
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
05 вересня 2017 рокусправа № 808/756/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Прокопчук Т.С. Чабаненко С.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 травня 2017 року у справі № 808/756/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області, заступника голови Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Братищенка Володимира Михайловича, керівника апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Забавської Тетяни Олександрівни, виконуючого обов'язки начальника юридичного відділу апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Щербіни Катерини Петрівни, Начальника загального відділу апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Олійник Світлани Дмитрівни, головного спеціаліста відділу організаційної роботи апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Савенко Ольги Омелянівни про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до заступника голови Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Братищенко В.М., керівника апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Забавської Т.О., виконуючого обов'язки начальника юридичного відділу апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Щербини К.П., начальника загального відділу апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Олійник С.Д., головного спеціаліста відділу організаційної роботи апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області Савенко О.О., Токмацька районна державна адміністрація Запорізької області, в якому просив визнати частково нечинним та скасувати окремі положення рішення відповідачів, а саме - пункт 2 та пункт 3 Протоколу № 8 від 06 березня 2017 року засідання конкурсної комісії Токмацької районної адміністрації Запорізької області в частині, що стосується позивача, зокрема щодо того, що він не пройшов етап співбесіди та не рекомендований голові Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області на призначення його на посаду державного реєстратора відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області (а.с. 35 - 41).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 травня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Заявник апеляційної скарги посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права. Так, суд першої інстанції вказав на правомірне застосування конкурсною комісією вимог положень п. 48 Порядку проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою КМУ № 246 від 25.03.2016 року. Проте, позивач, як кандидат на зайняття посади категорії «В», не повинен був проходити такий етап конкурсу, як розв'язання ситуаційного завдання, тому застосування п. 48 зазначеного Порядку є помилковим. Натомість відповідачами порушені вимоги Порядку № 246 в частині не складання Додатків №№ 5, 7, 9, замість яких був складений Додаток № 8, який не передбачений і не стосується позивача, як кандидата, який не був зобов'язаний розв'язувати ситуаційне завдання. Крім того, Додаток № 8 не містився у Витязі з протоколу № 8, наданому на запит позивача. На думку апелянта, постанова суду першої інстанції має бути скасована, як незаконна та необґрунтована, а його адміністративний позов підлягає задоволенню.
У письмових запереченнях відповідачі просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін, як законну та обґрунтовану.
У судовому засіданні апелянт підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Від відповідачів до суду надійшли письмові заперечення на апеляційну скаргу із проханням здійснювати судовий розгляд без їх участі.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість оскарженої постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та пред'явлених позовних вимог, дійшла висновку про наявність підстав для її задоволення.
Як встановлено судом першої інстанції, 26 вересня 2016 року першим заступником голови Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області розпорядженням за №343 утворено конкурсну комісію при Токмацькій районній держаній адміністрації Запорізької області та затверджено її склад (а.с.71, 72). 18 листопада 2016 року головою Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області прийнято розпоряджання № 420 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 26 вересня 2016 року №343 «Про конкурсну комісію при Токмацькій районній держаній адміністрації Запорізької області» та затверджено новий склад конкурсної комісії при Токмацькій районній держаній адміністрації Запорізької області (а.с. 73,74). 01 лютого 2017 року головою Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області прийнято розпоряджання №14-К «Про оголошення та призначення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби» (а.с.75). Цим розпорядженням оголошено про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "В" - державного реєстратора відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області та затверджені умови проведення зазначеного конкурсу (а.с. 76). Дата, час та місце проведення конкурсу були визначені на 06 березня 2017 року о 10:00 год. (а.с.77). Судом також встановлено, що 06 березня 2017 року проведено етап конкурсу, відповідно до якого брали участь два кандидати на заміщення вакантної посади, у тому числі, позивач, який при його проходженні набрав 34 правильних відповідей - 2 бали. На підставі результатів проходження етапу конкурсу, конкурсна комісія вирішила допустити позивача до проведення наступного етапу конкурсу - співбесіди. На підставі зазначеного, комісією складено протокол конкурсної комісії №7 від 06 березня 2017 року (а.с. 78, 79). Наступний етап конкурсу призначено на 06 березня 2017 року на 13:30 год. При проведенні співбесіди, як етапу конкурсу, конкурсною комісією складено протокол №8 (а.с.80-82). Відповідно до зазначеного протоколу позивач отримав наступні бали: за результатами тестування - 2 бали (34 правильних відповідей); за результатами співбесіди - 25 балів. Загальний середній бал склав - 7. У звязку з невідповідністю досвіду, досягнень, компетенції, особистих якостей, вимогам до професійної компетенції кандидата та до відповідних посадових обовязків, комісія вирішила вважати позивача таким, що не пройшов етап співбесіди. Відповідно до матеріалів справи, кожним з членів комісії складено відомість про результати співбесіди (додаток 7 до порядку). Також, адміністратором складена Зведена відомість середніх балів. 09 березня 2017 року головою Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області вих. №11-09/0161 повідомлено позивача про рішення конкурсної комісії щодо не проходження ним етапу співбесіди (а.с.92).
