Постанова № 68573495, 30.08.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
30.08.2017
Номер справи
592/9021/17
Номер документу
68573495
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 592/9021/17

Провадження № 3/592/1882/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2017 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Котенко О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_2, Росія, українку, громадянку України, працюючу начальником режимно-секретної служби військової частини 3051 Національної гвардії України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1

за ч.1 ст. 212-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Під час проведення перевірки Управлінням Служби безпеки України в Сумській області відповідно до статті 37 Закону України «Про державну таємницю», на підставі припису №14360 від 25.07.2017 у складі ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4 та ОСОБА_5, у період з 31.07.2017 року по 08.08.2017 року стану охорони державної таємниці та дотримання вимог Закону України «Про державну таємницю» у військовій частині 3051 Національної гвардії України, юридична адреса: 40002 м.Суми, вул.Плодова, 2 за період діяльності, який перевірявся: з 20.12.2016 року по 03.08.2017 року, було встановлено, що начальником режимно-секретної служби (РСС) молодшим лейтенантом ОСОБА_1, яка призначена на посаду наказом командира військової частини 3051 від 07.06.2016 року №119, допуск до державної таємниці за формою 1 їй надано розпорядженням Управління СБ України в Сумській області від 22.11.2016 №76д, доступ наказом командира військової частини від 25.11.2016 №27рсо., з питань забезпечення режиму секретності керівник РСО безпосередньо підпорядкована керівнику установи, були допущені порушення вимог законодавчих та нормативних документів в забезпеченні охорони державної таємниці, в організацій та стані ведення секретного діловодства, які є загрозами витоку секретної інформації чи втрати матеріальних носіїв такої інформації, у порядку надання грифів секретності матеріальним носіям інформації. Діяльність, пов'язана з державною таємницею, здійснюється згідно вимог Закону України "Про державну таємницю", "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, в установах і організаціях", затвердежного постановою КМУ від 18.10.2013 року №939дек (Порядок -939).

В організації та стані ведення секретного діловодства: в порушення п.248 Порядку-939, в журналі обліку вхідних документів форми 39 Інв.№19дск за 2016 рік: відсутні відмітки про обіг (місцезнаходження) додатків до секретних документів вх.№ 31т - 25 аркушів додатка, вх.№ 34т 16 аркушів додатка, вх.№ 38т 43 аркушів додатку, зазначено що МНСІ знищені згідно акту № 1 від 06.02.2017, але, в даному акті інформація про знищення додатків до вищевказаних вхідних документів відсутня; відсутня інформація щодо обігу (місцезнаходження) МНСІ вх.№5т (з 29.02.2016) та вх.№7т (з 09.03.2016).

В порушення п.248, п.303 Порядку-939, в журналі обліку вхідних документів форми 39 Інв.№ 2дск за 2017 року: за вх.№18т вказано наявність 2 аркушів основного документу та 2 аркушів додатку (всього 4 аркуші секретного документа), як зясовано комісією всього надійшло лише 2 аркуші основного документу; за вх.№ 26т (з 22.05.2017) відсутня інформація (не встановлено місцезнаходження) про 59 аркушів додатків з грифом секретності «Таємно», на супровідному листі вказано що додатки знищені по акту №4 від 31.05.2017, проте згідно записів у даному акті знищення додатків до вхідного секретного документа № 26т не здійснювалось.

В порушення п.248 Порядку-939, в журналах обліку вхідних документів 2016-2017 років у графі 8 (кількість аркушів основного документа) зазначена кількість аркушів додатків, а у графі 9 (кількість аркушів додатків) зазначена інформація про кількість аркушів основного документу (як приклад щодо вх.№№ 31т, 34т, 38т 2016 року та щодо вх.№№ 8т, 11т, 35т, 38т, 40цт 2017 року).

