
Справа № 638/10518/17
Провадження № 1-кс/638/2337/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про призначення позапланової виїзної ревізії
01 вересня 2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді - Шишкіна О.В.,
при секретарі - Перегудовій В.Р.,
за участю прокурора Струкова А.О.,
слідчого - Цабека А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого військової прокуратури Харківського гарнізону Цабека А.В. про призначення позапланової виїзної ревізії, погоджене прокурором військової прокуратури Харківського гарнізону Струковим А., за матеріалами кримінального провадження №42017220750000283, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, -
встановив:
До суду звернувся слідчий військової прокуратури Харківського гарнізону Цабека А.В. з клопотанням про призначення позапланової виїзної ревізії.
В обґрунтування клопотання зазначає, що військовою прокуратурою Харківського гарнізону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017220750000283 від 08.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до результатів проведення процедури відкритих торгів Державним космічним агентством України (м. Київ) було укладено договір №2-06/16 від 29.07.2016 з Державним науково-виробничим підприємством «Об'єднання Комунар» (м. Харків) на послуги з виконання дослідно-конструкторської роботи: «Розвиток Системи координатно-часового та навігаційного забезпечення. Забезпечення функціонування Системи. Модернізація програмного забезпечення», шифр «Навігація-ПТК».
Акти здачі-приймання послуг (за трьома етапами) були затверджені Замовником 23.12.2016 на загальну суму 1 036 894,18 грн., яка була перерахована на розрахунковий рахунок ДНВП «Об'єднання Комунар». Науково-технічна продукція згідно з відомостями створеної продукції, що є додатками до актів, була прийнята на відповідальне збереження ДНВП «Об'єднання Комунар», про що оформлені розписки про збереження до вказаних актів.
Розписки про збереження, в яких вказано, що продукція проведена по бухгалтерському обліку, були підписані в.о. генерального директора ДНВП «Об'єднання Комунар». Замість головного бухгалтера вказані розписки про збереження також були підписані в.о. генерального директора. При цьому фактично зазначена продукція по бухгалтерському обліку проведена не була.
На момент приймання Замовником (23.12.2016) послуг з виконання ДКР науково-технічна продукція за етапами 2 і 3 на загальну суму 735 468, 47 грн. фактично створена не була. Загальна вартість послуг з виконання ДКР не була підтверджена фактичними витратами та розрахунками.
При формуванні ціни договору були заплановані витрати на придбання спеціального програмного забезпечення на суму 204 000,00 грн. у ТОВ «НВП «А.Т.О.Р.», яке також приймало участь у торгах та фактично перебуває у тісних взаємовідносинах з ДНВП «Об'єднання Комунар». Більша частина робіт за створення науково-технічної продукції за договором на послуги з виконання ДКР фактично виконувалась працівниками (програмістами) ТОВ «НВГІ «А.Т.О.Р.», а на замовлення була списана заробітна плата основного персоналу ДНВП «Об'єднання Комунар», що за заявленою трудомісткістю, номенклатурою посад працівників (створювалось програмне забезпечення, а була залучена велика кількість інженерів-конструкторів та інженерів- технологів) та напрямом діяльності відділу не відповідає тематиці ДКР.
Також в ході проведення досудового розслідування, встановлено, що на момент проведення інвентаризації, яка проводилась у лютому 2017 року, науково-технічна продукція, що залишилась на відповідальному, зберіганні, фактично була відсутня на підприємстві, не проведена по бухгалтерському обліку та були відсутні дані щодо умов її зберігання та матеріально відповідальних осіб.
У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання, просив його задовольнити враховуючи те, що під час досудового розслідування кримінального провадження виникла необхідність документальної і фактичної перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності ДНВП «Об'єднання Комунар», що розташоване за адресою м.Харків, вул..Григорія Рудика буд. 8, з метою забезпечення виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових осіб, розміру спричинених матеріальних збитків у даному кримінальному провадженні.
Прокурор підтримав клопотання слідчого, просив його задовольнити.
Слідчий суддя, заслухавши слідчого, прокурора, дослідивши матеріали клопотання, вважає, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно вимог ст. 223 КПК України слідчі дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Статтею 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» встановлено, що перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органом державного фінансового контролю на всіх стадіях державних закупівель. Результати перевірки державних закупівель викладаються в акті.
Контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель здійснюється як у порядку проведення перевірки державних закупівель, так і під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Відповідно до Порядку проведення перевірок державних закупівель Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №631 від 01.08.2013, питання здійснення державних закупівель перевіряються контролюючим органом під час проведення інспектування з урахуванням вимог Порядку проведення інспектування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006, а також під час державного фінансового аудиту.
В свою чергу, інспектування, відповідно до Порядку проведення інспектування, полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» від 26.01.1993 року №2939-ХІІ, позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Орган або посадова особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частини п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 40 Кримінального-процесуального кодексу України слідчий органу досудового розслідування уповноважений призначати ревізії, у порядку визначеному законом.
На підставі ст.ст. 1, 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган державного фінансового контролю має право перевіряти бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів, проводити ревізії фінансово-господарської діяльності, виявляти збитки.
Відповідно до п.29 постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами » позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю проводиться на підставі клопотання слідчого про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування.
Згідно Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Таким чином, в рамках досудового розслідування виникла необхідність в проведенні співробітниками Північно-Східного офісу Держаудитслужби України позапланової виїзної ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності ДНВП «Об'єднання Комунар» .
Проведення позапланової виїзної ревізії надасть можливість встановити важливі обставини кримінального правопорушення, забезпечить отримання відомостей, які в своїй сукупності будуть можливими для їх використання як доказів у кримінальному провадженні, сприятимуть встановленню осіб, які скоїли кримінальне правопорушення, встановленню суми завданих збитків.
Беручи до уваги, що слідчим доведено, що в кримінальне провадженні проводиться розслідування під час якого необхідно виявити фінансові порушення, то клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись: п. 4 ч.2 ст. 40 ст.132 КПК України, ст..ст. 1,7,9,93 КПК України, Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII, п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 року №43 «Про затвердження Положення про Державну аудиторську службу України»,-
постановив:
Клопотання слідчого військової прокуратури Харківського гарнізону Цабека А.В. про призначення позапланової виїзної ревізії - задовольнити.
Надати дозвіл співробітникам Північно-східного офісу Держаудитслужби України на проведення у період з 05 вересня по 25 вересня 2017 року включно позапланової виїзної ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності ДНВП «Об'єднання Комунар», що розташоване за адресою: м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8, ЄДРПОУ 14308730.
Під час проведення ревізії дослідити наступні питання та дати на них відповіді:
-матеріали тендерної пропозиції та результатів проведення відкритих торгів (тендерна документація, тендерна пропозиція, листування з питань участі в торгах, порядок укладання договору, терміни оформлення та дати документів, номери вхідних та вихідних документів, використання системи РгоZоrrо);
-проведення готової продукції за договором по бухгалтерському обліку відповідно до актів здачі-приймання послуг з додатками та оформлених розписок про збереження (підписи на розписках, зарахування на забалансовий облік, дата зарахування, визначення матеріально-відповідальних осіб, місця та умов зберігання);
-підстави для залишення готової продукції на відповідальному зберіганні та причини залишення (умови договору, додаткової угоди, об'єктивна потреба замовника або її відсутність у передачі готової продукції одразу після її створення);
-порівняння сум планових витрат на етапі укладання договору, витрат на етапі оформлення актів здачі-приймання та витрат на етапі оформлення звітної калькуляції;
-визначення причин розбіжностей між рівнем попередньої ціни, договірної ціни та фактичною вартістю послуг відповідно до звітної калькуляції (причини завищення ціни);
