
Справа № 522/5668/17
Провадження № 2а/522/1335/17
У Х В А Л А
24.07.2017 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
Головуючого - судді Нікітіної С.Й.
При секретарі - Віноградовій І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду справу за позовом Державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» до Одеської міської ради, треті особи – Прокуратура Одеської області, Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 року № 1483-VII,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду знаходиться справа за позовом Державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» до Одеської міської ради, про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 року № 1483-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3,4605 га, за адресою: м. Одеса, вул. Жаботинського (в районі буд. № 54), присвоєння нової адреси та надання її в постійне користування прокуратурі Одеської області».
До суду надійшла заява відповідача та третьої особи Прокуратури Одеської області про закриття провадження у справі з тих підстав, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, так як заявлений в позові спір не має публічно-правового-характеру, через наявне виконання рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яке є актом індивідуальної дії.
В судовому засіданні ініціатори клопотання підтримали свої вимоги, при цьому представник Одеської міської ради пояснила, що 16.05.2017 року Прокуратурою Одеської області за № 87208015 на підставі оскаржуваного рішення вже зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою, тобто рішення Одеської міської ради вже вичерпало свою дію фактом його виконання, у зв’язку з чим подальше оспорювання правомірності набуття Прокуратурою Одеської області речового права спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку господарської юрисдикції.
Дана правова позиція знайшла своє відображення в постанові Верховного Суду України від 09.12.2014 року у справі № 21-308а14, в якій суд, пославшись на ст. 80 Земельного кодексу України, дійшов висновку, що орган місцевого самоврядування при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб’єктом земельних відносин по відношенню до інших суб’єктів цивільних прав.
В судовому засіданні представник позивача та представники третьої особи - Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України заперечували проти задоволення клопотання, пояснивши, що законом не забороняється оскарження зазначеного рішення Одеської міської ради, незважаючи на те, що воно вже вичерпало свою дію фактом його виконання, як акту індивідуальної дії.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, проаналізувавши доводи клопотання та оцінивши матеріали справи знаходить клопотання про закриття провадження у справі обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
При цьому суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частин 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Коституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до положень п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції – це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суд знаходить, що на підставі норм чинного законодавства спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб’єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ними у цих відносинах владних управлінських функцій.
Однак, враховуючи правову позицію Верховного Суду України від 09.12.2014 року, викладену у постанові по справі № 21-308а14 за якою орган місцевого самоврядування при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб’єктом земельних відносин по відношенню до інших суб’єктів цивільних прав, суд вважає, що у даному випадку Одеська міська рада не здійснює владних управлінських функцій, а отже і даний спір не має публічно-правового характеру.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 157 КАСУ, суд закриває провадження у справі якщо справа не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства та відповідно до ч.2 ст. 157 КАСУ, суд роз’яснює позивачу, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд подібних справ.
Суд знаходить, що на підставі викладеного, виключено можливість розгляду даного спору в порядку адміністративного судочинства так як він є приватно-правовим та стосується юридичних осіб.
Таким чином, провадження по справі за позовом Державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» до Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 року № 1483-VII підлягає закриттю, а позивачеві належить роз’яснити, що даний спір може бути вирішений в порядку або цивільного або господарського судочинства в залежності від обставин, на підставі поданої, відповідно до норм закону, позовної заяви.
На підставі викладеного і керуючись ст. 157 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Провадження у справі за позовом Державного підприємства «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» до Одеської міської ради, треті особи – Прокуратура Одеської області, Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 року № 1483-VII – закрити.
Роз’яснити позивачеві можливість звернутися з даними вимогами до суду в порядку цивільного чи господарського судочинства.
На ухвалу протягом 5 днів з дня її проголошення може бути подано апеляційну скаргу.
Суддя:
24.07.2017