Постанова № 68620026, 30.08.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2017
Номер справи
808/1092/17
Номер документу
68620026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2017 року (12 год. 07 хв.)Справа № 808/1092/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Фесик А.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ»

до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби

про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» (надалі - позивач, ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО») звернулося до суду з адміністративним позовом до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі - відповідач, ДУ ОВПП ДФС), в якому позивач просить суд: 1) скасувати рішення від 28.02.2017 №0001194613 та рішення від 27.03.2017 №0001954613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, прийнятих Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби; 2) зобов'язати Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби вчинити певні дії в частині зарахування платежів згідно платіжних доручень в рахунок сплати Відокремленим підрозділом «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» єдиного внеску відповідно до призначення платежу.

У позові (а.с.3-8) та додаткових поясненнях до нього (а.с.57-60) позивачем зазначено, що 09.03.2017 ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» отримало від ДУ ОВПП ДФС рішення від 28.02.2017 №0001194613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого платника єдиного внеску зобов'язано сплатити штраф у розмірі 499484,89 грн. за період з 21.12.2016 до 20.01.2017 та пеню у розмірі 43041,77 грн., загалом - 542526,66 грн. 11.04.2017 платник єдиного внеску отримав від ДУ ОВПП ДФС рішення від 27.03.2017 №0001954613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого платника єдиного внеску зобов'язано сплатити штраф у розмірі 488265,43 грн. за період з 21.01.2017 до 07.02.2017 та пеню у розмірі 41519,61 грн., загалом - 529785,04 грн. Позивач вважає рішення від 28.02.2017 №0001194613 та рішення від 27.03.2017 №0001954613 протиправними, оскільки єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачувався належним чином, без порушення строків ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» за Відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ», що підтверджується платіжними дорученнями.

ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» зареєстроване як юридична особа 08.04.1998, ідентифікаційний код 00130872, є платником єдиного внеску з загальнообов'язкового державного соціального страхування. Рішенням Наглядової ради ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» від 28.07.2014 затверджено «Положення про Відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО»», відповідно до якого ЗАПОРІЗЬКА ТЕС є відокремленим підрозділом ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та не має статусу окремої юридичної особи. Позивач, посилаючись на приписи ч.5, ч.7 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» наполягає, що ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» як юридична особа може діяти від імені свого відокремленого підрозділу, тому ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» правомірно сплачено єдиний внесок за Відокремлений підрозділ ЗАПОРІЗЬКА ТЕС. Відокремлений підрозділ, за який оплачувались єдині внески зареєстрований як суб'єкт господарських правовідносин, має ідентифікаційний код, однак не має статусу юридичної особи, тобто за такий підрозділ єдиний внесок може сплачувати утворювач підрозділу, його власник, або і сам підрозділ користуючись коштами центрального підприємства. Позивач наголошує, що у відповідача відсутні правові підстави для не зарахування сплачених ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» сум єдиного внеску до облікової картки платника збору - ЗАПОРІЗЬКА ТЕС, оскільки платіжні доручення містять ідентифікаційний код клієнта, що відповідає коду ЗАПОРІЗЬКА ТЕС. Приймаючи до уваги вищенаведене, сплата юридичною особою єдиного внеску від імені відокремленого підрозділу не заборонена законодавством. Позивач спростовує несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Позивач, посилаючись на приписи ч.4 ст.45 Бюджетного кодексу України, «Положення про єдиний казначейський рахунок», затвердженого 26.06.2002 наказом Державного казначейства України №122, наполягає на тому, що належним чином та своєчасно виконав свій обов'язок зі сплати єдиного внеску.

У період з 22.09.2016 по 31.10.2016 з поточного рахунку головного підприємства ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» номер 26005962507588 на відповідний казначейський рахунок контролюючого органу (номер 37199201012801, отримувач - СДПІ по ВПП в м.Дніпропетровськ (код ЄДРПОУ 39736283), банк отримувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області) були перераховані суми єдиного внеску, нараховані на виплачені у вересні-жовтні 2016 року суми заробітної плати, всього на загальну суму 3501223,21 грн., що засвідчується копіями платіжних доручень (додаються). Однак, вказані суми не були проведені як сплачені відокремленим підрозділом «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» за відповідні дати. На думку відповідача, головне підприємство ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» не може сплачувати суму єдиного внеску за свій відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ». Внаслідок цього, станом на 20.10.2016 в інтегрованій картці позивача утворилася недоїмка у сумі 2367696,48 грн. з динамікою до зменшення її розміру.

Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, на задоволенні позову наполягає (а.с.136).

