
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.08.2017 Справа № 904/6626/17
Суддя господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г. при секретарі судового засідання Яковлєвій А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
За позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №174 "Спорт", м. Дніпро
до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", м. Дніпро
про скасування оперативно-господарських санкцій
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, договір №35 від 14.06.2017р.
Від відповідача: ОСОБА_2, дов. №682/1001 від 14.12.2016р.
СУТЬ СПОРУ: Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив №174 «Спорт» м. Дніпро звернувся до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» м. Дніпро з позовом про: скасування оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням комісії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі 2 району електричних мереж «Дніпропетровських міських електричних мереж», яке оформлене протоколом №5-36 від 30.05.2017р. засідання комісії з розгляду акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. на підставі акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. про нарахування позивачу недоврахованої електричної енергії в розмірі 239052грн.08коп.; скасування оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням комісії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі 2 району електричних мереж «Дніпропетровських міських електричних мереж», яке оформлене протоколом №5-37 від 30.05.2017р. засідання комісії з розгляду акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. на підставі акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. про нарахування позивачу недоврахованої електричної енергії в розмірі 268935грн.65коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем положень законодавства, безпідставність нарахування суми вартості недоврахованої енергії; недоведеність вини позивача у самовільному підключенні; зафіксовані в актах №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. факти «порушення» не збігаються з даними, відображеними в протоколах №5-36 від 30.05.2017р. та №5-37 від 30.05.2017р.; невідповідність складених актів дійсному стану електропроводки.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2017р. порушено провадження у справі та призначене судове засідання.
У відзиві від 04.07.2017р. відповідач не погодився з доводами позивача в повному обсязі.
Перевіркою було встановлено, що позивачем порушені вимоги статті 27 Закону України «Про електроенергетику», пункти 6.40 та 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 за №417/1442) виявлено самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі поза розрахунковим приладом обліку без порушення схеми обліку. Самовільне підключення здійснене дротами ППВ 2*1,5мм2 від магістральних дротів 4 АПВ 10мм2 1-6підїздів з метою безоблікового споживання електричної енергії. Самовільні підключення виконані скрито. Виявити порушення при контрольному огляді відсутня можливість.
Акти про порушення від 25.03.2017р. складені в присутності голови правління та члена правління кооперативу, підписані ними без зауважень та скріплені печаткою.
Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №562 від 04.05.2006р. (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656) передбачено, що вона застосовується на підставі акта порушень та у разі виявлення порушень Правил користування електричною енергією, зокрема, у разі підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.
Сутністю порушення є саме факт споживання електроенергії споживачем через самовільно приєднану до його мереж проводку (кабелів). Факт споживання електричної енергії підтверджується, зокрема, актом про порушення та не спростовується позивачем.
Самовільне підключення здійснене проводом з матеріалу з мідними жилами перерізом 1,5мм2, сила струму 18А визначена з поперечного перерізу проводу згідно довідкових даних Правил улаштування електроустановок. Фактичні виміри здійснені кліщами РК-120.
Нарахування вартості недоврахованої електричної енергії проведено з 24.03.2015р. тому, що 24-25.03.2015р. проводилась технічна перевірка за даною адресою усіх точок обліку, під час якої не було виявлено самовільних підключень.
Відповідно до пункту 2.5 Методики, якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, Дпор визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки.
В акті про порушення зазначено, що самовільне підключення виконане скрито, відсутня можливість виявити порушення при контрольному огляді.
Згідно з частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Підпунктом 27 пункту 10.2 Правил користування електричною енергією на споживача покладений обовязок не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідач стверджує, що є припущенням посилання позивача на те, що проведення замірів навантаження при увімкнених всіх струмоприймачах ніхто не намагався провести. В акті про порушення вказано, що паспортні дані струмоприймачів відсутні. Споживач не забезпечив включення всіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність для виміру навантаження.
Пунктом 6.41 Правил користування електричною енергією та пунктом 4.4 договору про постачання електричної енергії від 21.03.2012р. передбачено право споживача подати пояснення та зауваження щодо змісту акта та викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Акти про порушення підписані представниками споживача без зауважень та скріплені печатками.
На підставі клопотання позивача від 03.07.2017р., розгляд справи був відкладений.
У заяві про зміну підстав позову, наданій до суду 21.07.2017р., позивач вказав про доповнення позову додатковими підставами, а саме:
- позивач не здійснював жодних самовільних підключень, про які йдеться в актах №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р.
