Постанова № 68612310, 02.03.2017, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
02.03.2017
Номер справи
686/7084/16-а
Номер документу
68612310
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/7084/16-а

ЄУН 686/7084/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2017 рік м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Колієва С.А.

при секретарі Конопко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного офіса Держаудиторської служби про скасування постанови щодо притягнення до адміністративної відповідальності,-

В С Т А Н О В И В:

До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернуся ОСОБА_1 з вказаним позовом в якому зазначив, що Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку державних закупівель здійснених Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області з поточного ремонту автомобільних доріг Хмельницької області та складено Акт перевірки державних закупівель робіт з поточного ремонту автомобільних доріг державного значення Хмельницької області (номери оголошень: у ВДЗ №187 від.09.02.2015 року, у бюлетені 040192; у ВДЗ №364 від 26.10.2015 року, у бюлетені - 218598).

В результаті проведеної перевірки було складено протокол про адміністративне правопорушення від 23.02.2016 року №22-40/2016, який він був визнаний винуватим та притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164-2 КУпАП. Згідно вказаної постанови він був визнаний винуватим у тому, що при проведені перевірки виявлено внесення неправдивих даних до фінансової звітності, а саме включено до акту приймання виконаних будівельних робіт №КБ-2в №1 за грудень 2015 року (договір №70 від 21.12.2015 р.) недостовірні відомості про обсяги та вартість виконаних робіт, які оплачені в повному обсязі. Проведеними замірами фактично не встановлені обсяги виконаних робіт з улаштування підстильних та вирівлювальних шарів основ із щебеню в кількості 786 куб.м на ділянці дороги від км 3+002 - км.4+110, в зв'язку з чим завищено обсяги виконаних робіт з ремонту автомобільної дороги місцевого значення (Кам'янець-Подільський-Сатанів-Війтівці-Білогір'я) - Бубнівка через Попівці. В результаті викладеного порушення, завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 506 967,19 грн., чим нанесено матеріальну шкоду (збитків) Державному бюджету України на вказану суму. Станом на 19.02.2016 року порушення не усунуто, що є порушенням абз.1 ч.1 ст.4, ч.3 ст.8 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.2.13 Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.199 №88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» п.6.3 СОУ 42.1-37641918-050:2012 «Порядок визначення вартості капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг загального користування (державного та місцевого значення)».

Зазначив, що висновок про допущені порушення ґрунтуються на Акті перевірки державних закупівель та даних Акту контрольного обміру виконаних робіт. Разом з цим просив врахувати, що під час контрольних вимірів, працівниками ДФС був проведений обмір площі влаштованого асфальтобетонного покриття та один контрольний вимір з вирубкою трьох шурфів, а саме: один метр зліва від краю дороги, на осі дороги та один метр праворуч від краю дороги. На цьому контрольному обмірі були проведені заміри товщини шару асфальтобетонного покриття та щебеневої основи з просоченням бітумом; дослідження влаштованого підстилаючого та вирівнювального шару не проводилося. Вказаним актом не була встановлена відсутність виконаного підстилаючого та вирівнювального шару основи щебеню і таке питання при контрольному обмірі взагалі не вирішувалося. Крім того, просив врахувати, що сума збитків, згідно встановленого Акту перевірки була зазначена у розмірі 356 303,33 гривень, в той час як згідно направлених висновків на заперечення вказана сума збільшилася до 506 967,19 гривень. Також просив врахувати, що Акт перевірки був підписаний Службою автомобільних доріг із запереченнями; а у діючих нормативних документах Укравтодору відсутня методика визначення обсягів робіт з влаштування вирівнюючого шару автомобільних доріг, які знаходяться в стаді експлуатації, оскільки товщина такого шару постійно змінюється і визначити її не можливо; об'єм фактично укладеного вирівнювального шару може бути визначений під час виконання робіт та повинен бути зафіксований у відповідно журналі, роботи по влаштуванню вирівнюючого шару засвідчується Актом на закриття прихованих робі, яким підтверджується відповідність виконаних робіт проектній документації, стандартам, технічним умовам їх прийняття.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити. Надала суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася. Надала суду письмові заперечення, яких, посилаючись на безпідставність позовних вимог, просила відмовити у задоволенні позову, а справу розглянути за її відсутністю. Зазначила, що проведеним контрольним обміром виконаних робіт по об'єкту дорога (Кам'янець-Подільський-Сатанів-Війтівці-Білогір'я) - Бубнівка через Попівці від 05.01.2016 року, який був підписаний без застережень представником Служби автомобільних доріг, встановлено, що у середньому товщина асфальтобетонного покриття становить 4 см., а товщина щебеневих основ - 6 см. Як наслідок, підрядником незаконно списано на об'єкт проведення робіт по Договору від 21.12.2015 року №70 згідно Акту від 28.12.2015 року №1 приймання виконаних робіт щебеню фракції 40-70 мм у кількості 789 м.куб. на суму 356 303,23 гривень. Таким чином в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-2 КУпАП, а саме внесення неправдивих даних до фінансової звітності.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи судом встановлені наступні обставини.