Представником відповідача подано до суду письмові заперечення (а.с.124-125), в яких зазначено, що передача платниками ЄСВ своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків передбачених законодавством (ч.9 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»). Фактично, всупереч наведеним вище нормам законодавства ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» сплачено зі свого банківського рахунку №26005962507588, що підтверджується платіжними дорученнями. У таких платіжних дорученнях платником визначено саме ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» (00130872), а не ВП Запорізька ТЕС ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» (ЄДРПОУ 38024583). У зв'язку із наведеним, підстави зараховувати сплачені кошти на особовий рахунок ВП Запорізька ТЕС ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» у контролюючого органу були відсутні. Відносини зі сплати ЄСВ регулюються окремими нормами спеціального законодавства, і при сплаті ЄСВ необхідно користуватись саме такими нормами, а не нормами господарського права, оскільки у зазначених правовідносинах відсутній склад господарської діяльності. Зазначає, що ВП Запорізька ТЕС ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» зверталось зі скаргою від 13.03.2017 №753/0800 на рішення про застосування штрафних санкцій від 28.02.2017 №0001194613, яким були визначені суми штрафів та пені за наведене вище порушення до ДФС України. Рішенням від 14.04.2017 №7965/6/99-99-11-02-02-25 скаргу залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС України без змін. Також ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» зверталось зі скаргою від 14.04.2017 №1130/0800 на рішення від 27.03.2017 №00019546137, яким визначені суми штрафів та пені за назване вище порушення до ДФС України. Рішенням від 18.05.2017 №10530/6/99-99-11-02-02-25 скаргу залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС України - без змін. Виходячи з вищенаведеного, відповідач вважає рішення від 28.02.2017 №0001194613 та від 27.03.2017 №0001954613 правомірними та такими, що не підлягають скасуванню.

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про день, час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає позов позивача таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом з матеріалів справи, Наглядовою радою ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (Протокол засідання Наглядової ради ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» від 28.07.2014 за №29) затверджено «Положення про Відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО»», в якому зазначено наступне: «… 2.1. Відокремлений підрозділ не є юридичною особою і діє від імені ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в межах повноважень, наданих цим Положенням. Обсяг повноважень Відокремленого підрозділу може бути змінено ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО». 2.2. Відокремлений підрозділ має окремий незакінчений баланс, що є частиною самостійного балансу ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», поточні рахунки в установах банку, печатку, штампи зі своїм найменуванням. 2.3. Всі документи, а також печатка та штампи Відокремленого підрозділу повинні обов'язково мати дані про приналежність Відокремленого підрозділу до ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО». 2.4. Відомості про Відокремлений підрозділ включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України та Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України …» (а.с.13-15, 61-70).

За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» зареєстроване як юридична особа за адресою: 69006, м.Запоріжжя, вул.Добролюбова, буд.20; має ідентифікаційний код 00130872. До структури ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» входить Відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» (а.с.12).

Місцезнаходженням Відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» є: 71503, Україна, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Промислова, буд.95; код ЄДРПОУ 38024583, що прямо зазначено у «Звітах про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів».

Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001194613 від 28.02.2017 ДУ ОВПП ДФС застосовано до Відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» штраф у сумі 499484,89 грн. (20% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску) та нараховано пеню 43041,77 грн. (0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу) за період з 21.12.2016 до 20.01.2017, а всього - 542526,66 грн. (а.с.11).

Судом досліджено Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ до Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001194613 від 28.02.2017, в якому зазначено про нарахування коштів за несвоєчасну сплату 2497424,5 грн. за грудень 2016 року за «Звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» №9234982789 від 07.12.2016 (а.с.11-зворот).

Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001954613 від 27.03.2017 ДУ ОВПП ДФС застосовано до Відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» штраф у сумі 488265,43 грн. (20% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску) та нараховано пеню 41519,61 грн. (0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу) за період з 21.01.2017 до 07.02.2017, а всього - 529785,04 грн. (а.с.10).

Судом досліджено Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ до Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001954613 від 27.03.2017, в якому зазначено про нарахування коштів за несвоєчасну сплату 2441327,16 грн. за грудень 2016 року за «Звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» №9260810117 від 10.01.2017 (а.с.10-зворот).

Рішень про результати розгляду скарги за вих.№7965/6/99-99-11-02-02-25 від 14.04.2017, за вих.№10530/6/99-99-11-02-02-25 від 18.05.2017 сторони до суду не надали.

Також судом досліджено: «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів», поданий позивачем за січень 2017 року, грудень 2016 року (а.с.24-27, 38-39).

Відповідачем не подано до суду жодних зауважень щодо вказаних документів позивача.

Відповідно до п.16.1 ст.16 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» до документів на переказ відносяться розрахункові документи, документи на переказ готівки, міжбанківські розрахункові документи, клірингові вимоги та інші документи, що використовуються в платіжних системах для ініціювання переказу.

