
Справа № 333/2931/17
Провадження № 3/333/881/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2017 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суду м. Запоріжжя у складі:
головуючої судді Круглікової А.В.,
при секретарі Тарасенко О.О.
за участю прокурора Мордвінова А.О.
особи щодо якої складено протокол ОСОБА_1
захисникаОСОБА_2
розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, працюючої заступником директора з навчальної роботи комунального вищого навчального закладу «Запорізький медичний коледж» Запорізької обласної ради, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за вчинені правопорушення, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
26.05.2017 на адресу суду надійшов адміністративний матеріал із Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності заступника директора з навчальної роботи комунального вищого навчального закладу «Запорізький медичний коледж» Запорізької обласної ради ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП. Автоматизованою системою документообігу суду наведений вище адміністративний матеріал призначений до розгляду судді Кругліковій А.В., справі присвоєно номер 333/2931/17, номер провадження 3/333/881/17. Крім того, 26.05.2017 на адресу суду надійшов адміністративний матеріал з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності заступника директора з навчальної роботи комунального вищого навчального закладу «Запорізький медичний коледж» Запорізької обласної ради ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП. Автоматизованою системою документообігу суду наведений адміністративний матеріал за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП відносно ОСОБА_1 призначений до розгляду судді Кругліковій А.В., справи присвоєно номер 333/2932/17, номер провадження 3/333/882/17. Постановою про обєднання справ в одне провадження від 20.06.2017 р. судом об'єднано справу №333/2931/17 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП зі справою №333/2932/17 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП в одне провадження, присвоївши обєднаній справі єдиний номер 333/2931/17 та номер провадження 3/333/881/17.
Постановою від 22.08.2017 р. судом задоволено клопотання прокурора та зупинено строк накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинені правопорушення, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.
Постановою від 31.08.2017 р. судом задоволено клопотання прокурора та поновлено строк накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинені правопорушення, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.
Заступник директора з навчальної роботи комунального вищого навчального закладу «Запорізький медичний коледж» Запорізької обласної ради ОСОБА_1 в судовому засіданні після розяснення їй головуючим прав, передбачених ст.ст. 55, 59, 63 Конституції України, ст.268 КУпАП, свою вину не визнала повністю. Зазначила, що перед відпусткою директор коледжу підготувала проект наказу «Про преміювання», який ОСОБА_1 і підписала. При цьому, вказувала, що жодних рішень самостійно, без відома директора коледжу не приймала та не підписувала.
Представник ОСОБА_1 заперечив проти притягнення останньої до адміністративної відповідальності з підстав, викладених у письмових запереченнях на протоколи про вчинення адміністративного порушення, повязаного з корупцією від 22.05.2017 р. № 102 та від 22.05.2017 р. № 103 (а.с. 212-217).
Прокурор в судових засіданнях підтримав обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення від 22.05.2017 за №№ 102, 103 та зазначив про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Старший оперуповноважений управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, майор поліції ОСОБА_3 в судовому засіданні надав відповідні пояснення, згідно з якими зазначив, що в ході проведеної перевірки в комунальному вищому навчальному закладі «Запорізький медичний коледж» ЗОР в діях ОСОБА_1 був виявлений склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП. У звязку з чим, старшим уповноваженим УЗЕ в Запорізькій області і були складені відповідні протоколи про вчинення адміністративного правопорушення.
Допита в ході розгляду справи в якості свідка директор комунального вищого навчального закладу «Запорізький медичний коледж» Запорізької обласної ради ОСОБА_4 пояснила, що останньою дійсно завчасно був підготовлений проект наказу про преміювання, який ОСОБА_1 і підписала в період її відпустки. Жодних дій або рішень ОСОБА_1, перебуваючи на посаді виконуючого обовязки директора коледжу в період щорічної відпустки директора коледжу ОСОБА_5 з 01.02.2016 р. по 29.02.2016 р. самостійно не приймала. З огляду на викладене, ОСОБА_4 не вбачає в діях ОСОБА_1 порушення вимог Закону України «Про запобігання корупцією».
Дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, судом встановлено наступне.
Згідно з протоколами про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією від 22.05.2017 №№ 102, 103, ОСОБА_1 в період з 01.02.2016 р. по 29.02.2016 р., перебуваючи на посаді в.о. директора комунального вищого навчального закладу «Запорізький медичний коледж» Запорізької обласної ради (далі за текстом - КВНЗ «ЗМК» ЗОР) порушила вимоги, передбачені ст. 28 Закону України «Про запобігання корупцією», чим вчинила адміністративні правопорушення, повязані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а також прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Так, за змістом наведених вище протоколів місце вчинення правопорушення: 69600, Запорізька область, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 14; дата вчинення правопорушення: 12.02.2016; днем виявлення вказаного правопорушення, повязаного з корупцією є: 22.05.2017.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом директора КВНЗ «ЗМК» ЗОР від 26.12.2014 р. № 287-ОС, заступника директора з навчально-виробничої роботи ОСОБА_1 переведено на посаду заступника директора з навчальної роботи з 26.12.2014 р. (а.с. 25).
