Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"17" листопада 2009 р. № 2а- 37731/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Зінченко А.В.
за участю секретаря судового засідання Король Д.О.,за участі представників сторін:позивача-Пазюри О.О.,відповідача-Савіна О.С.,третьої особи-не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Ізюмської об"єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Відкритого акціонерного товариства "Ізюмська райагрохімія", за участітретьої особи на стороні відповідача ліквідатора ВАТ "Ізюмська райагрохімія"Мацокіна Володимира Володимировича про надання дозволу на проведення позапланової перевірки- ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Ізюмська об»єднана державна податкова інспекція у Харківській області звернулась до суду з позовом до ВАТ «Ізюмська райагрохімія»»про зобов’язання відповідача виконати певні дії щодо допуску посадових осіб органів держаної податкової інспекції до проведення позапланової перевірки. Після уточнення позовних вимог представник позивача змінив позовні вимоги, і дані зміни були прийняті судом, та просила суд надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ „Ізюмська райагрохімія" з 10.08.2009р. по 14.08.2009р. з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006р. по 30.06.2009р., перевірку провести старшому державному податковому ревізор-інпектору управління податкового контролю юридичних осіб Чернікової Олені Миколаївні.
Свій змінений позов обґрунтувала тим, що однією з функцій, покладених на державні податкові інспекції, згідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" від 04.12.1990 р. № 509-ХП із змінами та доповненнями (далі - Закон), є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з п. 1 ст. 11 вищевказаного Закону органи державної податкової служби наділені правом здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відкрите акціонерне товариство «Ізюмська рай агрохімія», код ЄДРПОУ 05491103, знаходиться на податковому обліку в Ізюмській ОДПІ в Харківській області. Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.01.2008р. по справі №Б-48/167-07 підприємство визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру..
З метою забезпечення повноти надходжень податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів шляхом охоплення обліком та контролем платників податків Наказом ДПА України від 19.02.1998р. №80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.98р. за №791/3231, затверджено Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів).
П.п.8.2. п.8 зазначеного Порядку передбачено, що у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою N 8-ОПП (додаток 8) від платника податків; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Також п.6 ч.б ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу України" від 04.12.1990р. №509-ХП із змінами та доповненнями, зазначено що, у розі коли проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства, органи ДПС мають право на проведення позапланової виїзної перевірки такого підприємства.
З урахуванням того, що остання планова документальна перевірка ВАТ „Ізюмська райагрохімія" була проведена 14.04.03р. ,акт №86/23-104, остання позапланова виїзна документальна перевірка проводилась 06.06.2003р., акт №152/23-104. та з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) Ізюмська ОДПІ у Харківській області просить суд надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки.
Ухвалою суду до участі у справі був залучений арбітражний керуючий відповідача Мацокін В.В.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити, пославшись на обставини викладені в зміненій позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та просив відмовити в їх задоволенні надавши суду свої письмові заперечення і в яких зазначив, що відповідач з цим не погоджується, вважає, що підстава для проведення позапланової виїзної перевірки платників податків відсутня .
Третя особа в судове засідання не прибув, але надав до суду заяву, в якій він проти позову заперечував, посилаючись на обставини викладені відповідачем.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, установив наступні обставини.
Відкрите акціонерне товариство «Ізюмська райагрохімія»перебуває на обліку як платник податків в Ізюмській ОДПІ у Харківській області.
Остання планова документальна перевірка ВАТ „Ізюмська райагрохімія" була проведена 14.04.03р.,акт №86/23-104, остання позапланова виїзна документальна перевірка проводилась 06.06.2003р., акт №152/23-104.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.01.2008р. по справі №Б-48/167-07 підприємство визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи зобов'язані діяти в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законом.
Повноваження та функції органів податкової служби визначені в Законі України «Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІ1 від 04.12.1990 року (з подальшими змінами та доповненнями).
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) визначені статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні".
Відповідно до частини 6 ст. 11-1 вищевказаного Закону позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту, платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів), Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Таким чином у позивача є всі передбачені законом підстави для проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ „Ізюмська райагрохімія" з з 10.08.2009р. по 14.08.2009р. з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006р. по 30.06.2009р.
Також звернення позивача до суду містить в собі всі необхідні дані, передбачені ч.8 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а саме дата її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки.
Тобто судом встановлено, що позовні вимоги позивача законні, обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов»язання надати документи для проведення перевірки, суд зазначає, що податкові органи в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в сфері оподаткування.
Проте жодним Законом України не встановлено право податкових органів на пред»явлення адміністративних позовів до громадян України,іноземців чи осіб без громадянства,їх об»єднань, юридичних осіб, які не є суб»єктами владних повноважень про зобов»язання вчинити певні дії, зокрема зобов»язати надати документи для перевірки.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить к висновку про закриття провадження в цій частині.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ізюмської об’єднаної держаної податкової інспекції у Харківській області до Відкритого акціонерного товариства "Ізюмська райагрохімія" про надання дозволу на проведення позапланової перевірки –задовольнити частково.
Надати дозвіл Ізюмській об'єднаній державній податковій інспекції у складі старшого державного податкового ревізора-інспектора управління податкового контролю юридичних осіб Чернікової Олени Миколаївни на проведення позапланової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства „Ізюмська райагрохімія" (ЄДРОПОУ 05491103) протягом десяти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили за період з 01.07.2006 по 30.06.2009 року.
В іншій частині провадження по справі закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 19.11.2009р.
Суддя Зінченко А.В.