Постанова № 6864450, 10.11.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2009
Номер справи
39253/09/2070
Номер документу
6864450
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.11.2009 р.                                                                                 № 2а-39253/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.

при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.

за участю сторін:

помічник прокурора - Гавриленко О.В., діє на підставі посвідчення № 173 від 23.08.2007 р.,

представник позивача - Коваленко Д.С., діє на підставі доручення № 6595/10/10-017 від 22.05.2009р.,

представник відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Заступника прокурора м. Харкова в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові

до Державного підприємства "Харківський електромеханічний завод"

простягнення суми заборгованості перед бюджетом , -

В С Т А Н О В И В:

Заступник прокурора м. Харкова звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові до Державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" про стягнення з Державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" в доход державного бюджету України 112 447 грн. 60 коп., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

Відповідно до ст. 60 КАС України у випадках, передбачених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду з адміністративним позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, брати участь у цих справах і здійснювати в суді представництво інтересів держави в порядку, встановленому КАС України та іншими законами та здійснює представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу. Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 04.12.1990 р. (зі змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах входять до складу системи органів державної податкової служби України. Останню очолює Державна податкова адміністрація, яка є центральним органом виконавчої влади. Державне підприємство "Харківський електромеханічний завод" (далі ДП "ХЕМЗ", підприємство, платник) засноване на державній власності і підпорядковане Державному комітету промислової політики України та здійснює свою діяльність на підставі Статуту (зі змінами та доповненнями), зареєстрованого Виконавчим комітетом Комінтернівської районної ради народних депутатів м. Харкова, реєстраційний № 04058858ю0020269 від 23.04.2003 року, і затвердженого Наказом Міністерства промислової політики України від 10.01.2003 року № 8 від 27.02.1995 року. ДП "ХЕМЗ" має свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи - серія А01 № 081481 від 12.07.2007 р., в якому міситься ідентифікаційний код юридичної особи - 05405575, та зазначено місцезнаходження - 61037, м. Харків, пр. Московський, 199. ДП "ХЕМЗ" взято на облік Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові (далі - СДПІ ВПП у м. Харкові) 25.12.1991 року за № 412 (довідка від 20.09.2007 року за № 1309) і тому, саме остання, у відношенні вказаного платника виконує функції контролю за правильністю обчислення ним податків, зборів (обов'язкових платежів), своєчасністю надходження цих коштів до бюджету, а у випадку виникнення податкової заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів) - подає до суду позови про її стягнення. Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України № 109, Закону України № 2181, Інструкції "Про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби", затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 року № 110 (далі - Наказ № 110), та з дотриманням положень «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого Наказом ДПА України № 327 від 10.08.2005 року (далі - наказ № 327), працівниками органу ДПС України за результатами проведеної планової виїзної перевірки ДП "ХЕМЗ" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 30.09.2008 року було складено акт № 323/23-106/05405575 від 17.02.2009 року (бланк № 005516), в якому зафіксовано наступне: підприємством було занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на 91346 грн. 00 коп.), підприємством було занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на 1344 грн. 00 коп. Враховуючи наведені вище порушення, на підставі п.п. "б" п. п. 3.1 п. З Наказу № 253, п.п. 6.1.3 п. 6 Наказу № 110 СДПІ ВПП у м. Харкові було винесено податкові повідомлення-рішення з визначенням суми податкового зобов'язання із застосуванням штрафних (фінансових) санкцій ДП "ХЕМЗ" від 23.02.2009р. за № 0000430854/0 у розмірі 110261 грн. 60 коп. та від 23.02.2009 року за № 0000420854/0 у розмірі 2016 грн. 00 коп. Згідно з п.п 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. Так, суми податкових зобов'язань визначені в податкових повідомленнях-рішеннях № 0000430854/0 та № 0000420854/0, стали узгоджені 23.02.2009 року - в день їх отримання директором ДП "ХЕМЗ" Задорожним О.І. Враховуючи що ч. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181 передбачений десятиденний термін сплати платником податків сум податкових зобов'язань, то суми податкових зобов'язань визначені в податкових повідомленнях-рішеннях № 0000430854/0 від 23.02.2009 року та № 0000420854/0 від 23.02.2009 року стали боргом 06.03.2009 року. Відповідно до зворотного боку облікової картки ДП "ХЕМЗ" з податку на прибуток станом на 22.04.2009 року сума податкового зобов'язання у розмірі 110261 грн. 60 коп.., визначена в податковому повідомлені-рішенні від 23.02.2009 року за № 0000430854/0, є не сплаченою. Відповідно до зворотного боку облікової картки ДП "ХЕМЗ" з податку на додану вартість станом на 22.04.2009 року сума податкового зобов'язання у розмірі 2016 грн. 00 коп., визначена в податковому повідомлені-рішенні від 23.02.2009 року за № 0000420854/0, є не сплаченою. Також, відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України № 509, Закону України № 2181, Наказу № 110 та з дотриманням положень (далі - Наказ № 327) працівником органу ДПС України за результатами проведеної документальної невиїзної перевірки з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2009 року ДП "ХЕМЗ" було складено акт № 914/40-018/05405575 від 3103.2009 року (бланк № 006011), де зафіксовано факт порушення п.п. "а" п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181, яким передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, а ДП "ХЕМЗ" було подано до СДПІ ВПП у м. Харкові податкову декларацію з податку на додану вартість № 4748 за лютий 2009 року - 27.03.2009 року, хоча граничним строком подання вказаної декларації є 20.03.2009 року. У зв'язку з цим СДПІ ВПП у м. Харкові 03.04.2009 року за № 0000120840/0 було винесено податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким визначено суму зобов'язання ДП "ХЕМЗ" у розмірі 170 грн. 00 коп. Згідно з п.п 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, а відповідно до п. 4.6 Наказу № 253 податкове повідомлення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення. Так, сума податкового зобов'язання визначена в податковому повідомленні-рішенні № 0000120840/0 від 03.04.2009 року - в день надіслання листом з повідомленням про вручення поштового відправлення № 12283132 від 03.04.2009 року. Сума податкового зобов'язання у розмірі 170 грн. 00 коп., визначена в податковому повідомленні-рішенні № 0000120840/0 від 03.04.2009 року, стала боргом 14.04.2009 року і відповідно до зворотного боку облікової картки ДП "ХЕМЗ" з податку на додану вартість, станом на 22.04.2009 року, є не сплаченою. Ухвалою господарського суду Харківської області від 25.06.2007 року у справі № Б-50/137-07 порушено провадження про банкрутство ДП "ХЕМЗ" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Дія мораторію поширюється на задоволення вимог конкурсних кредиторів та, відповідно, не поширюється на задоволення вимог поточних кредиторів, тобто, на ті грошові зобов'язання ДП "ХЕМЗ" щодо сплати податків і зборів, обов'язок щодо погашення яких виник у ДП «ХЕМЗ» після порушення провадження у справі про його банкрутство і введення мораторію. Оскільки, всі наведене вище грошове зобов'язання ДП "ХЕМЗ" по податкам і зборам (обов'язковим платежам) виникли після порушення провадження у справі про банкрутство відповідача та введення мораторію, тобто після 25.06.2007 року. підприємство зобов'язане виконати їх. Просили позов задвольнити.