В порушення п.248 Порядку-939, в журналі обліку підготовлених секретних документів форми 36 Інв.№ 1дск: не зазначені дані про кількість аркушів та кількість примірників підг.№137т (з 06.06.2017); у підг.№32т вказано 6 аркушів документу, але після переоблікування цього документу в журналі форми 48 (обліку зброшурованих секретних документів) Інв.№21дск, в подальшому вказаний МНСІ був облікований під Інв.№93т, і в ньому вказана наявність лише 1 аркуша секретного документа; стосовно підготовленого секретного документа №44т (2 примірники по 1 аркушу кожний) вказано що всі примірники знищені по

акту на знищення № 3 від 10.05.2017, але в акті відомості про знищення цього документа відсутні, два його примірники на момент перевірки зберігаються в сейфі РСО; при визначенні обігу (місцезнаходження) підготовлених документів, зареєстрованих в журналі обліку підготовлених документів форми 36 (Інв.№27дск) за №№ 99т, 122т, 136т, 167т зазначено що вказані секретні документи надіслані згідно реєстрів на відправлення секретної кореспонденції №№ 7, 9, 10 і 15. Проте, у вказаних реєстрах зазначено про відправлення №№ 100т, 123т, 137т, 168т відповідно. Таким чином, визначення місцезнаходження МНСІ з №№ 99т, 122т, 136т, 167т зроблено в порушення вимог п.п. 307-310 Порядку-939.

Виправлення у графі 7 (кількість аркушів у документі) журналу обліку підготовлених секретних документів, зроблені шляхом закреслення, підчищення, виправлення інформації та з використанням коректувального засобу, відповідним чином (підписом працівника РСО із зазначенням дати та печаткою РСО) не завіряються (щодо підг.№ 188т, 189т, 190т, 191т і 233т).

В порушення п.249 Порядку-939, журналу обліку журналів РСС №2 та журналу обліку журналів ОСЗ №18 гриф обмеження доступу не надано.

В порушення п.253 Порядку-939, попередній журнал обліку журналів РСС (2013-2016 років) після закриття облікований в розділі «справи» цього ж журналу під Інв.№ 29дск.

В порушення п.357 Порядку-939, передбаченій в номенклатурі справ 2016 року справі № 1дск в кінці року надано інвентарний № 28дск (по журналу форми 48), разом з тим згідно із записами в зазначеній номенклатурі дана справа не заводилась.

В порушення п.358, в номенклатурі секретних справ 2016 року записи «справа не заводилась» підписом працівника РСО, відповідального за ведення справ, не засвідчені.

В порушення п.262 Порядку-939, видача працівникам робочих папок з секретними документами (спецваліз) здійснюється по картках, зміст та порядок обліку яких відповідним наказом керівника установи не затверджений; внутрішні описи обліковані по журналу форми 45 Інв.№22, проте, в порушення п.262 Порядку-939, внутрішні описи зберігаються на робочих місцях виконавців, а не в робочих папках.

В порушення п.436 Порядку-939, в акті загальної звірки за 2016 рік зазначено наявність завершеної провадженням справи Інв.№31цт (гриф «Цілком таємно»), в той же час в номенклатурі секретних справ 2016 року вказана справа має гриф секретності «Таємно».

У порядку надання грифів секретності матеріальним носіям інформації: в порушення п.155 Порядку-939, посадовим обовязкам відповідального виконавця РСС (Інв.№91) надано гриф секретності «таємно». Інформація зазначена в даному документі не містить державної таємниці. В порушення п.155 Порядку-939 «Плану заходів на ОП...» надано гриф секретності «таємно». На зворотньому боці останнього аркуша вказаного документа зроблено посилання на п.20.15.5 «відомості про управління військами в частині, що стосується охорони державної таємниці під час організації, підготовки чи виконання завдань в умовах особливого періоду чи надзвичайного стану, за винятком відомостей, що становлять державну таємницю» (Переліку службової інформації…), інформація зазначена в даному документі повинна мати гриф обмеження доступу «для службового користування».

