Постанова № 6860719, 27.07.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2009
Номер справи
2а-3709/09/1870
Номер документу
6860719
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 липня 2009 р.                                                                       Справа № 2а-3709/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю:

секретаря - Шевченко В.М.

представника позивача - Охріменко Н.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до відкритого акціонерного товариства "Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення заборгованості по простроченій бюджетній позичці та пені ,-

В С Т А Н О В И В:

          Сумська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до суду зпозовом до відкритого акціонерного товариства «Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство» (далі – ВАТ «Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство») про стягнення заборгованості по простроченій бюджетній позичці та пені в сумі 8339 грн. 69 коп., в тому числі по простроченій бюджетній позичці в сумі 7817 грн. 49 коп. та пені в сумі 522 грн. 20 коп. Свої вимоги мотивує тим, що 09.02.1999 р. між відділенням Державного казначейства України у Білопільському районі та ВАТ «Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство» укладено договір на видачу фінансової допомоги в сумі 90000 грн. для забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт в 1999 р. Відповідно до п. 3.1 договору від 09.02.1999 р. ВАТ «Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство» зобов’язалось в термін до 01.10.1999 р. забезпечити повне повернення фінансової допомоги коштами на єдиний казначейський рахунок, але бюджетна позичка у вигляді фінансової допомоги не була повернута. Заборгованість було реструктуризовано і виплати з 2004 року проводилися згідно графіку. Однак, зазначений вище графік не виконується, заборгованість з червня 2008 р. та 4 місяці 2009 р. становить 7817 грн. 49 коп. Крім того відповідачу нарахована пеня за несвоєчасні розрахунки по бюджетній позичці в сумі 522 грн. 20 коп. Таким чином, загальна сума заборгованості по простроченій бюджетній позичці та пені складає 8339 грн. 69 коп.

В судовому засіданні, представник позивача Охріменко Н.Я. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.29/. Про причину неявки, всупереч ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що між відділенням Державного казначейства України у Білопільському районі в особі начальника Кулик К.Д., що діє на підставі Положення та ВАТ «Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство» в особі керівника Мілінтович Ф.К. було укладено договір №1 від 09.02.1999 р. «Про умови використання та повернення коштів, виділених для надання фінансової допомоги у підготовці техніки до проведення весняно-польових робіт у 1999 році» /а.с.16-17/. Вказаний договір було укладено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 грудня 1998 року № 1953 «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році».

Згідно п. 1.1 цього договору відповідачу відділенням Державного казначейства України у Білопільському районі у відповідності з рішенням районної державної адміністрації №32 від 08.02.99 р. було надано фінансову допомогу в сумі 90000 грн. для забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт в 1999 році.

Відповідно до умов зазначеного вище договору відділення Державного казначейства України у Білопільському районі, за рахунок коштів Державного бюджету, які виділялися з резервного фонду Кабінету Міністрів України, платіжними дорученнями № 359 від 17 лютого 1999 р. на суму 15726,00 грн., № 360 від 17 лютого 1999 р. на суму 2500,00 грн., № 361 від 17 лютого 1999 р. на суму 13835,99 грн., №388 від 19 лютого 1999 р. на суму 13011,60 грн., № 397 від 23 лютого 1999 р. на суму 40020,00 грн., №399 від 23 лютого 1999 р. на суму 2999,57 грн., № 407 від 24 лютого 1999 р. на суму 1906,84 грн. провело оплату поданих підприємством рахунків за запасні частини, роботи та послуги на загальну суму 90000,00 грн. /а.с.18-21/.

Як передбачено п. 3.1 договору ВАТ «Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство» зобов’язалось в термін до 01.10.1999 р. забезпечити повне повернення фінансової допомоги коштами на єдиний казначейський рахунок, але в супереч цих вимог не було повернуто надану йому бюджетну позичку у вигляді фінансової допомоги, у порядку визначеному умовами договору в добровільному порядку.

У зв’язку з невиконанням умов договору згідно Порядку врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючи, заготівельні і переробні підприємства, затвердженого спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства фінансів України від 11.07.2001 р. № 207/335 бюджетні позички, включаючи грошові аванси та натуральні насіннєві і фуражні позички, зерно державних ресурсів та державних резерв, використане для придбання матеріально-технічних ресурсів, крім заборгованості за отриману імпортну техніку, коштів, використаних не за цільовим призначенням, та сум, що підлягають списанню відповідно до вимог ст. 2 Закону України від 16 березня 2000 року №1565 «Про списання заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) платників податку у зв’язку з реформуванням сільськогосподарських підприємств» було складено протокол урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності господарювання, між стороною - надавачем позичок та стороною – отримувачем №11 від 12 серпня 2002 р. /а.с.22/, а саме про проведення реструктуризації боргу. Борг відповідача на той час складав 72500 грн. 00 коп.

