Постанова № 68580341, 23.08.2017, Галицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
23.08.2017
Номер справи
341/1115/17
Номер документу
68580341
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 341/1115/17

Номер провадження 2-а/341/72/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2017 року м. Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді Максимчина Ю.Д.

секретаря Ворох З.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Галичі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці ДФС про скасування постанови в справі про порушення митних правил,-

в с т а н о в и в :

26.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Львівської митниці ДФС, і просить скасувати постанову № 1441/20900/17 від 19.06.2017 року про визнання його винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст. 470 Митного кодексу України і накладення адміністративного стягнення в розмірі 8500 грн.

Позивач посилається на ті обставини, що 19 червня 2017 року в.о. заступника начальника Львівської митниці ДФС Скоромним Я.І. було розглянуто матеріали справи про порушення митних правил, за ознаками вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та була винесена постанова в справі про порушення митних правил за № 1441/20900/17. Так, ним при перетині кордону 22.10.2016 року через пункт пропуску «Кельменці» Чернівецької митниці ДФС був ввезений на митну територію України транспортний засіб Volkswagen Passat, кузов № НОМЕР_1, д.р.н. Р.Литва НОМЕР_2 з метою транзиту для особистого використання. Згідно ч.1 ст. 95 МК України для автомобільного транспорту встановлений граничний строк транзитних перевезень - десять діб. На його адресу від Івано-Франківської митниці ДФС надійшов лист-запрошення прибути 23.11.2016 року для надання пояснень стосовно причин та обставин не вивезення транспортного засобу. 16.11.2016 року ним було доведено, що прибути до Івано-Франківської митниці немає змоги із поганим самопочуттям. Повторно 28.12.2016 року від Івано-Франківської митниці ДФС надійшов лист прибути 29.12.2016 року до відділу протидії митним правопорушенням Івано-Франківської митниці ДФС по факту ввезення автомобіля, а також надання інформації про його місцезнаходження. Того ж дня, 28.12.2016 року листом ним було повідомлено про погане самопочуття і не можливість прибути до Івано-Франківської митниці ДФС, і відкласти розгляд по суті даного питання.

Однак, Львівською митницею ДФС 30.04.2017 року було складено протокол про порушення митних правил за № 1441/20900/17 по факту скоєння ним порушення митних правил, передбачених ч.3 ст. 470 Митного кодексу України без отримання від нього пояснень про дані обставини. У вказаному протоколі було зазначено, що розгляд справи відбудеться 19.06.2017 року за адресою Львівської митниці ДФС. 13.06.2017 року на адресу митниці ним був направлений лист про бажання прийняти участь в розгляді протоколу. Також довів до відома посадових осіб митниці, що знаходився на лікуванні тому і не зміг прибути 19.06.2017 року на розгляд справи, і просив розгляд перенести. Проте 19.06.2017 року була винесена незаконна постанова в справі про порушення митних правил № 1441/20900/17. При винесенні постанови він участі не брав, чим були порушені вимоги ст. 268 КУпАП та позбавлено його право на захист. Винесену постанову отримав 15.07.2017 року, що підтверджується копією конверту та витягом з сайту Укрпошти. Просить скасувати незаконну постанову, встановлений законом строк оскарження постанови він пропустив, через те, що постанову отримав із запізненням, просив поновити строк звернення до суду.

Позивач звернувся до суду із заявою про розгляд справи без його участі, а також у заяві зазначив, що підтримує позовні вимоги і просить задовольнити з викладених у позовній заяві підстав.

Відповідач представника в судове засідання не направив, хоча був повідомлений у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи. Однак надіслав суду свої заперечення, щодо поданого позову. З якого вбачається, що позовні вимоги позивача відповідач не визнає, вважає їх необґрунтованими та відхиляє з наступних підстав, так 30.04.2017 року о 09.30 год. в зону митного контролю по смузі руху «зелений коридор» пункту пропуску «Рава-Руська-Хребенне» митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС заїхав транспортний засіб під керуванням гр.. ОСОБА_4, який слідував з приватною метою з Польщі до України з пасажиром ОСОБА_1 Під час здійснення митного контролю було встановлено, що пасажиром ОСОБА_1 22.10.2016 року було ввезено на митну територію України автомобіль Volkswagen Passat, кузов № НОМЕР_1, д.р.н. Р.Литва НОМЕР_2, країна реєстрації Республіка Литва, через зону діяльності митного поста «Кельменці» Чернівецької митниці ДФС по смузі руху «зелений коридор» в митному режимі «транзит», який так і не був вивезений з митної території України.

