ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ10 серпня 2017 р. Справа № 804/141/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКоренева А.О. при секретаріГолод К.Д. за участю: представника позивача - Подольної Н.Г., представника відповідача - Донцова Є.Е., представника відповідача - Дядченко Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Авіас" до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протипрвними та скасування податкових повідомлень рішень
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Авіас» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області в якому просили скасувати прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення:
№ 0003021304 від 23. 09. 2016р., яким визначена сума грошового зобов'язання з військового збору у розмірі 8 684, 74 грн. та штрафні санкції 2 171,19 грн., а разом 10 855,93 грн.,
№ 0003011304 від 23.09.2016р., яким визначена сума грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 102 175, 96 грн. та штрафні санкції 25 543,99 грн., а разом 127 719,95 грн.,
№ 0003031304 від 23.09.2016р., яким визначена сума штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п у розмірі 510, 00 грн.
№ 0006701403 від 23.09.2016р., яким визначена сума грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 9 396 809,00 грн. та штрафні санкції у розмірі 2 349 202,25 грн., а разом 11 746 011,00 грн.
№ 0005281403 від 23.09.2016р., яким визначена сума штрафних санкцій за платежем з податку на додану вартість у розмірі 11 600 371,57 грн.
На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, за результатами Акту № 397/04-36-014-03/37149148 «Про результати документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД АВІАС» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013р. по 31.03. 2016р.», були прийняті Головним управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області податкові повідомлення-рішення. Порушення зазначені у Акті перевірки на думку відповідача виразились в наступному: заниження податку на додану вартість, а саме при здійснені реалізації товару за цінами, що є нижчими за ціни придбання ТОВ «ТД «АВІАС» занижено суму податкових зобов'язань у розмірі 5 344 103,00 грн.; у березні 2016р. не відображено ПДВ у складі податкових зобов'язань, від суми отриманої попередньої оплати за товар, що призвело до заниження податкових зобов'язань за березень 2016р. у розмірі 3 985 828,94 грн.; занижено податкові зобов'язання у грудні 2015р. на суму 66 877 грн.; сума не утриманого та не перерахованого ТОВ «ТД «АВІАС» як податковим агентом, податку з доходів (у вигляді безоплатного банкету у грудня 2015р) фізичних осіб склала 102 175,96 грн. та військового збору у розмірі у розмірі 8 684,74 грн. Позивач не погоджується з висновками та даними Акту перевірки, та вважає, що під час оформлення господарських відносин з продажу товару за довірчими документами були укладені з договори, видаткові та податкові накладні. Усі господарські угоди, що укладені підприємством з контрагентами оформлені відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів України. Складені видаткові та податкові накладні містять всі передбачені законодавством реквізити, зокрема ст. 210 Податкового кодексу України, тому є належними первинними документами для відображення господарської операції в бухгалтерському та податковому обліку підприємства.ТОВ «ТД «АВІАС» - постачальником товару, дотримано умови ст.201.1 ПКУ, а саме, податкові накладні зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних. Відомості щодо цих податкових накладних знаходяться у Єдиному реєстрі податкових накладних та ніяких сумнівів з боку податкового органу не викликають. Отже, операції з реалізації нафтопродуктів ТОВ «ТД «АВІАС» було відображено в податковому обліку підприємства у відповідності до вимог Податкового кодексу України, а висновок ДФС про заниження суми податкових зобов'язань у розмірі 5 344 103,00 грн. - є неправомірним. Донарахування ДФС податкових зобов'язань за березень 2016р. у розмірі 3 985 828,94 грн. через включення підприємством в ціну товару при реалізації кінцевому споживачу роздрібного акцизного податку - є таким , що не відповідає вимогам Податкового кодексу України. ТОВ «ТД «АВІАС» здійснює роздрібну реалізацію нафтопродуктів через мережу торгівельних точок, що не мають статусу юридичної особи, шляхом укладання господарських угод. Істотною умовою зазначених договорів є - отримання покупцем нафтопродуктів за довірчими документами через мережу АЗС-партнерів. Податковий кодекс та органи фіскальної служби чітко пов'язують виникнення податкових зобов'язань зі сплати акцизного податку при роздрібній реалізації нафтопродуктів за умови безпосереднього здійснення відпуску нафтопродуктів через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій. Постачальники