Як встановлено головним державним фінансовим інспектором відділу моніторингу та перевірок державних закупівель Гаптаром О.О. на підставі направлення від 12.10.2015 року №700 було проведено виїзну перевірку державних закупівель, здійснених Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг державного та місцевого значення за період з 01.01.2015 по завершений місяць 2015 року, за результатами якої 14.01.2016 року був складений акт №22-13-09/1.

Згідно вказаного акту зокрема було встановлено, що проведеним контрольним обміром від 05.01.2016 року встановлено, що площа асфальтного покриття фактично становить 7861,0 кв.м, проведеними замірами товщини асфальтобетонного покриття встановлено у середньому 4 см, товщина щебеневих основ автомобільної дороги в середньому становить 6 см. Як наслідок Підрядник незаконно списав на об'єкт проведених робіт по Договору від 21.12.2015 року №70 згідно Акту від 28.12.2015 року №1 приймання виконаних будівельних робіт форма КБ-2в щебеню фракції 40-70 мм в кількості 786 куб.м по ціні 377,76 грн. за 1 куб.м та ПДВ 20%, що становить 356303,23 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) нанесених державі на вищевказану суму.

На підставі вказаного акту інспектором 23.02.2016 року стосовно начальника Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області ОСОБА_1 був складений протокол серія ДФІ №22-40/2016 про адміністративне правопорушення, а саме внесення неправдивих даних до фінансової звітності, а саме включення акту приймання виконаних будівельних робіт №КБ-2в №1 за грудень 2015 року (договір від 21.12.2015 №70) недостовірні відомості про обсяги та вартість виконаних робіт, які оплачені у повному обсязі, що є порушенням абз.1 ч.1 ст.4, ч.3 ст.8 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.2.13 Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.199 №88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» п.6.3 СОУ 42.1-37641918-050:2012 «Порядок визначення вартості капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг загального користування (державного та місцевого значення)».

26.02.2016 року заступником начальника Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області на підставі вказаного протоколу була винесена постанова серія ДФІ №22-40/2016 по справі про адміністративне правопорушення, якою, за вищевикладених обставин, ОСОБА_1 було визнано винуватим та притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164-2 КУпАП у виді штрафу у сумі 255 гривень.

Відповідно до ч.1 ст.164-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення діянь, які полягають у приховуванні в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, відсутності бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку, внесенні неправдивих даних до фінансової звітності, неподанні фінансової звітності, несвоєчасному або неякісному проведенні інвентаризацій грошових коштів і матеріальних цінностей, несвоєчасному поданні на розгляд, погодження або затвердження річного фінансового плану підприємства державного сектору економіки та звіту про його виконання, перешкоджанні працівникам органу державного фінансового контролю у проведенні ревізій та перевірок, невжитті заходів по відшкодуванню з винних осіб збитків від недостач, розтрат, крадіжок і безгосподарності.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, несе власник або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів. Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації, зокрема, введенням до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером (ч. 4 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність").

Відповідно до п.2.13 Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.1999 року №88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» керівник підприємства, установи забезпечує фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, що були проведені, у первинних документах та виконання всіма підрозділами, службами і працівниками правомірних вимог головного бухгалтера щодо порядку оформлення та подання для обліку відомостей і документів. Керівником підприємства, установи затверджується перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції, пов'язаної з відпуском (витрачанням) грошових коштів і документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна. Кількість осіб, які мають право підписувати документи на здійснення операцій з видачею особливо дефіцитних товарів і цінностей, бланків суворої звітності, повинно бути обмежено.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що на власника або уповноважений орган підприємства покладається обов'язок по організації та веденню бухгалтерського обліку, яке у випадку його неналежного виконання супроводжується накладенням адміністративного стягнення.

Як свідчать встановлені обставини справи, Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку державних закупівель робіт з поточного ремонту автомобільних доріг державного значення Хмельницької області, проведених Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області в 2015 року.

Як зазначено у акті перевірки проведеним контрольним обміром від 05.01.2016 року встановлено, що площа асфальтного покриття фактично становить 7861,0 кв.м, проведеними замірами товщини асфальтобетонного покриття встановлено у середньому 4 см, товщина щебеневих основ автомобільної дороги в середньому становить 6 см. Як наслідок Підрядник незаконно списав на об'єкт проведених робіт по Договору від 21.12.2015 року №70 згідно Акту від 28.12.2015 року №1 приймання виконаних будівельних робіт форма КБ-2в щебеню фракції 40-70 мм в кількості 786 куб.м по ціні 377,76 грн. за 1 куб.м та ПДВ 20%, що становить 356303,23 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) нанесених державі на вищевказану суму.

Згідно акту контрольного обміру виконаних робіт за виїздом на місце виконання робіт по об'єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення (Кам'янець-Подільський - Сатанів - Війтівці - Білогір'я)» - Бубнівка через Попівці встановлено, що фактична площа покриття асфальтобетонної суміші становить 7861,0 кв.м; проведеними замірами товщини влаштованого покриття асфальтобетонної суміші встановлено що товщина асфальтобетонного покриття на вказаній площі становить в середньому 4 см., щебеневої основи - 6 см. Контрольний обмір проведено вибірковим методом.

Разом з цим суд звертає свою увагу на те, що згідно листа ДП «Державний дорожній науково-дослідний інститут ім.. М.П. Шульгіна» від 24.03.2016 року № 22.2-15/1-202 зазначено, що у діючих нормативних документах Укравтодору методика визначення обсягів робіт із влаштування вирівнюючого шару автомобільних доріг, які знаходяться в стадії експлуатації, відсутня, оскільки товщина такого шару постійно змінюється і визначити її неможливо. Об'єм фактично укладеного вирівнюючого шару може бути визначений під час виконання робіт та повинен бути зафіксований у відповідному журналі. Крім того, прийняття робіт по влаштуванню вирівнюючого шару засвідчується Актом на закриття прихованих робіт, яким підтверджується відповідність виконаних робіт проектній документації, стандартам, технічним умовам і вимогам прийняття. Зазначене стосується також і визначення обсягів влаштованого шару основи дорожнього одягу з асфальтобетонної суміші.

З представлених представником позивача Журналу вхідного контролю матеріалів, конструкцій, виробів, що надійшли (додаток до «Загального журналу робіт») по будівництву, журналу укочення матеріалів, журналу укладення матеріалів, журналу розливу органічних в'яжучих, загального журналу робіт, Акту приймання відремонтованої ділянки автомобільної дороги після поточного ремонту від 28.12.2015 року, Акту засвідчення прихованих робіт від 25.12.2015 року та від 27.12.2015 року на спірній ділянці дороги, підтверджено факт укладення вирівнюючого шару щебеню 40-70 мм загальним об'ємом 990,4 куб.м.

За таких обставин, враховуючи відсутність методики визначення обсягів робіт із влаштування вирівнюючого шару автомобільних доріг, які знаходяться в стадії експлуатації, суд не приймає як доказ не проведення певних видів робіт, акт контрольного обміру виконаних робіт за виїздом на місце виконання робіт по об'єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення (Кам'янець-Подільський - Сатанів - Війтівці - Білогір'я)» - Бубнівка через Попівці від 05.01.2016 року. До того ж такі висновки були зроблені лише на підставі трьох проведених замірів.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158-163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову про накладення адміністративного стягнення серія ДФІ №22-40/2016 від 26 лютого 2016 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-2 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у сумі 255 гривень скасувати, а провадження у даній справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.

Суддя: С.А.Колієв