Відповідно до ст. 95 Митного кодексу України від 13.03.2012р. №4495-VI «Встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб)».

Будь-яких підтверджуючих документів щодо аварії чи дії обставин непереборної сили, у відповідності до вимог ст. 460 МК України, а також документально підтверджуючого повідомлення найближчого митного органу про вищезазначені обставини, у відповідності до ст.192 МК України, гр.. ОСОБА_1 до митного контролю не надав. Проте, Івано-Франківською митницею ДФС від 04.11.2016 року надіслана інформація про звернення 03.11.2016 року гр.. ОСОБА_1 із заявою про неможливість вчасно вивезення за межі митної території України транспортного засобу Volkswagen Passat, кузов № НОМЕР_1, д.р.н. Р.Литва НОМЕР_2 в зв'язку із втратою номерних знаків та до заяви додано звернення його до поліції Івано-Франківського відділу від 24.10.2016 року про факт відсутності номерних знаків.

Гр.. ОСОБА_1 не доставив транспортний засіб до органу призначення, а саме перевищив встановлений митним кодексом України строк доставки транспортних засобів, що перебувають під митним контролем до органу ДФС призначення, терміном більше ніж на десять діб, тим самим вчинив порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ч.3 ст. 470 МК України. А згідно з електронною базою даних «Реєстр порушників митних правил ЄАІС Держмитслужби України» станом на 30.04.2017 року гр.. ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався. А тому 30.04.2017 року був складений протокол на ОСОБА_1 про порушення митних правил, в силу ст. 467 МК України.

Ч. 1 ст. 494 МК України передбачено, шо про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

На день призначення розгляду протоколу, а це 19.06.2017 року було винесено постанову № 1441/20900/17, якою громадянина України ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України. Відповідно до ч. 3 ст. 470 МК України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 8500 грн.

Зокрема, в адміністративному позові громадянин ОСОБА_1 вказав, що ним було подано клопотання про перенесення розгляду справи, однак слід зазначити, що дане клопотання надійшло до посадової особи 20.06.2017 року, вже після винесення оскаржуваної постанови від 19.06.2017 року. Умови звільнення особи від відповідальності за вказане правопорушення митних правил є аварія, дія обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб, що підтверджується відповідними документами. А, як видно з клопотання про відкладення ОСОБА_1 щодо розгляду справи подане без будь-яких документальних підтверджень, і враховуючи кількість таких звернень позивача, спрямовані вони очевидно на затягування процесу розгляду та вирішення справи про порушення ним митних правил. А сам факт звернення в правоохоронні органи щодо викрадення номерних знаків не може бути належним документальним підтвердженням протиправних дій третіх осіб і на даний час інформації про прийняте рішення щодо вчинення протиправних дій третіх осіб немає.

Тому зважаючи на те, що автомобіль марки Volkswagen Passat, кузов № НОМЕР_1, д.р.н. Р.Литва НОМЕР_2, країна реєстрації Республіка Литва, було ввезено гр.. ОСОБА_1 на митну територію України в митному режимі «транзит» 22.10.2016 року, то з урахуванням максимального строку транзитного перевезення останнім днем для вивезення транспортного засобу було 01.11.2016 року. А тому до цієї дати ОСОБА_1 мав повідомити найближчий митний орган про обставини, які унеможливлюють вивезення вказаного автомобіля. В даному випадку позивач документально не підтвердив той факт, що в нього були викрадені номерні знаки та вчасно не звернувся з письмовим інформуванням про обставини події до найближчого митного органу.

Отже постанова № 1441/20900/17 від 19.06.2017 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення є законна та скасуванню не підлягає, в позові просить відмовити.

Справа розглядається з урахуванням положень ст. 122 ч.4 КАС України в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу про порушення митних правил №1441/20900/17 від 30.04.2017 року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч.3 ст. 470 Митного кодексу України, і згідно винесеної постанови № 1441/20900/17 від 19.06.2017 року в.о. заступника начальника Львівської митниці ДФС Скоромним Я.І. визнано винним ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст. 470 Митного кодексу України та накладено адмінстягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн.

