
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 серпня 2017 р. № 820/2274/17
Харківський окружний адміністративний суд
в складі головуючого -судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.О.,
за участю представників позивача - Барчук А.В., Шеховцової В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про скасування повідомлень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому, з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, просить суд скасувати повідомлення Відкритому акціонерному товариству "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (код ЄДРПОУ 14078902) про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за квітень, травень, червень, липень 2017 року на загальну суму 5343,23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у нього не виникав обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність» та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, оскільки на момент реорганізації позивача у ВАТ законодавство не передбачало такої компенсації, після 1996 року і по теперішній час позивач не є науковою установою, до квітня 2017 року повідомлення йому не направлялися, а законодавство не суттєво не змінилося. Також зазначив, що порядок направлення повідомлень не може застосовуватися відповідачем до його приведення у відповідність до нової редакції Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність», що діє з 01.01.2017
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач має сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність» та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, оскільки такий обовязок виникає у нього як правонаступника підприємств, на яких набутий науковий стаж особами, яким призначено наукові пенсії.
Представники позивача - Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" Барчук А.В., Шеховцова В.С. - в судовому засіданні підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях.
Представник відповідача - Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова Кріцина Н.А. - в судове засідання 29.08.2017 не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, в судових засіданнях 10.08.2017, 22.08.2017 просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.
Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (далі - Товариство) засновано згідно рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 20 березня 1996 р. №397-п шляхом перетворення Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", зареєстрованого Червонозаводським Райвиконкомом м. Харкова розпорядженням № 924 від 10.11.93, у відкрите акціонерне товариство в відповідності з Указом Президента України "Про міри по забезпеченню прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699/94 та постанови КМУ № 686 від 07.12.92 "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства", що підтверджується копіями відповідного наказу та Статутом позивача (а.с.14, 31-47).
Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", як правонаступник «Харківського державного науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту «ЕНЕРГОПРОЕКТ», надавало до органів Пенсійного фонду України довідки про підтвердження наукового стажу працівникам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, , на підставі яких їм були призначені наукові пенсії (а.с. 121, 125, 128-129).
Листами Слобожанського об'єднаного управління ПФУ від 18.05.2017 №2810/48-03, 19.06.2017 №5017/48-03, від 14.07.17 № 6478/48-03 позивач отримав, зокрема, повідомлення УПФУ в Київському районі м.Харкова про необхідність відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, по колишнім працівникам позивача: ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6 (помер у 2010 році, пенсію по втраті годувальника отримує дружина померлого ОСОБА_8.), в яких визначено частку сплати позивача у розмірі 100% (а.с. 9-13, 69-71, 101-103).
Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" № 1977-XII від 13.12.1991 в редакції після внесення змін Законом України № 1646-III від 06.04.2000 (який набув чинності з 16.05.2000), вперше було запроваджено механізм відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Так, вказаною нормою було передбачено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином :
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам сплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
26.11.2015 був прийнятий новий Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII, який також врегулював питання фінансування різниці між сумами пенсій.
Так, згідно з п. 5 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII до 1 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної згідно з цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
В редакції, чинній з 01.01.2017, частина 6 ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII передбачає, що різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Ця норма закону кореспондується з ч. 2 п. 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якої у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність.
Постановою Кабінету Міністрів від 24.03.2004 за №372 затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсії призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, який є діючим на момент виникнення спірних правовідносин.
Постановою КМУ від 27 липня 2016 р. № 472 «Про реалізацію пункту 5 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" установлено, що до 1 січня 2017 р. різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 26 листопада 2015 р. № 848-VIII "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" (далі - Порядок № 372).
Відповідно до п. 10 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Тобто, з 01.01.2017 норми Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, діють та мають застосовуватися в частині, що не суперечить приписам ст. 37 нового Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII від 26.11.2015, отже, застосування процедурних норм Порядку № 372 при направленні повідомлень тим суб'єктам, які повинні проводити відповідні відшкодування, є правомірним.
З огляду на зазначене, посилання представників позивача на безпідставність вчинення дій відповідачем згідно з Порядком № 372 не доводить вимоги позовної заяви.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем була призначена пенсія колишнім науковим працівникам: ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6 які працювали в Державному підприємстві Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на посадах, що дають право на призначення пенсії згідно ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", що підтверджується відповідними довідками, виданими Відкритим акціонерним товариством "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (а.с.121, 125, 128-129).
Згідно зі Статутом, копія якого долучена до матеріалів справи, Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", правонаступником якого є позивач, створений органом державної влади з метою отримання прибутку.
Відповідно до приписів п. 6 ст. 2 Бюджетного кодексу України, який втратив чинність з 01.01.2011, бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.
Відповідно до приписів п. 12 ст. 2 Бюджетного кодексу України, чинного з 01.01.2011, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Отже, безумовними ознаками бюджетної установи є її неприбутковість та утримання виключно за рахунок відповідного державного чи місцевого бюджету.
Між тим, Державне підприємство Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" відповідно до статуту був самостійним господарюючим уставним суб'єктом, мав статус юридичної особи, що здійснював свою діяльність відповідно до укладених договорів та контрактів, мав самостійні баланс, розрахункові та інші рахунки в установах банків, печатку та ін, а тому Державне підприємство Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" не було бюджетною установою.
Згідно з п. 4 Порядку №372 у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Відповідно до ч. 2 ст.161 КАС України, при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.
При розгляді справи судом встановлено, що у постановах від 05.06.12 по справах №21-66а12, №21-78а12 Верховний суд України прийшов до висновку, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону N 1977-ХП, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Судовим розглядом встановлено, що пенсійним органом відповідно до Закону № 1977-ХІІ призначені пенсії колишнім науковим працівникам ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, які працювали у Харківському державному науково-дослідному та проектно-конструкторському інституті "Енергопроект" на посадах, які дають право на призначення наукових пенсій.
Згідно зі Статутом вказаного інституту він був створений органом державної влади з метою отримання прибутку, самостійний господарюючий суб'єкт, здійснює науково-дослідницьку, виробничу та комерційну діяльність, тобто був небюджетною установою.
Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" засновано згідно рішення регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 20 березня 1996 р. №397-п шляхом перетворення Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" у відкрите акціонерне товариство у відповідності з Указом Президента України "Про міри по забезпеченню прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699/94 та постанови КМУ № 686 від 07.12.92 "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства".
Отже, ВАТ "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", створений внаслідок приватизації Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" та як правонаступник останнього, має обов'язок відшкодовувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, відповідно до приписів ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII та згідно з Порядком № 372 в частині, що не протирічить йому.
Посилання представників позивача на те, що підприємство раніше не було залучене до відшкодування не доводить ґрунтовність заявленого позову, а може лише свідчити про бездіяльність відповідача.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про скасування повідомлень - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 01 вересня 2017 року.
Суддя Білова О.В.