Постанова № 68620653, 01.09.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2017
Номер справи
818/1131/17
Номер документу
68620653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 вересня 2017 р. Справа №818/1131/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицької Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Чечелюк О.В.,

представника відповідача - Сокур Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1131/17

за позовом ОСОБА_2

до територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області

про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернувся в суд із позовною заявою до територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області, в якій просить визнати неправомірними дії територіального управління Державної судової адміністрації в Сумській області (далі - ТУ ДСА в Сумській області) щодо відмови у видачі йому довідки про заробіток судді місцевого суду в розмірі окладу в сумі 48 тис. грн. + доплати за вислугу років, передбаченого ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII (в редакції, що діє з 01.01.2017), та зобов'язати відповідача видати вказану довідку.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв'язку із реформуванням судової системи був прийнятий Закон України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII від 02.06.2016, у відповідності до п. ч.3 ст.135 якого базовий рівень посадового окладу судді місцевого суду становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Зазначає, що з 01.01.2017 прожитковий мінімум, відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет на 2017», установлений в розмірі 1600 грн. Таким чином, на думку позивача, оклад судді місцевого суду з 01.01.2017 повинен становити 48 тис. грн., а тому із цієї величини та з урахуванням величини вислуги років повинно обчислюватися і утримання судді у відставці.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився (а.с.12), у позовній заяві просив розглянути справу без його участі (а.с.3 зворотній бік).

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у його задоволенні. Зазначила, що посадовий оклад судді, який не пройшов кваліфікаційне оцінювання, визначається відповідно до розміру визначено ч.3 ст.133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 №2453. Вважає, що оскільки позивач був призначений на посаду судді до набрання чинності Законом №1402 та не проходив кваліфікаційного оцінювання на підтвердження відповідності займаній посаді (здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді), тому його посадовий оклад обраховувався з огляду на розмір, визначений ч.3 ст.133 Закону №2453.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 26.05.2017 ОСОБА_2, звільнений із посади судді у відставку 21.12.2016, звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати довідку про заробітну плату з 01.01.2017 судді місцевого суду зі стажем роботи , який позивач мав на час виходу у відставку, для надання до управління Пенсійного фонду для перерахунку утримання. У вказаній заяві також посилався на те, що з 01.01.2017 відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 розмір посадового окладу судді місцевого суду складає 15 прожиткових мінімумів (а.с.18).

На заяву ОСОБА_2 від 26.05.2017 територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Сумській області 30.05.2017 за №04-891/17 була надана наступна відповідь: « На Ваш запит стосовно довідки про заробітну плату з 01.01.2017 р. судді місцевого суду повідомляємо, що відповідно до пункту 23 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 №1402- VIII «Про судоустрій і статус суддів» до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену положеннями Закону України від 07.07.2010 №2543-УІ «Про судоустрій і статус суддів», а саме: посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат та встановлених судді доплат до посадового окладу, якщо він здійснює правосуддя в суді.

Пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.12.2016 №1774-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» установлено, що мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної сплати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі 1600 гривень.?

Враховуючи викладене вище, з 1 січня 2017 року посадовий оклад судді, який не пройшов кваліфікаційне оцінювання складає 16 000,00 грн.

Оскільки довідка про заробітну плату судді у відставці надається на підставі особового рахунку працюючого судді, повідомляємо, що в Конотопському міськрайонному суді немає суддів, які пройшли кваліфікаційне оцінювання, тому посадовий оклад судді Конотопського міськрайонного суду складає 16000 гривень».

Позивач, не погодившись з відмовою ТУ ДСА в Сумській області видати довідку про розмір суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді та пройшов кваліфікаційне оцінювання на здатність здійснювати правосуддя, звернувся з даним позовом до суду.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.3 ст.142 Закону України від 02.06.2016 №1402- VIII «Про судоустрій і статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Відповідно до п.3 Розділу II Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.01.2008 № 3-1 (далі - Порядок), звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

За змістом даного Порядку для призначення чи перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці передбачено отримання довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Згідно пояснень представника ТУ ДСА в Сумській області для отримання довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддя у відставці звертається до відповідного ТУ ДСА, який видає довідку за формою, передбаченою Додатком 2 до Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України (пункт 1 розділу ІІІ). У такій довідці зазначаються посадовий оклад судді, який працює на відповідній посаді та вислуга років особи, яка звернулася за довідкою.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 №280, призначення (перерахунок) і виплата пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці віднесено до компетенції територіальних органів Пенсійного фонду України.

Отже, аналізуючи наведені норми можна дійти висновку, що саме територіальні органи Пенсійного фонду України наділені повноваженнями на прийняття рішення про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці при наявності визначених законом підстав.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідач, всупереч вимогам Порядку, не надав ОСОБА_2 на його заяву від 26.05.2017 довідку встановленої форми, а лише направив інформаційного листа від 30.05.2017. Тобто, фактично заява ОСОБА_2 про видачу довідки для обчислення/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідачем розглянута не була.

Відтак, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача розглянути його заяву від 26.05.2017 про надання довідки та надати довідку за 2017 рік про розмір суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, передбачену Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України.

У той же час, суд вважає, що підстави для визнання неправомірними дій ТУ ДСА в Сумській області щодо відмови у видачі позивачеві довідки про заробіток судді місцевого суду в розмірі окладу в сумі 48 тис. грн. + доплати за вислугу років відсутні, оскільки із такою заявою останній до відповідача не звертався.

Крім того, слід зазначити про те, що суд не надає оцінку доводам сторін щодо наявності/відсутності у позивача права на перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці виходячи з розміру суддівської винагороди судді, який пройшов кваліфікаційне оцінювання, оскільки повноважним органом Пенсійного фонду України відповідне рішення не приймалось, у зв'язку з чим оцінка судом даних доводів є передчасною.

За наведених обставин та правових норм, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання ТУ ДСА в Сумській області надати йому довідку про суддівську винагороду для обчислення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, а у задоволенні решти вимог слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнит частково.

Зобов'язати територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_2 від 26.05.2017 та надати йому довідку про суддівську винагороду для обчислення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, передбачену Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України.

У задоволенні решти - позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складений 04.09.2017.

Суддя Н.В. Савицька