с. 27-32, 145-153).

Проведеною перевіркою було виявлено такі порушення:

- не виконуються вимоги пп. 5.3 п. 5 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 09.04.2013 року №2759, п. 4 Програми робіт з видобування базальтів Полицького-ІІ родовища, що є додатком 2 до Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 09.04.2013 року №2759, в частині підготовки матеріалів для переоформлення земельного відводу і отримання його в установленому порядку, що є порушенням ст. 18, 24 Кодексу України про надра, ст. 125, 126 Конституції України, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами;

- не виконуються вимоги пп. 7.1 п. 7 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 09.04.2013 року №2759, в частині зобов'язання надрокористувача щороку подавати до Державної служби геології та надр України інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Державної служби геології та надр України, що є порушенням ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами;

- наявна геологічна документація надана не у повному обсязі, що є порушенням ст. 53 Кодексу України про надра, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами;

- не надано лист Держгірпромналяду України від 28.12.2011 року №10144/0/3.1-6/11, що є порушенням ст. 24 Кодексу України про надра та Порядку;

- надрокористувач після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759 не зупинив проведення робіт на наданій йому ділянці, а саме з 21.07.2015 року відповідно до Книги обліку руху гірничої маси на Полицькому-ІІ родовищі було проведено вибухові роботи на горизонті +146 м, згідно листа ДП "Регіон-Інвест" від 10.09.2015 року №49, об'єм підривної породи склав 17659 м куб., що є порушенням Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.

За наслідками перевірки Державною службою геології та надр України винесено припис від 14.09.2015 року №405-14/06, яким ДП "Регіон-Інвест" зобов'язано усунути порушення законодавства у строк до 23.10.2015 року (а.с. 38, 122-123).

Наказом Державної служби геології та надр України від 25.12.2015 року №446 Дочірньому підприємству "Регіон-Інвест" зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759, у зв'язку із порушенням вимог ст. 24, 53 Кодексу України про надра, ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі пп. 1, пп. 8 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 та надано 10 календарних днів для усунення зазначених порушень законодавства (а.с. 155-157).

Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян передбачено Кодексом України про надра.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1)надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Згідно з ч. 1 ст. 53 Кодексу України про надра, при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися:

1) застосування раціональних, екологічно безпечних технологій видобування корисних копалин і вилучення наявних у них компонентів, що мають промислове значення, недопущення наднормативних втрат і погіршення якості корисних копалин, а також вибіркового відпрацювання багатих ділянок родовищ, що призводить до втрат запасів корисних копалин;

2) здійснення дорозвідки родовищ корисних копалин та інших геологічних робіт, проведення маркшейдерських робіт, ведення технічної документації;

3) облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності;

4) недопущення псування розроблюваних і сусідніх з ними родовищ корисних копалин в результаті проведення гірничих робіт, а також збереження запасів корисних копалин родовищ, що консервуються;

5) складування, збереження та облік корисних копалин, а також відходів виробництва, що містять корисні компоненти і тимчасово не використовуються;

6) раціональне використання розкривних порід і відходів виробництва;

7) безпечне для людей, майна і навколишнього природного середовища ведення робіт.

За приписами пп. 1, пп. 8 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (надалі - Порядок), дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, в тому числі, в разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Частина 1 статті 25 Кодексу України про надра гарантує, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Судом встановлено, що підставою для проведення перевірки позивачем господарської діяльності відповідача, стали наявність наказу Державної служби геології та надр України від 19.06.2015 року №165 Дочірньому підприємству "Регіон-Інвест", яким було зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759, у зв'язку із наявністю заборгованості з рентної плати за користування надрами у сумі 230300,00 грн та факт незаконного видобутку базальтів без відповідних дозвільних документів.

Але встановлено, що відповідачем заборгованість з рентної плати за користування надрами у сумі 230300,00 грн була погашена ще до видання наказу №165.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09.09.2015 року у справі №817/2160/15, яка набрала законної сили 18.11.2015 року, пункт 2 наказу Державної служби геології та надр України від 19.06.2015 року №165 скасовано, Дочірньому підприємству "Регіон-Інвест" поновлено дію спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759 (а.с. 14-26, 62-66).

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що оскільки наказ Державної служби геології та надр України від 19.06.2015 року №165 був скасований у судовому порядку, він не міг породжувати жодних наслідків щодо припинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759.