Згідно з розділу 7 Посадової інструкції заступника директора з навчальної роботи, затвердженої директором КВНЗ «ЗМК» ЗОР від 26.12.2014 р. заступник директора з навчальної роботи виконує делеговані директором завдання й обовязки; за наказом директора може тимчасово виконувати його повноваження (на час хвороби, відпуски, відрядження) (а.с. 28).
За змістом п. 1.2. розділу 1 Посадової інструкції директора КВНЗ «ЗМК» ЗОР, затвердженої від 12.01.2015 р., Директор коледжу призначається відповідно до Закону України «Про вищу освіту» рішенням Запорізької обласної ради за результатами конкурсу та виборів загальних зборів працівників терміном на 5 років (а.с. 29).
Відповідно до розділу 7 Посадової інструкції директора КВНЗ «ЗМК» ЗОР, затвердженої від 12.01.2015 р., директор може делегувати частину своїх прав і обовязків заступникам директора, завідувачам відділень або працівникам коледжу; директор має право своїм наказом тимчасово делегувати (на час відпустки, хвороби чи відрядження) свої повноваження одному зі своїх заступників (а.с. 31).
Згідно з наказом директором КВНЗ «ЗМК» ЗОР від 28.01.2016 р. № 26-ОС, на заступника директора з навчальної роботи ОСОБА_1 покладено виконання обовязків директора коледжу на період щорічної відпустки директора коледжу ОСОБА_5 з 01.02.2016 р. по 29.02.2016 р. (а.с. 33).
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Пунктом 2.1. Статуту КВНЗ «ЗМК» ЗОР, що затверджений рішенням Запорізької обласної ради від 24.12.2012 р. № 34 визначено, що коледж є підпорядкованим, підзвітним і підконтрольним Запорізькій обласній раді, а також за галузевою спрямованістю підвідомчій управлінню охорони здоровя Запорізької обласної державної адміністрації та управлінню освіти та науки Запорізької обласної державної адміністрації (а.с. 41-42).
Положеннями п. 9.2. наведеного вище Статуту передбачено, що контроль за фінансовою, а також за галузевою діяльністю Центру здійснюється управлінням охорони здоровя Запорізької обласної державної адміністрації, управлінням освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації та відповідними органами в межах компетенції згідно з чинним законодавством України (а.с. 53).
Наказом Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ», зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 03.10.2005 р. за № 1130/11410 установлено, що преміювання керівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, установлення їм надбавок і доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці (а.с. 19).
Згідно з п.п. 5, 16 колективного договору між адміністрацією та первинною профспілковою організацією КВНЗ «ЗМК» ЗОР на 2016-2019 роки, адміністрація коледжу зобовязується здійснювати преміювання працівників коледжу згідно з положенням про преміювання в межах затвердженого кошторису після узгодження з профкомом (а.с. 16); виплачувати працівникам коледжу матеріальну допомогу на оздоровлення один раз на рік в розмірі посадового окладу при наявності фінансових можливостей в межах фонду заробітної плати (а.с. 17).
Відповідно до п. 4 Положення про преміювання керівників, спеціалістів, викладачів і працівників робочих професій КВНЗ «ЗМК» ЗОР, затвердженого 04.01.2016 р. директором КВНЗ «ЗМК» ЗОР ОСОБА_5 та погодженого з головою профспілки ОСОБА_6, преміювання здійснюється на підставі наказу директора (а.с. 14).
Як встановлено судом, наказом від 12.02.2016 р. № 44-ОС «Про преміювання» за підписом заступника директора з навчальної роботи КВНЗ «ЗМК» ЗОР ОСОБА_1 згідно з Положенням про преміювання та виходячи з фінансових можливостей та результатів праці наказано преміювати з фонду матеріального заохочення за високу професійну майстерність за лютий 2016 р. працівників (з власних коштів коледжу), в т.ч. ОСОБА_1, в сумі 100% посадового окладу (а.с. 9-10).
Згідно з інформацією, що міститься в листі КВНЗ «ЗМК» ЗОР від 10.04.2017 р. № 352, який підписаний директором коледжу ОСОБА_5, головою первинної профспілкової організації ОСОБА_6 та заступником головного бухгалтера ОСОБА_7, заступник директора з навчальної роботи ОСОБА_1 у лютому 2016 р. отримала суму матеріальної допомоги в розмірі 2950 грн. та суму премії в розмірі 2950 грн. (а.с. 62).
Таким чином, матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 12.02.2016 р., перебуваючи на посаді виконуючого обовязки директора КВНЗ «ЗМК» ЗОРприйняла рішення шляхом підписання наказу від 12.02.2016 р. № 44-ОС про своє преміювання з фонду матеріального заохочення за лютий 2016 р. в розмірі 100% посадового окладу.
Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень регламентуються Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» та п. 2 примітки до ст. 172-7 КУпАП - під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
При цьому, приватний інтерес визначається як будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у звязку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях (ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»).