Відповідач позовні вимоги фактично визнав, про що представник відповідача Павленко Д.М. надав суду письмову заяву, в якій зазначив, що на цей час відносно підприємства відповідача порушено справу № Б-50/137-07 про визнання банкрутом. В межах цієї справи, враховуючи статус підприємства, яке має стратегічне значення для економіки і безпеки держави, а також підприємства, яке згідно Закону включено до переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації до ДП «ХЕМЗ» не можуть бути застосовані судові процедури санації, чи ліквідації. З причин зниження платоспроможності в зв'язку зі світовою економічною кризою, яка негативно вплинула на увесь економічний сектор підприємств замовників і постачальників Державного підприємства «Харківський електромеханічний завод», скрутного фінансового стану підприємства, що привело зниженням обє'му виробництва, зменшення надходження грошових коштів на рахунки підприємства, своєчасна виплата заборгованості по заробітній платі є питанням першочергових зусиль керівництва підприємства. Борги підприємства, які є предметом спору по цій справі є поточними боргами і не можуть бути предметом мирової угоди, тому в цілях максимально пропорційного задоволення вимог усіх кредиторів, представник ДП «ХЕМЗ» просив суд, в порядку ст. 263 КАС України, відстрочити на один рік виконання рішення зі стягнення з ДП «ХЕМЗ»суми 110261,60 грн. боргу з податку на прибуток та 2016,00 грн. - з ПДВ.

