Постанова № 68620136, 30.08.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2017
Номер справи
809/1116/17
Номер документу
68620136
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" серпня 2017 р. cправа № 809/1116/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Матуляка Я.П.,

при секретарі Мула Х.О.,

за участю:

представника позивача - Уграк А.Ю.

представника відповідача - Дутка-Гефко Х.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Тисменицягаз", вул. Вісконта, 3, м. Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77400

до відповідача: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0021101208 від 25.07.2017, -

ВСТАНОВИВ:

ПАТ "Тисменицягаз" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за № 0021101208 від 25.07.2017.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення положень Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних ПАТ "Тисменицягаз" за період з 01.10.2015 року по 31.12.2016 року, за наслідками якої контролюючим органом необґрунтовано та безпідставно застосовано до позивача штраф в розмірі 11726,26 грн. згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 25.07.2017 року за № 0021101208.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених в позовній заяві. Просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечила з мотивів, наведених у письмовому запереченні, яке міститься в матеріалах справи. Просила суд в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.

30.12.1996 року ПАТ "Тисменицягаз" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.16-17) та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.

На підставі підпункту 19-1.1.1., підпункту 19-1.1.2. пункту 19-1.1. статті 19-1, підпункту 20.1.4. пункту 20.1. статті 20, пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації ПАТ "Тисменицягаз" в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних за період з 01.10.2015 року по 31.12.2016 року, за результатами якої складено акт від 29.06.2017 року за № 5568/09-19-12-08/20538865 (а.с.10-11).

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10. статті 201 Податкового Кодексу України, в результаті реєстрації податкових накладних в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації (20, 14, 12, 11, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 календарних днів) в загальній сумі податку на додану вартість 117215,97 грн.

Позивачем подано заперечення за № 1501-ЛВ-446-0717 від 10.07.2017 року на вказаний акт (а.с.12-13), яке, у відповідності до наданої відповіді за № 3720/10/09-19-12-08-18 від 24.07.2017 року, залишено Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області без задоволення, а висновки згідно акта камеральної перевірки від 29.06.2017 року за № 5568/09-19-12-08/20538865 - без змін (а.с.14-15).

На підставі акта перевірки відповідач прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 25.07.2017 року за № 0021101208, яким до ПАТ "Тисменицягаз" застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 11716,93 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 117169,31 грн. та в розмірі 20 % у сумі 9,33 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 46,66 грн. Загальна сума штрафу становить 11726,26 грн. (а.с.8).

Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.60. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Реєстрація податкових накладних відбувається у відповідності до положень пункту 200-1.3. статті 200-1, статті 201 Податкового кодексу України та Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року за № 569 (надалі - Порядок).

Пунктом 201.1. статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з абзацом 1 пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац 4 пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України).

При цьому, у відповідності до абзацу 11 пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Абзацом 11 пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України (в редакції Закону № 909-VIII від 24.12.2015 року) визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Отже, пункт 201.10. статті 201 Податкового кодексу України встановлює обов'язок платника податків, який виступає в господарській операції продавцем товарів/послуг скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у строк не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (станом на грудень 2015 року), та у строк не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування (станом на січень - грудень 2016 року).

При цьому, судом встановлено та не заперечується позивачем, що реєстрація перелічених в акті камеральної перевірки від 29.06.2017 року за № 5568/09-19-12-08/20538865 податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 159 від 22.10.2015 року на суму ПДВ 100,33 грн.; за № 211 від 26.10.2015 року на суму ПДВ 214,01 грн.; за № 177 від 27.10.2015 року на суму ПДВ 839,94 грн.; за № 184 від 28.10.2015 року на суму ПДВ 124,94 грн.; за № 185 від 28.10.2015 року на суму ПДВ 245,24 грн.; за № 57 від 10.11.2015 року на суму ПДВ 46,66 грн.; за № 79 від 16.11.2015 року на суму ПДВ 251,01 грн.; за № 78 від 16.11.2015 року на суму ПДВ 372,29 грн.; за № 80 від 16.11.2015 року на суму ПДВ 389,68 грн.; за № 160 від 18.11.2015 року на суму ПДВ 79,53 грн.; за № 110 від 19.11.2015 року на суму ПДВ 279,98 грн.; за № 161 від 24.11.2015 року на суму ПДВ 86380,10 грн.; за № 162 від 25.11.2015 року на суму ПДВ 3812,57 грн.; за № 133 від 25.11.2015 року на суму ПДВ 144,02 грн.; за № 163 від 26.11.2015 року на суму ПДВ 9647,49 грн.; за № 164 від 27.11.2015 року на суму ПДВ 11580,07 грн.; за № 49 від 09.12.2015 року на суму ПДВ 93,33 грн.; за № 50 від 09.12.2015 року на суму ПДВ 7,01 грн.; за № 110 від 29.12.2015 року на суму ПДВ 419,97 грн.; за № 44 від 29.02.2016 року на суму ПДВ 2161,55 грн.; за № 320 від 31.12.2016 року на суму ПДВ 26,25 грн., здійснена ПАТ "Тисменицягаз" з порушенням строку, визначеного в абзаці 11 пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України.

