
Провадження № 6/742/80/17
Єдиний унікальний № 742/3127/16-ц
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2017 року Прилуцький міськрайоний суд Чернігівської області в складі : головуючого судді Коваленка А.В., за участю секретаря Ринді Л.А., представника Прилуцької міської ради Чернігівської області ОСОБА_1, представника ОСОБА_2 ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Прилуки Чернігівської області заяву Прилуцького управління Державної казначейської служби в Чернігівській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Прилуцьке управління Державної казначейської служби в Чернігівській області звернулось до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення .
Свої вимоги аргументує тим, що 11.07.2017 року до Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області (далі Управління) надійшла заява Тютюнника Василя Івановича про виконання виконавчого листа виданого Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області №742/3127/16-ц за яким вирішено стягнути з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь Тютюнник Василя Івановича 7368,22 гривень в рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 2000,00 грн. в рахунок відшкодшкодування моральної шкоди. Стягнути з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь Тютюнник Василя Івановича 847,10 грн. в рахунок відшкодування понесених витрат при сплаті судового збору, 1350,90 грн. в рахунок відшкодування витрат на проведення судово-товарознавчої експертизи та 1781,33 грн. в рахунок відшкодування витрат на правову допомогу , а всього 3979,33 грн.
У відповідності до п.2 Порядку №845, боржником є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Здійснити безспірне списання коштів з рахунків Прилуцької міської ради Чернігівської області за виконавчим листом Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області не вбачається за можливе.
Оскільки, Прилуцька міська рада Чернігівської області (СДРПОУ 34209057) відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, порядок формування якого затверджений наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 року №1691, не є ні розпорядником, ні одержувачем коштів, вона взагалі відсутня в даному реєстрі та не обслуговується в Управлінні, а тому не має відкритих рахунків. Зазначені обставини ускладнюють виконання рішення суду.
Так , як розпорядником бюджетних коштів являється Виконавчий комітет Прилуцької міської ради то заявник і просить просили змінити спосіб і порядок виконання рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області №742/3127/16-ц від 17.01.2017 року шляхом :
стягнення з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь Тютюнник Василя Івановича 73687,22 грн. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 2000,00 грн. шкоди шляхом списання вищевказаних грошових коштів з відповідних рахунків Виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області;
стягнення з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь Тютюнник Василя Івановича 847,10 грн. в рахунок відшкодування понесених витрат при сплаті судового збору, 1350,90 грн. в рахунок відшкодування витрат на проведення судово-товарознавчої експертизи та 1781,33 грн. в рахунок відшкодування витрат на правову допомогу, а всього 3979,33 грн. шляхом списання вищевказаних грошових коштів з відповідних рахунків Виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області.
Представник заявника у судове засідання не прибув, попередньо надавши до суду заявупро розгляд справи без її участі, заяву підтримав.
Представник позивача ОСОБА_2І ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав дану заяву і просив її задовольнити, аргументуючи свої вимоги тим, що оскільки у Прилуцької міської ради відсутні відкриті рахунки. А всі бюджетні надходження акумулюються на рахунках виконавчого комітету Прилуцької міської ради то іншого способу виконання рішення суду немає.
Представник Прилуцької міської ради в судовому засіданні вимоги не визнала і просила в їх задоволенні відмовити, аргументуючи свої заперечення тим, що Прилуцька міська рада не здійснює господарської діяльності і в неї відсутні рахунки. Крім того зазначила, що на даний час відкрито касаційне провадження , щодо данного рішення..
Вислухавши сторони та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.5ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
У рішенні Європейського суду від 18.05.2004 у справі "Продан проти Молдови" суд наголосив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантований Європейською конвенцією з прав людини, буде ілюзією, якщо правова система держав, які ратифікували Конвенцію, дозволятиме остаточному, обов'язковому судовому рішенню залишатися невиконаним, завдаючи шкоди одній зі сторін.
Тобто судові рішення є обов'язковими до виконанняна всій території України. Невиконання судового рішення не призводить до відновлення порушеного права. Відсутність у сторони можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, є втручанням у право сторони на мирне володіння майном, що є порушенням першого пункту статті 1 Першого протоколу Конвенції.
Відповідно до ст..373 ЦПК України за наявності обставин, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою державного виконавця або за заявою сторони суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Рішенням Прилуцького міськрайоного суду від 17.01.2017 року залишеного без змін ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Прилуцької міської ради задоволено частково.
