Ухвала суду № 68607815, 29.08.2017, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
29.08.2017
Номер справи
914/3674/15
Номер документу
68607815
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

29.08.2017 р. Справа№ 914/3674/15

Господарський суд Львівської області у складі

Суддя Фартушок Т.Б. при секретарі Сало О.А.

за заявою: Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» від 14.08.2017р. (вх. №3514/17 від 17.08.2017р.),

про: визнання наказу таким, що не підлягає виконанню

у справі №914/3674/15 За позовом: Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м.Київ

до відповідача: Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», м. Львів

про стягнення 10353245,83 грн.

Представники:

Від позивача (Стягувача): не з'явився;

Від відповідача (Боржника, Заявника): не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

17.08.2017р. Львівським міським комунальним підприємством «Львівтеплоенерго» подано до Господарського суду Львівської області заяву від 14.08.2017р. (вх. №3514/17) про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі №914/3674/15 за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про стягнення 10353245,83 грн.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.08.2017р. заяву передано для розгляду судді Фартушку Т.Б.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 21.08.2017р. у даній справі прийнято заяву до провадження та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 09 год. 40 хв. 29.08.2017р.

В ухвалі суду по даній справі, яку скеровано Сторонам (підтвердженням чого є дані реєстрів вихідної кореспонденції Господарського суду Львівської області) зазначено, що права та обов’язки Сторін визначені ст.ст.20, 22, 28, 38, 59, 117 Господарського процесуального кодексу України.

Заяв про відвід судді не надходило.

Представник Позивача (Стягувача) в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, явка визнавалась обов’язковою, вимог ухвали суду у справі не виконав, про причини невиконання суду не повідомив.

Представник Відповідача (Боржника) в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, явка визнавалась обов’язковою, вимог ухвали суду у справі не виконав, про причини невиконання суду не повідомив.

Розглянувши і дослідивши матеріали поданої заяви та справи в їх сукупності, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3674/15 за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про стягнення 10353245,83 грн. позовні вимоги ПАТ «НАК «Нафтогаз України» задоволено частково, вирішено стягнути з ЛМКП «Львівтеплоенерго» на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз Україна» 960893,75 грн. пені, 72025,11 грн. три відсотків річних, 689223,73грн. інфляційних втрат та 33009,31 грн. витрат по сплаті судового збору.

Окрім того, судом розстрочено виконання рішення щодо стягнення 1755151,90 грн. заборгованості частками згідно такого графіку: до 31.01.2016р. – 438787,97 грн., до 29.02.2016р. – 438787,97 грн., до 31.03.2016р. – 438787,98 грн. та до 30.04.2016р. – 438787,98 грн.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.02.2016р. рішення Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3674/15 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 13.04.2016р. постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.02.2016 та рішення господарського суду Львівської області від 21.12.2015 у справі №914/3674/15 залишено без змін.

17.02.2016р. Господарським судом Львівської області видано наказ про примусове виконання рішення Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у даній справі.

В подальшому, ухвалою Господарського суду Львівської області від 11.05.2016р. відстрочено виконання рішення Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3674/15 до 15.06.2016р.

Окрім того, ухвалою Господарського суду Львівської області від 03.10.2016р. розстрочено виконання рішення Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3674/15 в розмірі 1755151,90 грн. на три місяці, згідно такого графіку: 585050,63 грн. до 31.10.2016р.; 585050,63 грн. до 30.11.2016р.; 585050,64 грн. до 31.12.2016р.

Заявник у поданій заяві вказує на те, що 30.11.2016р. набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, дія якого поширюється на відносини із врегулювання заборгованості вказаних організацій і підприємств за спожиті енергоносії.

На заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності Законом неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності Законом.

Заявник у поданій заяві зазначає, що, згідно Наказу Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.06.2017р. №152 та Повідомлення, надісланого листом від 19.06.2017р. №8/10-1094-17, Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» внесено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, а заборгованість, стягнення якої було предметом спору у справі №914/3674/15, становить суму пені, штрафних та фінансових санкцій за несвоєчасні розрахунки за поставку природного газу по Договору закупівлі природного газу №2016/15-БО-21, по якому сума основного боргу сплачена у повному обсязі.

З підстав наведеного Заявник (Боржник) просить суд визнати наказ від 17.02.2016р. про примусове виконання рішення Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3674/15 таким, що підлягає до виконання в частині стягнення з Заявника (Боржника) на користь Стягувача (Позивача у справі) 960893,75 грн. пені, 72025,11 грн. три відсотків річних, 689223,73грн. інфляційних втрат, оскільки, у зв’язку із повним виконанням Заявником (Боржником) своїх зобов'язань за Договором закупівлі природного газу №2016/15-БО-21 в частині оплати поставленого Стягувачем природного газу, набранням чинності Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», включенням підприємства Заявника до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, Стягувач втратив право вимоги про стягнення із Боржника штрафних та фінансових санкцій.

Приписами частини другої статті 117 ГПК України встановлено, що господарський суд, який видав наказ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати наказ таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за наказом.

Законом України «Про заходи,спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (надалі – Закон) визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.

Статтею 1 Закону визначено, що заборгованість, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону - кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості.

Згідно статті 2 Закону його дія поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.

Так, ч. 1 ст. 3 Закону встановлено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства (далі - Реєстр).