Враховуючи положення посадової інструкції, ОСОБА_1 у відповідності до норм п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» - особи, зазначені упунктах 1,2частини першої статті 3 цього Закону, зобовязані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів. Безпосередній керівник особи або керівник органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади протягом двох робочих днів після отримання повідомлення про наявність у підлеглої йому особи реального чи потенційного конфлікту інтересів приймає рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, про що повідомляє відповідну особу.
Листом від 20.02.2017 р. № 0617/01-04 Департамент охорони здоровя Запорізької обласної державної адміністрації від (а.с. 37) повідомляє керівника Запорізької місцевої прокуратури № 2, що погодження на преміювання та надання матеріальної допомоги виконуючому обовязки КВНЗ «ЗМК» ЗОР ОСОБА_1 у лютому 2016 р. Департамент не надав.
Як свідчить лист Департаменту охорони здоровя Запорізької обласної державної адміністрації від 22.03.2017 р. № 1047/01-3 (а.с. 120) за період з 26.12.2014 р. по 01.03.2016 р. на адресу департаменту не надходило повідомлень від ОСОБА_1 про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Враховуючи зміст наведених вище положень Статуту КВНЗ «ЗМК» ЗОР, Посадової інструкції директора КВНЗ «ЗМК» ЗОР, затвердженої від 12.01.2015 р., органом вищого рівня в розумінні приписів наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 р. № 557 для посади директора комунального вищого навчального закладу «Запорізький медичний коледж» Запорізької обласної ради є Запорізька обласна рада.
Таким чином, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді виконуючого обовязки директора КВНЗ «ЗМК» ЗОР, в силу норм ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» зобовязана була повідомити Запорізьку обласну раду, як безпосереднього керівника, на час виконання повноважень виконуючого обовязки директора КВНЗ «ЗМК» ЗОР, не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізналась чи повинна була дізнатися про наявністьу неї реального конфлікту інтересів та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Разом з тим, як встановлено судом, погодження на преміювання ОСОБА_1 у лютому 2016 р. у відповідності до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 р. № 557 орган вищого рівня (Запорізька обласна рада) не надавав.
Даний факт підтверджується поясненнями самої ОСОБА_1, яка підтвердила в ході розгляду справи, що до Запорізької обласної ради з повідомленням про наявність у неї реального конфлікту інтересів у звязку з підписанням наказу «Про преміювання» від 12.02.2016 р. № 44-ОС не зверталась.
За таких обставин, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 01.02.2016 р. по 29.02.2016 р., перебуваючи на посаді виконуючого обовязки директора КВНЗ «ЗМК» ЗОР та підписуючи наказ від 12.02.2016 р. № 44-ОС не повідомила у встановленому законом порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Отже, суд дійшов висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.ч. 1, 2 ст.172-7 КУпАП, а саме: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини та його майновий стан. Обставин, що помякшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.
Судом відхиляються посилання ОСОБА_1 відносно того, що остання підписала проект наказу, який завчасно виготовила та погодила директор КВНЗ «ЗМК» ЗОР ОСОБА_5 Так суд виходить з того, що жодними положеннями нормативно-правового акту або ж інструкцією, яка б передбачала виготовлення директором коледжу проектів наказів не передбачено.
Твердження захисника про закінчення строків для накладення адміністративного стягнення судом визнаються необґрунтованими оскільки системний аналіз положень ст. 38 КУпАП дає суду підстави для висновку, що початком перебігу обчислення строку накладення адміністративного стягнення є саме встановлення уповноваженим органом, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності є склад адміністративного правопорушення. Як свідчить зміст складених старшим оперуповноваженим управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України протоколів про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією від 22.05.2017 №№ 102, 103, повний склад адміністративного правопорушення був виявлений останнім 22.05.2017 р. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що тримісячний строк з дня виявлення адміністративного правопорушення для накладення адміністративного стягнення у даній справі не сплив.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 стягується в дохід держави 320 грн. судового збору.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 27, 34, 35, 38, 40-1, 172-7, 276-279, 280, 283, 285 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та накласти на ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одну тисячу сімсот) гривень 00 коп. в дохід держави (р/р №31118106700005, код бюджетної класифікації доходів 21081100, код ЄДРПОУ 38025435; МФО 813015, отримувач: державний бюджет Комунарського району).
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 ККУпАП та накласти на ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень 00 коп. в дохід держави (р/р №31118106700005, код бюджетної класифікації доходів 21081100, код ЄДРПОУ 38025435; МФО 813015, отримувач: державний бюджет Комунарського району).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, остаточно визначити стягнення в межах санкції ч.2 ст.172-7 КУпАП та накласти на ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) гривень 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної Казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір за постановою суду про накладення адміністративного стягнення, Комунарський районний суд м. Запоріжжя) - 320 (триста двадцять) гривень 00 копійок судового збору.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Апеляційного суду Запорізької області через Комунарський районний суд м. Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя А.В.Круглікова