-обґрунтованість планових витрат на придбання матеріалів, комплектуючих виробів, спецобладнання, спеціального програмного забезпечення та витрат на оплату праці (з урахуванням планової трудомісткості та переліку посад працівників, яких планувалось залучити до виконання роботи) на етапі формування попередньої ціни до договору та матеріалів договору;
-обґрунтованість витрат на придбання матеріалів, комплектуючих виробів, спецобладнання, спеціального програмного забезпечення та витрат на оплату праці (з урахуванням фактичної трудомісткості та переліку посад працівників, які фактично виконували роботу) на етапі формування договірної ціни до договору та актів здачі-приймання послуг з урахуванням фактично понесених витрат відповідно до даних бухгалтерського обліку;
-наявність підписів головного бухгалтера на матеріалах, які надавались в обґрунтування договірної ціни;
-обґрунтованість отримання та порядок використання ДНВГІ «Об'єднання Комунар» бюджетних коштів за договором з урахуванням обґрунтування та підтвердження рівня договірної ціни, відповідно до затверджених актів здачі-приймання, структури ціни та розшифровок витрат;
-обґрунтованість витрат на придбання матеріалів, комплектуючих виробів, спецобладнання, спеціального програмного забезпечення та витрат на оплату праці (з урахуванням фактичної трудомісткості та переліку посад працівників, які фактично виконували роботу) на етапі формування матеріалів звітної калькуляції;
-порядок та обгрунтованість вибору постачальників (виконавців), з якими були укладені договори на закупівлю спецобладнання та спеціального програмного забезпечення;
-обґрунтованість перерахування коштів постачальникам (виконавцям) з якими були укладені договори на закупівлю спецобладнання та спеціального програмного забезпечення, джерело фінансування (в рамках фінансування робіт за договором, власні кошти підприємства з подальшим відшкодуванням за рахунок фінансування робіт за договором, власні кошти підприємства без відшкодування за рахунок фінансування робіт за договором, інше);
-порядок використання, при виконанні робіт за договором, закуплених спецобладнання та спеціального програмного забезпечення з урахуванням дат на документах, що підтверджують факт їх закупівлі;
-пояснення щодо можливості виконання робіт за договором без закупівлі спецобладнання та спеціального програмного забезпечення;
-зарахування спецобладнання та спеціального програмного забезпечення на позабалансовий облік або на баланс (дати, документи);
-встановлення правильності визначення обсягів виконаних робіт за договором;
-відповідність тематики підрозділів підприємства напрямку роботи за договором (досвід виконання аналогічних робіт, плани робіт, положення про підрозділ, інше), наявність відповідних кваліфікованих фахівців (згідно із класифікатором професій) з досвідом виконання аналогічних робіт;
-аналіз трудомісткості робіт (планової та фактичної), відповідність виконуваної роботи працівниками посадовим обов'язкам (посадовим інструкціям), в тому числі при залученні працівників, які займають посади інженерів-конструкторів та інженерів-технологів;
-підтвердження кількості фактично відпрацьованого робочого часу працівниками, що відповідно до розшифровок за статтею «Заробітна плата» були залучені до виконання роботи:
наявність відповідних наказів по підприємству;
перевірка спискового складу працівників та його відповідність штатному розкладу;
перевірка табельного обліку;
перевірка правильності розподілу нарахування заробітної плати по темам (роботам, замовленням, шифрам), що виконувались працівниками у відповідний період;
перевірка перебування працівників, що залучені до виконання роботи, на території підприємства у період виконання роботи.
-підтвердження наявності готової продукції у ДНВП «Об'єднання Комунар» на момент затвердження актів здачі-приймання за етапами та на момент проведення інвентаризації на етапі оформлення акту звіряння розрахунків та звітної калькуляції за договором;
-на кого з посадових осіб ДНВП «Об'єднання Комунар» покладено обов'язки щодо забезпечення дотримання вимог законодавства при здійсненні витрат на придбання спецустаткування та спеціального програмного забезпечення за договором № 2-06/16 від 29.07.2016;
-якими повноваженнями був наділений керівник ДНВГІ «Об'єднання Комунар» згідно вимог чинного законодавства та внутрішніх керівних документів вказаної установи в частині придбання спецустаткування та спеціального програмного забезпечення за договором № 2-06/16 від 29.07.2016;
-чи завдано державі збитки в результаті вчинення виявлених порушень, якщо так, то які?
Встановити час проведення ревізії упродовж 15 робочих днів з 05 вересня 2017 року.
Строк дії ухвали з 05 вересня 2017 року по 25 вересня 2017 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає і виконується негайно.
Слідчий суддя: О.В.Шишкін