При перетині кордону 30.04.2017 року гр.. ОСОБА_1 через пункт пропуску «Рава-Руська-Хребенне» митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС було встановлено, що даним гр. ОСОБА_1 22.10.2016 року було ввезено на митну територію України автомобіль Volkswagen Passat, кузов № НОМЕР_1, д.р.н. Р.Литва НОМЕР_2, країна реєстрації Республіка Литва, через зону діяльності митного поста «Кельменці» Чернівецької митниці ДФС по смузі руху «зелений коридор» в митному режимі «транзит», який станом на 01.11.2016 року не був вивезений з митної території України, про що було складено протокол про порушення митних правил.

Термін вивезення вищевказаного автомобіля з митної території України закінчився 01.11.2016 року, таким чином ОСОБА_1 перевищив встановлений ст. 95 МК України строк транзитного перевезення даного автомобіля, більше ніж на 10 днів. Зазначені дії мають ознаки порушень митних правил передбачених ч.3 ст. 470 МК України, протокол складений і був вручений ОСОБА_1 із зазначенням дати розгляду даного протоколу, однак останній не з'явився.

19.06.2017 року в.о. заступником начальника Львівської митниці ДФС Скоромним Я.І. було розглянуто матеріали справи про порушення митних правил та винесено Постанову в справі про порушення митних правил за № 1441/20900/17, згідно з якою ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення викладене у протоколі від 30.04.2017 року про порушення митних правил визнано винним у вчиненні порушення митних правил передбаченого ст. 470 ч.3 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на суму 8500 гривень (а.с.15-16).

Згідно п.3 ч.1 ст. 93 МК України, - товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного статтю 95цього Кодексу.

Транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (ст. 90 МК України).

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 95 МК України, - встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).

Таким чином здійснюючи ввезення в митному режимі транзиту на територію України 22.10.2016 року автомобіля Volkswagen Passat реєстраційний номер Р.Литва НОМЕР_2 і повинен був усвідомлювати необхідність його доставки до органу доходів і зборів (митниці) протягом 10 діб (а у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб). Оскільки ОСОБА_1 переміщував автомобіль Volkswagen Passat реєстраційний номер Р.Литва НОМЕР_2 в зоні діяльності Чернівецької митниці ДФС, а в разі вивезення з іншої митниці ДФС, то останній день для вивезення було 01.11.2016 року.

Відповідно до ч.3 ст. 470 МК України, - перевищення встановленогостаттею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі пятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З матеріалів наданих позивачем до позовної заяви не встановлено причин, які б перешкоджали ОСОБА_1 доставити автомобіль Volkswagen Passat реєстраційний номер Р.Литва НОМЕР_2 до митних постів Чернівецької митниці ДФС у строк.

Суд також не може погодитися із доводами позивача, про те, що він не зміг прибути двічі до Івано-Франківської митниці для надання пояснень стосовно причин та обставин не вивезення транспортного засобу марки Volkswagen Passat, кузов № НОМЕР_1, д.р.н. Р.Литва НОМЕР_2 та на розгляд протоколу до Львівської митниці ДФС через погане самопочуття (хворобу), оскільки жодних доказів позивачем не надано.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

За таких обставин у судовому засіданні не встановлено правових підстав для скасування Постанови від 19.06.2017 року в справі про порушення митних правил № 1441/20900/17, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

У зв'язку з тим, що позивач просить поновити йому пропущений ним строк звернення до суду, оскільки він пропущений з поважних причин. На що відповідачем будь-яких заперечень з цього приводу не було подано, то суд вважає, що строк позивачу слід поновити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 90, 95, 470 МК України, ст. ст. 288-289, 293 КУпАП, ст. ст. 8-12, 71, 99-102, 122, 159-163, 186, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Поновити пропущений строк звернення до суду.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Львівської митниці ДФС про скасування постанови в справі про порушення митних правил - відмовити.

Постанову в.о. заступника начальника Львівської митниці ДФС - начальника управління протидії митним правопорушенням Скоромного Ярослава Ігоровича за № 1441/20900/17 від 19 червня 2017 року - залишити без змін.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:Ю. Д. Максимчин