Ухвала суду № 68621291, 04.09.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2017
Номер справи
805/1865/17-а
Номер документу
68621291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2017 року справа №805/1865/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів: Компанієць І.Д., Ханової Р.Ф.,

при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,

представника позивача Шайноги О.В.

представника відповідача Сенникова А.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року у справі №805/1865/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» (далі - ТОВ «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс») звернувся до суду з позовом до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій (далі - Маріупольська ОДПІ), в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.11.2016 №0011241203 (а.с. 4-5).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року зазначений позов ТОВ «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» задоволений повністю, а саме: скасовано податкове повідомлення-рішення Маріупольської ОДПІ від 18.11.2016 №№0011241203, яким застосовано штраф у сумі 782,08 грн. (а.с. 163-165).

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову повністю через порушення норм матеріального та процесуального права, посилаючись, що Законом України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не внесено зміни до Податкового кодексу України в частині порядку та строків сплати плати за землю та встановлення пільг, тому положення ст.6 Закону №1669 не скасовують необхідність виконання п.287.3 ст.287 ПК України щодо місячної сплати плати за землю платниками податків, які здійснюють діяльність на території проведення АТО (а. с. 169-170).

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі, просив її задовольнити.

Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив відмовити в її задоволенні, а постанову суду першої інстанції залишити без змін як обгрунтовану та законну.

Колегія суддів заслухала суддю-доповідача, пояснення представників сторін, вивчила доводи апеляційної скарги за матеріалами справи і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач ТОВ «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» (код ЄДРПОУ 24155428) зареєстрований в якості юридичної особи, перебуває на податковому обліку за неосновним місцем обліку у Маріупольській ОДПІ.

01.11.2017 Маріупольською ОДПІ (Жовтневе відділення) проведено камеральну перевірку ТОВ «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» з питань своєчасності подання податкової декларації по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 20.02.2014 до 13.03.2014 та своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і номінальної власності за період з 30.09.2014 до 02.03.2015, за результатами якої складено акт №195/05-81-12-03-11-1/24155428 (а. с.153-156).

За висновками акту перевірки від 1 листопада 2016 року відповідачем було встановлено порушення позивачем підпункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

На підставі висновків акту перевірки 18.11.2016 Маріупольською ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення №00112541203, яким за порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в сумі 7820,80 грн. на 30 календарних днів до позивача застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 782,08 грн. (а.с.6).

01.12.2016 позивачем до ГУ ДФС у Донецькій області подано скаргу на податкове повідомлення-рішення, яку залишено без задоволення рішенням ГУ ДФС у Донецькій від 19.01.2017 (а.с.8-11).

03.02.2017 позивачем до Державної фіскальної служби України подано скаргу на податкове повідомлення-рішення, яку залишено без задоволення рішенням від 31.03.2017 (а.с. 12-14).

Позивачем до контролюючого органу були подані податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 16 лютого 2015 року, в якій позивачем самостійно визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за 2015 рік у розмірі 311836 грн. 63 коп., за 2014 рік від 13 березня 2014 року, в якій позивачем самостійно визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за 2014 рік у розмірі 249669 грн. 16 коп. Крім того, платіжними дорученнями від 28 січня 2015 року № 257 на суму 20805 грн. 69 коп., від 2 березня 2015 року № 691 на суму 26000 грн. позивачем було сплачено грошові зобов'язання за платежем орендна плата за землю за січень 2015 року та за грудень 2014 року (а.с. 19-27).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі протиправність (правомірність) прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення від 18.11.2016 №00112541203, яким за порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб до позивача застосовано штраф.

Згідно з п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця ( п. 287.3 статті 287 ПК України).

.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 5 квітня 2016 року (залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року) у справі №805/428/16-а позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-будівельне підприємство» «Азовінтекс» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання незаконною відмову у списанні податкового боргу та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме:

визнано незаконною відмову Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області у списанні податкового боргу у сумі 412630 грн. 54 коп. ММВ ДРФ ДП «Центр Державного земельного кадастру» 01 лютого 2006 року за № 04.06.162.00458, за період з 08 червня 2014 року по 30 листопада 2015 року включно, та податкового боргу у сумі 585831 грн. 64 коп., що виник за договором оренди земельної ділянки № 236 від 09 лютого 2006 року, зареєстрованим ММВ ДРФ ДП «Центр Державного земельного кадастру» 01 лютого 2006 року за № 04.06.162.00458, за період з 08 червня 2014 року по 30 листопада 2015 року включно;

