Постанова № 6865657, 09.12.2008, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.12.2008
Номер справи
6/273
Номер документу
6865657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09.12.2008 р.                                                                                                     № 6/273

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

Київська природоохоронна прокуратура

до Дарницька районна в м.Києві державна адміністрація

провизнання протиправним та скасування розпорядження

Представники:

від позивача (прокуратура): Темченко І.В.;

від позивача : Щербина Г.С.(довіреність № 01/3-02/310 від 14.08.2008р.);

від відповідача: Біленко А.Б. (довіреність №275/01 від 14.01.2008р.);

          

          На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.12.2008 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Київська природоохоронна прокуратури в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві з позовом до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження.

Київський природоохоронний прокурор звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом про визнання протиправним та скасування розпорядження Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації від 07.02.2007 року № 94 «Про знесення зелених насаджень для будівництва каплиці на земельній ділянці по вул. Привокзальній, 2 в Дарницькому районі м. Києва»посилаючись на те, що зазначене розпорядження прийнято райдержадміністрацією всупереч вимогам Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № 1045.

Відповідач –Дарницька районна у місті Києві державна адміністрація з позовом не погоджується та в обґрунтування зазначає наступне. Вказане розпорядження було прийняте на підставі договору оренди земельної ділянки та акту обстеження зелених насаджень, погодженого в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в м. Києві та в Київському комунальному об’єднанні зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд». Тому, на думку відповідача, підстави для визнання протиправним та скасування розпорядження від 07.02.2007р. №94 щодо знесення 150 кв.м. газону звичайного на земельній ділянці розташованій по вул. Привокзальна, 2 Дарницького району м. Києва, яка знаходиться в орендному користуванні релігійної громади відсутні.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Головою Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації видано розпорядження від 07.02.2007р. №94 «Про знесення зелених насаджень для будівництва каплиці на земельній ділянці по вул. Привокзальній, 2 в Дарницькому районі м. Києва»яким дозволено знести 150 кв. м. газону.

Даним розпорядженням Релігійній громаді Української православної церкви парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районні м. Києва (код ЄДРПОУ 24573717; м. Київ, вул.. Ентузіастів, 11, кв. 153) надано дозвіл на знесення 150 кв. м. газону звичайного на земельній ділянці розташованій по вул. Привокзальна, 2 Дарницького району м. Києва.

Неправомірність виданого розпорядження від 07.02.2007р. №94 позивач аргументує наступним : дане розпорядження видано в порушення ст.. 19, 113, 119 Конституції України, ст.. 2,6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»та п. 3 «Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах».

Зокрема позивач просить визнати протиправним та скасувати дане розпорядження, оскільки з 1 серпня 2006 року видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської ради (в місті Києві таким органом є Київська міська державна адміністрація), а голова Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації позбувся таких повноважень.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1045 від 01.08.2006р. визначено випадки, коли дозволяється знесення зелених насаджень. До них належать наступні: реалізація генерального плану розвитку населеного пункту, реконструкція або капітальний ремонт об’єкта благоустрою, відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами тощо.

Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог, зважаючи на наступне.

Рішенням Київської міської ради від 27.10.2005 року № 344/3805, Релігійній громаді Української православної церкви парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва відведена земельна ділянка площею 6453 кв.м. по вул. Привокзальній, 2 у Дарницькому районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування храму Святого Феодосія Чернігівського.

На підставі даного рішення, 11.12.2006 року, між Київською міською радою та Релігійною громадою УПЦ парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва укладено договір оренди земельної ділянки (ВСК № 982915), зареєстрований в Головному управлінні земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації 13.12.2006 року за № 63-6-00368.

Основним нормативним документом, у відповідності з яким здійснюється державне регулювання благоустрою територій населених пунктів є Закон України «Про благоустрій населених пунктів»від 06.09.2005 р. № 2807-IV (далі –Закон № 2807). Норми Закону № 2807 визначають процес благоустрою зелених насаджень, а також містять спеціальні норми, що регулюють їх охорону.

Згідно п. 3 ст. 28 Закону № 2807 видалення дерев, кущів, газонів и квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. На виконання даної норми постановою КМУ від 01.08.2006 р. № 1045 був затверджений Порядок видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах (далі –Порядок № 1045).

