
Справа № 815/2243/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщені суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Лермонтовський" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" до Державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравець Олександра Володимировича, Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Міністерства юстиції України, Державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський» про визнання дій Державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравець Олександра Володимировича протиправними, визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, прийняте Державним реєстратором Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравцем О.В., яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41, про реєстрацію за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Дочірнє підприємство "Клінічний санаторій "Лермонтовський" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" до Державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравець Олександра Володимировича, за участю третьої особи Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" про визнання дій Державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравець Олександра Володимировича протиправними, визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, прийняте Державним реєстратором Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравцем О.В., яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41, про реєстрацію за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2.
В судовому засіданні 23.05.2017 року до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, згідно положень ч.2 ст.53 КАС України, були залучені Міністерство юстиції України та Державне підприємство «Санаторій «Лермонтовський».
В судовому засіданні 29.08.2017 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі. Відповідач - Державний реєстратор Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравець О.В. та представник відповідача Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" були сповіщені належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.13 т.3), але в судове засідання не прибули без поважних причин, представник останнього подав клопотання про розгляд справи за його відсутності та подав до суду письмові заперечення проти позову. Представник Міністерства юстиції України, представник Державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський» заперечили проти задоволення позовних вимог, а тому, відповідно до положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення щодо розгляду справи в порядку письмового провадження 01.09.2017 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідачі - Державний реєстратор Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравець О.В., Одеська філія Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" на підставі ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є органом реєстрації прав на нерухоме майно та посадовою особою місцевого підрозділу центрального органу державної виконавчої влади, який згідно ст.ст.,10,18,19 цього ж Закону здійснює повноваження щодо реєстрації речових прав на об`єкти нерухомого майна, а тому його рішення, дії чи бездіяльність з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України, ч.1, п.2 ч.1 ст.17, ст.104 КАС України можуть бути оскаржені до суду в порядку адміністративного судочинства.
При розгляді справи судом встановлено, що Дочірнє підприємство "Клінічний санаторій "Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" на момент здійснення дій та прийняття рішень державним реєстратором було користувачем нерухомого майна, що розташоване за адресою: 65014, Одеська область, місто Одеса, Приморський район, провулок Лермонтовський будинок 2.
Вказаний факт визнається сторонами та є доведеним рішенням Господарського суду Одеської області від 03.09.2015 року по справі №916/2615/15, яке набуло законної сили за постановою Одеського апеляційного господарського суду від 27.10.2015 року, за позовом: Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" (65014, м. Одеса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 39608495) до Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 39/41, код ЄДРПОУ 02583780) Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства„Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" (65014, м. Одеса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 32432486), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерства юстиції України (01001 м. Київ, вул. Городецького, 13) Фонду державного майна України (01601, м. Київ 133, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про виселення з займаних нежитлових приміщень, яким було відмовлено в задоволенні позову Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" до Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця", та був частково задоволений позов Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" до Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця", а саме виселено Дочірне підприємство „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" (65014, м. Одесса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 32432486) з займаних