Постанова № 68593062, 18.08.2017, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
18.08.2017
Номер справи
554/2811/17
Номер документу
68593062
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 18.08.2017 Справа № 554/2811/17

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

18 серпня 2017 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., з секретарем Різник А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

05 квітня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якому з урахуванням уточнених вимог, просив:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, яка полягає в не включенні у довідку на його ім'я повної і фактичної інформації про його грошове забезпечення;

- зобов'язати Управління міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Полтавській області уточнену (оновлену) довідку про його грошове забезпечення з повною фактичною інформацією відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених х військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, пунктів 3,5,6 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених х військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року станом на 01.01.2016 року з дати виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи з розміру 56% грошового забезпечення та із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 гривень; оклад за спеціальним званням 2000 гривень; надбавка за вислугу років 40 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 1800 гривень; надбавка 50 % (встановлена на момент звільнення) за особливо важливі завдання 3150 гривень; надбавка за безперервну службу в ОВС 50%; премія 33,3% (встановлена на момент звільнення) 3146,85 грн.; 100 % надбавка по Указу Президента (771-2001), яка носила постійний характер, у тому числі і на момент звільнення) у перерахованому вигляді; одноразова грошова допомога при звільненні у перерахованому вигляді;

- відповідно до ст.267 КАС України зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області надати до суду звіт про виконання судового рішення протягом місяця від дати набрання судовим рішенням законної сили;

- стягнути з відповідача судові витрати на користь позивача, які складаються із сплаченого ним судового збору в сумі 640 грн.

В обґрунтування позовних вимог послався на те, що виготовлена та направлена відповідачем 05.05.2017 року до ГУПФУ в Полтавській області довідка за вих. №234/115/39/01-17 про його грошове забезпечення не має повної та фактичної інформації про його грошове забезпечення, тому звужує його гарантовані права на соціальний захист. Зокрема в довідку не включено його грошового забезпечення відповідно до грошового атестату за 2002-2005 року, а саме: надбавка 50 % (встановлена на момент звільнення) за особливо важливі завдання 3150 гривень; надбавка за безперервну службу в ОВС 50%; премія 33,3% (встановлена на момент звільнення) 3146,85 грн.; 100 % надбавка по Указу Президента (771-2001), яка носила постійний характер, у тому числі і на момент звільнення) у перерахованому вигляді; одноразова грошова допомога при звільненні у перерахованому вигляді. Вважає, що включені до довідки показники: посадовий оклад, військове звання, надбавка за вислугу років можуть стосуватися лише порядку призначення пенсії особам, у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

В судове засідання позивач не з'явився, його представник надав заяву про розгляд справ без його участі.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, надали суду письмові заперечення проти прозову та просили відмовити у його задоволенні за безпідставністю.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінюючи зібрані докази, приходить до висновку про часткове задоволення позову, з огляду на таке.

Позивач ОСОБА_1 на підставі наказу УМВСУ в Полтавській області №56о/с від 18.04.2005 року був звільнений з органів внутрішніх справ України за власним бажанням з посади помічника начальника відділу-оперативного чергового чергової частини штабу Семенівського РВ УМВСУ в Полтавській області та є пенсіонером МВС. Його вислуга станом на 18.04.2005 року в календарному обчисленні склала 19 років 7 місяців 3 дні, в пільговому обчисленні 22 роки 02 місяці 6 днів. При цьому він перебуває на обліку в ГУПФУ в Полтавській області (пенсійна справа №9411682-МВС) (а.с.2,13, 14).

29.11.2016 року та 20.01.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із письмовою заявою про видачу відповідної довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.15-16).

Відповідач листом від 06.02.2017р. №39/к-21,К-26 повідомив, що станом на дату розгляду листа у Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області відсутні правові підстави для складання документів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393" та видачі довідки про розмір грошового забезпечення (а.с.17).

Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позтвач звернувся до суду з цим позовом.

У відповідності до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Надаючи офіційне тлумачення указаної норми Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року № 1-7/99 констатував, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з ч. 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закон №2262-XIIпісля частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що у Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області на момент звернення позивача були відсутні правові підстави для складання документів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393" та видачі довідки про розмір грошового забезпечення, з огляду на таке.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок № 45).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висноку про протиправну бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області щодо не виготовлення та не надіслання (за заявами ОСОБА_1 від 29.11.2016 року та 20.01.2017 року) довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (додаток № 2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку та нарахування пенсії ОСОБА_1, пенсіонеру МВС, відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. № 988, оскільки позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ мав право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення, про видачу якої і звертався до відповідача.

Отже, в даному випадку з боку відповідача мала місце протиправна бездіяльність щодо не виготовлення та відповідно не надіслання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з моменту звернення до нього позивача із заявою.

Вказана позиція узгоджується з правовим висновком Вищого адміністративного суду України, викладеного в ухвалі від 12.07.2017р. по справі № 554/247/17.

Крім того, зі змісту ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду. За обставинами, викладеними позивачем в адміністративному позові, відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення та його негайного виконання.

Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, яка полягає в не включенні у довідку на ім'я ОСОБА_1 повної інформації про його грошове забезпечення.

Зобов'язати Управління міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Полтавській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених х військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, пунктів 3,5,6 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених х військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року станом на 01.01.2016 року з дати виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи з розміру 56% грошового забезпечення та із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 гривень; оклад за спеціальним званням 2000 гривень; надбавка за вислугу років 40 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 1800 гривень; надбавка 50 % (встановлена на момент звільнення) за особливо важливі завдання 3150 гривень; надбавка за безперервну службу в ОВС 50%; премія 33,3% (встановлена на момент звільнення) 3146,85 грн.; 100 % надбавка по Указу Президента (771-2001), яка носила постійний характер, у тому числі і на момент звільнення) у перерахованому вигляді; одноразова грошова допомога при звільненні у перерахованому вигляді.

У іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 640 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів.

Суддя В.М.Микитенко