нафтопродуктів (власники та/або орендарі мережі АЗС) виконуючи свої зобов'язання в рамках укладених господарських угод з нашим підприємством, здійснюють безпосередньо відпуск нафтопродуктів споживачам (покупцям ТОВ «ТД АВІАС») через мережу заправних комплексів та сплачують акцизний податок з обсягів відпущеного пального за довірчими документами, але при цьому не отримуючи оплату (готівковому/безготівковому порядку) за товар. Тому, приймаючи до уваги особливості здійснення нашим підприємством торгівлі нафтопродуктами та вимоги ПК України, ТОВ «ТД «АВІАС» включає у вартість товару суму акцизного податку, яка включена в ціну Постачальника та сплачується до бюджету. Також позивач не погоджується з висновками ДФС, щодо неправомірності віднесення витрат до складу адміністративних витрат у сумі 401 262 грн. та суму ПДВ до складу податкового кредиту у розмірі 66 877 грн.; не утримання та не перерахування ТОВ «ТД «АВІАС» як податковим агентом, податку з доходів (у вигляді безоплатного банкету у грудня 2015р) фізичних осіб у розмірі 102 175,96 грн. та військового збору у розмірі у розмірі 8 684,74 грн. під час виконання господарських угод Договір № б/н від 30. 11. 2015р. з ФОП Шкуропат ЮА. та Договір № 15122015-1 від 15. 12. 2015р. з ТОВ «Катерінг Дніпро», є неправомірним, оскільки підприємством вирішено провести представницький захід у формі прийому делегацій з метою презентації та реклами послуг з сфері партнерської діяльності в торгівлі паливом, роздрібної, оптової торгівлі нафтопродуктами, що безпосередньо пов'язано з діяльністю підприємства. А висновок ДФС про не перерахування ТОВ «ТД «АВІАС» як податковим агентом, додатку з доходів (у вигляді безоплатного банкету у грудня 2015р) фізичних осіб у розмірі 102 175,96 грн. та військового збору у розмірі 8 684,74 грн. під час виконання вищевказаних господарських угод - не відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки обов'язок утримати податок на доходи фізичних осіб у підприємства виникає лише тоді, якщо надання такого доходу буде персоніфіковане. Якщо ж неможливо персоніфікувати, вартість продуктів харчування, напоїв, організації рекламного заходу, яку оплачує підприємство під час проведення новорічного корпоративну, не є об'єктом обкладення ПДФО. Враховуючи вищевикладене, просили скасувати прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення за результатом проведення документальної планової перевірки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, наведених в позові.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог. Обґрунтовуючи свою думку у поясненнях, викладених у запереченнях на позов, вказавши про те, що висновки викладені в Акті перевірки відповідають вимогам чинного законодавства України, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними, у зв'язку з чим, позовні вимоги не підлягають задоволенню ( том. 1 а.с. 209-215).
Заслухавши представника позивача та представників відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що за результатами проведеної планової виїзної документальної перевірки ТОВ «ТД «АВІАС» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.03.2016, був складений акт від 02.08.2016 №397/04-36-14-03/37149148 в якому зафіксовані порушення: п. 187.1 ст.187, п. 188.1 ст.188, п.198.5 ст.198 Податкового Кодексу №2755-VІ від 02.12.10р. (зі змінами та доповненнями), ТОВ «ТД «Авіас» занижено податок на додану вартість всього на суму 9 396 809 грн., в т.ч.: -Грудень 2015р. на суму 66 877грн. - Січень 2016р. на суму 1 144 876грн., - Лютий 2016р. на суму 2 799 026грн., -Березень 2016р. на суму 5 386 030грн.; п.201.10 ст.201 Податкового Кодексу №2755-VІ від 02.12.10р. (зі змінами та доповненнями) ТОВ «ТД «Авіас» порушило термін реєстраціїв ЄРПН податкових накладних за період з 01.10.2015р. по 31.03.2016р.; п.п. 14.1.180 п.14.1. ст.14, п.18.1 ст.18, пл. 164.2.17 п. 164.2 ст.164 , п.167.1 ст.167, п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, абз.«а» п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу №2755-VІ від 02.12.10р. (зі змінами та доповненнями), в частині заниження податку з доходів фізичних осіб в сумі 102175,96 грн.; абз.1 п.46.1 ст.46, п.п.47.1.3 п.47 ст.47, п.49.1 та п.49.2, ст.50, ст.51 гл.2 та п.п., п.119.2 с.119, абз «б» п.176.2. ст.176 Податкового Кодексу №2755-VІ від 02.12.10р. (зі змінами та доповненнями) надання з недостовірними даними податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, сум утриманого з них податку за формою 1ДФ за 4 кв. 2015р.; п.164.1. ст.164, пп.«г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 ст. 168, п. 171.1 ст. 171, пп. «а» п. 176.2 ст. 176, п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу №2755-VІ від 02.12.10р. (зі змінами та доповненнями) в частині заниження військового збору у сумі 8684,74 грн.
