Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11.11.2009 р. № 2а-38332/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя: П'янова Я.В.
При секретарі: Басової Н.М.
За участю представників сторін:
Позивача: Яценко О.П.
Відповідача: Данихленко О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позовну заявуХарківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Астарта" стягнення суми,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Астарта", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Астарта" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 8318,97 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначається, що відповідно до ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Статтею 20 Закону встановлено обов’язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 8318,97 грн.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача з позовними вимогами не погоджується, в запереченнях зазначив, що у 2008 році штатним розкладом ТОВ «Астарта» від 02.01.2008 року передбачено численний склад працівників 58 одиниць. Тому, згідно зі ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» («Відомості Верховної Ради УРСР», 1991, № 21 (21.05.91), ст. 252), ТОВ «Астарта» на 2008 рік було виділено 2 робочих місця для працевлаштування інвалідів. Також протягом усього року ТОВ «Астарта», вносячи зміни до штатного розкладу, передбачало 2 робочих місця для інвалідів.
Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70 інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. ТОВ «Астарта» направляло звіти про наявність вакансій (форма 3-ПН) до Київського та Харківського районних центрів зайнятості, тим самим виконавши встановлені вимоги законодавства щодо працевлаштування інвалідів. Київський районний центр зайнятості повідомлявся ТОВ «Астарта» про робочі місця у 2006 році листом від 08.09.2006 року № 08/09-06 та у 2007 році листом від 12.11.2007 р. № 12/11-07, але не направив інваліда для працевлаштування на створені робочі місця. Таким чином, виходячи зі змісту статей Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач вважає, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати та працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Отже, сам факт відсутності на підприємстві працевлаштованих інвалідів ще не є безспірною ознакою наявності відповідальності ТОВ «Астарта», яка могла настати лише у випадку не вчинення останнім прямо передбачених законодавством дій.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав свої заперечення проти позову та просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до форми 10-ПІ “Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2008 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2008 році становила 58 осіб, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав два робочих місця.
Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою КМ України від 31.01.2007 року № 70, визначається процедура подання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів - центру зайнятості. Тобто, інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно з ст. 18-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Відповідно до листа Харківського міського центру зайнятості № 4117 від 19.10.2009 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Астарта" у 2008 році звіти форми 3-ПН «Звіт про наявність вакансій» подавало у січні, лютому, листопаді та грудні 2008 році.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-XII підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Як вбачається із звіту по формі № 10-ПІ, наданого відповідачем, у 2008 році та наказу про прийняття на роботу № 19 від 05.02.2008 р. на підприємство 05.02.2008 р. був працевлаштований один інвалід та згідно наказу № 64 від 04.06.2008 р. був звільнений з посади, тобто він відпрацював у 2008 році чотири повних місяці.
Як свідчать матеріали справи та не спростовано відповідачем підприємство подавало звіти форми 3-ПН «Звіт про наявність вакансій» у січні, лютому, листопаді та грудні 2008 році, за інші місяці звіти не подавало, тобто відповідач з червня по листопад 2008 р. не інформував про наявність вакансії інваліда.
Отже, відповідачем не виконано норматив одного робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.
Суд вважає, що саме з вини відповідача, який своєчасно не повідомив Харківський міськрайонний центр зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Астарта" у 2008 році.
Статтею 20 Закону встановлено обов’язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
За таких обставин суд знаходить позов щодо стягнення з відповідача адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2008 році в сумі 8318,97 грн. обґрунтованим, доведеним та таким, що підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, керуючись ст. 18-1, 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою КМ України від 31.01.2007 року № 70, ст. ст. 71, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Астарта" про стягнення суми –задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Астарта" (юридична адреса - 61002, м. Харків, вул. Шевченка,317, код ЄДРПОУ 30883122, МФО 351005, р/р 26002036015000, банк АКІБ Укрсіббанк) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., кім. 16, р/р 31219230700003, код 24134567 МФО 851011 ГУДКУ у Харківській області) адміністративно-господарські санкції у сумі 8318,97 грн.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
У повному обсязі постанова виготовлена 16.11.2009р.
Суддя П'янова Я.В.