
Справа № 396/1342/17
Провадження № 4-с/396/4/17
УХВАЛА
21.08.2017 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Шепетько Володимир Іванович
з участю секретаря Корольової Ю.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Новоукраїнка скаргу ОСОБА_1 до державного виконавця Новоукраїнського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2 на постанову про відкриття виконавчого провадження,
ВСТАНОВИВ :
Скаржниця ОСОБА_1 звернулась до суду із скаргою на постанову про відкриття виконавчого провадження, посилається на те, що 12 серпня 2017 року їй на адресу надійшов простий поштовий лист від Новоукраїнського ВДВС, якою вона отримала оскаржувану постанову, якою було відкрито виконавче провадження з реєстраційним номером 54460336 про стягнення з неї суми боргу 109 176,88 грн., а також виконавчого збору у сумі 10 917,69 грн.
Виконавче провадження було відкрито за заявою Стягувача та на підставі Виконавчого листа №396/1280/13 від 04 серпня 2013 року, виданого Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області.
Вважає, що такі дії державного виконавця Ю.Ю.Артеменко не відповідають вимогам чинного законодавства України та порушують права сторони Боржника, а отже, є неправомірними та протиправними.
В судовому засіданні представник скаржниці ОСОБА_3 скаргу підтримала із підстав, викладених у ній, пояснила, що стягувачем пропущено встановлені строки звернення для примусового виконання судового рішення, а тому у державного виконавця були відсутні підстави для відкриття виконавчого провадження.
Представник Новоукраїнського ВДВС в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про час і місце розгляду скарги, а тому судом, за згодою представниці скаржниці, ухвалено про судовий розгляд у його відсутності.
Вирішуючи вказану скаргу, суд виходить із наступного.
За приписами ст.383 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ (ч.2 ст.384 ЦПК України).
Справи за скаргами на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи посадової особи державної виконавчої служби розглядаються судом за загальними правилами ЦПК з особливостями, встановленими ст.386 цього кодексу, за участю державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби, рішення, дії або бездіяльність якої оскаржуються.
За результатами розгляду скарги суд постановляє Ухвалу (ч.І ст.387 ЦПК України).
Завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом (ст.3 ЗУ "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів»).
При цьому, відповідно до ч.1 ст.5 даного Закону державний виконавець, приватний виконавець під час здійснення професійної діяльності є незалежними, керуються принципом верховенства права та діють виключно відповідно до закону.
Згідно вимог п.2 ч.4 ст.4 ЗУ «Про виконавче провадження», державний виконавець повинна була повернути виконавчий документ без виконання постільки пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, що визначено ст.12 даного Закону.
Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст.З ЗУ "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим законом. Відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню виконавчі листи, що видаються судами.
Згідно до ст.1, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, ч.ч.1,2 ст.25, ч.1 ст.31, ч.ч. 1,8 ст.28 ЗУ "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до п.1 ст.18 цього Закону державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою Стягувача або його представника про примусове виконання рішення, зазначеного в ст.3 цього Закону.
Відповідно до ч.ч. 1,2,5 ст.24 ЗУ "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить Постанову про відкриття виконавчого провадження. В Постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, та попереджає Боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягнення з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом. Копія Постанови про відкриття виконавчого провадження не пізніше наступного дня надсилається Стягувачу, Боржнику та органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ.
Копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження, що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до ст.47 ЗУ "Про виконавче провадження", що надсилаються рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому надіслано Постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Відповідно до положень п.2 ч.1 ст.22 ЗУ «Про виконавче провадження» (що діяв на день закінчення строку пред'явлення виконавчого листа), виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання протягом року.
Таким чином, державним виконавцем порушено приписи п.2 ч.4 ст.4 ЗУ «Про виконавче провадження», згідно якого виконавчий документ повертається Стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов'язків має право на справедливий судовий розгляд. Виконання судового рішення є складовою частиною судового розгляду.
Відповідно до ст.387 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.
За таких обставин, суд вважає скаргу обгрунтованою і такою, що підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 383-387 ЦПК України, ЗУ «Про виконавче провадження»,
УХВАЛИВ:
Скаргу за скаргою ОСОБА_1 до державного виконавця Новоукраїнського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2 на постанову про відкриття виконавчого провадження,задовольнити.
За результатами розгляду скарги на постанову про відкриття виконавчого провадження від 08 серпня 2017 року, реєстраційний номер якого 54460336, винесену державним виконавцем Новоукраїнського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Кіровоградської області ОСОБА_2 по виконанню виконавчого листа № 396/1280/13 від 04 серпня 2013 року, виданого Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області визнати її неправомірною та скасувати.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Кіровоградської області шляхом подання апеляційної скарги через Новоукраїнський районний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Головуючий: В. І. Шепетько