На підставі результатів проведеної перевірки, відповідачем прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
-№ 0006701403 від 23.09.2016р., яким визначена сума грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 9 396 809,00 грн. та штрафні санкції у розмірі 2 349 202,25 грн., а разом 11 746 011,00 грн.
-№ 0005281403 від 23.09.2016р., яким визначена сума штрафних санкцій за платежем з податку на додану вартість у розмірі 11 600 371,57 грн.
-№ 0003021304 від 23.09.2016р., яким визначена сума грошового зобов'язання з військового збору у розмірі 8 684, 74 гри. та штрафні санкції 2 171,19 грн., а разом 10 855,93 грн.
-№ 0003011304 від 23.09.2016р., яким визначена сума грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 102 175, 96 грн. та штрафні санкції 25 543,99 грн., а разом 127 719,95 грн.
-№ 0003031304 від 23.09.2016р., яким визначена сума штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п у розмірі 510, 00 грн.
Висновки акту перевірки про порушення 188.1 ст.188, п.198.5 ст.198 Податкового Кодексу зроблені з посиланням на заниження податку на додану вартість, що виразилосьреалізацію ТОВ «ТД «АВІАС» паливних талонів та скретч-карт за цінами, нижчими від цін придбання, протягом січня-березня 2016 року. Загальна вартість реалізованого товару (без ПДВ) складає 1 198 912 856,09 грн. при собівартості такого товару 1 225 846 718,67 грн. Відхилення між ціною реалізації та собівартістю складає (-) 26 933 862,58 гривень. ТОВ «ТД «АВІАС» самостійно нараховано податкові зобов'язання з ПДВ на суму 42 669,66 грн. по операціях з реалізації товару за цінами, що є нижчими за ціни придбання. Вказані обставин відображені у додатку 5 до Податкової декларації з ПДВ за лютий 2016 року від 21.03.2016 № 9039704336, та позивачем не заперечувалось.
Відповідно до п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла до 01.01.16), база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товару/послуг. До складу договірної (контрактної ) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку. У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.
Згідно з п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла з 01.01.16), база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом.на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.
Відповідно до п. 187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата
товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування
коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що
обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товару - дата оформлення митної декларації, що засвідчує
факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для
послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пп. «г» п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Таким чином, перевіркою встановлено порушення ТОВ «ТД «АВІАС» норм податкового законодавства при здійсненні реалізації товару за цінами, що є нижчими за ціни придбання занижено суму податкових зобов'язань з ПДВ у загальній сумі 5 344 103 грн., у т.ч. за січень 2016 року - 1144876 грн., за лютий 2016 року- 2799026 грн., за березень 2016 року-1400201 гривень.
ТОВ «ТД «АВІАС» у березні 2016 року здійснювало торгівлю талонами на пальне, однак ТОВ «ТД «АВІАС» у 1 кварталі 2016 року не було платником акцизного податку.
