СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2017 р. Справа № 818/1140/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - Борсук А.С.,
представника відповідача - Сумцової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1140/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПОЛІС" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та нечинним податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПОЛІС" (далі по тексту - позивач, ТОВ "АГРО-ПОЛІС") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДФС у Сумській області) про визнання протиправним та нечинним податкового повідомлення-рішення №0005941206 від 17.07.2017 в частині накладення штрафу в розмірі 17053,22 грн. за звітний період грудень 2015 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що дійсно були несвоєчасно зареєстровані податкові накладні за період, що перевірявся податковим органом, але за грудень 2015 р. це сталося не з вини позивача, оскільки ним було вжито всіх належних заходів для своєчасної реєстрації податкових накладних.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.44-46) та зазначила, що до обов'язку платника податків входить своєчасно зареєструвати податку накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечивши наявність достатніх коштів на електронному рахунку. При цьому, результатом виконання такого обов'язку є саме своєчасна реєстрація податкових накладних, а не лише подання до установи банку платіжного доручення на перерахування коштів на спецрахунок в казначействі.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що посадовими особами ГУ ДФС у Сумській області була проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за період грудень 2015 року, січень, травень 2017 року за результатами якої складено акт від 03.07.2017 №893/18-28-12-01/37052185 (а.с.7). Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних складених:
- 07.12.2015 - граничний термін реєстрації 22.12.2015, фактична дата реєстрації - 23.12.2015, кількість днів затримки в реєстрації - 1 день;
- 24.12.2016 - граничний термін реєстрації 08.01.2017, фактична дата реєстрації - 11.01.2017, кількість днів затримки в реєстрації - 3 дні;
- 31.01.2017 - граничний термін реєстрації 15.02.2017, фактична дата реєстрації - 14.03.2017, кількість днів затримки в реєстрації - 27 днів;
- 16.05.2017 - граничний термін реєстрації 15.06.2017, фактична дата реєстрації - 21.06.2017, кількість днів затримки в реєстрації - 6 днів;
За результатами перевірки на підставі акта перевірки ГУ ДФС у Сумській області прийняте податкове повідомлення-рішення від 17.07.2017 №0005941206 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 17553,39 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України (а.с.6).
ТОВ "Агро-Поліс" не погоджується із застосуванням штрафних санкцій у розмірі 17053,22 грн., застосованих за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних за грудень 2015 року, посилаючись на своєчасність перерахування коштів на свій рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України також передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних ДФС України затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 .
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України також встановлено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Таким чином, реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних, відноситься до обов'язків платника податку на додану вартість, що встановлені вказаними вище нормами Податкового кодексу України.
Підпунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів. ЗО календарних днів.
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів.
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Пункт 109.1 ст. 109 ПК України містить визначення податкового правопорушення, так податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Умови звільнення платника податків від відповідальності за порушення вимог Податкового кодексу України не передбачені ні главою 11 Податкового кодексу Україні, ні пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Однією з основних засад податкового законодавства України, відповідно до пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 ПК України, є невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Щодо перерахування коштів на спеціальний рахунок в системі електронного адміністрування, варто зазначити наступне.
Стаття 200-1 ПК України визначає електронне адміністрування податку на додану вартість. Відповідно до даної норми система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податків, зокрема, суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість визначений Постановою КМУ №569 від 16.10.2014 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі по тексу - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Платникам податків автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Згідно п.2 Порядку рахунок у системі електронного адміністрування податку - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань.
На рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти - з власного поточного рахунку платника в сумах необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 цього Кодексу.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 цього Кодексу, є меншою ніж сума податку в податковій накладній, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Аналогічна норма закріплена в п.12 Порядку.
З аналізу вказаних норми чинного законодавства вбачається, що відповідач не наділений повноваженнями щодо контролю за перерахуванням коштів із поточного рахунка на електронний рахунок. Натомість, вказаними нормами визначено обов'язок платника податків своєчасно зареєструвати податку накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечивши наявність достатніх коштів на електронному рахунку. При цьому, результатом виконання такого обов'язку є саме своєчасна реєстрація податкових накладних, а не лише подання до установи банку платіжного доручення на перерахування коштів на спецрахунок в казначействі.
Таким чином, якщо платник податків має намір зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі, то він заздалегідь повинен забезпечити наявність коштів на своєму електронному рахунку. Крім того, Податковий кодекс України надає платнику податків 15 календарних днів для реєстрації податкової накладної, і, за цей час платник повинен виконати свій обов'язок щодо своєчасної реєстрації податкової накладної.
Суд зазначає, що позивачем не було належним чином виконано обов'язок платника податків своєчасно зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №0005941206 від 17.07.2017 прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПОЛІС" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та нечинним податкового повідомлення-рішення №0005941206 від 17.07.2017 в частині накладення штрафу в розмірі 17053,22 грн. за звітний період грудень 2015 року - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 04.09.2017 року.