Відповідно до ст.. 2 Закону України «Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу» від 18 січня 2001 року N 2237-III та п.п. 2 п.. 1 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2002 р. № 186-р «Про погодження сум заборгованості, що підлягають урегулюванню згідно із Законом України «Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу» заборгованість державних та інших сільськогосподарських підприємств усіх форм власності і господарювання, не врегульована відповідно до статті 1 цього Закону, а також обслуговуючих, заготівельних та переробних підприємств, з якими такі сільськогосподарські підприємства уклали угоди на закупівлю зерна до державних ресурсів за державним замовленням (контрактом), за станом на 1 січня 2000 року за отримані ними в 1994-1999 роках бюджетні позички, включаючи грошові аванси та натуральні насіннєві і фуражні позички, зерно державних ресурсів та державних резервів, використане для придбання матеріально-технічних ресурсів, крім заборгованості за імпортну техніку, коштів, використаних не за цільовим призначенням, та сум, що підлягають врегулюванню відповідно до вимог статті 1 цього Закону і статті 2 Закону України "Про списання заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) платників податків у зв'язку з реформуванням сільськогосподарських підприємств" було реструктуризовано на 8 років з виплатою щороку рівними частинами починаючи з 1 січня 2004 року.

Таким чином, заборгованість в сумі 72500 грн. 00 коп. було реструктуризовано на 8 років з рівномірною сплатою по 9063 грн. 00 коп. на рік починаючи з 2004 року і виплати повинні були проводитися згідно графіку погашення сум заборгованостей, реструктуризованих згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2002 р. №186-р по Постанові Кабінету Міністрів України №1953 /а.с.23/.

Однак, на даний час, зазначений вище графік не виконується, заборгованість з червня 2008 р. та 4 місяці 2009 р. становить 7817 грн. 49 коп., що підтверджується Додатком №1 до листа №2-30/632 від 20.05.2009 р. /а.с.10/ та довідкою від 25.05.2009 р. №2-30/665-а /а.с.12/.

За порушення відповідачем термінів розрахунків у відповідності до графіку повернення реструктуризованої заборгованості була нарахована пеня, яка склала 522 грн. 20 коп. та яка на даний час не погашена, що підтверджується Додатком №2 до листа №2-30/632 від 20.05.2009 р. /а.с.11/, Витягом з розрахунку непогашеної пені за 2008-2009 рр. по ВАТ «Жовтневе РТП» /а.с.13/ та довідкою від 25.05.2009 р. №2-30/665-а /а.с.12/.

Відповідно до п. 4 ст. 17 Бюджетного кодексу України від 21 червня 2001 року N 2542-III, у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.

Згідно ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року N 835-VI було визначено, що в 2009 році органи державної податкової служби України є органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі.

Отже, відповідно до ст. 17 Бюджетного кодексу України, ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та спільного наказу Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 р. №74/194, управлінням Державного казначейства у Білопільському районі було направлено Сумській міжрайонній державній податковій інспекції подання від 20.05.2009 р. по стягненню з підприємств-боржників простроченої заборгованості по основній сумі боргу та пені /а.с.9/.

Згідно п. 11 ст.10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» встановлено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення заборгованості по простроченій бюджетній позичці та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до відкритого акціонерного товариства "Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення заборгованості по простроченій бюджетній позичці та пені – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Жовтневе ремонтно-транспортне підприємство» (41854, Сумська область, Білопільський район, смт. Жовтневе, вул. Миру, 3, код 00906964) за рахунок активів в доход Державного бюджету України на користь Державного казначейства, код ЄДРПОУ 23635149, ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, р/р 31130406700037 заборгованість по простроченій бюджетній позичці в сумі 7817 грн. 49 коп. /сім тисяч вісімсот сімнадцять грн.. 49 коп./ та на р/р 31119115700037 заборгованість по пені в сумі 522 грн. 20 коп. /п’ятсот двадцять дві грн.. 20 коп./ .

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденній строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                             Л.М. Опімах

Повний текст постанови складено 31.07.2009 року.