- акти про порушення не містять всієї необхідної та достатньої інформації для проведення розрахунку обсягу і вартості необлікованої електричної енергії, що є порушенням пункті 6.41 та 2.1 Методики.
Так, в цих актах та додатках до них (схемах електропостачання обєктів) не зафіксовані місця підключення «безоблікових проводів».
В актах №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. зазначено, що самовільне підключення виконано «без порушення схеми обліку». Згідно з пунктом 1.2 Правил користування електричною енергією підключення - це виконання операцій комутації в місцях контактних з'єднань електропроводки з метою подачі напруги на електроустановку (електроустановки). Пунктом 1.5.33 глави 1.5. Правил улаштування електроустановок встановлено, що електропроводка до лічильників має відповідати вимогам цих правил.
Самовільне підключення передбачає здійснення розриву в електричній мережі між точкою самовільного підключення та приладом обліку. Отже, підключення додаткової електропроводки перед лічильником суперечить вимогам Правил улаштування електроустановок.
Таким чином, якщо споживання електричної енергії здійснюється через схему обліку з порушенням Правил улаштування електроустановок чи Правил користування електричною енергією з вини споживача, таке порушення вважається самовільним підключенням електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку.
Крім того, в актах №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. вказано, що «самовільно підключена проводка» була прокладена прихованим способом. Але не зазначено - спеціальні технічні засоби використовувалися представниками енергопостачальника для пошуку «самовільно підключеної проводки» від магістральних проводів 1, 2, 3,4, 5, 6 під'їздів; про частковий демонтаж будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів.
Позивач звертає увагу, що наведені порушення також встановлені Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в листі за вих. №03/10-3908 від 10.07.2017р. за наслідками розгляду поданої скарги Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив №174 «Спорт» на протиправні дії відповідача.
Позивач звертає увагу, що в актах №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. не зазначено під'їзд та поверх будинку, на якому після виявлення порушення Правил користування електричною енергією та вимкнення напруги, дійсно продовжувала освітлювалася площадка (горіло світло).
- пунктом 6.40 Правил користування електричною енергією наведений вичерпний перелік підстав застосування вимог Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Зі змісту актів №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. не вбачається виявлення під час перевірки порушень, перелічених в пункті 6.40 вказаних Правил (пошкоджень чи зриву пломб, встановлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії).
- згідно з положеннями пункту 4.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, акт про порушення складається у присутності споживача представниками енергопостачальника, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень на місці виявлення порушень.
Відповідно до актів №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. перевірку здійснювали три представника відповідача, а саме: інженер ГТА - Слепаков А,П. (посвідчення №1904), майстер ГТА - ОСОБА_3 (посвідчення №7585) та провідний інженер-керівник ГТА - ОСОБА_4 (посвідчення №15965).
Вказані особи під час перевірки і складання вищевказаних актів не надали позивачу доказів наявності у них повноважень згідно своїх посадових інструкцій складати відповідні акти про порушення та проходження ними відповідного навчання та інструктажу.
- складені акти №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. не відповідають вимогам пунктів 2.2, 4.5, 4.6 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, та п. 6.41 Правил користування електричною енергією.
Так, на схемі електропостачання споживача (позивача), наведеній в цих актах, не вказані межі балансової належності, перерізи та матеріал усіх проводів (кабелів), використаних у схемі підключення.
Крім того, в актах не викладено докладно вид, обставини та суть порушення з урахуванням наведеної в актах схеми електропостачання; відсутні результати проведення вимірів параметрів схеми електропостачання споживача (позивача) на дату складання відповідних актів про порушення; не зазначений перелік струмоприймачів, приєднаних до електричної мережі та режим їх роботи; не вказані відомості про те, на яку силу струму розраховані опломбовані запобіжники (обмежувальні комутуючі пристрої); не зазначено про згоду чи незгоду споживача (позивача) з виявленими порушеннями; відсутня відмітка про повідомлення споживача про його право внести зауваження та заперечення до актів.
- в розділі п. 5 актів №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. «Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі, та режим роботи» зазначено, що: «Паспортні дані всіх струмоприймачів відсутні. Споживач (позивач) не забезпечив підключення усіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність для замірів навантаження».
Позивач наполягає на тому, що під час складання вказаних актів відповідач не пропонував визначити силу струму у спосіб, наведений у п. 2.6 Методики (шляхом проведення вимірювання струму навантаження електроустановки споживача (позивача) при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність).
Під час перевірки та під час складання актів про порушення відповідач не вимагав від позивача надання будь-яких додаткових документів, у тому числі, паспортних даних всіх струмоприймачів, підключення усіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність для замірів навантаження.
У представників відповідача, які здійснювали перевірку та складали відповідні акти про порушення, були в наявності кліщі електровимірювальні РК-120 (підтверджується змістом таблиці, наведеній у розділу 3 обох актів про порушення), що дозволяли вимірювати струм навантаження. Але відповідач необґрунтовано відмовився використовувати вищевказані кліщі електровимірювальні РК-120 за призначенням (тобто зробити вимірювання струму навантаження електроустановки споживача (позивача) при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність).
В актах №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. відсутні вхідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу спожитої позивачем електричної енергії за застосованою відповідачем формулою. Адже в цих актах не зазначено - інформації щодо причин відсутності технічної можливості здійснити виміри струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акту струмоприймачів на повну потужність; інформації про відмову від проведення вимірів або вчинення споживачем конкретних дій, що зашкодили проведенню вимірів.
- в порушення вимог пункту 2.5 та вимоги формули 2.6. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, відповідач не вказав в актах №117583 від 25.03.2017р. та №117584 від 25.03.2017р. кількість саме робочих днів споживача (позивача). Тобто відповідачем не було зазначено показник Дусун , який є складовою формули 2.6 Методики.
Нарахування оперативно-господарських санкцій здійснювалось за період з 25.03.2015р. по 25.03.2017р. (тобто за два повних календарних роки), загальна кількість днів становила 730.
Згідно з формулою 2.6. Методики під час розрахунку оперативно-господарської санкції повинні братися робочі дні споживача (позивача). Згідно з випискою з протоколу позивача №1 від 05.01.2013р. робочими днями позивача є кожен понеділок та четвер.
Таким чином, загальна кількість робочих днів позивача за період з 25.03.2015р. по 25.03.2017р. дорівнює 209 днів.
- на момент проведення відповідачем перевірки позивач не був єдиним користувачем електроустановок, що знаходяться у підвалі і щитової будинку (місце встановлення лічильників).
Відповідач підключив до технологічних електричних мереж позивача (як основного споживача) багато інших субспоживачів (суб'єктів господарювання) без погодження з позивачем.
- в порушення вимог пункту 3.33 Правил користування електричною енергією відповідач не здійснював кожні шість місяців контрольний огляд приладів обліку позивача. Після проведення технічної перевірки позивача 25.03.2015р. вдруге представник відповідача зявився 22.02.2017р. для пломбування засобів обліку.
Враховуючи положення пункту 1.2 Правил користування електричною енергією щодо контрольного огляду засобу обліку, представник відповідача, під час пломбування засобів обліку 22.02.2017р. був зобов'язаний без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів виявити самовільні підключення.
Позивач звертає увагу, що 22.02.2017р. представник відповідача окрім пломбування засобів обліку здійснив контрольний огляд засобів обліку та намагався виявити будь-які самовільні підключення (спускався до підвалу будинку). Жодних самовільних підключень ним не було виявлено.
Місця (невеличкі металеві коробки) у підвалі будинку, в яких нібито 25.03.2017р. представниками відповідача виявлені самовільні підключення, можливо виявити при звичайному візуальному огляді, без використання будь-яких спеціальних технічних засобів, без часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів.
Позивач наполягає на тому, що при нарахуванні оперативно-господарської санкції, відповідач був зобов'язаний брати термін не до дня останньої технічної перевірки (25.03.2015р.), а за період з 22.02.2017р. по 25.03.2017р.
- згідно з пунктом 3.3. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, розрахунок оперативно-господарської санкції не може перевищувати загальної кількості днів за шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення. Але розрахунок оперативно-господарської санкції зроблений з 25.03.2015р. по 25.03.2017р.
Вказана заява була прийнята судом до розгляду, враховуючи дотримання положень Господарського процесуального кодексу України.
У додаткових поясненнях від 09.08.2017р. позивач вказав, що саме споживач (позивач) повинен нести відповідальність за самовільне підключення.
Під час проведення перевірки було виявлено самовільне підключення, таким чином користування відбувалось не лише на підставі договору, а й поза узгодженою схемою.
Відповідно до підпунктів 1, 27 пункту 10.2 Правил користування електричною енергією споживач електричної енергії зобов'язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно з підпунктами 1, 5 пункту 10.3 вказаних Правил споживач зобов'язаний оперативно повідомляти органи Держенергонагляду, Держнаглядохоронпраці України, постачальника електричної енергії та електропередавальну організацію відповідно до їх повноважень про: порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів обліку, що належать споживачу за ознакою права власності, користування, повного господарського відання або встановлені на території споживача; виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Правила користування електричною енергією та Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, не містять обовязку постачальника електричної енергії доводити вину споживача у вчиненні порушення.
Виявлення у споживача порушення згаданих Правил є підставою для застосування до нього оперативно-господарські санкції на підставі Методики, незалежно від наявності вини відповідача у вчиненні такого порушення.
Відповідно до пункту 2.9 Методики в акті про порушення (схема) зазначені точки самовільних підключень, зазначена межа балансової приналежності, що надає можливість характеризувати порушення як «підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку». Самовільне підключення виконане після межі балансової належності та не впливає на розрахункову схему.
Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, та Правила користування електричною енергією не надають визначення порушення схеми обліку електричної енергії.
З аналізу схем вбачається, що до існуючої схеми доданий новий елемент самовільний дріт, при цьому схема не порушена.
Пункт 2.6 Методики передбачає згоду сторін для визначення сили струму виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні усіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.
Відповідно до актів про порушення саме позивач завадив проведенню замірів та визначення сили струму таким чином.
Згаданий пункт Методики не зобовязує постачальника електричної енергії вжити вичерпних заходів щодо проведення вимірювання струму навантаження електроустановки споживача.
В актах про порушення (схема електропостачання споживача) зазначені точки самовільного підключення, що дає змогу характеризувати порушення. Акти про порушення, складені в двосторонньому порядку, не містять зауважень та доказів того, що субспоживачі мають відношення до освітлення сходових клітин, підвального приміщення та розеток.
Оскільки порушення усунуто в день складання акта про порушення (пункти 7 та 8 актів), показник Дусун дорівнює даті складання актів про порушення 25.03.2017р.
В додатку №11 до договору про постачання електричної енергії №023121 від 25.12.2012р. встановлений режим роботи електроустановок споживача 7днів на тиждень. Наведена інформація була використана при розрахунку оперативно-господарської санкції.
Як зазначено в актах про порушення, самовільне підключення виявити при контрольному огляді неможливо, тому період нарахування визначався з 25.03.2015р. по 25.03.2017р.
При складанні актів про порушення споживача було повідомлено про його право внести зауваження та заперечення до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень та пропозицій. Згідно із затвердженою формою складання акту про порушення, не передбачено окремої графи для викладення вказаної інформації.
Лист Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в листі за вих. №03/10-3908 від 10.07.2017р. не є приписом в розумінні пункту 4 частини 13 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
У запереченнях від 18.08.2017р. та додаткових запереченнях від 21.08.2017р. позивач виклав свою незгоду з поясненнями відповідача.
На підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні від 21.08.2017р. проголошено перерву до 28.08.2017р.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши наявні докази у справі, ознайомившись з правовою позицією сторін, що викладена письмово, наявна у матеріалах справи, господарський суд встановив наступне.
Між Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Дніпрообленерго» (далі постачальник) та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив №174 «Спорт» (далі споживач) укладений договір про постачання електричної енергії №023121 від 25.12.2012р. Згідно з цим договором здійснюється електропостачання багатоповерхового житлового будинку за адресою м. Дніпро, вул. Калинова, буд. 65.
Повноважними представниками Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» (інженер ГТА - Слепаков А,П. (посвідчення №1904), майстер ГТА - ОСОБА_3 (посвідчення №7585) та провідний інженер-керівник ГТА - ОСОБА_4 (посвідчення №15965)) в присутності голови правління ОСОБА_5 та члена правління ОСОБА_6 Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив №174 «Спорт» було здійснено перевірку, за результатами якої складені акти про порушення №117583 від 25.03.2017р. (вул. Калинова, буд. №65, підїзди №4, 5, 6) та №117584 від 25.03.2017р. (вул. Калинова, буд. №65, підїзди №1, 2, 3) (далі акти про порушення).
Акти про порушення підписані представниками сторін без зауважень.
В цих актах було зазначено про порушення споживачем статті 27 Закону України «Про електроенергетику», пунктів 6.40, 6,41 Правил користування електричною енергією. А саме самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі поза розрахункового приладу обліку без порушення схеми обліку. Самовільне підключення здійснене дротами ППВ 2*1,5мм2 від магістральних дротів 4 АПВ 10мм2 з метою безоблікового споживання електричної енергії. самовільне підключення виконане прихованим способом, виявити порушення при контрольному огляді неможливо.
