Постанова № 68620717, 29.08.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2017
Номер справи
820/2650/17
Номер документу
68620717
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2017 р. справа № 820/2650/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,

представника відповідача - Коваленко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення про припинення провадження за заявою громадянки ОСОБА_1, яке прийнято 27.12.2016 Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області 27.12.2016 прийнято рішення про припинення провадження по справі за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття її дитиною громадянства за територіальним походженням. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та просить скасувати його.

Позивач в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання, в якому просить суд розглянути справу без його участі.

Представник відповідача у судовому засідання проти позову заперечував, зазначивши, що оскаржуване рішення є обґрунтованим та законним, а отже підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Суд, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 16.02.2016 ОСОБА_1 подала до Фрунзенського РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області заяву про оформлення набуття її дитиною громадянства України за територіальним походженням, додавши до неї усі необхідні документи, а саме: заява позивача про оформлення набуття його дитиною громадянства України за територіальним походженням, зобов'язання позивача припинити його дитиною іноземне громадянство, оригінал декларації позивача про відмову від іноземного громадянства його дитини, копія свідоцтва про народження дитини, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133,135 Сімейного кодексу щодо дитини, дві фотокартки дитини, посвідка на постійне проживання позивача, переклад на українську мову паспорта позивача для виїзду за кордон, квитанція про оплату 137,75 грн.

На вимогу доручення ДМУ України Д/146/3-15 від 30.09.2015 Фрунзенським РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області направлено справу про оформлення набуття громадянства України до ДМС України для погодження та подальшого розгляду.

Із матеріалів справи вбачається, що 19.04.2016 матеріали про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, повернулись до ГУДМС України в Харківській області без розгляду для з'ясування підстав отримання, матір'ю - ОСОБА_3. дозволу на імміграцію та документування посвідкою на постійне проживання.

10.06.2016 за № 03/2-10217 вказані матеріали після доопрацювання направлено бо ДМС України для погодження та подальшого розгляду.

Відповідно до супровідного листа від 09.12.2016 матеріали про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, повернулись до ГУДМС України в Харківській області без погодження, оскільки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно з рішенням ВГТРФО УМВС України в Харківській області від 18.01.2005 отримала дозвіл на імміграцію на підставі пункту 6 частини другої статті 4 Закону України "Про імміграцію" (чоловік ОСОБА_4 документований посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1, виданою 02.06.2004 УГІРФО ГУМВС України в Київській області).

Разом з тим, згідно із листом УДМС України в Київській області від 22.11.2016 № 4/1-15313, рішення про видачу посвідки на постійне проживання ОСОБА_4. прийняте з порушенням вимог Закону України "Про імміграцію" та підлягає скасуванню.

У зв'язку із чим, Головним управлінням Державної міграційної служби України у Харківській області 27.12.2016 прийнято рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_1.

Вирішуючи питання обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, визначають Закон України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III, Указ Президента України "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" від 27.03.2001 № 215/2001, наказ Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку" від 16.08.2012 № 715, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 7 вересня 2012 р. за № 1549/21861.

Відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про громадянство України" дитина, яка народилася на території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем, щодо якого подано зобов'язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за клопотанням одного з її законних представників.

Пунктом 3 Розділу I Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень), встановлено, що заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником. Заяву з питань громадянства дитини підписує один з її батьків або інший законний представник дитини.

У пункті 5 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень зазначено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. Заява та інші документи з питань громадянства дитини подаються одним з її батьків або іншим законним представником дитини за місцем проживання дитини або одного з її батьків чи іншого законного представника.

Зразки документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України затверджені згідно з формами, що додаються до Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 16.08.2012 № 715.

Як вбачається з норм права та вимог підзаконних актів, які регулюють спірні правовідносини, головною підставою для реєстрації дитини громадянином України є формалізована письмова заява про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням, яка подається особисто батьками дитини (подання заяви у вільній або усній формі не передбачено), а умовою для реалізації цієї заяви батьків є необхідний перелік документів, що подаються для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, передбачений Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень.

Пунктом 43 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень передбачено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням дитиною, яка народилася на території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем (частина третя статті 8 Закону України "Про громадянство України"), один із батьків дитини або інший законний представник подає документи, передбачені підпунктами "а" - "г" пункту 39 зазначеного Порядку, а також копію свідоцтва про народження дитини.

Підпунктами "а" - "г" пункту 39 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень передбачені наступні документи, а саме:

а) заява про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм) дитини;

в) заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду щодо набуття громадянства України;

г) один із таких документів:

- декларацію про відсутність у дитини іноземного громадянства - для дітей, які є особами без громадянства;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для дітей, які є іноземцями. Для дітей-іноземців, які є громадянами (підданими) кількох держав, - зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається для дітей, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є діти, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.

Відповідно до пункту 94 Порядку, Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.

Таким чином, саме відповідач перевіряє відповідність оформлення документів щодо оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням, підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон України "Про громадянство України" пов'язує набуття особою громадянства України та приймає рішення щодо оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням без будь-якого штучного не необхідного узгодження із ДМС України.

Суд зазначає, що абзацом 2 пункту 94 вищевказаного Порядку передбачено, що якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Крім того, згідно з абзацом 5 пункту 102 Порядку, якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження повертаються до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Таким чином, Порядком передбачено вичерпний перелік підстав для припинення провадження за розглядом заяви про набуття громадянства - лише після встановлення того, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, після надсилання документів позивачеві у тижневий строк для усунення недоліків і після того, як заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно.

Суд зазначає, що підставою для припинення провадження за заявою ОСОБА_1 стала інформація про те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно з рішенням ВГТРФО УМВС України в Харківській області від 18.01.2005 отримала дозвіл на імміграцію на підставі пункту 6 частини другої статті 4 Закону України "Про імміграцію", проте рішення про видачу посвідки на постійне проживання її чоловіка ОСОБА_4. прийняте з порушенням вимог Закону України "Про імміграцію" та підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про імміграцію", дозвіл на імміграцію надається в межах квоти імміграції. Квота імміграції встановлюється Кабінетом Міністрів України у визначеному ним порядку по категоріях іммігрантів, зокрема, батьки, чоловік (дружина) іммігранта та його неповнолітні діти.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про імміграцію", дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.

Суд звертає увагу, що станом на момент звернення позивача із заявою про оформлення набуття її дитиною громадянства України, посвідка позивача на постійне проживання в Україні була дійсною та не скасованою.

Також, суд зазначає, що позивачем при поданні заяви надані усі необхідні документи, передбачені законодавством.

Крім того, чинне законодавство не пов'язує набуття громадянства України із наявністю чи відсутністю дозволу на імміграцію позивача, наявністю чи відсутністю у позивача посвідки на постійне проживання, підлягає чи не підлягає скасуванню рішення про видачу посвідки на постійне проживання чоловікові позивача, скасовані чи не скасовані рішення про документування посвідками на постійне проживання позивача та/або її чоловіка.

Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для прийняття рішення від 27.12.2016 про припинення провадження за заявою громадянки ОСОБА_1.

Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Перевіряючи правомірність такого рішення, суд відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України повинен перевірити, чи прийняте воно: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В силу частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване позивачем рішення Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області від 27.12.2016 про припинення провадження за заявою громадянки ОСОБА_1 є необґрунтованим та безпідставним, а відтак підлягає скасуванню, а позовні вимоги ОСОБА_1 - підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 27.12.2016 про припинення провадження за заявою громадянки ОСОБА_1.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 04 вересня 2017 року.

Суддя А.С. Мороко