будівель та споруд., що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2: літера „В" - лікувальний корпус; літера „Д" - корпус №2; літера „Е, Е1, Е2" - корпус №1; літера „Ж" - корпус № 5; літера „З,М" - грязелікарня; літера „Н" - котельна; літера „О" - майстерня; літера „Л" - сушка; літера „И" - клуб та поліклініка; літера „Й" - кінобудка; літера „ЬІ" - естрада; літера „П" - водонапірна башта; літера „С" - їдальня; літера „Р, Ю" - адмін. корпус; літера „Я, Я1" - експериментально-монтажний цех; літера „Т" -дитячий садок та аптека; літера „Ф, Э, Щ" - житлові; літера „Ш" - радонова лабораторія; літера „Ч" - приймальне відділення; літера „У" - корпус №4; №1, 2, 26, 36 - кіоски; №10,31, „Ц" - трансформаторні будки; №24 - газобалонна; №11, 12, 13, 14, 15, 16 - аеросолярій; №25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 - сараї; №32 - гараж; №3, 17, 18, 21, 22 - навіси; №19 - душова літня; № 20, 9 - убиральні; №35 - танцювальний майданчик; №37 - спортивний майданчик; №38 - метео-майданчик; №ІІІ - VIII - оранжерея; №І - мостіння; №39 - 47 - ворота; №48 - 52 - забори; №29 - резервні запаси води; №11 - бетонний борт; №ІХ - фонтан; №Х-ХХІХ - грязеві басейни. та відмовлено у задоволенні позову Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" до Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" про виселення з займаних будівель та споруд, що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2: літера „Г" - гуртожиток та пральня, літера „X" - бібліотека та перукарня, рішенням Господарського суду Одеської області по цій же справі від 10.04.2017 року (а.с.45-50 т.3) та постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.07.2017 року по цій же справі, якими було задоволено заяву Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця", скасовано рішення по цій справі від 03.09.2015 року та прийняте нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" до Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" про виселення з займаних будівель та споруд, що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2 відмовлено повністю, при цьому, обидва позови були ґрунтувались на наявності у Держави в особі Міністерства юстиції України державної реєстрації права власності на це майно у Єдиному державному реєстрі прав власності на нерухоме майно та їх обтяжень.
Саме тому, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 року по справі №815/1468/15 (а.с.16-20 т.1), якою були задоволені позовні вимоги Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" щодо скасування рішення державного реєстратора від 14.02.2015 року №19351779 реєстрацію за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2, суд апеляційної інстанції встановив та констатував, що Дочірнє підприємство "Клінічний санаторій "Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" є належним позивачем, у розумінні п.8 ч.1 ст.3 КАС України, та особою, яка потребує захисту своїх інтересів, що полягають у визначенні відповідно до вимог чинного законодавства, суб'єкта, уповноваженого державою на здійснення володіння, користування та розпорядження цим нерухомим майном.
Відповідно до положень ч.1 ст.72 КАС України, суд при розгляду цієї справи, повинен виходити із встановленого постановою Одеського апеляційного адміністративного суду постановою від 21.11.2015 року по справі №815/1468/15 права позивача на оскарження державної реєстрації права власності на майновий комплекс Санаторію «Лермонтовський», оскільки вказана постанова суду набрала законної сили 21.11.2015 року та до теперішнього часу не скасована та не змінена.
Наведеними вище судовими рішеннями також встановлені наступні факти та обставини, що згідно положень ч.1 ст.72 КАС України не підлягають повторному доведенню під час розгляду цієї справи.
Так, на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №151 від 04.07.2002 року, виконавчим комітетом Одеської міської ради було видано свідоцтво про право власності на нежитлові будівлі №021961 від 17.07.2002 року, згідно з яким Закрите акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" було власником нежитлових будівель, загальною площею 12663 кв.м., відображених у технічному паспорті від 14.12.2001 року.
Загальними зборами закритого акціонерного товариства "Укрпрофоздоровниця" було прийнято рішення від 22.01.2003 року "Про зміни організаційно-правової структури ЗАТ "Укрпрофоздоровниця", за яким Одеське Дочірнє підприємство ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" передає, а Дочірнє підприємство "Клінічний санаторій "Лермонтовський" приймає у володіння і користування майно, без права прийняття рішення про відчуження основних засобів, що належать на праві власності ЗАТ "Укрпрофоздоровниця", інших активів, зобов'язань, власного капіталу і складає цілісний майновий комплекс - дочірнє підприємство "Клінічний санаторій "Лермонтовський" за адресою: м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2 згідно з передаточним балансом станом на 31.03.2003 року та додатками №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, про що складено та затверджено акт прийому передачі майна цілісного майнового комплексу від 24.04.2003 року та акти прийому-передачі до рядку балансу .