В забезпеченні охорони державної таємниці: в порушення п.9 «Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 736 (Постанова-736), гриф обмеження доступу «для службового користування» планам роботи РСС надано без посилання на пункт «Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в системі МВС України» (Перелік) від 26.12.2016 № 1351.В порушення п.117 Порядок-939, доступ до державної таємниці за формою 1 (з 05.12.2016) командиру військової частини ОСОБА_6 надано без попередньої перевірки його знань в сфері охорони державної таємниці (залік 23.01.2017). Перевірка знань у сфері державної таємниці (залік 03.09.2016) старшого спеціаліста групи СПЗ ОСОБА_7 проведена в період відсутності у нього допуску до державної таємниці (допуск надано Розпорядженням УСБУ в Сумській області від 22.11.2016 № 76д).В порушення вимог п.217 Порядку-939, підпис командира батальйону за отримання примірника ключів від сховищ та приміщення РСО в журналі форми 31 відсутній.В порушення вимог п.227 в «Інструкції по здачі режимних приміщень під охорону...», затвердженої командиром частини 25.12.2016 року, як режимні приміщення також вказані кабінети стройової частини, каси та фінансової частини, проте вказані кабінети до переліку режимних приміщень не включені.В порушення п.54 Порядку-939, зобовязання у звязку з допуском до державної таємниці командира військової частини ОСОБА_6 не відповідає формі 9 Порядку-939.В порушення п.215 та п.262 Порядку-939 робочі папки з секретними документами (спецвалізи) виконавців в окремих спеціально обладнаних сховищах не зберігаються (знаходяться у деревяній шафі РСО).В порушення п.341 Порядку-939, для зберігання документів мобілізаційного характеру окреме металеве сховище, або окреме відділення металевого сховища в приміщенні РСО не виділені.

В порушення п.153 Порядку-939, перелік посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати матеріальним носіям секретної інформації грифи секретності, потребує перероблення виключно по посадах; також до вказаного переліку необхідно включити посаду командира військової частини. В порушення п.123 Порядку-939, до складу експертної комісії не включено жодного працівника РСО.

Вищезазначені та інші порушення більш детально зафіксовані у акті комплексної перевірки стану охорони державної таємниці у військовій частині 3051 Національної гвардії України від 09.08.2017 №16339дск (витяг з акту додається).

Основною причиною такого стану є невиконання в повному обсязі начальником режимно-секретної служби військової частини 3051 Національної гвардії України молодшим лейтенантом ОСОБА_1 своїх функціональних обовязків та функцій працівника РСО, викладених у статті 21 Закону України «Про державну таємницю», що створює передумови до втрати матеріальних носіїв секретної інформації.

Згідно ст.39 Закону «Про державну таємницю», за невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, надання грифа секретності матеріальним носіям конфіденційної інформації, яка не становить державну таємницю, начальник режимно-секретної служби військової частини 3051 Національної гвардії України молодший лейтенант ОСОБА_1, як посадова особа, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності згідно ч.1 статті 212-2 (пункти 4,6) КУпАП.

В суді ОСОБА_1 вину визнала, у скоєному щиро розкаялася.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення №6 від 18.08.2017 року (а.с.1-8), витягом №1 з акту комплексної перевірки стану охорони державної таємниці у військовій частині 3051 (11 окремий батальйон) Національної гвардії України від 09.08.2017 року №16339-дск (а.с.9-14), витягом з наказу командира військової частини 3051 Національної гвардії України (по стройовій частині) №119 від 07.06.2016 року (а.с.15), копією функціональних обовязків начальника режимно-секторної служби військової частини (а.с.16-19), копією наказу командира військової частини 3051 Національної гвардії України про визначення посадових осіб, яким надається право призначення грифу секретності №29рсо від 09.12.2016 року (а.с.20-21), копією наказу командира військової частини 3051 Національної гвардії України про надання допуску та доступу до державної таємниці та встановлення надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям військової частини №27рсо від 25.11.2016 року (а.с.22), копією витягу з розпорядження начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області про надання допуску до державної таємниці №76д від 22.11.2016 року (а.с.23).

Таким чином, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 212-2 КУпАП, оскільки порушила законодавство про державну таємницю: невжитя заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, надання грифа секретності матеріальним носіям конфіденційної інформації, яка не становить державну таємницю.

Враховуючи характер правопорушення та особу винної, вважаю необхідним накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.

Керуючись ст.ст. 401, ч.1 ст.212-2, ст. 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-2 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 510 (пятсот десять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 320грн. 00коп. судового збору за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок 31215256700001, код платежу 22030106.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.А. Котенко