Прокурор Гавриленко О.В та представник позивача Коваленко Д.С. в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений повістками з поштовими повідомленнями, які направлялися за офіційним місцем знаходження, згідно довідки органу реєстрації. Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником. Таким чином, відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання, його повторне неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

Державне підприємство "Харківський електромеханічний завод" засноване на державній власності і підпорядковане Державному комітету промислової політики України, зареєстроване Виконавчим комітетом Комінтернівської районної ради народних депутатів м. Харкова, реєстраційний № 04058858ю0020269 від 23.04.2003 року. ДП "ХЕМЗ" має свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи - серія А01 № 081481 від 12.07.2007 р. та взято на облік Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові 25.12.1991 року за № 412, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.

З копії акту № 323/23-106/05405575 від 17.02.2009 року «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Харківський електромеханічний завод» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008 по 30.09.2008, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 по 30.09.2008» (а.с.17-35), вбачається, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові на підставі направлень, п. 1 ст. 11-1 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні", зі змінами та доповненнями, та відповідно до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" з зазначених вище питань.

Згідно висновку акту перевірки, перевіркою встановлені порушення ДП "ХЕМЗ":

1) п. 4.1, п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, п. 5.1, п.п. 5.2.1, 5.2.10, п. 5.2., п.п. 5.3.9. п. 5.3 ст. 5 п.п. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28.12.1994 р. в редакції Закону України № 283/97-ВР від 22.05.1997 р. (із змінами та доповненнями), в результаті чого ДП "ХЕМЗ" занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 91346,00 грн., у тому числі: за 1 квартал 2008 року у сумі 3186 грн. 00 коп., за 1 півріччя 2008 року у сумі 3278 грн. 00 коп., за 3 квартали 2008 року у сумі 91346 грн. 00 коп.;

2) п.п. 3.1.1 п.3.1. ст. 3, п. 4.1. ст. 4,п.п. 7.3.1 п. 7.3., п.п .4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/9-ВР (із змінами та доповненнями), в результаті чого ДП "ХЕМЗ" занижено податок на додану вартість в період, що перевірявся, на 1344 грн. 00 коп., у тому числі: за січень 2008 р. в сумі 17,80 грн., за лютий 2008 р. в сумі 1193,80 грн., за березень 2008 р. в сумі 23,20 грн., за квітень 2008 р. в сумі 23,60 грн., за травень 2008 р. в сумі 20,40 грн., за липень 2008 р. в сумі 22,60 грн., за серпень 2008 р. в сумі 17,80 грн., за вересень 2008 р. в сумі 24,80 грн.

3) п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3, п. 4.1. ст. 4, п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/9-ВР (із змінами та доповненнями), в результаті чого ДП "ХЕМЗ" завищено від'ємне значення податку на додану вартість всього у сумі 22,00 грн., у тому числі: за червень 2008 року в сумі 22,00 грн.

Також у ході проведення перевірки ДП "ХЕМЗ", СДПІ ВПП у м. Харкові здійснило вилучення копій фінансово-господарських документів, які свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків та зборів (обов'язкових платежів) відповідно до п.9 ст.11 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509 - XII „Про державну податкову службу в Україні" із змінами та доповненнями, що оформлено Описом оригіналів/копій документів, які вилучені із справ, від 1702.2009 р.

Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 04.12.1990 р., зі змінами та доповненнями (далі - Закон України № 509), державні податкові інспекції в районах входять до складу системи органів державної податкової служби України. Останню очолює Державна податкова адміністрація, яка є центральним органом виконавчої влади. Одним із основних завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України “Про систему оподаткування” від 22.02.2006 року № 1251-ХІІ (далі - Закон України № 1251) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки, збори (обов'язкові платежі).