зобов'язано Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області вчинити дії зі списання податкового боргу у сумі 412630 грн. 54 коп., що виник за договором оренди земельної ділянки № 121 від 25 січня 2006 року, зареєстрованим ММВ ДРФ ДП «Центр Державного земельного кадастру» 01 лютого 2006 року за № 04.06.162.00458, за період з 08 червня 2014 року по 30 листопада 2015 року включно та податкового боргу у сумі 585831 грн. 64 коп., що виник за договором оренди земельної ділянки № 236 від 09 лютого 2006 року, зареєстрованим ММВ ДРФ ДП «Центр Державного земельного кадастру» 01 лютого 2006 року за № 04.06.162.00458, за період з 08 червня 2014 року по 30 листопада 2015 року включно, шляхом прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу (а.с. 70-79, 81-84). Постанова набрала законної сили 21.12.2016.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 9 листопада 2015 року у справі № 805/1236/15-а позовні вимоги Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» м. Маріуполь про стягнення грошових коштів, що належать платнику податків, з розрахункових рахунках у банках на суму податкового боргу з податку на додану вартість та орендної плати за землю в загальному розмірі 8237149 грн. 63 коп. задоволено частково, а саме: стягнуто з ТОВ «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» (87500, Донецька область, м. Маріуполь, прос. Леніна, буд. 68-А, код ЄДРПОУ 24155428) грошові кошти, з розрахункових рахунках у банках на суму податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 6140112 (шість мільйонів сто сорок тисяч сто дванадцять) гривень 50 копійок, основна сума боргу 5723840 (п'ять мільйонів сімсот двадцять три тисячі вісімсот сорок гривень) 69 копійок, 416271 (чотириста шістнадцять тисяч двісті сімдесят одна гривня) 81 копійок, в іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с. 75-79).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2017 року апеляційна скарга Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року у справі №805/1236/15-а за позовом Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» про стягнення грошових коштів, що належать платнику податків з розрахункових рахунків у банках на суму податкового боргу в розмірі 8237149 грн. 63 коп. повернута заявникові (а.с. 80).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно положень ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно з пп. 14.1.265 п.14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу (п.126.1 ст.126 ПК України). Тобто, штрафна санкція нараховується контролюючим органом на сплачену узгоджену суму грошового зобов'язання залежно від кількості днів затримки.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 5 квітня 2016 року № 805/428/16-а відповідача зобов'язано вчинити дії зі списання податкового боргу у сумі 412630 грн. 54 коп., у тому числі з орендної плати за серпень 2014 року, постановою від 9 листопада 2015 року № 805/1236/15-а відповідачу відмовлено у стягненні з позивача суми податкового боргу з орендної плати у тому числі, за серпень 2014 року.

Враховуючи, що рішенням суду відповідача зобов'язано вчинити дії зі списання податкового боргу та відмову у стягненні з позивача суми податкового боргу з орендної плати, в тому числі за спірний у даній справі серпень 2014 року, відсутній об'єкт застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.

Крім того, статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року №1669-VII (далі - Закон №1669, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» від 30 жовтня 2014 року № 1053 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053». Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Маріуполь.

Сертифікатами про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 14 січня 2016 року № 5693, № 5694, № 5695, № 5696 Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорні обставини щодо зобов'язань з використання земельної ділянки відповідно до мети та цільового призначення: для діяльності у сфері архітектури, інженерної та технічної діяльності, пов'язаної з будівництвом (експлуатація виробничих цехів та складських приміщень) та дотримання положень законодавства у галузі навколишнього середовища та режиму використання земель за договорами оренди земельної ділянки (а. с. 29-32)

Слід зазначити, що в довідці Військової частини 3057 Національної гвардії України Окремого загону спеціалізованого призначення «АЗОВ» від 10 серпня 2015 року зазначено, що транспортна дільниця (Приморський район м. Маріуполь) та промислові бази (Орджонікідзевський район м. Маріуполь) є територією тимчасового розміщення особового складу та техніки полку «Азов» у рамках проведення АТО у Донецькій області, тобто об'єкти є територією з обмеженим доступом. За таких обставин, позивач, в силу приписів Закону № 1669 звільнений від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань зі сплати орендної плати за серпень 2014 року (а.с.28).

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про скасування податкового повідомлення-рішення Маріупольської ОДПІ від 18.11.2016 №№0011241203 внаслідок його протиправності.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції за суттю вимог вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню і підстави для скасування постанови суду відсутні.

В повному обсязі ухвала складена 4 вересня 2017 року.

Керуючись ст.195 ч.1, ст. 196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року у справі №805/1865/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді: І.Д.Компанієць

Р.Ф. Ханова