Стягнуто стягнення з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_2 73687,22 грн. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 2000,00 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди .
Стягнуто з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_2 847,10 грн. в рахунок відшкодування понесених витрат при сплаті судового збору, 1350,90 грн. в рахунок відшкодування витрат на проведення судово-товарознавчої експертизи та 1781,33 грн. в рахунок відшкодування витрат на правову допомогу, а всього 3979,33 грн.
Після набрання рішенням законної сили Прилуцьким міськрайонним судом було видано виконавчий лист від 17 січня 2017 року.
11.07.2017 року до Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області (далі Управління) надійшла заява ОСОБА_2 про виконання виконавчого листа виданого Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області №742/3127/16-ц.
Відповідно до витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Прилуцька міська рада Чернігівської області зареєстрована, як юридична особа.
Відповідно до реєстраційної картки розпорядника (одержувача бюджетних коштів) та довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів обслуговується в Управлінні та має відкриті рахунки Виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області (ЄДРПОУ 04061814), який відповідно до ч.1 ст.11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі Закон України №280/97-ВР) є виконавчим органом Прилуцької міської ради Чернігівської області.
Статтею 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»( далі Закону України №280/97-ВР) передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, зокрема є доходи місцевих бюджетів, інші кошти. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.11 Закону України №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч.1, ч.8 ст.51 Закону України №280/97-ВР, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Згідно пп.4 п.а ст.28 Закону України №280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Відповідно до ч.12 ст.2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету.
Таким чином, органи місцевого самоврядування відносяться до бюджетних установ, які повністю утримуються за рахунок відповідного місцевого бюджету.
Відповідно до ч.1 ст.22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Відповідно до ч.1 ст.78 Бюджетного кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи: відповідних місцевих рад або сільські, селищні, міські (міст районного значення) голови: (якщо відповідні виконавчі органи не створені згідно із законом) забезпечують виконання відповідних місцевих бюджетів. Місцеві фінансові органи здійснюють загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету, координують діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.
Таким чином, при Прилуцькій міській раді Чернігівської області утворений та функціонує виконавчий комітет, на який чинним бюджетним законодавством покладено функції головного розпорядника коштів місцевого бюджету, у тому числі за зобов'язаннями Прилуцької міської ради Чернігівської області.
Враховуючи викладені норми права, суд приходить до висновку, що виконавчий комітет Прилуцької міської ради є головним розпорядником коштів місцевого бюджету та має відповідати за зобов'язаннями Ради, а тому рішення Прилуцького міськрайонного суду від 17.01.2017 про стягнення з Прилуцької міської ради коштів, повинно бути виконано шляхом списання коштів з рахунків виконавчогокомітетуПрилуцької міської ради відкритих в Прилуцькому управлінні Державної казначейської служби України Чернігівської області на які зараховуються бюджетні надходження Прилуцького міського бюджету .
В такому разі, зміна способу виконання вищевказаного рішення суду, шляхом стягнення присуджених сум з місцевого бюджету Прилуцької міської ради, кошти якого зараховуються на рахунки виконавчогокомітетуПрилуцької міської ради не змінить по суті рішення суду та сторону у спорі, оскільки Прилуцька міська рада, її виконавчий комітет та міський голова є органами місцевого самоврядування, які відповідно до положеньст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, зазначених цим та іншими законами.
Керуючись ст.373 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Заяву Прилуцького управління Державної казначейської служби в Чернігівській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області №742/3127/16-ц від 17.01.2017 року в шляхом :
стягнення з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_2 73687,22 грн. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 2000,00 грн. моральної шкоди шляхом списання вищевказаних грошових коштів з рахунків Виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області на яких зараховані бюджетні кошти Прилуцького міського бюджету;
стягнення з Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_2 847,10 грн. в рахунок відшкодування понесених витрат при сплаті судового збору, 1350,90 грн. в рахунок відшкодування витрат на проведення судово-товарознавчої експертизи та 1781,33 грн. в рахунок відшкодування витрат на правову допомогу, а всього 3979,33 грн. шляхом списання вищевказаних грошових коштів з відповідних рахунків Виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області на яких зараховані бюджетні кошти Прилуцького міського бюджету.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Чернігівської області через Прилуцький міськрайонний суд на протязі п»яти днів з дня її проголошення.
Суддя А.В.Коваленко