Рішення № 68589587, 30.08.2017, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
30.08.2017
Номер справи
922/2486/17
Номер документу
68589587
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" серпня 2017 р.Справа № 922/2486/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Новікової Н.А.

при секретарі судового засідання Цірук О.М.

розглянувши матеріали справи

за позовом Харківської міської ради, 61003, м. Харків, площа Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243;

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, 61204, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1;

про зобов'язання вчинити дії,

за участю представників:

позивача - Настусенка Д.Д. (довіреність №08-11/180/2-17 від 12.01.2017);

відповідача - ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_2, виданий МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 18.05.1999).

В розпочатому 30.08.2017 судовому засіданні представникам сторін роз'яснено права і обов'язки сторін, передбачені ст.ст. 20, 22, 78, 81-1 ГПК України.

За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Cуть спору:

Харківська міська рада звернулася до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 протягом 3-х місяців з моменту вступу в законну силу рішення суду забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0592 га по вул. Ак. Павлова, 88 у м. Харкові та зареєструвати зазначену земельну ділянку в Державному земельному кадастрі. Також просить стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 28.02.2001 №324 між виконавчим комітетом Харківської міської ради та приватним підприємцем ОСОБА_1 13.06.2001 було укладено договір на право тимчасового користування землею, який зареєстровано у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 02 липня 2001 року за №2442 виконкомом Харківської міської ради. За вказаним договором виконавчий комітет Харківської міської ради надає, а приватний підприємець ОСОБА_1 приймає у спільне тимчасове користування визначену долю на земельну ділянку, за адресою: м. Харків, вул. Ак. Павлова, 88, площею 0,0592 га. Земельна ділянка надається у спільне тимчасове користування строком до 01.01.2016 для експлуатації та обслуговування приміщень з ремонту і зберігання машин. Згідно із п.2.1. цього договору, відповідач сплачує щомісячно плату за землю у формі земельного податку. Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 та визначено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн. У зв'язку із чим до вказаного договору повинні бути внесені зміни щодо розміру орендної плати. Внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку є обов'язковим. Після внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, їй присвоюється кадастровий номер. Наявність реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі дає можливість отримати витяг про її нормативну грошову оцінку та розрахувати розмір орендної плати за землю і укласти угоду до договору про зміну розміру орендної плати за землю. На підставі чинного законодавства України пунктом 4 рішення Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 «Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» було зобов'язано всіх землекористувачів, які використовують земельні ділянки по укладеним протягом 1994-1998 та 1999-2003 років договорам, вчинити певні дії щодо виготовлення вищевказаної технічної документації із землеустрою, реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі та надати Департаменту земельних відносин витяг про реєстрацію земельної ділянки. На виконання зазначеного рішення Департаментом земельних відносин листом від 08.10.2013 №463/0/30-13 було повідомлено відповідача про необхідність вчинити певні дії, однак законні вимоги виконавчого органу Харківської міської ради було проігноровано. Здійснюючи правове обґрунтування посилається на ст.ст. 509, 526 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 3, 6, 13, 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 14, 288, 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 79-1, 92 Земельного кодексу України, ст.ст. 10, 15, 20, 21, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст.ст. 22, 67 Закону України «Про землеустрій», ст.ст. 13, 15, 18 Закону України «Про оцінку земель».

Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.08.2017 відкладено розгляд справи на 30.08.2017 о 10:30 год.

Відповідач на виконання вимог ухвал суду надала копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В00 №951229, оригінал свідоцтва було оглянуто у судовому засіданні. Вказаний документ досліджено судом та долучено до матеріалів справи.

Суд перейшов до розгляду справи по суті.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві. Зауважив, що сторонами не було укладено додаткови угод до договору №2442 на право тимчасового користування землею від 13.06.2001.

Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не надала, у судовому засіданні пояснила, що проти позовних вимог не заперечує, зауважила, що нею вживаються заходи щодо розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, а саме було укладено договори з юридичною особою на розроблення такої технічної документації.