В п.п. 1, 3 п. 1 ст. 14 Закону України № 1251, зазначено, що податок на прибуток та податок на додану вартість відносяться до загальнодержавних податків і зборів.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України № 1251, контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Згідно з п.п. 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі - Закон України № 2181) органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи та державні виконавці у межах їх компетенції.

Відповідно до п. п. 1, 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Таким чином, позивачем правомірно та в межах повноважень органу державної податкової служби виявлені здійснені відповідачем порушення вимог податкового законодавства, а саме завищення податку на прибуток на загальну суму 91 346,00 грн., заниження податку на додану вартість на загальну суму 1344,00 грн., а також завищення від’ємного значення податку на додану вартість у сумі 22,00 грн.

На підставі п.п. "б" п.п. 3.1 п. Наказу № 253, п.п. 6.1.3 п. 6 Наказу № 110 СДПІ ВПП у м. Харкові були винесені податкові повідомлення-рішення з визначенням суми податкового зобов'язання із застосуванням штрафних (фінансових санкцій) ДП "ХЕМЗ" від 23.02.2009 року за № 0000430854/0 у розмірі 110261 грн. 60 коп. та від 23.02.2009 року № 0000420854/0 у розмірі 2016 грн. 00 коп.

Згідно з п.п 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. Суми податкових зобов'язань визначені в податкових повідомленнях-рішеннях № 0000430854/0 та № 0000420854/0, узгоджені 23.02.2009 року - в день їх отримання директором ДП "ХЕМЗ" Задорожним О.І., як вбачається з корінців податкових повідомлень-рішень (а.с.16).

Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків. Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону № 2181, визначено, що в будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законом з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі.

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 Закону №2181, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

На час розгляду справи сума податкового зобов'язання у розмірі 110261 грн. 60 коп. відповідачем не сплачена, як встановлено з пояснень представника позивача, наданих у судовому засіданні, що підтверджується копією службової записки начальника відділу погашення прострочених податкових зобов’язань СДПІ з ВПП у м. Харкові від 02.11.2009 року № 694.

Відповідно до Закону України № 509, при отриманні матеріалів, які не підтверджують дані обліку суб'єкта господарювання, який перевіряється, керівником податкового органу можуть бути вжиті заходи щодо проведення документальної невиїзної або позапланової виїзної перевірки.

На підставі п. 1 ст. 11 Закону України № 509, Закону України № 2181, Наказу № 110 працівниками СДПІ ВПП у м. Харкові за результатами проведеної документальної невиїзної перевірки з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2009 року ДП "ХЕМЗ" 31 березня 2009 року було складено акт № 914/40-018/05405575.

Перевіркою встановлено порушення ДП "ХЕМЗ": п.п. "а" п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181, яким передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, а ДП "ХЕМЗ" було подано до СДПІ ВПП у м. Харкові податкову декларацію з податку на додану вартість № 4748 за лютий 2009 року - 27.03.2009 року, хоча граничним строком подання вказаної декларації є 20.03.2009 р. (а.с.37).

Відповідно до п.п. "а" п.п. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4, п.п. 1.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181, з дотриманням положень наказу ДПА України № 253 від 21.06.01р., СДПІ ВПП у м. Харкові винесло податкове повідомлення-рішення № 0000120840/0 від 03.04.2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким визначено суму зобов'язання ДП "ХЕМЗ" у розмірі 170 грн. 00 коп.

Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків. Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону №2181-111 визначено, що в будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законом з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі.

Сума податкового зобов'язання є узгодженою, оскільки отримана відповідачем (а.с.38), але відповідачем не оскаржена.

На час розгляду справи сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170 грн. 00 коп. відповідачем не сплачена.

Господарським судом Харківської області 28 жовтня 2009 року порушено справу № Б-50/137-07 за заявою ТОВ "Юженергомаш" до ДП "ХЕМЗ" про визнання банкрутом та введно мораторій на задоволення вимог кредиторів (а.с.15).