Із акту перевірки вбачається, що у березні 2016 року у ціну постачання товару (паливних карток) було закладено та відокремлено у видаткових накладних суму нарахованого акцизного податку всього у розмірі 23 914 973,64 грн., при цьому у 2016 році ТОВ «ТД «АВІАС» не зареєстрований платником акцизного податку. Зазначене також підтверджується даними бухгалтерського обліку підприємства (рах. 6414 «Акцизний податок»).
Згідно умов договорів поставки, укладених ТОВ «ТД «АВІАС» з покупцями на реалізацію передбачено, що за товар покупець здійснює 100% передплату, а отже по першій події у ТОВ «ТД «АВІАС» виникають податкові зобов'язання з ПДВ на всю суму отриманої оплати від покупців (п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України). При формуванні податкових накладних зазначені суми закладеного у ціну товару акцизного податоку не враховані, чим занижено суми податку на додану вартість.
Так, до видаткової накладної виписано податкову накладну, згідно якої встановлено наступне: П.н. №143 від 21.03.2016р.
Бензин А-95 (УКТЗЕД 2710124512) у кількості 200л Ціна без ПДВ 17,5грн. Сума без ПДВ 2 738,43грн. ПДВ 547,68грн. Сума з ПДВ 3 500,0 грн.
При цьому в ЄРПН зареєстровано цю податкову накладну з наступними даними: П.н. №143 від 21.03.2016р.
Бензин А-95 (УКТЗЕД 2710124512) у кількості 200л Ціна без ПДВ 17,5грн. Сума без ПДВ 2 738,43грн. ПДВ 547,68 грн. Сума з ПДВ 3 286,12 грн.;
Зважаючи на зазначене встановлено розбіжності між даними первинних документів та даними зареєстрованих податкових накладних, а саме:
Загальна сума отриманої передплати за картки у березні 2016 року склала 649 271 254,75 грн., у т.ч. ПДВ 108 211286,96 гривень.
При цьому у р.1.1 податкової декларації з ПДВ за березень 2016 року ТОВ «ТД «АВІАС» задекларовано податкові зобов'язання з ПДВ у сумі 104 228 991 грн., відхилення з ПДВ складають 3 985 828,94 гривень.
Відповідно п. 187.1. ПКУ Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: «....дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг...».
Таким чином, відповідачем доведено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ТД «АВІАС» п. 187.1 ст.187 Податкового кодексу України, щодо заниження податкових зобов'язань з ПДВ на суму отриманої попередньої оплати за товар у розмірі 3 985 828,94 гривень у березні 2016 року.
Крім того, судом встановлено, що до складу адміністративних витрат за 2015 рік у сумі 401262 грн., позивачем були включені витрати на проведення представницького заходу.
Позивач зазначив, що метою проведення представницького заходу, налагодження взаємовідносин та придбання нових зв'язків для презентації та реклами послуг в сфері партнерської діяльності в торгівлі паливом, роздрібної, оптової торгівлі нафтопродуктами
На підтвердження витрат позивачем надано договори від 15.12.2015 №15122015-1 та від 30.11.15 б/н, акти виконаних робіт, калькуляцію вартості наданих послуг, запрошення на прийом 27.12.15 представникам (делегаціям), оголошення в газеті «Днепровская неделя» про проведення 27.12.15 прийому делегацій, перелік осіб.
Понесені витрати по вищенаведеним операціям ТОВ «ТД «АВІАС» віднесено до складу податкового кредиту за грудень 2015 року у сумі 66877 гривень.
Однак, ТОВ «ТД «АВІАС» не надано звіти про презентацію, запрошення представникам (згідно з наказом про проведення презентації ТОВ «ТД «АВІАС» повинен направити запрошення представникам) та інші документи, які б підтверджували факт участі інших організацій у презентації та рекламі. До перевірки, надано лише наказ про проведення представницького заходу та заявки організацій на участь у презентації. Тобто позивачем не надано доказів, що підтверджують фактичне проведення вказаного заходу та зв'язок проведеної презентації із господарською діяльністю підприємства та факт участі інших організацій у презентації та рекламній кампанії. Суд ставиться критично до наданих позивачем заявок від різних організацій на участь у презентації, виходячи з їх ідентичного змісту.