Рішенням Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011 за позовом прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави, в особі Фонду державного майна України до виконавчого комітету Одеської міської ради, Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Дочірнє підприємство "Клінічний санаторій "Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.02.2012 року, позов прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави, в особі Фонду державного майна України задоволено повністю та зокрема, визнано недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) №151 від 04.07.2002 року "Про оформлення свідоцтва про право власності Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" на об'єкти нерухомого майна санаторію "Лермонтовський" розташовані за адресами: провулок Лермонтовський, 2, вул. Белінського, 7"; визнано недійсним свідоцтво про право власності на нежитлові будівлі №021961 від 17.07.2002 року, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради (65004, Одеська область, м.Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) на ім'я Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця"; визнано за державою в особі Фонду Державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) право власності на нежитлові будівлі майнового комплексу санаторію "Лермонтовський: літера "В" - лікувальний корпус; літера "Г" - гуртожиток та пральня; літера "Д" - корпус № 2; літера "Е, Е1, Е2" - корпус № 1, літера "Ж" - корпус № 5; літера "З, М" - грязелікарня; літера "Н" - котельня; літера "О" - майстерня; літера "Л" - сушка; літера "И" - клуб та поліклініка; літера "Й" - кінобудка; літера "Ы" - естрада; літера "Х" - бібліотека та перукарня; літера "П" - водонапірна башта; літера "С" - їдальня; літера "Р, Ю" - адмін.корпус; літера "Я, Я1" - експериментально-монтажний цех; літера "Т" - дитячий садок та аптека; літера "Ф, Э, Щ" - житлові; літера "Ш" - радонова лабораторія; літера "Ч" - приймальне відділення; літера "У" - корпус № 4; № 1, 2, 26, 36 - кіоски; № 10, 31, "Ц" - трансформаторні будки; № 24 - газобалонна; № 11, 12, 13, 14, 15, 16 - аеросолярій; № 25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 - сараї; № 32 - гараж; № 3, 17. 18, 21, 22 - навіси; № 19 - душова літня; № 20, 9 - убиральні; № 35 - танцювальний майданчик; № 37 - спортивний майданчик; № 38 - метео-майданчик; № ІІІ - VIII - оранжерея; № 1 - мостіння; № 39 - 47 - ворота; № 48 - 52 - забори; № 29 - резервні запаси води; № 11 - бетонний борт; № ІХ - фонтан; № Х-ХХІХ - грязеві басейни, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться у м. Одесі по пров. Лермонтовський, 2.
21.01.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №52-р «Про віднесення нерухомого майна санаторію "Лермонтовський" у м.Одесі до сфери управління Міністерства юстиції» для забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням, за яким будівлі та споруди санаторію "Лермонтовський" по провулку Лермонтовський, 2 у м. Одесі за переліком згідно з додатком віднесено до сфери управління Міністерства юстиції України.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №52-р, Міністерством юстиції України прийнято наказ №29/7 від 28.01.2015 року "Щодо деяких питань управління майном Міністерства юстиції", згідно якого, до сфери управління Мін'юсту прийнято нерухоме майно санаторію "Лермонтовський" за переліком згідно додатку №1; утворено на базі нерухомого майна санаторію "Лермонтовський", прийнятого до сфери управління Мін'юсту відповідно до п. 1 цього Наказу, Державне підприємство "Санаторій "Лермонтовський", установлено статутний капітал ДП "Санаторій "Лермонтовський", майно та майнові права закріплено за ДП "Санаторій "Лермонтовський" на праві господарського відання, затверджено Статут ДП "Санаторій "Лермонтовський", тощо.
21.03.2017 року Дочірньому підприємству «Клінічний санаторій «Лермонтовський» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» стало відомо про те, що 01.03.2017 року о 15:54:40 годині Державним реєстратором Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» Кравцем Олександром Володимировичем до Державного реєстру речових прав па нерухоме майно було внесено запис № 19294975 про державну реєстрацію за державою в особі Міністерства юстиції України права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 м2, що розміщені за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський, 2.
