
Справа № 760/5957/17-а
2-а-1403/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2017 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась в суд з зазначеним адміністративним позовом до ПОУПФ України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивувала тим, що з 2002 року перебуває на обліку ПОУПФ України в м. Києві, оскільки їй була призначена пенсія за вислугу років згідно зі ст. 501 Закону України «Про прокуратуру».
14 березня 2017 року вона звернулась до ПОУПФ України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Національної академії прокуратури України № 24/81 вих. 17 від 13 березня 2017 року.
20 березня 2017 року вона отримала відповідь, в якій відмовлено їй в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Зазначено, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про Прокуратуру», раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що відмова ПОУПФ України в м. Києві є незаконною та такою, що порушує його права на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Просить ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії ПОУПФ України в м. Києві щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язати ПОУПФ України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату її пенсії за вислугу років з 14 березня 2017 року в розмірі 90 % від розміру його місячної заробітної плати згідно довідки Національної академії прокуратури України № 24/81 вих.17 від 13 березня 2017 року.
З письмових заперечень представника Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва вбачається, що проти задоволення позову він заперечує. Зазначено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми заробітної плати. 14 березня 2017 року позивач звернулась з заявою щодо перерахунку пенсії.
У п. 5 Прикінцевих положень Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року зазначено, що 01 червня 205 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначені відповідно Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з вищенаведеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного Закону, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховуються, про що було повідомлено позивача.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач звільнилась з обійманої посади старшого викладача кафедри підтримання державного обвинувачення за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію та з 2002 року їй була призначена пенсія згідно зі ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від місячного заробітку.
14 березня 2017 року вона звернулась до ПОУПФ України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Національної академії прокуратури України № 24/81 вих.17 від 13 березня 2017 року.
20 березня 2017 року вона отримала відповідь, в якій відмовлено їй в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Зазначено, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про Прокуратуру», раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ч. 1 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права та наведено перелік періодів та років вислуги, необхідних отримання пенсії.
Зазначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Вбачається, що з 01 жовтня 2011 року положення частини першої ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулювались частинами 13, 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінились (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до ч. 13 ст. 501 вказаного Закону України «Про прокуратуру, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
У ч. 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» зазначалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За таких обставин, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу та визначенню розміру пенсії підлягає застосуванню норма Закону, чинна на день призначення пенсії. У такому випадку зміни, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам та слідчим, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Порядок призначення та перерахунку пенсії є різними за своїм змістом і механізмом їх проведення. Нормами, що визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», які Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінювались.
Крім того, суд враховує, що ст. 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядались питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист громадян України та визначав, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказував, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
За таких обставин, зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13.
За таких обставин, відмова ПОУПФ України в м. Києві в перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
Позивач звернулась до ПОУПФ України в м. Києві з заявою про перерахунок 14 березня 2017 року та просить провести перерахунок пенсії.
Разом з тим, ч. 13 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом день звернення) передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 4 ст. 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У такому випадку позивач має право на перерахунок пенсії з 01 березня 2017 року.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 19, 22 Конституції України, ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», ч. 4 ст. 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно ст. 501 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з розрахунку 90 % від середнього заробітку зазначеного в довідці Національної академії прокуратури України № 24/81 вих.17 від 13 березня 2017 року, без обмеження граничного розміру пенсії, з 01 березня 2017 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_11280 гривень судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: