
ПОСТАНОВА
іменем України
Справа № 126/1569/17
Провадження № 2-а/126/86/2017
"14" серпня 2017 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Рудь О. Г.
секретар Кучанська В. М.,
розглянувши в судовому засіданні в місті Бершадь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бершадського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії в якому стверджує, що в листопаді 2016 року він звернувся із заявою до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області, якою просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Разом з заявою ним була надана трудова книжка. Протоколом відповідача № 39 від 08 листопада 2016 року йому було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах на підставі того, що в нього недостатньо пільгового стажу для призначення відповідного виду пенсії. Разом з протоколом він отримав копії документів перевірки його пільгового стажу. Даним протоколом встановлено, що загальний стаж його роботи складає 36 років 2 місяці 17 днів. В цьому ж протоколі зазначено, що періоди роботи трактористом з 10.12.1981 р. по 22.11.1984 р. в ВАТ «Бершадський райагрохім» не зараховано до пільгового стажу, оскільки підприємство ВАТ «Бершадський райагрохім» не відноситься до сільськогосподарських підприємств по вирощуванню сільськогосподарської продукції. Також, для зарахування періодів роботи, відповідно до трудової книжки, до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення необхідно підтвердити уточнюючою довідкою ПСП «Авангард» період роботи з 10.12.1984 року по 31.05.2012 року.
Вважаючи таке рішення протиправним, ОСОБА_1 за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду та просить поновити йому строк звернення до суду. Визнати неправомірними дії Бершадського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Вінницької області щодо відмови у зарахуванні йому пільгового стажу роботи та призначення відповідної пенсії. Зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Вінницької області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням пільгового стажу 30 років 4 місяці і 28 днів починаючи з дня подачі заяви про призначення пенсії до Бершадського об'єднаного управління пенсійного фонду України Вінницької області.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про день і час слухання справи, однак подав заяву в якій позов підтримує повністю, просить слухати справу без його участі.
Представник відповідача Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області Дячок В.В. в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про день і час розгляду справи, однак, подав заяву про слухання справи без участі представника та надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що при прийнятті спірного рішення управління діяло правомірно та у межах чинного законодавства. Зокрема, ОСОБА_1 неможливо зарахувати до пільгового стажу період роботи трактористом з 10.12.1981р. по 22.11.1984 р. в ВАТ «Бершадський райагрохім», оскільки підприємство ВАТ «Бершадський райагрохім» не відноситься до сільськогосподарських підприємств по вирощуванню сільськогосподарської продукції. Також позивач не надав підтверджуючу його стаж довідку з ПСП «Авангард» про період роботи з 10.12.1984 року по 31.05.2012 року, хоча підприємство діюче на даний час. Крім того, вважає що позивач пропустив строк звернення до суду, а тому просить в позові ОСОБА_1 відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що, передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В порядку ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальних строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Рішенням Конституційного суду України у справі № 17-рп/2011 від 13.12.2011 року визнано такими, що відповідають Конституції України (є конституційними) положення, серед іншого, частини 2 ст. 99 КАС України.
В п. 14 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" судам роз'яснено, що за правилами частини третьої статті 100 КАС України позовні заяви повинні прийматися до розгляду адміністративним судом незалежно від закінчення строку звернення до адміністративного суду. Припис частини другої цієї статті щодо розгляду і вирішення справи у разі визнання судом причини пропуску строку звернення до суду поважною стосується саме прийняття судом постанови за результатами розгляду справи, тобто відповідно до встановлених обставин та норм матеріального права. У разі ж відсутності підстав для визнання поважною причини пропуску строку звернення до суду та встановлення факту порушення права суд відмовляє в його захисті саме з підстав пропуску строку. При цьому такий висновок суду повинен міститися в постанові, прийнятій за результатами розгляду справи.
Суд, дослідивши усі зібрані у справі докази щодо причин, які стали підставою пропуску позивачем строку звернення до суду із даним позовом, давши їм належну оцінку, дійшов висновку, що причини наведені позивачем є поважними, отож такий строк підлягає поновленню судом, а порушене право позивача підлягає захисту.
Пунктом "в" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи.
Призначення та виплата пенсій регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній".
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Отже, згідно із законодавством, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Однак, для певної категорії працівників лише цього документу для підтвердження пільгового стажу замало. Йдеться, зокрема, про громадян, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
До зазначених вище посад також відносяться: трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.
Як встановлено судом, відповідно записів трудової книжки ОСОБА_1, 15.12.1981 року його було зараховано до Бершадського РО «Сільгоспхімія» на посаду тракториста, де він працював до 22.11.1984 року (2 роки 11 місяців 7 днів).
В подальшому, 10.12.1984 року, він був прийнятий на роботу до колгоспу Авангард» с. Ставки, яке періодично змінювало свою назву на КСП Авангард», СВК «Авангард» та ПСП «Авангард», де пропрацював на посаді тракториста до 31.05.2012 року (тобто 27 років 5 місяців 21 день).
