
Провадження №2-а/760/422/17
Справа №760/22746/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2017 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі судді Усатової І.А., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов"язання здійснити перерахунок пенсії -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2015 перерахунок раніше йому призначеної пенсії та виплатити пенсію, виходячи з 65 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що 31.03.2014 наказом МВС України від 31.03.2014 № 465 о/с його, головного інспектора відділу організації роботи чергових частин та оперативного інформування оперативного управління Головного МВС України, було звільнено у Запас Збройних Сил за п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991.
Позивач посилався на те, що з 01.04.2014 йому призначена пенсія по лінії МВС України у відповідності до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 65 % грошового забезпечення.
Так, позивач вказав, що 14.11.2016 він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок з 01.04.2014 раніше призначеної пенсії та виплатити пенсію, виходячи з 65 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До заяви було додано довідку МВС України від 09.08.2016 №718.
Позивачем зазначено, що відповідач своїм листом від 24.11.2016 №22638/03/Щ-2315 відмовив у перерахунку позивачу пенсії, посилаючись на те, що згідно ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також одноразову грошову допомогу при звільненні до розміру грошового забезпечення для розрахунку пенсії не входить.
З даним рішенням позивач не погоджується, вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству.
На підставі вищевказаного позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача у наданих письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на те, що Управління діяло в межах чинного законодавства при перерахунку позивачу пенсії, посилався на те, що згідно п. 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер та ті, які перераховані положеннях п. 7 вищезазначеної постанови, тобто, перелік додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, є вичерпним. Посилався на те, що органи Пенсійного фонду України виконують функції тільки призначення та перерахунку пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції, крім того, в матеріалах пенсійної справи наявний грошовий атестат та довідка про основні та додаткові види грошового забезпечення за останні календарні 24 місяці служби підряд перед звільненням, до якої не включено матеріальні допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, вихідна допомога при звільненні та індексація. На підставі цих документів обчислено пенсії позивачу, суми одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби та індексації грошового забезпечення військовослужбовців не віднесено до зазначеного переліку. Зазначено, що згідно з п. 2 розділу І Переліку №1170 одноразова грошова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок. Враховуючи вище викладене на суми виплат індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу єдиний внесок як вказав представник відповідача, не сплачується, а, отже, дані суми не можуть бути включені до складу грошового забезпечення з якого вираховується пенсія. Таким чином, відповідач вважає, що позивач не має права на перерахунок пенсії, а тому у задоволенні позову просив відмовити.
Розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, тому судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суддя дійшов наступного висновку.
Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 1, частини перша статті 8 Основного Закону України).
Згідно з Конституцією України права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частина друга статті 19 Конституції України передбачає, що «органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, з 01.04.2014 йому призначена пенсія по лінії МВС України у відповідності до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», та деяких інших осіб» у розмірі 65 % грошового забезпечення.
Встановлено, що 14.11.2016 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок з 01.04.2014 раніше призначеної пенсії та виплати пенсії, виходячи з 65 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До заяви було додано довідку МВС України від 09.08.2016 №718.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 24.11.2016№22638/03/Щ-2315 відмовило у перерахунку позивачу пенсії, посилаючись на те, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога при звільнені з військової служби не зазначені в статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393, не носить постійного характеру і не є щомісячними, тому їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.
Не погодившись з даною відмовою, позивач звернувся до суду та просив зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2015 перерахунок раніше йому призначеної пенсії та виплатити пенсію, виходячи з 65 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на що слід зазначити наступне.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей " від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).
Згідно п.п. 1, 2 ст. 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з пунктами 3, 4 цієї статті грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення виплачується в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та має забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про №393 від 17.07.1992 року, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року(далі Постанова № 1294) та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Вказані нормативні акти також регламентують умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки МВС України від 09.08.2016 року № 718 позивачу були нараховані грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Із зазначених сум за 2012-2014 роки проводились утримання єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Разом з тим, суд не вбачає підстав для проведення відповідачем перерахунку, починаючи з 01.12.2015, враховуючи наступне.
Відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено пенсіонеру не більш як за 12 місяців. При цьому, перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Враховуючи, що за перерахунком пенсії позивач звернувся 14.11.2016, надавши до ГУ ПФУ довідку про нараховане грошове забезпечення та додаткові виплати грошового забезпечення, його позовні вимоги підлягають задоволенню з 01.12.2016.
Згідно з частиною другою статті 72 КАС «в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову».
Суд, констатує, що відповідач не довів, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на обставини справи, системний аналіз положень чинного законодавства України, суддя дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Розподіляючи судові витрати відповідно до ст. 94 КАС, суддя зазначає, що з Державного бюджету України на користь позивача належить стягнути судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Керуючись Законом України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статтями 2, 94, 99, 104-106, 158-163, 183-2, 244-4, 254, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.12.2016 перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплатити пенсію, виходячи з 65 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути з Державного бюджету України на користь користь ОСОБА_1 551,20 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: