
номер провадження справи 17/87/16-35/119/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.08.2017 Справа № 908/2575/16
Суддя господарського суду Запорізької області Топчій О.А.
при секретарі Соколові А.А.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 02 від 03.01.2017р.
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 2-2017 від 04.01.2017р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_3 підприємства Водоканал, м. Запоріжжя
до відповідача ОСОБА_3 підприємства Міжнародний аеропорт Запоріжжя, м. Запоріжжя
про стягнення 2 902,73 грн.
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Рішенням господарського суду Запорізької області від 20.12.2016р. у справі № 908/2575/16 (суддя Корсун В.Л.) у задоволенні позову КП Водоканал відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного суду від 30.01.2017р. у справі № 908/2575/16 апеляційну скаргу ОСОБА_3 підприємства "Водоканал" залишено без задоволення. Рішення господарського суду Запорізької області від 20.12.2016р. у справі № 908/2575/16 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 24.07.2017р. у справі № 908/2575/16 касаційну скаргу комунального підприємства "Водоканал" задоволено частково. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 30.01.17 та рішення господарського суду Запорізької області від 20.12.2016р. скасовано, а справу № 908/2575/16 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
15.08.2017р. матеріали справи № 908/2575/16 надійшли на адресу господарського суду Запорізької області.
15.08.2017р. автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу передано до розгляду судді Топчій О.А.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 16.08.2017р. справу № 908/2575/16 прийнято до розгляду, присвоєно справі номер провадження 35/119/17, судове засідання призначено на 29.08.2017р. о 12 год. 00 хв.
Обґрунтовуючи свій позов позивач посилається на те, що 01.01.2010р. між ОСОБА_3 підприємством «Водоканал» (Водоканал, позивач) та ОСОБА_3 підприємством Міжнародний аеропорт Запоріжжя (Абонент, відповідач) було укладено договір № 979/3 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (Договір). На підставі укладеного сторонами договору позивач забезпечує відповідачу подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам Аеропорту м. Запоріжжя, виробництво, в т.ч. орендарі. 30.07.2013р. керуючись умовами договору та чинним законодавством представниками лабораторії позивача за участю відповідальної особи відповідача начальника служби ТіСТЗ ОСОБА_4, якому вручено один примірник акту, проведено контрольний відбір проб стічних вод відповідача. Від відібрання паралельної проби відповідальна особа відповідача відмовилась. За результатами проведення відбору складено акт № б/н відбору проб стічних вод від 30.07.2013р. Зазначений акт підписаний представником відповідача. Хімічними дослідженнями лабораторії КП «Водоканал» встановлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства відповідача, а саме: азот амонійний 30,09 мг/дм3, при допустимій концентрації (ДК) 19 мг/дм3. Даний факт відображений у протоколі аналізу стічних вод виписаний 02.08.2013р. Про результати хімічного аналізу стічних вод відповідача повідомлено телефонограмою від 31.07.2013р. Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період з 01.05.2013р. по 31.07.2013р. у сумі 2 902,73 грн. та виставлений відповідний рахунок № 979/3 від 15.08.2013р. Позивачем на адресу відповідача направлялась претензія № 8922 від 15.08.2013р. з протоколом якості стічних вод, розрахунком додаткової оплати та рахунком № 979/3 від 15.08.2013р. з доказами направлення на адресу відповідача 22.08.2013р. В порушення п. 5.2.2 договору № 979/3 Відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень у розмірі 2 902,73 грн. не здійснив. Таким чином, заборгованість Відповідача складає 2 902,73 грн.