Судом також встановлено, що Дочірньому підприємству "Регіон-Інвест", на підставі укладених між ним та Володимирецькою районною державною адміністрацією договорів оренди від 30.10.2006 року, надані у користування відповідно 24.7 га та 5.5 га під розробку кар'єру базальтів, що знаходиться на території Полицької сільської ради Володимирецького району за межами населеного пункту на 7 років (а.с. 8-13).

30.04.2013 року відповідно до умов вищезазначених договорів Дочірнє підприємство "Регіон-Інвест" звернулося з відповідним листом до Рівненської обласної державної адміністрації про продовження договорів оренди. Крім того встановлено, що відповідач неодноразово звертався з відповідними заявами про надання йому земельних ділянок під довгострокову оренду. Наявні договори оренди земельних ділянок на даний час не розірвані та не визнані незаконними в судовому порядку.

Відтак, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що зазначені обставини свідчать про відсутність у позивача порушення в частині невиконання ним вимоги пп. 5.3 п. 5 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 09.04.2013 року №2759, п. 4 Програми робіт з видобування базальтів Полицького-ІІ родовища, що є додатком 2 до Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 09.04.2013 року №2759, в частині підготовки матеріалів для переоформлення земельного відводу і отримання його в установленому порядку.

Також встановлено, що постановою слідчого СУ ГУ Національної поліції в Рівненській області від 30.06.2016 року, кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, визначеного ч. 2 ст. 240 КК України закрито за відсутністю кримінального правопорушення.

Постановою про закриття кримінального провадження підтверджується, що 11.07.2015 під час проведення досудового розслідування було вилучено спецтехніку, належну Дочірньому підприємству "Регіон-Інвест", яка була розташована на території родовища Полицьке-11 в с. Полиці, зокрема автомобілі "Белаз", бульдозери, екскаватори, гідравлічний буровий агрегат. Зазначена техніка була повернута лише 30.06.2016 року (а.с. 33-37).

Отже, зазначене спростовує висновки акту перевірки щодо невиконання надрокористувачем вимог наказу про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759 та про проведення надрокористувачем будь-яких вибухових робіт та вивезення породи на наданій йому ділянці 21.07.2015 року.

Судом також встановлено, що позивачем були направлені на адресу відповідача листи від 22.10.2015 року №54, від 10.12.2015 року №61, від 14.12.2015 року №62, від 17.12.2015 року №64, в яких повідомлено про усунення порушень законодавства, на підтвердження чого надано необхідні докази. При цьому, в матеріалах справи наявні докази отримання відповідачем цих листів і документів (а.с. 39-43), що свідчить про відсутність порушень в частині відсутності інформації щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством, відсутності повної геологічної документації, відсутності листа Держгірпромналяду України від 28.12.2011 року №10144/0/3.1-6/11. Щодо посилань відповідача в апеляційній скарзі на ту обставину, що вищевказані листи надійшли після закінчення строку на усунення порушень законодавства в сфері надрокористування згідно припису, суд зауважує, що в приписі встановлено строк для усунення порушень до 23.10.2015, лист №54 від 22.10.17 про усунення всіх зауважень та порушень був направлений на адресу відповідача 23.10.2017 (отримано 29.10.2017), тобто вимоги припису щодо терміну усунення порушень були виконані.

Обставини відсутності з боку Дочірнього підприємства "Регіон-Інвест" порушень, описаних в акті перевірки від 10.09.2015 року №06-05/25/2015-27/у(89), встановлені в постанові Рівненського окружного адміністративного суду від 24.05.2016 року та ухвалі Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2016 року по справі №817/368/16, які набрали законної сили та які не підлягають доказування під час розгляду даної адміністративної справи в силу вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 44-61).

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наказ Державної служби геології та надр України від 25.12.2015 року №446 в частині зупинення Дочірньому підприємству "Регіон-Інвест" дії спеціального дозволу на користування надрами від 27.08.2002 року №2759 не відповідає критеріям правомірності та підлягає скасуванню, а дія спеціального дозволу поновленню.

Судова колегія також вважає безпідставними доводи відповідача щодо пропущення позивачем передбаченого ст. 99 КАС України строку на оскарження наказу №446 від 25.12.2015 та погоджується з висновком суду першої інстанції про поважність причин пропуску строку звернення до суду, про що викладено в ухвалі від 26.04.2017р. (а.с. 171-172).

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанова суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак підстави для скасування чи зміни судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" квітня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Дочірнє підприємство "Регіон-Інвест" вул.Ковельська,4, с.Полиці, Володимирецький район, Рівненська область, 34374

3- відповідачу/відповідачам: Державна служба геології та надр України вул.Ежена Потьє,16, м.Київ, 03680

- ,