
6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 вересня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1098/17
Луганський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Петросян К.Є.,
при секретареві - Дюкаревій М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
31.07.2017 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (далі ГУ Держгеокадастру у Луганській області або відповідач), яким позивач просив суд:
- визнати протиправними дії ГУ Держгеокадастру у Луганській області про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області, викладену в листі від 26.04.2017;
- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області.
Ухвалою суду від 05.09.2017 позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій про відмову ГУ Держгеокадастру у Луганській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області, викладену в листі від 26.04.2017, залишено без розгляду за клопотанням позивача про відкликання позову в даній частині на підставі п.5 ч.1 ст.155 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
29.03.2017 ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру у Луганській області була надана заява від 03.04.2017 №Т-699/0/5-17 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що розташована за межами населених пунктів на території Кремінської міської ради Кремінського району Луганської області для особистого селянського господарства та передачу земельної ділянки у власність.
У визначений законодавством строк відповіді від ГУ Держгеокадастру у Луганській області позивачем отримано не було.
19.06.2017 представником позивача - адвокатом Гамовим В.В. був направлений адвокатський запит про надання результатів розгляду заяви позивача.
10.07.2017 від відповідача був отриманий лист від 03.07.2017 за №29-12-03-2509/2-17, в якому вказано, що звернення було розглянуто та доданий лист від 26.04.2017, де зазначено, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
Позивач вважає, що зазначеною відповіддю йому було відмовлено у задоволенні клопотання та фактично відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, нібито, через той факт, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
Разом з тим, позивач зазначає, що згідно листа ДП «Кремінське лісомисливське господарство» від 23.05.2017 №285, витребувана земельна ділянка не перебуває у постійному користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
Крім того, на час звернення позивача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, земельна ділянка, яка розташована за межами населених пунктів території Кремінської міської ради Луганської області, була вільною. Тому, вважає посилання відповідача на те, що земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення такими, що не відповідають дійсності, а тому не можуть бути законними підставами для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
У судове засідання представник позивач не прибув, через відділ діловодства та обліку звернень громадян надав заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги позову підтримав.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення по справі, в яких зазначив наступне (а.с. 82-83).
Листом від 26.04.2017 відповідач надав відповідь позивачу, яким зазначив про розгляд його клопотання стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно заяви позивача від 29.03.2017.
У вказаному листі також зазначено, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
На підставі частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, відповідач передає у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.
Розпорядження землями лісогосподарського призначення до повноважень відповідача не входить. Тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та розглянути справу за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Як вбачається з матеріалів справи, 29.03.2017 ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Луганській області із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що розташована за межами населених пунктів на території Кремінської міської ради Кремінського району Луганської області для особистого селянського господарства та передачу земельної ділянки у власність. Заява зареєстрована в ГУ Держгеокадастру у Луганській області 03.04.2017 за №Т-699/0/5-17 (а.с.10-11).
19.06.2017 представником позивача - адвокатом Гамовим В.В. був направлений адвокатський запит на ім'я в.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Луганській області Корж Є.В. про надання відповіді за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.04.2017, який отриманий відповідачем 19.06.2017 згідно відмітки на запиті (а.с.21).
10.07.2017 представником позивача був отриманий лист ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 03.07.2017 за №29-12-03-2509/2-17, в якому зазначено, що звернення громадянина ОСОБА_4 було розглянуто своєчасно і у визначений законом термін, про що надана відповідь від 26.04.2017. Одночасно відповідачем до листа від 03.07.2017 за №29-12-03-2509/2-17 додано копію відповіді від 26.04.2017 №Т-699/0-495/6-17 «Про розгляд клопотання» (а.с.22-24).
Доказів надіслання позивачу листа відповіді від 26.04.2017 №Т-699/0-495/6-17 ГУ Держгеокадастру у Луганській області до матеріалів справи не наданою.
Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 26.04.2017 №Т-699/0-495/6-17 «Про розгляд клопотання», відповідачем клопотання позивача було розглянуто та повідомлено, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ». Одночасно, позивачу із посиланням на частину 4 статті 122 Земельного кодексу України повідомлено, що розпорядження землями лісогосподарського призначення до повноважень ГУ Держгеокадастру у Луганській області не входить (а.с. 24).
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту «а» частини 3 статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (частина 6 статті 118 Земельного кодексу України).
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (абзац 3 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України).
Таким чином, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 26.04.2017 №Т-699/0-495/6-17 «Про розгляд клопотання», відмова позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність мотивована тим, що витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
Разом з тим, з листа ДП «Кремінське лісомисливське господарство» від 23.05.2017 №285 вбачається, що вказана земельна ділянка не перебуває у постійному користуванні ДП «Кремінське ЛМГ» . Крім того, інформацією про відношення вказаної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення ДП «Кремінське ЛМГ» не володіє (а.с.26).
Відповідно до листа Відділу Кремінського району Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 19.06.2017 №29-12-0.19-330/103-17 щодо основних характеристик вказаної земельної ділянки зазначено:
адміністративно-територіальна підпорядкованість - Кремінська міська рада, Кремінський район, Луганська область, за межами населеного пункту;
правовий статус - державна власність;
категорія земель на момент відведення - землі лісогосподарського призначення;
склад угідь на момент відведення - пасовища;
наявність землевласника або землекористувача - землі власності запасу;
якісна характеристика ґрунтів - не визначені;
існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельних ділянок за відповідним цільовим призначенням - обмеження (обтяження) відсутні;
стан формування земельної ділянки (у разі, якщо земельна ділянка сформована, вказати кадастровий номер) - не сформована;
стан проведення нормативної грошової оцінки - не проводилася (а.с.29.
Отже, витребувана ОСОБА_1 земельна ділянка відповідно до листа Відділу Кремінського району Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 19.06.2017 №29-12-0.19-330/103-17 відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності.
Доказів на спростування відомостей, зазначених в листах ДП №Кремінське лісомисливське господарство» від 23.05.2017 №285 та Відділу Кремінського району Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 19.06.2017 №29-12-0.19-330/103-17, відповідачем не надано.
Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що посилання відповідача у листі від 26.04.2017 №Т-699/0-495/6-17 «Про розгляд клопотання» на відсутність у ГУ Держгеокадастру у Луганській області повноважень щодо розпорядження землями лісогосподарського призначення є необґрунтованим, а викладена в ньому інформація спростовується наданими представником позивача доказами, які перебувають в матеріалах справи.
З урахуванням відкликання позивачем вимог позову в частині визнання дій ГУ Держгеокадастру у Луганській області протиправними, оцінка вказаним діям відповідача судом не надається.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та вважає за необхідне зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем квитанцією від 28.07.2017 сплачено судовий збір в сумі 1280,00 грн. за дві позовні вимоги немайнового характеру. Оскільки позов в частині визнання дій відповідача протиправними судом залишено без розгляду, на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 640 грн.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 05 вересня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складання постанови в повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 94, 158-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (код ЄДРПОУ 39771244) ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 06 вересня 2017 року.
Суддя К.Є. Петросян