На час розгляду даної справи по справі про визнання ДП «Харківський електромеханічний завод» банкрутом, яка знаходиться в провадженні Господарського суду Харківської області, відповідно до ухвали суду від 28 жовтня 2009 року по справі № Б-50/137-07, яка міститься в матеріалах справи, зобов’язано розпорядника майна боржника провести збори комітету кредиторів та прийняти обґрунтоване рішення про відкриття процедури санації боржника або про відкриття ліквідаційної процедури чи підписання мирової угоди, або припинення провадження у справі з посиланням на фактичні обставини, що привели до прийняття такого рішення.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” № 2343, мораторій - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань. Тому, дія мораторію поширюється на задоволення вимог конкурсних кредиторів та, відповідно, не поширюється на задоволення вимог поточних кредиторів, тобто, на ті грошові зобов'язання ДП "ХЕМЗ" щодо сплати податків і зборів, обов'язок щодо погашення яких виник у ДП “ХЕМЗ”після порушення провадження у справі про його банкрутство і введення мораторію. Оскільки, всі наведене вище грошове зобов'язання ДП "ХЕМЗ" по податкам і зборам (обов'язковим платежам) виникли після 25.06.2007 року, тобто після порушення провадження у справі про банкрутство відповідача та введення мораторію, підприємство зобов'язане виконати їх.

Підпунктом 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено право державних податкових інспекцій подавати в суди до боржників позови про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Сума податкового боргу ДП "ХЕМЗ" з податку на додану вартість та податку на прибуток яка донарахована СДПІ з ВПП, в загальному розмірі - 112 447,60 грн., є узгодженою в порядку, визначеному Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, відповідачем не оскаржена, тому підлягає стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України.

З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню.

Щодо заяви представника відповідача про відстрочення на один рік виконання рішення суду зі стягнення з ДП “ХЕМЗ” суми 110261,60 грн. боргу з податку на прибуток та 2016,00 грн. - з ПДВ, в порядку ст. 263 КАС України, в цілях максимально пропорційного задоволення вимог усіх кредиторів, судом встановлено наступне.

Прокурор та представник позивача заперечували проти задоволення заяви відповідача щодо відстрочення виконання судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши заяву представника відповідача про надання відповідачу відстрочення виконання судового рішення на один рік, суд дійшов висновку про відмову у клопотання, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження – із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно ч. 2 ст. 263 КАС України суд розглядає питання про відстрочення виконання судового рішення, та у виняткових випадках може відстрочити виконання судового рішення. Винятковими випадками, у відповідності до ч. 1 ст. 263 КАС України, є обставини особливого характеру, які ускладнюють виконання судового рішення, зокрема, відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо.

З матеріалів справи встановлено, що після порушення справи про визнання ДП "ХЕМЗ" банкрутом, відповідач продовжує вести господарську діяльність.

Відповідачем не надано суду доказів, що підтверджують наявність виняткових обставин, які будуть перешкоджати виконанню рішення суду, а саме відсутності коштів на рахунку, стихійного лиха, або інших обставин.

Відстрочення виконання рішення суду є правом суду, і враховуючи відсутність виняткового випадку неможливості виконання відповідачем рішення суду, суд не вбачає підстав для задоволення заяви представника відповідача про відстрочення виконання судового рішення на один рік.

Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись Законом України “Про систему оподаткування” від 22.02.2006 року № 1251-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, Законом України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 04.12.1990 р., з наступними змінами та доповненнями, Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, з наступними змінами та доповненнями, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Заступника прокурора м. Харкова в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові до Державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" про стягнення суми заборгованості перед бюджетом – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" (код ЄДРПОУ 05405575; адреса: пр. Московський, б. 199, м. Харків, 61052) на користь Державного бюджету України суму заборгованості перед бюджетом в розмірі 112447 (сто дванадцять тисяч чотириста сорок сім) грн. 60 коп., з яких: суму податкового зобов'язання за податком на додану вартість в розмірі 2016 (дві тисячі шістнадцять) грн. 00 коп. та в розмірі 170 (сто сімдесят) грн. 00 коп. до УДК у м. Харкові, код 24134490 в установі банку ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, код платежу 14010100, а також суму податкового зобов'язання за податком на прибуток в розмірі 110261 (сто десять тисяч двісті шістдесят) грн. 60 коп. до УДК у м. Харкові, код 24134490 в установі банку ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, код платежу 11020100.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Постанова у повному обсязі виготовлена 15 листопада 2009 року.

Суддя                                                   Мар'єнко Л.М.