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції, пославшись на приписи статті 19 Конституції України, Закону України «Про державну службу», Порядок проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 246 від 25.03.2016 року та статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов висновку про те, що перелік вимог, відповідно до яких повинно бути проведено співбесіду, визначено умовами конкурсу. Комісія оцінює при співбесіді відповідність кандидата до зазначених вимог з урахування пункту 48. Пункт 48 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби не містить посилань, на застосування його до кандидатів які проходять ситуаційні завдання, а також етап розв'язання ситуаційних завдань не містить переліку вимог, встановлених умовами конкурсу. В зазначеному пункті чітко вказано про неможливість допущення кандидата до наступного етапу конкурсу, якщо середній бал 0,5, або нижчий за однією з вимог. Оскільки, конкурсна комісія при проведені співбесіди оцінює вимоги, які визначені умовами конкурсу, то суд приходить до висновку про правомірність дій конкурсної комісії та прийнятого рішення, а процедура проведення конкурсу дотримана відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби.
В апеляційній скарзі позивач стверджує про те, що конкурсною комісією у складі відповідачів порушений порядок проведення конкурсу, тому його результати, що викладені у пунктах 2 та 3 не можуть вважатись правомірними.
Здійснюючи перевірку оскарженої постанови суду першої інстанції, колегія суддів керується положеннями статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд першої інстанції правильно визначив характер спірних правовідносин між сторонами, які врегульовані, у тому числі, спеціальним Законом України «Про державну службу», Порядком проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 246 від 25.03.2016 року ( Порядок № 246).
Так, порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби визначений статтями 22-30 Закону України «Про державну службу» № 889 від 10.12.2015 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Проведення оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби викладений у пунктах 22-55 Порядку № 246 (в редакції від 25.03.2016 року).
Згідно п. 25 Порядку № 246 кандидати, документи яких пройшли перевірку, передбачену у пункті 21 цього Порядку, проходять тестування. Результати тестування фіксуються адміністратором у відомості за формою з додатком 5 та оголошуються кандидатам (п. 35 Порядку № 246). Кандидати, які за результатами тестування набрали від 1 до 2 балів, вважаються такими, що пройшли тестування (п. 38 Порядку № 246). До наступного етапу конкурсу допускаються кандидати, які надали правильні відповіді на більшу кількість тестових питань (п. 39 Порядку № 246).
Як свідчать наявні у справі письмові докази, згідно Протоколу № 7 від 06 березня 2017 року конкурсної комісії при Токмацькій районній державній адміністрації Запорізької області за результатами тестування ОСОБА_1 надав 34 правильних відповідей і набрав 2 бали, у зв'язку з чим був допущений до наступного етапу конкурсу - проведення співбесіди 06 березня 2017 року о 13:30 год. (а.с.79). До суду першої інстанції відповідачами була надана копія додатку № 5 до Порядку - Відомість про результати тестування, в якому зафіксований результат позивача - 2 бали (а.с.85). Зазначена копія засвідчена вірності оригіналу начальником відділу кадрової роботи апарату Токмацької райдержадміністрації 16.05.2017 року (а.с. 85).
Наведені документи свідчать про виконання конкурсною комісією вимог пунктів 25, 35, 38, 39 Порядку № 246 в частині проведення тестування та оформлення їх результатів.
Відповідно до п. 49 Порядку № 246 співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності досвіду, досягнень, компетенції, особистих якостей вимогам до професійної компетентності кандидата та до відповідних посадових обов'язків. Перелік вимог, відповідно до яких повинно бути проведено співбесіду, визначається конкурсною комісією згідно з умовами проведення конкурсу. Під час співбесіди оцінюються вимоги, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу (п. 50 Порядку).