З огляду на вищезазначене та керуючись п.п. 7.7, 9.3, 9.6 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, ст.ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, та умов договору № 979/3 від 01.01.2010р. позивач просить суд стягнути з відповідача додаткову плату за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію згідно договору про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 01.01.10 № 979/3 за період з травня по липень 2013р. включно в розмірі 2 902,73 грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву № 1192 від 18.10.2016р. зазначає, що 30.07.2013 представниками позивача був проведений контрольний відбір проб стічних вод позивача, і направлена претензія аеропорту за скид понаднормативних забруднень за період з 01.05.2013 по 31.07.2013. яка була отримана відповідачем 11.09.2013. У відповіді на претензію від 15.08.13 № НОМЕР_1 Міжнародний аеропорт Запоріжжя повідомив, що з висновками, викладеними в ній, категорично не згодне і не визнає та надав пояснення, що суб'єктивних та об'єктивних причин перевищення ДК показника - азоту амонійного, у стічних водах аеропорту не має. Відповідач зазначає, що проводить регулярні дослідження стічної води в лабораторії Запорізького регіонального управління водних ресурсів та перевищення ДК азоту амонійного не зафіксовано, про що свідчить перевірка від 29.05.2013. Представник відповідача наголосив, що дослідження проводять працівники позивача в лабораторії КП Водоканал без присутності представників сторін, чиї проби аналізуються. Крім того, на підставі акту від 30.07.2013 у претензії визначається період з 01.05.2013 по 31.07.2013, хоча за цей період у КП Міжнародний аеропорт Запоріжжя є в наявності акти, які підтверджують відсутність перевищення ДК (акт за 29.05.2013 як приклад). З урахуванням викладеного відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.
Представник позивача в судовому засіданні 29.08.2017р. підтримав позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_3 підприємства Міжнародний аеропорт Запоріжжя на користь ОСОБА_3 підприємства «Водоканал» додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з травня по липень 2013р. включно в розмірі 2 902,73 грн. згідно договору про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 01.01.10 № 979/3. Просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
У відповідності до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 29.08.2017 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 підприємством «Водоканал» (Водоканал, позивач у даній справі) та ОСОБА_3 підприємством Міжнародний аеропорт Запоріжжя (Абонент, відповідач у даній справі) 01.01.2010р. укладений договір № 979/3 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (далі - Договір).
До Договору № 979/3 укладались додаткові угоди № 979/3/26-8/08-000 від 16.02.2010р., № 1/01/03/2010 від 01.03.2010р., № 4 від 04.01.2011р., № 1/23/04/2013 від 23.04.2013р., № 9 від 27.06.2013р., № 10 від 21.08.2014р., № 11 від 16.03.2015р., № 1/01/04/2016 від 01.04.2016р., № 1/25/04/2016 від 25.04.2016р.
У розділі 2 Договору «Термін дії договору» встановлено, що договір укладається з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із Сторін. Відносини Сторін до укладення нового Договору регулюються даним Договором.
Згідно з пунктом 1.1 Договору Водоканал забезпечує Абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам м. Запоріжжя, Аеропорт, виробництво, в т.ч. орендарі.
Згідно з п. 3.2.9 договору (в редакції додаткової угоди № 1/01/03/2010 від 01.03.2010р.) відповідальними особами (особами, їх заміщаючими) за водопостачання Абонента, зберігання пломб на водолічильних вузлах, вводах та водопровідних мережах Абонента, забезпечення безпечних умов праці при проведенні робіт по зняттю показників облікових приладів, огляду водолічильних вузлів, вводів водопроводу, водопровідних та каналізаційних мереж і споруд Абонента, підписання усіх видів актів, виконання приписів представників Водоканалу, Абонент призначає: начальника служби ТіСТЗ ОСОБА_5 та інженера водно-каналізаційного господарства служби ТіСТЗ ОСОБА_4.
У розділі 5 договору встановлений порядок розрахунків. Відповідно до п. 5.2.2 за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, Абонент зобовязаний сплатити Водоканалу претензію за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з Правилами приймання…, Правилами приймання…м. Запоріжжя, «Правилами користування…» та Інструкцією…. Період, за який стягується плата за скид Абонентом понаднормативних забруднень складає три календарних місяця (поточний місяць і два попередніх).
У додатку № 1 до п. 3.2.9 договору № 979/3 встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидається підприємствами у міську систему каналізування.
Відповідно до п. 6.1 договору сторони несуть відповідальність за невиконання зобовязань у відповідності з чинним законодавством та вказаними в цьому Договорі нормативними документами.
