Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" листопада 2009 р. Справа № 2-а-8584/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Печеному Є.В.,
за участю:
представників позивача - Плесняєвої-Іващенко С.М., Тимченко К.А.,
представника відповідача - Васильєвої А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства "ОСВ Технологія" до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області про визнання нечинними рішень про застосування фінансових санкцій,
встановив:
Приватне підприємство "ОСВ Технологія" (далі - позивач) звернулось із адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області (далі - відповідач) про визнання недійсними рішень від 16.03.2009 р. № № 0000102300, 0000082300, 0000092300 та від 24.06.2009 р. № 0000272300, якими позивачу нарахована пеня за порушення строків здійснення розрахунків в іноземній валюті на загальну суму 141064,33 грн. та штраф у розмірі 170 грн. за недекларування валютних цінностей, які знаходяться за межами України.
Спірні рішенні про нарахування пені та штрафу прийняті на підставі актів перевірки позивача від 03.03.2009 р. №118/23-1/34205872, від 03.03.2009 р. №119/23-1/34205872, від 11.06.2009 р. №299/23-1/34205872.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позов, просили його задовольнити, посилаючись на те, що відповідач при їх прийнятті не врахував всіх обставин здійснення операцій при отримані імпортної частини контрактів від його закордонних партнерів. Так за актами перевірки відповідач вважає датою закінчення імпортної частини зовнішньоекономічних контрактів дату оформлення вантажно-митної декларації типу ІМ-40 "Імпорт". Однак згідно вимог ст.1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991 р. № 959-ХІІ моментом здійснення імпорту є момент перетину митного кордону України, або переходу права власності на зазначений товар, що імпортується. Стверджує, що підтвердженням фактичного імпорту є фактичне переміщення товарів через кордон України. Саме тому підтвердженням виконання імпортної частини контракту поряд з іншими документами може свідчити і ВМД типу ІМ-40 ТД. Оскільки валютних цінностей за межами України не було, то і декларувати цю операцію не повинні. Штрафні санкції за невиконання вимог щодо декларування валютних цінностей може застосовувати лише Національний банк України та за його дорученням - підпорядковані йому структури.
Представник відповідача проти позову заперечує і вважає, що датою імпорту у випадках ввезення на територію України товару, що підлягає митному оформленню є дата завершення оформлення валютно-митних декларацій (типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Магазин безмитної торгівлі", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування"). Відповідач звертає увагу на те, що відповідно до Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.03.1999 р. № 136, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.05.1999 р. за № 338/3631банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі ВМД (типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Магазин безмитної торгівлі", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування") та за наявності інформації про цю операцію в реєстрі ВМД. На підставі наведеного просить залишити позовні вимоги без задоволення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази суд встановив наступне.
Для забезпечення потреб власної господарської діяльності позивачем було укладено контракти: з компанією Pozzi-Arosio di A.Pozzi & C.s.a.s. (Італія) від 15.05.2008 р. та фірмою "Baysystem Bufa Polyurethane gmbh & Co.KG" (Німеччина) від 22.05.2008 р. № PUR-EL BSB-1/2008 на постачання поліуретану у первинних формах.
За умовами контракту від 15.05.2008 р. позивач здійснив попередню оплату за придбаний товар компанії Pozzi-Arosio di A.Pozzi & C.s.a.s у сумі 15895,9 Євро (180542,43 грн. за курсом НБУ) платіжним дорученням від 20.05.2008 р. № 18 та у сумі 23604,0 Євро (182678,9 грн. по курсу НБУ) платіжним дорученням від 11.07.2008 р. №24.
Відповідно до законодавства України граничний термін надходження товарів був відповідно 16.11.2008 р. та 07.01.2009 р. На виконання умов контрактів позивач отримав від іноземного партнера товарів за ВМД типу ІМ-40 № 13.02.1915 від 07.08.2008 р. товарів на суму 8098 Євро, за ВМД типу ІМ-40 ТД від 10.06.2008 р. № 3749 товарів на суму 9930,9 Євро та від 07.08.2008 р. № 5523 на суму 21471,0 Євро. На момент здійснення перевірки тимчасові ВМД типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Магазин безмитної торгівлі", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування" оформлені не були.
За умовами контракту від 22.05.2008 р. № PUR-EL BSB-1/2008 позивач здійснив передоплату іноземному партнерові 7386,9 Євро (55225,43 грн. за курсом НБУ) платіжним дорученням від 06.06.2008 р. № 20.
Згідно вимог законодавства України граничний термін надходження товарів був 03.12.2008 р. На момент перевірки від 03.03.2009 р. позивач надав ВМД типу ІМ-40 ТД від 25.06.2008 р. на вартість товару 7386 Євро.
Відповідачем вантажно-митні декларації типу ІМ-40ТД не були прийняті до уваги як документ, що засвідчує отримання від закордонних партнерів імпортної частини контрактів. Неприйняття до уваги часини ВМД слугувало підставою для нарахування пені на загальну суму 141064,33 грн. за порушення строків розрахунків з іноземними партнерами та штрафу за недекларування валютних цінностей, що знаходяться за межами України.
Положеннями ст.2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР передбачено, що імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. Згідно з вимогами ст.4 Закону № 185 порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
відповідно до ст.1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991 р. № 959-ХІІ імпорт (імпорт товарів) це - купівля (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами. Момент здійснення експорту (імпорту) - момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.
Згідно пунктів 1,3 ст.15 Митного кодексу України під ввозом розуміється фактичне переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів.
Відповідно до положення про вантажно-митну декларацію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.1997 р. № 574, вантажна митна декларація (далі - ВМД) - письмова заява встановленої форми, що подається митному органу і містить відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів. Прийняття вантажної митної декларації для оформлення - закріплення посадовою особою митного органу факту внесення до ВМД декларантом усіх потрібних для митного оформлення товарів і транспортних засобів відомостей і наявності всіх доданих до декларації комерційних супровідних та інших документів, проставлення на ВМД штампа "Під митним контролем" та реєстрації декларації у журналі обліку вантажних митних декларацій. Оформлена ВМД є підтвердженням надання особі права на розміщення товарів та/або транспортних засобів у заявленому митному режимі і прав та обов'язків зазначених у ВМД осіб щодо здійснення ними відповідних фінансових, господарських та інших операцій.
Згідно до Інструкції НБУ № 136 здійснення поставки - оформлення ВМД (у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню) або виконання нерезидентом усіх зобов'язань щодо поставки, покладених на нього за договором (в інших випадках).
Таким чином, належним чином оформлена ВМД типу ІМ-40 ТД є підтвердженням перетину товару митної території України та може свідчити про виконання позивачем імпортної частини контракту. Складення ВМД типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Магазин безмитної торгівлі", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування" є не єдиним документом, що підтверджує імпорт товарів, а засвідчує процедуру завершення митного оформлення перетину цими товарами кордонів України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог ПП "ОСВ Технологія".
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов Приватного підприємства "ОСВ Технологія" до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області про визнання нечинними рішень про застосування фінансових санкцій задовольнити.
Визнати протиправними рішення державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області № 0000102300 від 16.03.2009 р., № 0000082300 від 16.03.2009 р., № 0000092300 від 16.03.2009 р., № 0000272300 від 24.06.2009 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 листопада 2009 року.
Суддя Бездрабко О.І.