Таким чином, відповідачем встановлено порушення п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України, у результаті чого ТОВ «ТД «АВІАС» занижено податкові зобов'язання з ПДВ на вартість фінансування особистих потреб, що не пов'язано з господарською діяльністю за грудень 2015 року у розмірі 66 877 гривень.
Перевіряючи правомірність податкового повідомлення-рішення № 0005281403 від 23.09.2016р., за яким визначена сума штрафних санкцій за платежем з податку на додану вартість у розмірі 11 600 371,57 грн. суд виходить з наступного.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанцію про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до п. 1201. 1 ст. 1201 Кодексу порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Перевіркою термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ТД «АВІАС» встановлено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а саме: несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2015 року - березень 2016 року на загальну суму ПДВ 84 779 951,09 грн., в т. ч з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму 55 007 104,93 грн., з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів 28 360561,39 грн., з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів 1 373 679,61 грн.. з порушенням терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів 38 605,16 грн. (акт перевірки від 02.08.2016 № 397/04-36-14-03/37149148).
На підставі вищевикладеного до позивача застосовано штрафні санкції та винесено ППР від 23.09.2016 № 0005281403 на загальну суму 11 600 371,57 грн., в т.ч. у сумі 5 500 720,11 грн. (10%) за порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, у сумі 5 672 113,16 грн. (20%) за порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, у сумі 412 104,25 грн. (30%) за порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів та у сумі 15 442,05 грн. (40%) за порушення терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів. (том. 1 а.с. 98). Факт порушення термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних підтверджується додатком 6 до акту перевірки.
Доказів своєчасностї реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивачем суду не надано.
Під час перевірки правильності заповнення та своєчасності подання розрахунку за формою №1ДФ до податкової інспекції встановлено порушення вимог пункту 119.2 статті 119, підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, а саме: не відображення нарахованого та виплаченого доходу у податкових розрахунках за формою №1ДФ за ознаками доходу «126» - додаткове благо.
Крім того, враховуючи вищевикладене ТОВ «ТД «АВІАС», також, порушено вимоги пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині не нарахування, не утримання та не сплати військового збору на загальну суму 8684,74 гривень.
За висновками перевірки Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області сформовані та вручені ТОВ «ТД «АВІАС» податкові повідомлення-рішення від 23.09.2016 №0003021304 про збільшення грошового зобов'язання з військового збору за основним платежем - 8684,74 грн. та штрафних санкцій - 2171,19 грн., №0003011304 про збільшення грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних за основним платежем -102175,96 грн. та штрафних санкцій у розмірі 25543,99 грн., №0003031304 про збільшення грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних за штрафною санкцією у розмірі 510 гривень.
Відповідно до пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Пунктом 163.1 статті 163 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування платника податку (ж резидента так і нерезидента) є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
При визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формам (пункт 164.3 статті 164 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту «е» 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.
Підпунктом 14.1.47 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).Якщо додаткові блага надаються у не грошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 164.5 статті 164 Кодексу (підпункт 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Кодексу).
Пунктом 164.5 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій не грошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100:(100-Сп).
Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 171.2 статті 171 Податкового кодексу України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є: а) податковий агент -для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
Згідно з пунктом 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування.
Пунктом 161 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних сил України, встановлюється військовий збір (далі - збір).
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України (підпункт 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України). Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (підпункти 163.1.1,163.1.2 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 1.4 пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою (1,5 відсотків), визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 Податкового кодексу України (підпункт 1.5 пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України).
Платники збору зобов'язані забезпечити виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 Податкового кодексу України (підпункт 1.6 пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Згідно з пунктом 119.2 статті 119 Податкового кодексу України, неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем доведено правомрність прийнятих податкових повідомлень-рішень.
Позивачем не було надано належних та достатніх доказів щодо неправомірності та необґрунтованості оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Таким чином, суд доходить до висновку, що відповідач діяв в порядку, в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством, у зв'язку з чим підстави для скасування податкових повідомлень-рішеннь відсутні.
З огляду на вищевикладене, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім «Авіас" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Авіас» до Головного управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя А.О. Коренев