Як передбачено п.17.1 ст.17 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», форми розрахункових документів, документів на переказ готівки для банків, а також міжбанківських розрахункових документів установлюються нормативно-правовими актами Національного банку України. Форми документів на переказ, що використовуються в платіжних системах для ініціювання переказу, установлюються правилами платіжних систем. Обов'язкові реквізити електронних та паперових документів на переказ, особливості їх оформлення, оброблення та захисту встановлюються нормативно-правовими актами Національного банку України.

Позивачем надано до суду Платіжні доручення, за якими «Платник: ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» код 00130872» ініціював переказ безготівкових коштів до ГУ ДКСУ у Запорізькій області та до ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області з призначенням - єдиний соціальний внесок за відповідні періоди січень 2017 року, грудень 2016 року (а.с.28-37, 40-49). Вказані платіжні документи містять відбиток штампу ПАТ «Перший Український міжнародний банк» про проведення платежу.

Зауважень щодо строків здійснення цих платежів у суду немає. З цього приводу відсутній спір між сторонами.

Відповідачем не надано до суду інтегрованої картки Відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» для з'ясування стану розрахунку позивача з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відтак, його доводи щодо відсутності своєчасної оплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2016 року, січень 2017 року документально нічим не підтверджено.

Вирішуючи спір по суті суд, беручи до уваги викладене вище, виходить з наступного.

У ч.4 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Як зазначено у пп.14.1.1-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.

Згідно з п.3 ч.1 ст.14 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів зобов'язані: здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Вирішуючи питання, чи є Відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» платником єдиного внеску, судом взято до уваги, що за приписами ч.1 ст.95 Цивільного кодексу України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи (ч.2 ст.95 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч.3 ст.95 Цивільного кодексу України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру (ч.5 ст.95 Цивільного кодексу України).

Як передбачено ч.2 ст.58 Господарського кодексу України, відкриття суб'єктом господарювання філій (відділень), представництв без створення юридичної особи не потребує їх державної реєстрації. Відомості про відокремлені підрозділи суб'єктів господарювання залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру в порядку, визначеному законом.

Відповідачем документально не доведено, що Відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» має окремий баланс і самостійно веде розрахунки із застрахованими особами.

У ч.4-ч.5 ст.24 Закону України «Про оплату праці» зазначено, що виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи. Забороняється провадити виплату заробітної плати у магазинах роздрібної торгівлі, питних і розважальних закладах, за винятком тих випадків, коли заробітна плата виплачується працюючим у цих закладах особам. За особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.

Контролюючими органами ані під час прийняття спірних Рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001194613 від 28.02.2017 та №0001954613 від 27.03.2017, ані під час вирішення скарг ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», не було з'ясовано: хто є податковим агентом осіб, працюючих на Відокремленому підрозділі «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» - ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» або безпосередньо Відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ»; хто заповнює Розрахункові відомості із заробітної плати та веде розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У ч.6 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Досліджені судом документи свідчать про своєчасне перерахування ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період грудня 2016 року, січня 2017 року на відповідний казначейський рахунок.

Надаючи правову оцінку якості і своєчасності здійснення відповідачем адміністрування сплати єдиного внеску Відокремленим підрозділом «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» суд бере до уваги те, що відповідно до п.6 розділу ІV «Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 12.02.2016 наказом Міністерства фінансів України №54, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.03.2016 за №330/28460 (надалі - «Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), щомісяця: не пізніше 4 робочого дня місяця, що настає за звітним, територіальні органи ДФС проводять звірку надходжень страхових коштів з відповідними органами Казначейства станом на 01 число місяця, що настає за звітним. За результатами складається акт звірки надходження страхових коштів (додаток 6); не пізніше 10 робочого дня місяця, що настає за звітним, ДФС, Казначейство та фонди загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування проводять звірку надходжень страхових коштів станом на 01 число місяця, що настає за звітним. За результатами складається загальний акт звірки надходження страхових коштів за формою згідно з додатком 7.

Відповідачем не надано до суду Актів звірки надходження страхових коштів, які повинні були складатися щомісячно.

Опрацюванням вказаних Актів, на думку суду, Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби могло би встановити вчасне надходження коштів від позивача чи його відокремленого підрозділу за кодом ЄДРПОУ, зазначеному у платіжному документі.

Страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів ДФС в управліннях (відділеннях) Казначейства (п.1 розділу ІІІ «Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Відповідно до п.2 розділу ІІІ «Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхові кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску) на рахунки 3719 територіальних органів ДФС, на кінець операційного дня у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються Головними управліннями Казначейства на відповідні рахунки 3719 головних управлінь ДФС з подальшим перерахуванням на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім'я ДФС в Казначействі, на підставі договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених органами Казначейства з власниками рахунків.

Як зазначено в абз.2 п.3 розділу ІІІ «Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі якщо ДФС до 10 год. 30 хв. надало Казначейству розрахунковий документ на перерахування коштів з його рахунка 3719 на відповідний рахунок головного управління ДФС для здійснення повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску, розподіл страхових коштів за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюється після перерахування коштів головному управлінню ДФС для здійснення повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску.