За висновками суду у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору та є необхідними для прийняття повного і обґрунтованого судового рішення, внаслідок чого справа розглядається відповідно до норм ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

13 червня 2001 року між виконавчим комітетом Харківської міської ради та приватним підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір №2442 на право тимчасового користування землею (далі - договір), за умовами якого виконавчий комітет Харківської міської ради рішенням №324 від 28 лютого 2001 року надає, а приватний підприємець ОСОБА_1 приймає в спільне тимчасове користування строком до 01.01.2026 року визначену долю на земельну ділянку, за адресою: м. Харків, вул. Ак. Павлова, 88, площею 0,0592 га, для експлуатації та обслуговування приміщень з ремонту і зберігання майна (а.с.17, 18).

Пунктом 2.1. договору передбачено, що плата за землю вноситься землекористувачем щомісячно у вигляді земельного податку.

Договір набуває чинності з моменту його реєстрації.

Договір зареєстровано в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 2 липня 2001 року за №2442 виконкомом Харківської міської ради.

Статтею 7 Земельного кодексу України від 18.12.1990 № 561-XII (в редакції від 12.07.2000, що діяла на час укладення договору на право тимчасового користування землею) предбачено, що користування землею може бути постійним або тимчасовим. Тимчасове користування землею може бути короткостроковим - до трьох років і довгостроковим - від трьох до двадцяти п'яти років. У разі виробничої необхідності ці строки може бути продовжено на період, що не перевищує одного строку відповідно короткострокового або довгострокового тимчасового користування. Користування землею на умовах оренди для сільськогосподарських цілей повинно бути, як правило, довгостроковим.

Частиною 1 ст.24 Земельного кодексу України від 18.12.1990 № 561-XII (в ред. від 12.07.2000) встановлено, що право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди, оформляється договором.

Згідно із ч.1, 2 ст. 36 вказаного кодексу (в ред. від 12.07.2000) використання землі на Україні є платним. Власники землі та землекористувачі щорічно сплачують плату за землю у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначаються залежно від якості та місцеположення земельної ділянки виходячи з кадастрової оцінки земель.

Як свідчать матеріали справи договір №2442 на право тимчасового користування землею був укладений 13.06.2001 відповідно до норм чинного законодавства, які діяли на момент його укладення.

Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 (а.с.30).

Підпунктом 1.1. п.1 вказаного рішення Харківської міської ради затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 визначено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.

Рішенням 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13 затверджено порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 (а.с.26-29).

Пунктом 2 рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13 встановлено, що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014.

Відповідно до підпункту 2.2. п.2 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, затвердженого рішенням 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13, управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

У п.3 рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13 закріплено, що зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Пунктом 4 рішення Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 зобов'язано орендарів земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні на підставі договорів оренди, укладених протягом 1994-1998 років та 1999-2003 років, та які були передані у користування без проведення державної реєстрації цих земельних ділянок, з метою реалізації Харківською міською радою, як орендодавцем, можливості щодо отримання витягів з технічної документації про нормативно грошову оцінку окремих земельних ділянок для визначення обґрунтованого розміру орендної плати за вказані земельні ділянки, зважаючи на те, що об'єктом оцінки є земельні ділянки із визначеною площею, межами, місцем розташування, зареєстровані у Державному земельному кадастрі (із присвоєнням кадастрового номеру):

- укласти із розробниками документації із землеустрою договори на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) стосовно земельних ділянок, переданих їм у користування без проведення державної реєстрації таких земельних ділянок (без присвоєння їм кадастрового номеру);

- забезпечити складання та прийняття технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у строк, що не перевищує 2 календарних місяців з дня набрання чинності цим рішенням;

- не пізніше 31.12.2013 вчинити дії, спрямовані на подання складеної (розробленої) технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) до Управління Держземагентства у м. Харкові для здійснення Державним кадастровим реєстратором державної реєстрації (із присвоєнням кадастрового номеру) земельних ділянок, переданих у користування без проведення їх державної реєстрації (в тому числі, у разі, коли відомості про земельні ділянки, право користування на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель);

- повідомити Департамент земельних відносин Харківської міської ради про здійснення державної реєстрації відповідної земельної ділянки із зазначенням присвоєного кадастрового номеру та долученням копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який було видано на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки.