Вказана норма кореспондується з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону, яким визначено, що учасниками процедури врегулювання заборгованості є підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

З наведених правових норм випливає, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості шляхом її списання, теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення повинні бути включені до відповідного реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання вимог Закону Постановою Кабінеті Міністрів України від 21.02.2017р. №93 затверджено Порядок ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії та користування зазначеним реєстром, яким визначено дані реєстру про підприємства, зокрема, зазначаються дані про обсяг кредиторської заборгованості, що підлягає врегулюванню згідно із Законом; обсяг не відшкодованої станом на 01.01.2016р. заборгованості з різниці в тарифах, підтверджений протоколами територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах; обсяг нарахувань із сплати неустойки(штрафу, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, що підлягають стягненню на підставі рішення суду, на заборгованість за спожитий природний газ, електричну енергію, теплову енергію, централізоване водопостачання і водовідведення, що утворилась в період до 01.01.2016р.

Частиною 2 ст. 3 Закону визначено, що для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються: копії установчих документів; копії наявних ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності; копії балансу підприємства (організації) та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на 1 липня 2016 року (розрахункова дата) та за останній звітний період; довідка, складена підприємством (організацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; копії актів звіряння взаєморозрахунків; розрахунки обсягів заборгованості з різниці в тарифах та копії протоколів територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах (ця норма не поширюється на теплогенеруючі підприємства, що не постачають теплову енергію населенню).

Відповідальність за повноту та достовірність даних, наведених у поданих документах, несуть учасники процедури врегулювання заборгованості. Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього органу.

Як встановлено судом та вбачається із поданих матеріалів, Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.06.2017р. №152 Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» внесено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, а рішенням Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3674/15 присуджено до стягнення з Боржника на користь Стягувача, окрім стягнення судових витрат, 960893,75 грн. пені, 72025,11 грн. три відсотків річних, 689223,73грн. інфляційних втрат.

Згідно ч.3 ст.7 Закону, на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.

Як встановлено рішенням Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3674/15, яке залишено в силі постановою Львівського апеляційного господарського суду у даній справі від 10.02.2016р. та постановою Вищого господарського суду України у даній справі від 13.04.2016р.: «

«Судом встановлено, що на момент здійснення розрахунку (22.07.2015р.) заборгованість за договором становила 4 018 419,80 грн., однак з 31.07.2015р. по 18.09.2015р. відповідачем було здійснено оплату даної заборгованості, що підтверджується платіжними дорученнями долучених до матеріалів справи та визнається позивачем в судовому засіданні 21.12.2015р.»;

«Матеріалами справи підтверджено факт поставки природного газу згідно Договору №2116/15-КП-21 від 04.12.2014р. та встановлено про відсутність заборгованості за договором на момент звернення позивачем до суду (20.10.2015р. відтиску поштового штемпеля на поштовому конверті), що підтримується відповідачем та не заперечується позивачем.».

З врахуванням вищенаведеного, керуючись ст.35 ГПК України суд зазначає, що факт відсутності основного боргу за договором станом на момент набрання чинності Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 117 ГПК України господарський суд ухвалою вносить виправлення до наказу, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, господарський суд визнає наказ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково.

Суд зазначає, і аналогічну правову позицію викладено у пункті 3.3. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» (у чинній станом на момент звернення Заявника до суду редакції), що частина четверта статті 117 Господарського процесуального кодексу України містить підстави визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, за заявами стягувачів або боржників, поданими в порядку зазначеної статті а саме: якщо його видано помилково; або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (наприклад, у разі скасування чи зміни в апеляційному або в касаційному порядку чи за результатами перегляду за нововиявленими обставинами рішення, на підставі якого наказ було видано, якщо на момент таких скасування чи зміни наказ ще не було виконано повністю або частково).

З підстав наведеного суд дійшов висновків про те, що, у зв’язку із набранням чинності Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», включенням Боржника до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, Стягувач втратив право вимоги про стягнення із Боржника штрафних та фінансових санкцій згідно наказу Господарського суду від 17.02.2016р. про примусове виконання рішення Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у даній справі, а відтак, вказаний Наказ підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (79040, м. Львів, вул. Д.Апостола, 1; ідентифікаційний код 05506460) на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз Україна» (01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, буд.6, ідентифікаційний код 20077720) 960893,75 грн. пені, 72025,11 грн. трьох відсотків річних та 689223,73грн. інфляційних втрат.

Відтак, Заява Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» від 14.08.2017р. (вх. №3514/17 від 17.08.2017р.) про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі №914/3674/15 є документально та нормативно обґрунтованою, підлягає до задоволення.

Враховуючи вищенаведене, керуючись нормами ст.ст. 86, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» від 14.08.2017р. (вх. №3514/17 від 17.08.2017р.) про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі №914/3674/15 задоволити.

2. Визнати таким, що не підлягає виконанню наказ Господарського суду Львівської області від 17.02.2016р. про примусове виконання рішення Господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3674/15 в частині стягнення з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (79040, м. Львів, вул. Д.Апостола, 1; ідентифікаційний код 05506460) на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз Україна» (01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, буд.6, ідентифікаційний код 20077720) 960893,75 грн. пені, 72025,11 грн. трьох відсотків річних та 689223,73грн. інфляційних втрат.

3. Дана ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Суддя Фартушок Т. Б.