Відповідно до п. 4. Порядку №1045 підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії. До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом. Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органом Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику. Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у тижневий строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Так, 19.12.2006 року, комісією в складі працівників Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Дарницького району міста Києва та Настоятеля - Голови парафіяльної ради Релігійної громади УПЦ парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва складено акт обстеження зелених насаджень (дерев, чагарників, газонів, парків, лісопарків, насаджень санітарно-захисних зон), що підлягають знесенню чи пересадці в зв'язку із забудовою та впорядкуванням земельних площ на території м. Києва.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 21.12.2006 року, вказаний акт був, у встановленому Законом порядку, погоджений в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в м. Києві, а 22.12.2006 року - в Київському комунальному об'єднанні зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд».

На підставі вищезазначеного договору оренди земельної ділянки та акту обстеження зелених насаджень, у зв'язку із будівництвом каплиці, 07.02.2007 року, Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією прийнято розпорядження № 94 «Про знесення зелених насаджень для будівництва каплиці на земельній ділянці по вул. Привокзальній, 2 в Дарницькому районі м. Києва».

Вказаним розпорядженням дозволено Релігійній громаді УПЦ парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва в особі Настоятеля - Голови парафіяльної ради Річка Олександра Степановича знести 150 кв.м. газону звичайного на земельній ділянці розташованій по вул. Привокзальна 2 Дарницького району м. Києва, яка знаходиться в орендному користуванні зазначеної релігійної громади.

Пунктом 3.3. вищевказаного розпорядження зобов'язано забудовника після закінчення будівельних робіт, виконати необхідні відновлюючи роботи по озелененню території.

Враховуючи вищевикладене, як встановлено судом, відсутні правові підстави стверджувати, що при прийнятті Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією розпорядження від 07.02.2007 року № 94 допущено порушення встановленого порядку видалення зелених насаджень - відсутні.

Зазначене розпорядження прийнято Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією на підставі Положення про порядок оформлення і погодження документів на знесення чи пересаджування зелених насаджень у м. Києві та відшкодування коштів їх відновлюючої вартості, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13.07.2000 року № 1158, а також, на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 07.02.2005 року № 119 «Про затвердження Порядку розрахунку відновлюючої вартості зелених насаджень та Базових розцінок визначення вартості послуг щодо обстеження зелених насаджень, погодження генпланів, планів прокладання інженерних мереж, дендропланів проектної документації, розрахунку відновлюючої вартості і підготовки (видачі) дозвільної документації на знесення чи/та пересаджування зелених насаджень».

Згідно вимог Положення про порядок оформлення і погодження документів на знесення чи пересаджування зелених насаджень у м. Києві та відшкодування коштів їх відновлюючої вартості, затвердженого розпорядженням КМДА від 13.07.2000 року № 1158, знесення та пересаджування зелених насаджень у м. Києві може здійснюватись лише в разі наявності спеціальних дозволів (ордерів), які видаються комунальними підприємствами по утриманню зелених насаджень, що входять до складу ДКО "Київзеленбуд", по території відповідного району, де знаходяться ці зелені насадження, на підставі актів їх обстеження, погоджених з управлінням екологічної безпеки в м. Києві та ДКО "Київзеленбуд" у встановленому порядку, на підставі розпоряджень районних у м. Києві державних адміністрацій (п.п. 1., 2., 5. Положення). Пункт 2.1. розпорядження Київської міської державної адміністрації від07.02.2005 року № 119 встановлює, що розпорядження про знесення чи/та пересаджування зелених насаджень видаються районними у м. Києві державними адміністраціями, на території яких ці зелені насадження

знаходяться.

Таким чином, згідно розпоряджень виконавчого органу Київміськради (КМДА) від 13.07.2000 року № 1158 та від 07.02.2005 року № 119, повноваженя щодо надання дозволу на знесення зелених насаджень були делеговані районним у місті Києві державним адміністраціям.

Отже, при прийнятті розпорядження від 07.02.2007 року № 94, Дарницька районна у м. Києві державна адміністрація діяла саме на виконання розпоряджень органу державної влади вищого рівня - виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Зазначене розпорядження щодо надання дозволу Релігійній громаді УПЦ парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва на знесення 150 кв.м. газону звичайного на орендованій нею земельній ділянці по вул. Привокзальній 2 у Дарницькому районі міста Києва прийнято Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією, виключно, в межах своїх повноважень, в порядку та в спосіб, що встановлені актами діючого законодавства України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави для визнання протиправним та скасування розпорядження від 07.02.2007 року № 94 виданого Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)          на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

          Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

          Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

          Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, про відмову в задоволені позовних вимог, оскільки позивач не надав суду належних доказів, які б свідчили про неправомірність та незаконність прийнятого розпорядження.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя                                                                                           Добрянська Я.І.