Згідно з п. 5 рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13, зобов'язано Департамент земельних відносин Харківської міської ради попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

08 жовтня 2013 року Департамент земельних відносин звертався до відповідача з листом-попередженням, в якому повідомив про необхідність:

- в строк до 01.12.2013 забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- в строк не пізніше 31.12.2013 подати складену (розроблену) технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) до Управління Держземагенства у м. Харкові для здійснення реєстрації земельної ділянки із присвоєнням кадастрового номеру;

- в строк до 01.01.2014 повідомити Департамент земельних відносин Харківської міської ради про здійснення державної реєстрації земельної ділянки та надати копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку на підтвердження державної реєстрації цієї земельної ділянки;

- в строк до 01.02.2014 привести розмір плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.19).

Факт отримання відповідачем вказаного листа підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою про одержання 14.10.2013 (а.с.19 на звор. стор.)

20.01.2014 позивачем було отримано від відповідача лист, в якому ОСОБА_1 зазначила, що нею було укладено з ТОВ «Характерник» договори №01-03/109 та № 01-03/110 від 26.12.2013 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. після виготовлення технічної документації на земельні ділянки, розташовані в м. Харків, вул. Академіка Павлова, 88, площею 0,0592 га та 0,0491 га, вона буде подана до Управління Держземагенства у м. Харкові.

Позивач стверджує, що відповідач ОСОБА_1 не виготовила та не подала для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі у визначеному порядку технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), отриманої в користування на підставі договору №2442 на право тимчасового користування землею № 2442 від 13 червня 2001 року, що й стало підставою для звернення із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 14.1.72 п.14.1. ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

У п.1.2. договору №2442 на право тимчасового користування землею від 13.06.2001 зазначено, що земельна ділянка надається у тимчасове користування строком до 01.01.2026. При цьому плата за землю сплачується землекористувачем щомісячно у вигляді земельного податку (п.2.1).

Згідно із ст. 92 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III, право постійного користування земельною ділянкою це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації та ін.

Таким чином, у цьому випадку відповідач не є власником земельної ділянки та не є постійним землекористувачем, оскільки не відноситься до осіб, визначених статтею 92 ЗК України.

Відтак, сплата орендарем плати за землю у вигляді земельного податку не відповідає нормам чинного законодавства.

Згідно з пп. 14.1.147 п. 14.1. ст. 14 та п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Таким чином, договір на право тимчасового користування землею за своїм змістом та з урахуванням норм чинного на теперішній час законодавства фактично має ознаки договору оренди землі та потребує приведення його умов у відповідність до вимог чинного законодавства (постанова Вищого господарського суду України від 08.04.2015 по справі № 922/3442/14).

Згідно з ст. 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

У ст.140 Конституції України зазначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Як вбачається із матеріалів справи, пунктами 2 та 3 рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено, що плата за землю на підставі даних технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Вказаним рішенням зобов'язано орендарів земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні на підставі договорів оренди, укладених протягом 1994-1998 років та 1999-2003 років, та які були передані у користування без проведення державної реєстрації цих земельних ділянок укласти із розробниками документації із землеустрою договори на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) стосовно земельних ділянок, переданих їм у користування без проведення державної реєстрації таких земельних ділянок; забезпечити складання та прийняття такої технічної документації із землеустрою у строк, що не перевищує 2 календарних місяців з дня набрання чинності цим рішенням; не пізніше 31.12.2013 року вчинити дії, спрямовані на подання складеної (розробленої) технічної документації до Управління Держземагентства у м. Харкові для здійснення Державним кадастровим реєстратором державної реєстрації земельних ділянок; повідомити Департамент земельних відносин Харківської міської ради про здійснення державної реєстрації відповідної земельної ділянки із зазначенням присвоєного кадастрового номеру та долученням копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який було видано на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки (п. 4 рішення).

Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

Частиною 1 ст.144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На час розгляду справи в суді вказане рішення Харківської міської ради є чинним, в установленому законом порядку не оскаржувалось, тому в силу закону є обов'язком для відповідача, як користувача земельною ділянкою, що належить територіальній громаді міста Харкова.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із ст. 15 цього Закону однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку земель" проведення нормативної грошової оцінки земель є обов'язковим при визначенні розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Стаття 18 вказаного Закону визначає порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок .

За результатами нормативної грошової оцінки складається технічна документація (ст. 20 Закону), яка затверджується відповідною радою (ст. 23 Закону), підставою для проведення оцінки землі є рішення органу місцевого самоврядування (ст. 15 Закону).

Згідно із ч.ч. 1, 3, 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Статтею 10 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що земельні ділянки є об'єктами Державного земельного кадастру.

Положеннями ст.15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що нормативна грошова оцінка відноситься до відомостей про земельну ділянку, які включаються до Державного земельного кадастру.

Відповідно до ст.20 цього Закону, внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.

У ст.21 цього Закону закріплено, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні.

Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.

Згідно із ч.1 ст. 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі:

витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру;

довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території), за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру;

викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану);

копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом.

Внесення інших змін до відомостей про ці земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок.

Також положеннями ст. 22 Закону України "Про землеустрій" визначено, що однією із підстав здійснення землеустрою (виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі) є договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою.

Відповідно до ст. 67 Закону України "Про землеустрій" фінансування робіт із землеустрою здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, коштів юридичних осіб, громадян та інших джерел, не заборонених законом. На землях комунальної власності за рахунок коштів місцевих бюджетів фінансуються роботи із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж адміністративно-територіальних одиниць, складання схем землеустрою, розроблення техніко-економічних обґрунтувань з використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, інвентаризації земель. Роботи із землеустрою можуть фінансуватися відповідно до укладених договорів за рахунок коштів громадян, юридичних осіб та інших джерел, не заборонених законом.

Таким чином, із системного аналізу викладених вище норм чинного земельного законодавства України також випливає обов'язок користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності, яким є відповідач, забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), переданої за відповідним договором, а також вчинити дії у визначеному законодавством порядку щодо реєстрації цієї земельної ділянки у Державному земельному кадастрі за заявою такого землекористувача.

З огляду на те, що суб'єктом права комунальної власності земельної ділянки за договором №2442 на право тимчасового користування землею від 13.06.2001 є безпосередньо територіальна громада м. Харкова, яка реалізує дане право через орган місцевого самоврядування - Харківську міську раду, суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено наявність обставин, з якими закон пов'язує можливість примусового вчинення дій з виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації земельної ділянки.

Статтями 15, 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно із ч.3, 4 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

У ст.526 ЦК України зазначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про невиконання відповідачем, всупереч положенням чинного законодавства України, обов'язку щодо забезпечення виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0592 га, розташованої за адресою: м. Харків, вул. Ак. Павлова, 88, переданої позивачем відповідачу в тимчасове користування на підставі договору №2442 на право тимчасового користування землею від 13 червня 2001 року та вчинити дії щодо реєстрації зазначеної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

Визначений позивачем тримісячний строк для виготовлення відповідної технічної документації та вчинення дій щодо реєстрації зазначеної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, з огляду на положення ст.ст. 3, 6 ЦК України та ст. 27, 28 Закону України «Про землеустрій», є розумним та достатнім для виконання відповідачем відповідних зобов'язань.

Таким чином, cуд доходить висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст. 49 ГПК України та покладає витрати по сплаті судового збору у розмірі 3200, 00 грн. на відповідача.

З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 1, 4, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (61204, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) протягом трьох місяців з моменту вступу в законну силу рішення суду забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0592 га по вул. Академіка Павлова, 88 у м. Харкові та зареєструвати зазначену земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (61204, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, площа Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3200,00 грн.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 01.09.2017 р.

Суддя Н.А. Новікова