Підставою для внесення відповідного запису стало рішення Державного реєстратора Кравця О.В. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), .індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:41 год. (а.с.129 т.2).
У зазначеному рішення державного реєстратора зазначено, що підставами виникнення у Держави в особі Міністерства юстиції України права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м, що розташовані за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський, 2, є рішення Господарського суду одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011 та розпорядження Кабінету Міністрів України №52-р від 21.01.2015 року.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд вважає наявність підстав для часткового визнання протиправними дій та визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст.2 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» встановлено, що суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права.
Відповідно до положень ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно положень ч.2 ст.8 КАС України визначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Європейська Конвенція про захист прав і основних свобод людини (далі - Конвенція) була підписана 04.11.1950 року в Римі десятьма європейськими державами. Відтоді вона стала фундаментом усього комплексу міжнародно-правового регулювання в галузі прав людини, її законних інтересів та потреб, відправною точкою на шляху цивілізованих європейських держав до втілення в життя загальнолюдських цінностей. Ратифікувавши Конвенцію про права людини 17.07.1997 року, Україна визнала не лише право на «мирне володіння майном», а й згідно із положеннями ст.1 Протоколу №1 до Конвенції визнала право на звернення фізичних та юридичних осіб до Європейського суду з прав людини за захистом своїх порушених прав та охоронюваних Конвенцією свобод, пов'язаних з реалізацією права власності.
Основною метою ст.1 Протоколу №1 до Конвенції є запобігання свавільному захопленню власності, конфіскації, експропріації та іншим порушенням принципу безперешкодного користування своїм майном, до яких часто вдаються або схильні вдаватися на практиці уряди держав.
Названа стаття проголошує: «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Попередні положення, однак, ніяким чином не обмежують право держави запроваджувати такі закони, які, на її думку, необхідні для здійснення контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків або інших зборів чи штрафів».
На відміну від більшості положень Конвенції, ст.1 Протоколу №1 захищає права не лише фізичних, а й юридичних осіб, наприклад, компаній. Цей аспект даної статті має важливе значення, оскільки економічна система держав-учасниць Конвенції заснована на праві приватної власності й праві вільно створювати такі економічні одиниці, як «юридичні особи»: неурядові організації, релігійні органи, засоби масової інформації тощо.
Як свідчить практика Європейського суду з прав людини, найчастіше втручання у право власності фізичних та юридичних осіб відбувається з боку державних органів, зокрема, органів виконавчої влади, іноді органів судової влади, шляхом прийняття законодавчих актів чи при винесенні незаконного рішення суду, тоді як ст.1 Протоколу №1 забороняє будь-яке невиправдане втручання державних органів. Втручання має бути законним, тобто здійснено на підставі закону. При цьому під «законом» Конвенція розуміє нормативний акт, що має бути «доступним» (accessible) та «передбачуваним» (forseable). Також закон має відповідати всім вимогам нормативного акта. «Доступність закону» означає наявність доступу та знань щодо цього закону в суспільстві та у осіб. «Передбачуваність» означає можливість передбачити певні дії або наслідки, що можуть виникнути в зв'язку із застосуванням закону.
Відповідно до ч.2 ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 6 цього ж Закону зазначено, що система органів державної реєстрації складає спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.
Держателем Державного реєстру прав є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України.
Статтею 8 Закону передбачено, що орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону держана реєстрація прав здійснюється на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Згідно положень ст.31-1 Закону (в редакції Закону України від 06.10.2016 року №1666-VІІІ) з 02.11.2017 року визначені особливості проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів.
Так, згідно ч.1 ст.31-1 Закону встановлено, що реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться виключно на підстав рішень, отриманих у результаті взаємодії Державного реєстру прав та Єдиного державного реєстру судових рішень без подання відповідної заяви.
Згідно ч.2 ст.31-1 Закону Державна судова адміністрація України у день набрання законної сили рішенням суду, яке передбачає набуття зміну або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора, забезпечує передачу до Державного реєстру прав примірника такого судового рішення.