Згідно з актами про порушення при перевірці використовувались технічні засоби ШЦ 1-125-0,1, інв. №434762 та РК-120, інв. №14333382, які пройшли повірку (свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки №08-0/7088-1, паспорт на кліщі від 20.06.2006р.)
Відповідно до пунктів 7, 8 вказаних актів про порушення та актів про усунення порушення від 25.03.2017р., в цей день відбулось усунення порушень шляхом відключення самовільного підключення (освітлення сходової клітини та підвалів, розеток у підвалах, освітлення та розеток допоміжного приміщення на І поверсі підїзду №3)
За результатами засідання комісії з розгляду акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. було прийнято рішення, оформлене протоколом №5-36 від 30.05.2017р. про нарахування недоврахованої електроенергії за період з 25.03.2015р. по 25.03.2017р. згідно пункту 2.9 за формулою 2.7 Методики.
Комісією встановлено, що підлягає оплаті за недообліковану електроенергію 239052грн.08коп.
За результатами засідання комісії з розгляду акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. було прийнято рішення, оформлене протоколом №5-37 від 30.05.2017р. про нарахування недоврахованої електроенергії за період з 25.03.2015р. по 25.03.2017р. згідно пункту 2.9 за формулою 2.7 Методики.
Комісією встановлено, що підлягає оплаті за недообліковану електроенергію 268935грн.65коп.
Згідно з поясненнями відповідача та наявними матеріалами справи, розрахунок оперативно-господарської санкції здійснювався з урахуванням кількості робочих днів споживача, зазначених у додатку №11 до договору про постачання електричної енергії №023121 від 25.12.2012р. (режим роботи електроустановок споживача 7днів на тиждень).
Оперативно-господарські санкції нараховані з 25.03.2015, - дати останньої технічної перевірки схеми електропостачання об'єкта до 25.03.2017р. - дати складення актів про порушення.
Відповідно до статті 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Частиною першою статті 236 Господарського кодексу України встановлено види оперативно-господарських санкцій, серед яких встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.
Згідно з частиною другою статті 236 Господарського кодексу України перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі й інші оперативно-господарські санкції.
За змістом статей 216, 217, 218, 235, 236, 237 Господарського кодексу України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.
Недоврахована електрична енергія це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно (пункт 1.2 Правил користування електричною енергією (далі Правила), затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996р. (із змінами та доповненнями) (зареєстровано Мін'юст України, 02.08.1996 за №417/1442).
У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції (частина друга статті 237 Господарського кодексу України).
Відповідно до пункту 6.41 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
Відповідно до пункту 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Оскільки на підставі акта про порушення уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків, чинність акту є важливим фактором при вирішенні спору щодо скасування оперативно-господарської санкції.
Порядок складення актів про порушення Правил користування електричною енергією визначено пунктом 6.41 Правил та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - Методика), затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656) (із змінами та доповненнями).
Слід зазначити, що згідно з положеннями пункту 2.1 Методики, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного з урахуванням вимог Правил.
При цьому, положеннями пункту 4.7 Методики встановлено, що текст акта про порушення повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
Згідно з вимогами пункту 2.9 Методики, у разі виявлення у споживача факту самовільного підключення електроустановок до електричних мереж поза приладом обліку, Методика застосовується за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі.
Разом з тим, акти про порушення про не містять всієї необхідної та достатньої інформації для проведення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, що є порушенням вимог пунктів 6.41 Правил та 2.1 Методики.
Так, представники відповідача не зафіксували в актах про порушення та схемах електропостачання об'єктів, які є додатками до цих актів, місця підключення «безоблікових проводів», що є порушенням вимог пункту 2.9 Методики.
В актах про порушення зазначено, що самовільне підключення виконане без порушення схеми обліку.
Вимогами пункту 1.2 Правил встановлено, що підключення - це виконання операцій комутації в місцях контактних з'єднань електропроводки з метою подачі напруги на електроустановку (електроустановки).
Пунктом 1.5.33 глави 1.5 Правил улаштування електроустановок встановлено, що електропроводка до лічильників має відповідати вимогам цих Правил. Самовільне підключення передбачає здійснення розриву в електричній мережі між точкою самовільного підключення та приладом обліку. Отже, підключення додаткової проводки перед електролічильником суперечить вимогам Правил улаштування електроустановок.