Вимоги до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» - державного реєстратора відділу з питань діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області визначені Умовами проведення конкурсу, затвердженими Розпорядженням голови районної державної адміністрації № 14-К від 01.02.2017 року (а.с.76, 77). Загальні вимоги: освіта (вища юридична), ступінь вищої освіти (молодший бакалавр або бакалавр), стаж роботи ( тривалість не потребує у роках, у тому числі на посадах певної категорії), володіння мовами (вільне володіння державною мовою). Спеціальні вимоги: освіта (вища юридична), знання законодавства, професійні знання (відповідно до посади з урахуванням вимог спеціальних законів, якісне виконання поставлених завдань (вміння працювати з інформацією), командна робота та взаємодія (вміння працювати в команді), сприйняття змін (здатність сприймати зміни та змінюватись), технічні вміння (вміння використовувати комп'ютерне обладнання та програмне забезпечення, використовувати офісну техніку), особисті якості (відповідальність, орієнтація на саморозвиток, вміння працювати в стресових ситуаціях).
Пунктом 51 Порядку № 246 визначена система для оцінювання кожної окремої вимоги до професійної компетентності на співбесіди: 2 бали виставляється кандидатам, які відповідають вимозі; 1 бал виставляється кандидатам, які не повною мірою відповідають вимозі; 0 балів виставляється кандидатам, які не відповідають вимозі. Визначення результатів співбесіди здійснюється кожним членом комісії індивідуально та фіксується у відомості про результати співбесіди за формою згідно з додатком 7. Визначення остаточних результатів конкурсу здійснюється у балах як середнє арифметичне значення індивідуальних оцінок (п. 52 Порядку № 246).
Протокол № 8 від 06 березня 2017 року засідання конкурсної комісії містить результат проведення співбесіди, відповідно до якого позивач набрав 25 балів. В матеріалах справи наявні копії додатків 7 до Порядку - Відомості про результати співбесіди у кількості п'яти одиниць, підписані членами комісії, а також зведена відомість середніх балів за підписом адміністратора Величко В.М. (а.с.86-91). За результатами тестування та співбесіди позивачу визначено середнє арифметичне значення індивідуальних оцінок - 7 балів. Розглянувши результати проведеного конкурсу члени комісії одноголосно вирішили не рекомендувати голові Токмацької районної державної адміністрації призначення ОСОБА_1 на посаду державного реєстратора відділу з питань діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області у зв'язку з невідповідністю досвіду, досягнень, компетенції, особистих якостей вимогам до професійної компетентності кандидата та до відповідних посадових обов'язків, який не пройшов співбесіди.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції, пославшись на приписи статті 19 Конституції України, Закону України «Про державну службу», Порядок проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 246 від 25.03.2016 року та статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов висновку про те, що перелік вимог, відповідно до яких повинно бути проведено співбесіду, визначено умовами конкурсу. Комісія оцінює при співбесіді відповідність кандидата до зазначених вимог з урахування пункту 48. Пункт 48 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби не містить посилань, на застосування його до кандидатів які проходять ситуаційні завдання, а також етап розв'язання ситуаційних завдань не містить переліку вимог, встановлених умовами конкурсу. В зазначеному пункті чітко вказано про неможливість допущення кандидата до наступного етапу конкурсу, якщо середній бал 0,5, або нижчий за однією з вимог. Оскільки, конкурсна комісія при проведені співбесіди оцінює вимоги, які визначені умовами конкурсу, суд дійшов висновку про правомірність дій конкурсної комісії та прийнятого рішення, а процедура проведення конкурсу дотримана відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби.
Колегія суддів, здійснивши аналіз наведених вище нормативно-правових актів, вважає за необхідне зазначити наступне.
Порядок № 246 визначає умови проведення конкурсу на зайняття посад державної служби категорій «А», «Б» і «В». Перший етап - тестування, проводиться для категорій «Б» і «В», визначення результатів якого передбачено пунктом 34. Для кандидатів на зайняття посад державної служби категорії «А» письмове тестування не проводиться (п. 36 Порядку № 246). До наступного етапу конкурсу допускаються кандидати, які надали правильні відповіді на більшу кількість тестових запитань ( п. 38 Порядку № 246).
Таким чином, Порядок № 246 містить умови недопуску кандидатів до наступного етапу конкурсу за результатами тестування.