Частиною 3 ст.31-1 Закону визначено, що державний реєстратор, що перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, за місцем знаходження відповідного майна у день надходження відповідного рішення суду формує та реєструє необхідну заяву або реєструє рішення суду про заборону вчинення дій, пов'язаних з державною реєстрацією прав, чи рішення суду про скасування відповідного рішення суду.
Згідно п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.10.2016 року №1666-VІІІ встановлено, що до запровадження інформаційної взаємодії між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Єдиним державним реєстром судових рішень, передбаченою Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також у разі проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів, що набрали законної сили, до запровадження відповідної інформаційної взаємодії реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться за зверненням заявника.
Державний реєстратор прав на нерухоме майно з метою встановлення набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі поданого рішення суду обов'язково використовує відомості Єдиного державного реєстру судових рішень за допомогою офіційного веб-порталу судової влади України щодо наявності такого рішення у відповідному реєстрі в електронної формі, відповідності його за документарною інформацією та реквізитами.
Саме у відповідності до п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.10.2016 року №1666-VІІІ, 28.02.2017 року представником Міністерства юстиції України була подана заява №21212394 (а.с.97-98 т.2) до державного реєстратора про здійснення реєстрації права власності за державою в особі Міністерства юстиції України на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2 яке виникло на підставі рішення суду.
До заяви були додані рішення Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011, п.4 резолютивної частини якого визнано за державою в особі Фонду Державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) право власності на нежитлові будівлі майнового комплексу санаторію "Лермонтовський: літера "В" - лікувальний корпус; літера "Г" - гуртожиток та пральня; літера "Д" - корпус № 2; літера "Е, Е1, Е2" - корпус № 1, літера "Ж" - корпус № 5; літера "З, М" - грязелікарня; літера "Н" - котельня; літера "О" - майстерня; літера "Л" - сушка; літера "И" - клуб та поліклініка; літера "Й" - кінобудка; літера "Ы" - естрада; літера "Х" - бібліотека та перукарня; літера "П" - водонапірна башта; літера "С" - їдальня; літера "Р, Ю" - адмін.корпус; літера "Я, Я1" - експериментально-монтажний цех; літера "Т" - дитячий садок та аптека; літера "Ф, Э, Щ" - житлові; літера "Ш" - радонова лабораторія; літера "Ч" - приймальне відділення; літера "У" - корпус № 4; № 1, 2, 26, 36 - кіоски; № 10, 31, "Ц" - трансформаторні будки; № 24 - газобалонна; № 11, 12, 13, 14, 15, 16 - аеросолярій; № 25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 - сараї; № 32 - гараж; № 3, 17. 18, 21, 22 - навіси; № 19 - душова літня; № 20, 9 - убиральні; № 35 - танцювальний майданчик; № 37 - спортивний майданчик; № 38 - метео-майданчик; № ІІІ - VIII - оранжерея; № 1 - мостіння; № 39 - 47 - ворота; № 48 - 52 - забори; № 29 - резервні запаси води; № 11 - бетонний борт; № ІХ - фонтан; № Х-ХХІХ - грязеві басейни, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться у м. Одесі по пров. Лермонтовський, 2, та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №52-р «Про віднесення нерухомого майна санаторію "Лермонтовський" у м.Одесі до сфери управління Міністерства юстиції» для забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням, за яким будівлі та споруди санаторію "Лермонтовський" по провулку Лермонтовський, 2 у м. Одесі за переліком згідно з додатком віднесено до сфери управління Міністерства юстиції України.
Відповідачем - державним реєстратором Кравцем О.В., після розгляду вказаної заяви, винесено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2.
Суд вважає, що вказане рішення було прийнято з порушенням основоположного принципу державної реєстрації прав на нерухоме майно за рішеннями судів, визначеного у ст.31-1 Закону та п.п.1 п.2 Перехідних та прикінцевих положень Закону України від 06.10.2016 року №1666-VІІІ, а саме: здійснення державної реєстрації права власності за державою в особі не того уповноваженого органу, який зазначений у п.4 резолютивної частини рішення Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011.