Згідно з п. 9.2. Договору, Водоканал може здійснювати відбір проб стічних вод без представника Абонента з участю представника компетентних державних організацій санепідемслужби, Держуправління охорони навколишнього природного середовища, Державна екологічна інспекція та ін.).
Пунктом 9.3. Договору визначено, що всі питання, не передбачені цим договором, регулюються чинним законодавством України, нормативними актами органів місцевої виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Як свідчать матеріали справи, представниками позивача 30.07.2013р. проведено контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що складений відповідний Акт відбору.
Акт відбору проб стічних вод від 30.07.2013р. підписаний представниками позивача та відповідача.
Відповідач не заперечував проти повноважень осіб, які були присутні при відборі проб стічних вод 30.07.2013р. Від відібрання паралельної проби відповідальна особа відповідача ОСОБА_4 відмовився.
На підставі акту відбору проб стічних вод від 30.07.2013р. позивачем складений протокол аналізу стічних вод від 02.08.2013р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин в точці відбору проб ФНС за результатами хімічного дослідження: перевищена концентрація азоту амонійного 30,09 мг/дм3 (допустима концентрація 19,0 мг/дм3). Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача листом (телефонограмою) 31.07.2013р. (прийнято зав. канцелярії ОСОБА_6С.).
В звязку з виявленням перевищення концентрації азоту амонійного 15.08.2013р. позивачем складений рахунок № 979/3 додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 2 902,73грн. за період травень, червень, липень 2013р. по обєму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період. На сплату за скид стоків, що перевищують нормативні забруднення, відповідачу предявлено рахунок № 979/3 від 15.08.2013р. на суму 2 902,73 грн.
У звязку з вищезазначеним порушенням позивач 15.08.2013р. направив відповідачу претензію № 8922 на суму 2 902,73грн., до якої додано протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок, який був отриманий відповідачем (а.с. 26).
Як вказує позивач, відповідач не здійснив оплату за рахунком № 979/3 від 15.08.2013р., внаслідок чого заборгованість по оплаті за скид понаднормативних забруднень за даним рахунком складає 2 902,73грн.
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Згідно з п. 1.2 «Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691 (далі Правила приймання), Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобовязані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно з п. 1.5 Правил приймання на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6 Правил приймання).
Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (п. 2.1 Правил приймання).
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003 р. № 167 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя. Правила затверджено відповідно до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.02 № 37 «Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 402/6690, зокрема, для стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Згідно з п. 1.2 даних Правил, вони є обовязковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання і водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003 р. № 167 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» в частині додатку № 1 до Правил, затверджено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування у новій редакції.
Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України (п. 1.7 Правил приймання).
Згідно з п. 7.8 Правил приймання № 37 із метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства - абонента.
При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п.п. 7.10, 7.11 Правил приймання).
Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Проводити аналіз якості стічних вод підприємства. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим. Виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов договору (п. 2.1 «Правил приймання … м. Запоріжжя»).
Допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємств розробляються згідно з Правилами приймання з урахуванням фонової концентрації води, що використовується на підприємстві. Дотримання встановлених ДК визначається в КТ на випуску підприємства відповідно до Додатку № 1 до Правил (п. 5.1 «Правил приймання… м. Запоріжжя»).
У пункті 7.9 «Правил приймання….. м. Запоріжжя» визначений порядок відбору проб. З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод. У випадку виявлення порушення норм скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію за результатами вимірювань заповнюється «Протокол якості скиду стічних вод». У випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться Водоканалом, доводяться підприємству телефонограмою в 15-денний термін.
У Додатку № 1 до «Правил приймання….. м. Запоріжжя» (в редакції згідно з рішенням виконкому Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476) встановлено розмір допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування, зокрема, допустимі концентрації: азоту амонійного для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 19 мг/дм3.
Згідно п. 2.4 Правил приймання підприємства зобовязані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Згідно з додатком № 1 до договору № 979/3 «Допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування» допустимі концентрації азоту амонійного для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складають 19 г/м3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складають 22 г/м3
Відповідно до пояснень представників сторін, допустимі концентрації азоту амонійного для відповідача встановлені 19 мг/м3.