Пункти 40-48 Порядку № 246 регулюють процедуру проведення ситуаційного завдання. Ситуаційні завдання для категорії «А» затверджує Комісія (п. 41 Порядку № 246). Ситуаційні завдання для категорії «Б» розробляє та затверджує державний орган, в якому проводиться конкурс, з урахуванням специфіки та вимог до професійної компетентності кандидата, визначених в умовах проведення конкурсу (п. 42 Порядку № 246).
Як вбачається з наявних у справі письмових доказів, ситуаційне завдання позивач не проходив, і після успішного проведення тестування був допущений комісією до наступного етапу - співбесіди.
Отже, пункт 48 Порядку № 246, в якому викладені наслідки отримання середнього балу 0,5 або нижче за однією з вимог за результатами ситуаційного завдання, а саме - недопущення до наступного етапу конкурсу, яким, відповідно до пункту 49 Порядку № 246 є співбесіда, до позивача застосуванню не підлягає.
Натомість, згідно п. 56 Порядку № 246 підсумковий рейтинг кандидатів визначається шляхом додавання середніх оцінок, проставлених членами конкурсної комісії у зведеній відомості середніх оцінок за кожну окрему вимогу до професійної компетентності, та тестування на знання законодавства. Сума таких оцінок є підсумковим рейтингом кандидата, що заповнюється за формою згідно з додатком 9, за допомогою якого визначається переможець конкурсу. Слід зазначити, що Порядок № 246 взагалі не визначає право конкурсної комісії вирішувати питання про не проходження кандидатом співбесіди.
В Протоколі № 8 засідання конкурсної комісії зафіксовано, що позивач отримав за результатами співбесіди 25 балів. Середній бал з урахуванням тестування складає 7. Протокол № 8 не містить жодного обґрунтування невідповідності досвіду, досягнень, компетенції, особистих якостей позивача вимогам до професійної компетентності кандидата та до відповідних посадових обов'язків. Крім того, такий критерій, як професійні знання (відповідно до посади з урахуванням спеціальних законів) фактично дублює тестування на знання законодавства. При цьому, професійні знання були оцінені в 0,4 бали (три члени комісії оцінили професійні знання - « 0» балів, два члени комісії - по « 1» балу), проте яке позивач на тестуванні отримав 34 бали із 40 можливих.
Визначення остаточних результатів конкурсу здійснюється у балах як середнє арифметичне значення індивідуальних оцінок (п. 52 Порядку № 246).
Таким чином, за результатами тестування і співбесіди комісія була зобов'язана визначити підсумковий рейтинг, заповнивши форму згідно з додатком 9, чого здійснено не було. Крім того, частиною 4 статті 27 Закону України «Про державну службу» визначено, що під час засідання конкурсної комісії її члени:1) вивчають результати проведеної службою управління персоналом перевірки документів кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 2) проводять відбір кандидатів з використанням видів оцінювання відповідно до Порядку проведення конкурсу; 3) проводять співбесіду з кандидатами на зайняття вакантних посад з урахуванням результатів тестування для уточнення їхньої професійної компетентності; 4) особисто оцінюють рівень професійної компетентності кандидатів та визначають в особистому порядку їхній загальний рейтинг;
5) за результатами складення загального рейтингу кандидатів визначають переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, погодившись із доводами відповідачів, застосував до спірних правовідносин пункт 48 Порядку № 246, який не підлягає застосуванню, що призвело до помилкового висновку про правомірність як дій, так і рішення відповідачів, як членів конкурсної комісії.
Наведені вище обставини свідчать про порушення умов конкурсу під час його проведення, яке вплинуло на його результати.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Зважаючи на те, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, які призвели до ухвалення незаконного та необґрунтованого рішення, апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскаржена постанова - скасуванню із прийняттям нового рішення про задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправними та скасування пункту 2 та пункту 3 Протоколу конкурсної комісії Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області № 8 від 06 березня 2017 року. Незважаючи на те, що конкурсна комісія Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області не залучалась до участі у розгляді справи, позов був пред'явлений до осіб, які були членами цієї комісії, проводили конкурс і приймали рішення за його результатами, у тому числі, Протокол № 8, який відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про державну службу» є рішенням конкурсної комісії.
Керуючись статтями 196, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 травня 2017 року у справі № 808/756/17 - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати пункт 2 та пункт 3 Протоколу засідання конкурсної комісії Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області № 8 від 06 березня 2017 року.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: С.В. Чабаненко