На даний час позивач продовжує працювати на посаді тракториста в ФГ «Бойко ВКЛ».
Тобто за своє життя фактично він пропрацював трактористом 30 років, 4 місяці і 28 днів, що перевищує необхідний пільговий стаж, потрібний для призначення пенсії на пільгових умовах.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Суд вважає, що в трудовій книжці ОСОБА_1 відповідними записами однозначно підтверджено його стаж роботи трактористом в Бершадському РО «Сільгоспхімія» та ПСП Авангард».
Окрім цього, стаж роботи позивача підтверджується архівними довідками № 2522 від 30.06.2016 року, № 817, № 818, № 819 від 07.09.2016 року виданих КП "Бершадський трудовий архів".
Останнім абзацом оскаржуваного протоколу № 39 від 08 листопада 2016 року Бершадського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області вказано про можливість зарахування до пільгового стажу періоду роботи в ПСП «Авангард» за умови надання цим підприємством уточнюючої довідки, передбаченої додатком № 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».
Пунктом 20 Постанови визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. В довідках має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період; первинні документи за час виконаної роботи, на підставі яких видано довідку.
Стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства, у довідці має бути зазначено про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Обов'язковість подання такої довідки під час звернення за пенсією за віком передбачена абзацом 2 частини 3 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Як зазначає позивач, отримати таку довідку від ПСП «Авангард» він не має можливості, оскільки таке підприємство існує фактично лише на папері, органи керівництва відсутні за місцем реєстрації підприємства, господарської діяльності підприємство не здійснює.
Відповідно до ч. 5 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, у разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
У випадку, коли особа працювала на роботах, які дають право на зниження пенсійного віку, але на теперішній час неможливо отримати пільгову довідку про роботу протягом повного робочого дня в шкідливих чи особливо шкідливих умовах праці, про виконання встановлених норм обслуговування тварин, про зайнятість у виробництві сільгосппродукції протягом повного сезону або протягом року тощо, підтвердження її пільгового стажу здійснюється у відповідності з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, який затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року № 18-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за № 1231/ 13105 (далі - Порядок № 18-1).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії). Ці Комісії діють при головних управліннях Пенсійного фонду України та до їх складу обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної інспекції України з питань праці та за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
Пунктом 2 Постанови Кабінету міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для "призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» зазначено: У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. (Пункт 2 в редакції Постанови KM № 497 (497-2002- від 11.04.2002).
Позивач стверджує, що про той факт, що він дійсно працював трактористом та був безпосередньо зайнятий в виробництві сільськогосподарської продукції можуть свідчити його колеги, які разом з ним працювали трактористами.
Паспортом громадянина України позивач довів, що ІНФОРМАЦІЯ_1 йому виповнилося 55 років і в цей день він отримав право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, суд вважає, що відмова Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах прийнята безпідставно, зокрема, без дослідження всіх доводів заявника, в супереч вимогам пенсійного законодавства і ґрунтується лише на суб'єктивній думці посадових осіб, є протиправною, такою що порушує право позивача, а тому підлягає захисту та відновленню шляхом зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії, зокрема, призначити пенсію.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд виходить з того, що повноваження суду при вирішенні адміністративної справи визначені статтею 162 КАС України. Відповідно до пункту 2 частини другої цієї норми у разі задоволення адміністративного позову, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд може зобов'язати відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд вправі лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні певної дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
Умови та порядок призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, врегульовані Законом № 1788-XII. Згідно положень, викладених у статтях 81, 96 цього Закону, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. При цьому, пенсійний фонд наділений дискреційними повноваженнями, тому суд може лише зобов'язати його, як суб'єкта владних повноважень, прийняти рішення з урахуванням встановлених обставин та норм закону, який відповідач повинен застосувати.
Тому суд вважає, що необхідно зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області зарахувати ОСОБА_1 не зараховані періоди роботи на посаді тракториста з 10.12.1981р. по 22.11.1984р. в ВАТ «Бершадський райагрохім» та період роботи з 10.12.1984 року по 31.05.2012 року в ПСП «Авангард» та прийняти рішення про призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «в» частини третьої статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», починаючи з моменту подачі позову до суду .
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 94 КАС України). Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч. 1 ст. 87 КАС України).
При зверненні до суду із зазначеним позовом ОСОБА_1 сплатив судовий збір у розмірі 640 гривень (а.с. 1).
З врахуванням положень ч. 1 ст. 94 КАС України, на користь ОСОБА_1 слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області судові витрати в сумі 640 гривень.
Керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", ст.ст. 2, 6, 158-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Визнати неправомірними дії Бершадського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Вінницької області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 пільгового стажу роботи та призначення відповідної пенсії.
Зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням пільгового стажу 30 років 4 місяці і 28 днів починаючи з дня подачі позову до суду, тобто з 14.06.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.
Постанову в межах виплати пенсії за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Бершадський районний суд протягом 10 днів з моменту оголошення даної постанови.
Суддя О. Г. Рудь