Згідно з п. 9.2 «Правил приймання…м. Запоріжжя» при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими правилами ДК, підприємства зобовязані провести оплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м. стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обємом скинутих понаднормативних забруднень стічних вод та коефіцієнтом кратності.
Період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обєм стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного обєкту (п. 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя).
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція), яка встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Згідно з п. 1.3 Інструкції при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання підприємства зобовязані сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.
У розділі 3 Інструкції визначено порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів, зокрема, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.
Суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо правомірності стягнення плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за укладеним договором.
Відповідно до ст. 193 ГК України, ст.ст. 525, 526 ЦК України зобовязання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст.ст. 11, 509 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань) є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Як встановлено судом, надані до матеріалів справи документи свідчать, що за результатами відбору проб за актом від 30.07.2013 р. та проведення хімічного лабораторного аналізу, у стічних водах підприємства відповідача виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин азоту амонійного, які зафіксовано у протоколі якості стічних вод. Позивачем із додержанням вищевказаних вимог місцевих Правил, Інструкції та договору складено розрахунки додаткової плати за скид понаднормативних забруднень за встановленою формою акту відбору проб від 30.07.2013р. (за період травень, червень, липень 2013 р.) на суму 2 902,73 грн.
Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень здійснений позивачем на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Щодо заперечень відповідача, суд зазначає наступне.
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що субєктивних та обєктивних причин перевищення допустимої концентрації показника азоту амонійного у стійних водах аеропорту не має. КП «Міжнародний аеропорт Запоріжжя» регулярно проводить дослідження стічної води в лабораторії Запорізького регіонального управління водних ресурсів та перевищення ДК азоту амонійного не зафіксовано, про що свідчить перевірка від 29.05.2013р. В додаток до заперечень відповідач зазначив, що дослідження проводились працівниками КП «Водоканал» в лабораторії за відсутністю представників КП «Міжнародний аеропорт Запоріжжя», чиї проби аналізуються.
Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України, порушення зобов'язань однією із сторін договору зволікає як правові наслідки можливість розірвання договору, вимагати відшкодування завданих збитків, а також стягнення неустойки.
Ст. 218 ГК України встановлено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до приписів ст.ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
Приписами ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обовязковим для виконання сторонами.
Відповідачем не надано доказів, в підтвердження відсутності вини та доказів вжиття всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання у повному обсязі.
Заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним.
Позивач довів суду факт порушення відповідачем Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя, Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Держбуду України 19.02.2002 року № 37, та наявність підстав для нарахування за вказане порушення додаткової плати за скид понаднормативних забруднень.
Відповідач доказів оплати додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію згідно договору № 979/3 від 01.01.2010р. про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації за період з травня по липень 2013р. включно в розмірі 2 902,73 грн. у розмірі 2 902,73 грн. суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про стягнення з ОСОБА_3 підприємства «Міжнародний аеропорт Запоріжжя» заборгованості за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя за період з травня по липень 2013р. у розмірі 2 902,73 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобовязаннями усім належним їй майном.
В силу приписів ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Оскільки судом встановлено, що відповідач свої зобовязання за договором № 979/3 від 01.01.2010р. щодо обмеження перевищення складу забруднюючих речовин в стічних водах не виконав, наявне перевищення допустимих концентрації забруднюючих речовин в стічних водах не спростував, а тому вимоги позивача щодо стягнення з відповідача додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації у розмірі 2 902,73 грн. за період з 01.05.2013р. по 31.07.2013р. є законними, обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати за розгляд позовних вимог покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_3 підприємства «Міжнародний аеропорт «Запоріжжя» (69013, м. Запоріжжя, вул. Блакитна, буд. 4; код ЄДРПОУ 01130561) на користь ОСОБА_3 підприємства «Водоканал» (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61, код ЄДРПОУ 03327121) 2 902 грн. (дві тисячі девятсот дві) грн. 73 коп. додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію м. Запоріжжя за період з 01.05.2013р. по 31.07.2013р. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання апеляційної скарги з моменту оформлення та підписання повного тексту рішення.
Повне рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 04.09.2017 р.
Суддя О.А. Топчій