Постанова № 68615874, 10.08.2017, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
10.08.2017
Номер справи
369/7591/17
Номер документу
68615874
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 369/7591/17

Провадження № 2-а/369/244/17

ПОСТАНОВА

іменем України

10.08.2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі

головуючої судді Дубас Т.В.,

при секретарі Ярмак О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Обухівського Обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з даним позовом, мотивуючи його тим, що з 31 липня 2009 року він перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Обухівському районі Київської області та отримував пенсію за вислугою років, яка була призначена на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ), у розмірі 80 відсотків місячної заробітної плати з врахуванням надбавок, передбачених цим Законом № 1789-ХІІ, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На теперішній час позивач перебуває на обліку, як отримувач вищезазначеної пенсії, в

Обухівському об'єднанні управління Пенсійного фонду України Київської області.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 р. №488 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, будь-які особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, внесено зміни до раніше прийнятих урядом нормативно-правових актів та довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 16 травня 2017року за № 18/28 ПФ вих.-17 про розмір заробітної плати, з 03 серпня 2016 року збільшено заробітну плату, з якої має розраховуватися пенсія відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників та їх посадові оклади, у тому числі і Військової прокуратури Центрального регіону України, в якій працював позивач на посаді слідчого з ОВС до звільнення із органів прокуратури.

У позивача як у пенсіонера органів прокуратури, згідно зі ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ виникло право на перерахунок пенсії з 03 серпня 2016 року за вислугою років.

17 травня 2017 року позивач звернувся в Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок з 01 вересня 2016 року раніше призначеної пенсії, без обмеження її максимального розміру, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі та відсотках відповідно до ч. 13 ст.50-1 Закону України «Про у» № 1789-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячної заробітної плати якої визначено у довідці військової прокуратури Центрального регіону України від 2017року за № 18/28 ПФ вих.-17, долученої до моєї заяви.

15 червня 2017 року, позивачем у відділенні поштового зв'язку Святопетрівське-2 УДППЗ отриманий лист із рішенням начальника Обухівського об'єднаного управління то фонду України Київської області про відмову позивачу у задоволенні заяви від 17.05.2017 про перерахунок пенсії, з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, що є порушенням його прав на пенсійне забезпечення.

Позивач вважаю дії Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської та прийняте ним рішення про відмову в перерахунку мені пенсії неправомірними і такими, що порушують його конституційні права на соціальний захист та на пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим позивач змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

Позивач просив визнати протиправними дії Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1, у перерахунку пенсії на підставі довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 16 травня 2017 року за № 18/28 ПФ вих.-17 та скасувати рішення Обухівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області від 18.05.2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Зобов'язати Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, здійснити починаючи з 01 вересня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на момент призначення пенсії) в розмірі 80 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці військової прокуратури Центрального регіону України від 16 травня 2017року за № 18/28 ПФ вих.-17, із обмеження її максимального розміру та виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою та нарахованою пенсією за період з 01 вересня 2016 року. Стягнути з відповідача судові витрати.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.

Представники відповідача проти вимог позову заперечували, подали до суду письмові заперечення та просили в позові відмовити.

За згодою сторін провадження по справі було переведено у письмове провадження.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та зібрані ній докази, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 31 липня 2009 року він перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Обухівському районі Київської області та отримував пенсію за вислугою років, яка була призначена на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ), у розмірі 80 відсотків місячної заробітної плати з врахуванням надбавок

02.11.2016 р. позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18ф-452 від 27.10.2016 про заробітну плату, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 окладів працівникам органів прокуратури на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015.

Згідно листа Обухівського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 18.05.2017 р. № 73/Н-04, було зазначено що надана позивачем довідка військової прокуратури Центрального регіону України від 16 травня 2017року за № 18/28 ПФ вих.-17 не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті неодноразово змінювалась.

Згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу, Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому

числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ не змінювались.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення зміндо Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

Таким чином, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії.

Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.

Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії.

Подібна бездіяльність з боку Уряду України була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (параграфи 51-56) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.

Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини також викладено й у справі «Будченко проти України», в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.

Відповідно до п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 р., якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Отже невизначення Кабінетом Міністрів України щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Разом з тим, безпідставними також є посилання УПФУ на набрання законної сили новим Законом України «Про прокуратуру», за яким втратила чинність ст. 50-1 попереднього закону.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідачем не надано докази на підтвердження правомірності своїх дій, в той же час позивачем надано достатньо доказів та обґрунтувань своїх позовних вимог.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і законами України.

Виходячи з наведеного, а також системного аналізу вищевказаних норм права, суд приходить до висновку, що відповідач не діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Надані докази були оцінені судом, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, судом було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 9-12, 71, 158, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1, у перерахунку пенсії на киставі довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 16 травня 2017 року за № 18/28 ПФ вих.-17 та скасувати рішення Обухівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області від 18.05.2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, здійснити починаючи з 01 вересня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на момент призначення пенсії) в розмірі 80 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці військової прокуратури Центрального регіону України від 16 травня 2017року за № 18/28 ПФ вих.-17, із обмеження її максимального розміру та виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою та нарахованою пенсією за період з 01 вересня 2016 року.

Стягнути з Обухівського Обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 22201265) на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1280,00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Дубас Т.В.