Так, згідно п.4 резолютивної частини повного тексту цього судового рішення, якій міститься у Єдиному державному реєстрі судових рішень під №19975912, суд вирішив визнати право власності Держави на вказане нерухоме майно в особі Фонду державного майна України, тоді як в оскарженому рішенні державного реєстратора, це право зареєстровано за Державою в особі Міністерства юстиції України.
Посилання представників відповідача та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на законність таких дій державного реєстратора з огляду на розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №52-р «Про віднесення нерухомого майна санаторію "Лермонтовський" у м.Одесі до сфери управління Міністерства юстиції» для забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням, за яким будівлі та споруди санаторію "Лермонтовський" по провулку Лермонтовський, 2 у м. Одесі за переліком згідно з додатком віднесено до сфери управління Міністерства юстиції України, суд не приймає до уваги, оскільки особливість реєстрації прав власності на нерухоме майно за рішеннями судів, як то передбачено положеннями ст.31-1 Закону, здійснюється виключно на підставі судових рішень, які набрали законної сили та містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Використання інших документів для здійснення державної реєстрації права власності за рішенням суду, окрім самих офіційних рішень судів положеннями саме цієї статті Закону не передбачена і це є суттєвою відмінністю від державної реєстрації права власності у звичайному порядку.
Суд також приймає до уваги ту обставину, що 03.03.2017 року відповідачем здійснювалась первинна державна реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна №574996351101 (з відкриттям розділу) за державою на підставі рішення суду, а тому, державна реєстрації повинна була бути проведена виключно таким порядком та у спосіб, які викладені судом у рішенні Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011, а вже в подальшому, відповідно до принципу послідовності внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, згідно розпорядження уповноваженого державою органу Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №52-р можливе внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відносно органу управління (віднесення до сфери управління) цього нерухомого майна у звичайному порядку.
Оскільки до державної реєстрації була подана заява з вимогою про здійснення державної реєстрації права на об'єкт нерухомого майна за державою в особі органу, якій не містився у підставі реєстраційної дії - рішенні Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011, державний реєстратор повинен був винести рішення про відмову у вчиненні такої реєстраційної дії відносно Міністерства юстиції України згідно положень п.4 ч.1 ст.24 Закону, оскільки подане судове рішення не давало змоги встановити права Міністерства юстиції України зареєструвати право власності на нерухоме майно за державою у власній особі.
Не вчинення державним реєстратором дій, прямо визначених Законом про державну реєстрації прав на нерухоме майно, згідно положень ч.3 ст.2 КАС України, дає змогу суду прийти до висновку про їх протиправність, адже вони прямо не відповідають конституційному принципу правової поведінки посадової особи органу державної влади, визначеному ч.2 ст.19 Конституції України.
За вказаних обставин, позовні вимоги про визнання протиправними дій держаного реєстратора Кравця О.В., відповідно до положень ч.1, ч.2 ст.162 КАС України, підлягають визнанню протиправними частково - щодо прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2.
Відповідно до положень ч.3 ст.2 КАС України суд не може визнати законним рішення суб'єкту владних повноважень, яке прийняте у зв'язку із вчинення ним протиправних дій.
Разом з тим, суд вважає, що оскаржене рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2 відповідає духу рішення Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011, а тому, з метою захисту прав держави на це нерухоме майно, суд на підстав положень ч.1, ч.2 ст.162 КАС України, вважає за необхідне скасувати це рішення, як результат протиправних дій державного реєстратора, лише в частині незаконно визначеного державним реєстратором органу, в особі якого реєструється право власності за державою, а саме: Міністерства юстиції України, а в решті вказане рішення залишити без змін.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравця О.В. щодо прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2.
3. Визнати незаконним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, прийняте Державним реєстратором Одеської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Кравцем О.В., яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя Єфіменко К.С.