
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
30 серпня 2017 рокусправа № 804/2956/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Коршуна А.О. (доповідач)
суддів: Чередниченка В.Є. Панченко О.М.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної організації «Комбінат «Салют»на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2017 р. у справі №804/2956/17за позовом:Державної організації «Комбінат «Салют»до: про:Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, Головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Уріщенко А.В. скасування припису
ВСТАНОВИВ:
13.05.2017р. Державна організація «Комбінат «Салют» (далі - ДО «Комбінат «Салют») звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (далі - ГУ Держпраці у Дніпропетровській області), Головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Уріщенко А.В. (далі - інспектор) про скасування припису /а.с. 4-8/.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.05.2017р. за вищезазначеним адміністративним позовом було відкрито провадження в адміністративній справі №804/2956/17 та справу було призначено до судового розгляду /а.с. 2/.
Позивач, посилаючись у позовній заяві на те, що 24.04.2017р. до ДО «Комбінат «Салют» звернулась інспектор з направленням на проведення позапланової перевірки №114 від 20.04.2017р., за результатами якої складено акт №148/4.1-7 від 28.04.2017р. та припис №148/4.1-7-109 від 28.04.2017р., відповідно до вимог цього припису позивач зобов'язується усунути порушення та забезпечити виконання вимог ч. 1 ст. 259 КЗпП України, ч. 4 ст. 35 Закону України «Про оплату праці», а саме підготувати та надати інформацію та документи, які необхідні для проведення перевірки, однак позивач вважає вказаний припис протиправним, оскільки перевірка була проведена безпідставно, тому просить суд визнати протиправним з моменту його прийняття та скасувати припис №148/4.1-7-109 від 28.04.2017р., винесений інспектором.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2017р. у справі №804/2956/17 в задоволенні адміністративного позову відмовлено (суддя Коренев А.О.) /а.с. 87-92/.
Позивач, не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу /а.с. 97-100/, у якій посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду даної справи не було з'ясовано усі обставини справи, які мають значення для її вирішення та зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до постановлення ним рішення у справі з порушенням норм чинного матеріального та процесуального права, тому просив суд скасувати постанову суду першої інстанції від 20.06.2017р. та постановити у справі нове рішення, яким задовольнити заявлені ним позовні вимоги у повному обсязі.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції від 20.06.2017р. у даній справі скасувати та постановити у справі нове рішення, яким позов задовольнити.
Відповідач - Головний державний інспектор Уріщенко А.В., яка представляла інтереси і ГУ Держпраці у Дніпропетровській області /а.с. 111/, у судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції від 20.06.2017р. у даній справі залишити без змін.
Заслухавши у судовому засіданні представників позивача та відповідача, перевіривши у судовому засіданні доводи апеляційної скарги, матеріали справи та прийняте судом першої інстанції рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню за наступних підстав.
Під час розгляду даної адміністративної справи , як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що 24.04.2017р. інспектор звернулась до ДО «Комбінат «Салют» на підставі наказу ГУ Держпраці у Дніпропетровській області №734-П від 20.04.2017р. /а.с. 120/ з направленням №114 від 20.04.2017р. на проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про працю з питань, викладених у зверненнях народного депутата України Безбаха Я.Я. №НД-43 від 17.03.2017р., №НД-46 від 30.03.2017р., за згодою Держпраці на проведення перевірки №4538/4/4.1-ДП-17 від 18.04.2017р. /а.с. 62/, за результатами такої перевірки інспектором було складено акт №148/4.1-7 від 28.04.2017р.
З ксерокопії акту перевірки вбачається, що інспектором зроблено висновки щодо порушення позивачем ч. 1 ст. 259 КЗпП України, ч. 4 ст. 35 Закону України «Про оплату праці», а саме ДО «Комбінат «Салют» не надано документів, необхідних для проведення перевірки, що фактично є недопущенням до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, а тому неможливо дослідити питання, викладені в зверненні народного депутата України Я.Я. Безбаха №НД-43 від 17.03.2017р., №НД-46 від 30.03.2017р. /а.с. 117-119/, у зв'язку з чим інспектором був винесений припис №148/4.1-7-109 від 28.04.2017р., яким зобов'язано позивача усунути порушення та забезпечити виконання вимог ч. 1 ст. 259 КЗпП України, ч. 4 ст. 35 Закону України «Про оплату праці», а саме: підготувати та надати інформацію та документи, які необхідні для проведення перевірки /а.с .10-13/.