Відтак, відповідач, вважаючи ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» неналежним платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинен був здійснити повернення коштів ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», як помилково направлених на казначейський рахунок 3719.

Однак, доказів повернення вказаних коштів відповідач до суду не надав.

Отже, відповідач вважаючи ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» неналежним платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та вимагаючи такої сплати від Відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» - продовжує тримати кошти на казначейському рахунку, що по суті є подвійним оподаткуванням.

У пп.2 п.2 розділу VIІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої 20.04.2015 наказом Міністерства фінансів України №449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.20105 за №508/26953, зазначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. (…) Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.

Заперечуючи проти позову, відповідач не надав жодного витягу (документу) з інформаційної системи фіскального органу (ІКП за єдиним внеском).

З урахуванням обставин справи і досліджених документів, судом встановлено неналежне здійснення відповідачем функцій, передбачених ч.4 ст.8, п.3 ч.1 ст.14 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пп.14.1.1-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.

Як передбачено ч.7 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.

Передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством (ч.9 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Відповідно до ст.2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» у цьому Законі терміни вживаються у такому значенні: банківські рахунки - рахунки, на яких обліковуються власні кошти, вимоги, зобов'язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів та які дають можливість здійснювати переказ коштів за допомогою банківських платіжних інструментів;

Згідно з п.1.4 глави 1 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої 21.01.2004 постановою Правління Національного банку України №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/8976, терміни в цій Інструкції вживаються в такому значенні: безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді; платіжне доручення - розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача; платник - особа, з рахунку якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання до банку або іншої установи - члена платіжної системи документа на переказ готівки разом з відповідною сумою коштів.

Звідси, ані під час прийняття спірних Рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001194613 від 28.02.2017 та №0001954613 від 27.03.2017, ані під час вирішення скарг ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» контролюючими органами не було з'ясовано, кому саме належить банківський рахунок, з якого сплачувався єдиний внесок на єдиний казначейський рахунок: ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» або безпосередньо Відокремленому підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ».

Відповідачем у ПАТ «Перший Український міжнародний банк» не з'ясовано умови відкриття рахунку (договірні умови), можливість використання, у разі необхідності, Відокремленим підрозділом «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» банківських рахунків головного підприємства - ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО».

Згідно з ч.11 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Як зазначено у п.1 ч.10 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок (ч.5 ст.45 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до п.22.4 ст.22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.

Як передбачено п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

У ч.6 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

З урахуванням зазначеного вище, суд вважає, що Відокремлений підрозділ «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» не мав заборгованості (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у період з 21.12.2016 до 20.01.2017 та з 21.01.2017 до 07.02.2017.

Перевіряючи правомірність нарахування ДУ ОВПП ДФС штрафу та пені Рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001194613 від 28.02.2017 та №0001954613 від 27.03.2017 суд виходить з такого.

Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Згідно з п.1 розділу VIІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Оскільки для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити факт неперерахування платником суми грошового зобов'язання до державного бюджету у строк, передбачений законодавством, то сплата єдиного внеску ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (замість Відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» цієї ж юридичної особи) не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій, пені.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права висловлена і колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постанові від 16.06.2015 у справі №21-377а15.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Суд, беручи до уваги обставини справи, зміст публічно-правового спору, враховуючи правову позицію Верховного Суду України з розгляду справ такої категорії, приходить до висновку, що ДУ ОВПП ДФС документально не доведено наявність недоїмки у Відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО».

Відтак, правові підстави для прийняття відповідачем Рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001194613 від 28.02.2017 та №0001954613 від 27.03.2017 були відсутні.

Враховуючи матеріали справи суд вважає за можливе зобов'язати відповідача зарахувати платежі ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» згідно платіжних доручень в рахунок сплати Відокремленим підрозділом «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» єдиного внеску відповідно до призначення платежу за вересень, жовтень 2016 року.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позовних вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність, обґрунтованість, розсудливість прийняття спірних рішень.

Враховуючи приписи ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001194613 від 28.02.2017, №0001954613 від 27.03.2017 прийняті відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже, є неправомірними і підлягають скасуванню.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені у сумі 17684 грн. 68 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати Рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0001194613 від 28.02.2017 та №0001954613 від 27.03.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відносно Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ».

Зобов'язати Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби зарахувати платежі ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» згідно платіжних доручень в рахунок сплати Відокремленим підрозділом «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» єдиного внеску відповідно до призначення платежу за грудень 2016 року, січень 2017 року.

Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» з бюджетних асигнувань Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судові витрати у сумі 17684 грн. 68 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанову у повному обсязі виготовлено 30.08.2017.

Суддя Л.О. Нестеренко