Таким чином, якщо споживання електричної енергії здійснюється через схему обліку з порушенням Правил улаштування електроустановок чи Правил користування електричної енергії з вини споживача, таке порушення вважається самовільним підключенням електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку.
Також в актах про порушення зазначено, що самовільно підключена проводка була прокладена прихованим способом, яку неможливо виявити при контрольному огляді. При цьому, не вказано спеціальні технічні засоби, що використовувались представниками відповідача для пошуку самовільно підключеної проводки від магістральних проводів 1, 2, 3, 4, 5, 6 підїздів та не зазначено про частковий демонтаж будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів.
Таким чином, було допущено двозначність трактування порушення Правил користування електричною енергією в описовій частині актів про порушення, що є порушенням вимог пункту 4.7 Методики та не зазначено, в який саме частині (місці) магістральних електричних мереж багатоквартирного житлового будинку було здійснено самовільне підключення, що є порушенням вимог пункту 2.9 Методики.
Аналогічні висновки, викладені в листі Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в листі за вих. №03/10-3908 від 10.07.2017р., за наслідками розгляду поданої скарги Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив №174 «Спорт» на протиправні дії відповідача.
Враховуючи дефекти актів про порушення, вони не можуть бути належними та допустимими доказами, що підтверджують факт порушення споживачем Правил, зазначених у самих актах, і не можуть бути покладені в основу прийнятого комісією рішення про нарахування вартості недоврахованої електричної енергії.
З огляду на викладене, суд задовольняє позовні вимоги Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив№174 «Спорт» м. Дніпро до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» м. Дніпро про скасування оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням комісії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі 2 району електричних мереж «Дніпропетровських міських електричних мереж», яке оформлене протоколом №5-36 від 30.05.2017р. засідання комісії з розгляду акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. на підставі акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. про нарахування позивачу недоврахованої електричної енергії в розмірі 239052грн.08коп.; скасування оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням комісії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі 2 району електричних мереж «Дніпропетровських міських електричних мереж», яке оформлене протоколом №5-37 від 30.05.2017р. засідання комісії з розгляду акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. на підставі акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. про нарахування позивачу недоврахованої електричної енергії в розмірі 268935грн.65коп.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись нормами Господарського кодексу України, Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996р. (зареєстровано Мін'юст України, 02.08.1996 за №417/1442) (із змінами та доповненнями), Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №562 від 04.05.2006р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656) (із змінами та доповненнями), статтями 1, 2, 4, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 21, 22, 33, 34, 36, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив№174 «Спорт» м. Дніпро до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» м. Дніпро про скасування оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням комісії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі 2 району електричних мереж «Дніпропетровських міських електричних мереж», яке оформлене протоколом №5-36 від 30.05.2017р. засідання комісії з розгляду акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. на підставі акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. про нарахування позивачу недоврахованої електричної енергії в розмірі 239052грн.08коп.; скасування оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням комісії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі 2 району електричних мереж «Дніпропетровських міських електричних мереж», яке оформлене протоколом №5-37 від 30.05.2017р. засідання комісії з розгляду акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. на підставі акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. про нарахування позивачу недоврахованої електричної енергії в розмірі 268935грн.65коп. задовольнити.
Скасувати оперативно-господарську санкцію, застосовану рішенням комісії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі 2 району електричних мереж «Дніпропетровських міських електричних мереж», яке оформлене протоколом №5-36 від 30.05.2017р. засідання комісії з розгляду акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. на підставі акту про порушення №117583 від 25.03.2017р. про нарахування позивачу недоврахованої електричної енергії в розмірі 239052грн.08коп.
Скасувати оперативно-господарську санкцію, застосовану рішенням комісії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі 2 району електричних мереж «Дніпропетровських міських електричних мереж», яке оформлене протоколом №5-37 від 30.05.2017р. засідання комісії з розгляду акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. на підставі акту про порушення №117584 від 25.03.2017р. про нарахування позивачу недоврахованої електричної енергії в розмірі 268935грн.65коп.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» м. Дніпро (ідентифікаційний код: 23359034; місцезнаходження: 49107, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Шосе Запорізьке, буд. 22) на користь Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив№174 «Спорт» м. Дніпро (ідентифікаційний код: 23076425; місцезнаходження: 49087, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Калинова, буд. 65) витрати, повязані зі сплатою судового збору, в розмірі 3200грн.
Видати наказ після набрання чинності рішенням.
В судовому засіданні від 28.08.2017р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст підписаний 04.09.2017р.
Суддя ОСОБА_7