Відповідно до норм діючого законодавства, яким врегульовано питання нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, яка, в свою чергу, є центральним органом виконавчої влади, а Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області здійснює діяльність у сфері нагляду за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сері державного нагляду (контролю), і копія такого погодження на проведення такої перевірки повинна бути пред'явлена посадовими особами органів державного нагляду (контролю) керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання. Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
З направлення ГУ Держпраці у Дніпропетровській області №114 від 20.04.2017р. на проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про працю вбачається, що перевірку буде проведено з питань, викладених у зверненнях народного депутата України Безбаха Я.Я. №НД-43 від 17.03.2017р., №НД-46 від 30.03.2017р. та за згодою Держпраці на проведення перевірки №4538/4/4.1-ДП-17 від 18.04.2017р. /а.с. 62/.
Зазначене направлення було видано на підставі наказу ГУ Держпраці у Дніпропетровській області №734-П від 20.04.2017р. /а.с. 120/, в якому також зазначено, що перевірку необхідно здійснити на підставі звернень народного депутата України Безбаха Я.Я. №НД-43 від 17.03.2017р., №НД-46 від 30.03.2017р.
З депутатського звернення Безбаха Я.Я. №НД-43 від 17.03.2017р. до Кабінету Міністрів України вбачається: мова оригіналу «Мені, як народному депутату України, надійшла інформація щодо вчинення дій по доведенню до банкрутства комбінату «Салют». … прошу організувати ретельну перевірку викладених обставин і фактів та вжити відповідних заходів реагування» /а.с. 57/.
З депутатського звернення Безбаха Я.Я. №НД-46 від 30.03.2017р. до Прем'єр -Міністра України Гройсмана В.Б. вбачається: мова оригіналу «…учитывая опасность утечки аммиака из системы, прошу Вас рассмотреть вопрос направления специалистов для проверки соблюдения мер безопасности на данном предприятии» /а.с. 60/.
До вищевказаних звернень Першим віце-прем'єр-міністром України - Міністром економічного розвитку і торгівлі України - С. Кубів - були направлені на адресу, серед інших, в тому числі, Держпраці листи з вимогою розглянути та надати відповідь народному депутату України Безбаху Я.Я. та поінформувати Кабінет Міністрів /а.с. 56, 59/.
Департамент з питань праці Держпраці листом №4538/4/4.1-ДП-17 від 18.04.2017р. направляє ГУ Держпраці у Дніпропетровській області вищевказані звернення народного депутата України Безбаха Я.Я. щодо можливого порушення законодавства про працю посадовими особами ДО «Комбінат «Салют» та доручає розглянути ці звернення та провести перевірку викладених у зверненнях питань /а.с. 55/.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи держаної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищезазначені фактичні обставини справи, які були встановлені судом під час розгляду справи та наведені норми чинного законодавства, яке регулює відносини, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що призначення і проведення позапланової перевірки додержання законодавства про працю суб'єкта господарювання - ДО «Комбінат «Салют» з питань, викладених у зверненнях народного депутата України Безбаха Я.Я. №НД-43 від 17.03.2017р., №НД-46 від 30.03.2017р., та за згодою Держпраці на проведення перевірки №4538/4/4.1-ДП-17 від 18.04.2017р. було здійснено з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки питання народного депутата України Безбаха Я.Я., викладені у зазначених зверненнях, жодним чином не стосуються сфери нагляду за додержанням законодавства про працю, а саме питання щодо вчинення дій по доведенню до банкрутства комбінату «Салют», дотримання вимог з безпеки цього підприємства належать до виключної компетенції інших органів державної влади і відповідач - ГУ Держпраці у Дніпропетровській області, який є повноважним органом, що забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю на території Дніпропетровської області, здійснюючи дії по проведенню перевірки позивача, складаючи акт за результатами такої перевірки та приймаючи оскаржуваний припис, діяв не в межах повноважень та не у спосіб, який визначено чинним законодавством, відповідно, припис інспектора №148/4.1-7-109 від 28.04.2017р. є таким, що прийнятий необґрунтовано та безпідставно.
За таких обставин колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції від 20.06.2017р. підлягає скасуванню.
Вирішуючи позовні вимоги позивача, колегія суддів вважає необхідним визнати протиправним та скасувати припис Головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Уріщенко А.В. №148/4.1-7-109 від 28.04.2017р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної організації «Комбінат «Салют» - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2017р. у справі №804/2956/17 - скасувати.
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Уріщенко А.В. №148/4.1-7-109 від 28.04.2017р.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст виготовлено - 04.09.2017р.
Головуючий: А.О. Коршун
Суддя: В.Є. Чередниченко
Суддя: О.М. Панченко