Разом з тим, відповідальність платників за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН встановлено статтею 120-1 Податкового кодексу України.

Так, пунктом 120-1.1. статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції станом на грудень 2015 року - червень 2016 року) встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

В свою чергу, у пункті 35 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України передбачено, що норми пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року.

Таким чином, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН і на момент вчинення позивачем порушення, і на момент проведення камеральної перевірки передбачена відповідальність у вигляді штрафу, який і був застосований відповідачем спірним податковим повідомленням-рішенням форми "Н" від 25.07.2017 року за № 0021101208.

Отже, наведене свідчить про наявність законних підстав для винесення відповідачем спірного податкового повідомлення - рішення форми "Н" від 25.07.2017 року за № 0021101208, яким до позивача за порушення статті 201 Податкового кодексу України застосовано штраф у відповідності до пункту 120-1 статті 120 Податкового кодексу України у розмірі 10 % та 20 % за затримку реєстрації податкових накладних на суму ПДВ на загальну суму 11726,26 грн.

Доводи позивача про те, що відповідачем проведено камеральну перевірку з порушенням вимог пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України, що, на його думку, призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої і, як наслідок, є підставою для задоволення позову у повному обсязі, не можуть бути прийняті до уваги судом виходячи з наступного.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (абзац 1 пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України).

Так, абзацом 2 пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

В свою чергу, згідно підпункту 75.1.1. пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, на момент здійснення перевірки 29.06.2017 року) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Пунктом 76.1. статті 76 Податкового кодексу України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Отже, враховуючи положення підпункту 75.1.1. пункту 75.1. статті 75, пункту 76.1. статті 76 Податкового кодексу України, камеральною перевіркою (у контексті спірних правовідносин) вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу на підставі даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, яка складається, зокрема, і з даних Єдиного реєстру податкових накладних, що свідчить про наявність законних підстав для проведення відповідачем камеральної перевірки щодо термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за результатами якої складений акт від 29.06.2017 року за № 5568/09-19-12-08/20538865, та про хибність твердження позивача про те, що контролюючий орган має право лише з 01.01.2017 провести камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН в межах 1095 днів, та застосувати штрафні (фінансові) санкції у разі виявлення порушень, у тому числі за період з 22.10.2015 року по 31.12.2016 року.

Разом з тим, суд не погоджується із твердженням позивача щодо необхідності визначення штрафу у розмірі 1172,63 грн., що складає 10% від загальної суми податку на додану вартість - 11726,26 грн., зазначеної контролюючим органом в акті камеральної перевірки від 29.06.2017 року за № 5568/09-19-12-08/20538865 зважаючи на наступне.

Судом встановлено, що загальна сума податку на додану вартість згідно податкових накладних, виписаних з 22.10.2015 року по 31.12.2016 року та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів, передбачених 201.10. статті 201 Податкового кодексу України становить 117215,97 грн., в тому 117169,31 грн. сума податку на додану вартість за порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів та 46,66 грн. - сума податку на додану вартість за порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів. Вказана обставина підтверджується графою 3 таблиці, наведеної на сторінці 2 акта камеральної перевірки від 29.06.2017 року за № 5568/09-19-12-08/20538865 (а.с.11) та графою 6 розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.9), що є додатком до податкового повідомлення-рішення від 25.07.2017 року за № 0021101208.

Суд вказує на арифметичну описку в загальній сумі податку на додану вартість, що зазначена контролюючим органом у висновках акта камеральної перевірки від 29.06.2017 року за № 5568/09-19-12-08/20538865, яка жодним чином не спростовує вчинення ПАТ "Тисменицягаз" порушення щодо граничних термінів реєстрації податкових накладних та, як наслідок, необхідності притягнення такого суб'єкта господарювання до відповідальності.

Крім того, на переконання суду, допущення помилок та описок в акті перевірки, на підставі якого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення не є підставою скасування самого акта чи рішення, оскільки являється лише підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи, яка такі помилки допустила в разі встановлення її вини за результатами відповідного службового розслідування. Тобто, при прийнятті рішення, суд не може брати до уваги описки, помилки чи неточності, зазначені в відповідних документах контролюючого органу, якщо вони не спотворюють чи не змінюють інформацію, яка підлягає дослідженню судом.

Таким чином, суд зазначає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб встановлений законодавством, а відтак правомірно застосував до ПАТ "Тисменицягаз" штраф в розмірі 10% у сумі 11716,93 грн. за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 117169,31 грн. та в розмірі 20 % у сумі 9,33 грн. за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 46,66 грн., що в загальному складає 11726,26 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, тому в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Матуляк Я.П.

Постанова складена в повному обсязі 04.09.2017.