
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/9615/17-ц
Категорія 58
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2017 року Печерський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Васильєвої Н.П.,
при секретарі Кострійчук В.В.,
за участю представника позивача Гаврової Н.О.,
відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи Овчиннікової Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Печерського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_2, третьої особи Центрального об,єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про стягнення суми,
В С Т А Н О В И В :
Позивач Київський міський центр зайнятості,звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третьої особи Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про стягнення незаконно виплачених коштів.
Свої вимоги мотивує тим, що в Печерському районному центрі зайнятості Київського міського центру зайнятості з 13.07.2015 по 21.12.2015 на обліку перебував ОСОБА_2. Відповідач подав до Печерського РЦЗ заяву від 13.07.2015 з проханням надати статус безробітного, в якій зазначив, що він, окрім іншого, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує. Так, на підставі наказу Печерського РЦЗ від відповідачу був наданий статус безробітного з 13.07.2015 та призначено допомогу по безробіттю з 20.07.2015 по 17.10.2015 (в зв'язку з звільненням безробітного з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин) та розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 18.10.2015.
Відповідачу було припинено реєстрацію безробітного та припинено виплату допомоги по безробіттю з 22.12.2015, в зв'язку з поданням безробітним заяви про припинення реєстрації.
За результатами проведених заходів Міністерством фінансів України щодо верифікації інформації про осіб, які були зареєстровані в установах Державної служби зайнятості як безробітні та яким за даними Пенсійного фонду України було призначено пенсії в період отримання допомоги по безробіттю в службі зайнятості, керуючись пп. 18 п. 2 ст. 22 Закону 5067-VІ, Печерським районним центром зайнятості проведено звірку наданої безробітними інформації, з відомостями, наявними в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, за результатами якої складено Акт розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 28.10.2016 року № 1191 та встановлено, що, згідно наданої інформації Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві відповідачу було призначено пенсію за віком (список № 2) з 29.12.2014 року (документи щодо призначення Відповідачу пенсії пенсійний фонд не надав).
Відповідач про факт отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, під час реєстрації в Печерському районному центрі зайнятості як безробітного та в період одержання допомоги по безробіттю центр зайнятості не повідомив.
У зв'язку з виявленням факту приховування відомостей про отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, під час реєстрації в Печерському районному центрі зайнятості як безробітного та в період одержання допомоги по безробіттю, директором Печерського РЦЗ було видано наказ від 15.11.2016 № 161-р про відшкодування коштів незаконно виплачених відповідачу у розмірі 1158 грн. 21 коп.
У зв'язку із викладеним, відповідачу 16.11.2016 було направлено лист № 07-4016 від 15.11.2016 з пропозицією добровільно відшкодувати незаконно виплачені кошти у розмірі 1158 грн. 21 коп., який відповідач згідно з відміткою на повідомленні про вручення отримав 21.11.2016, проте кошти в добровільному порядку не відшкодував, заперечень на лист не надавав,у зв'язку з чим позивач змушений був звернутися до суду за захистом своїх прав та просить суд стягнути з відповідача кошти у розмірі 1158 грн. 21 коп.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити за викладених обставин у позові.
Відповідач в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, вказавши, що вони не ґрунтуються на нормах законодавства та не відповідають фактичним обставинам справи.
Представник третьої особи в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог не заперечував.
Суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства й всебічно перевіривши обставини справи, розглянувши справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно до ч. 1ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно положень ст. 4 ЦПК України суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Судовим розглядом встановлено, що в Печерському районному центрі зайнятості Київського міського центру зайнятост з 13.07.2015 по 21.12.2015 на обліку перебував ОСОБА_2.
Відповідач подав до Печерського РЦЗ заяву від 13.07.2015 з проханням надати статус безробітного, в якій вказав що він, крім іншого, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує. Відповідача було ознайомлено з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VІ (далі - Закон 5067-VІ) та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533- ІІІ (далі - Закон 1533-ІІІ). На підставі наказу Печерського РЦЗ від 17.07.2015 № НТ150717 відповідно до ст. 43 Закону 5067-VІ Відповідачу був наданий статус безробітного з 13.07.2015. а також на підставі наказу Печерського РЦЗ від 20.07.2015 № НТ150720 відповідно до ч. 2, 3, 4 ст. 22, ч. 3 ст. 23 Закону 1533-ІII та п. п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307(що діяв на момент виникнення правовідносин) (далі - Порядок 307), відповідачу було призначено допомогу по безробіттю з 20.07.2015. На підставі наказу Печерського РЦЗ від 20.07.2015 № НТ150720 відповідно до пп. 1 п. 5 ст. 31 Закону 1533-ПІ та пп. 1 п. 5.3 Порядку 307 відповідачу було скорочено допомогу по безробіттю з 20.07.2015 по 17.10.2015 (в зв'язку з звільненням безробітного з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин). На підставі наказу Печерського РЦЗ від 19.10.2015 № НТ151019 відповідачу було розпочато (поновленої виплату допомоги по безробіттю з 18.10.2015.
Відповідно до п. 1 ст. 45 Закону 5067-VІ, п. 1 ст. 31 Закону 1533-ІІІ, пп. 1,2 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 198 (далі - Порядок 198) та пп. 2 п. 1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 № 613 (набрав чинності з 31.07.2015) (далі Порядок 613) та наказу Печерського РЦЗ від 22.12.2015 №НТ151222, відповідачу було припинено реєстрацію безробітного та припинено виплату допомоги по безробіттю з 22.12.2015. в зв'язку з поданням безробітним заяви про припинення реєстрації.
За результатами проведених заходів Міністерством фінансів України щодо верифікації інформації про осіб, які були зареєстровані в установах Державної служби зайнятості як безробітні та яким за даними Пенсійного фонду України було призначено пенсії в період отримання допомоги по безробіттю в службі зайнятості, керуючись пп. 18 п. 2 ст. 22 Закону 5067-УІ, Печерським районним центром зайнятості проведено звірку наданої безробітними інформації, з відомостями, наявними в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, за результатами якої складено Акт розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 28.10.2016 року № 1191 та встановлено, що, згідно наданої інформації Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного [фонду України в м. Києві (Печерський відділ з питань призначення та перерахунку пенсій) у листі від 27.10.2016 № 29762/07, відповідачу було призначено пенсію за віком (список № 2) з 29.12.2014 року (документи щодо призначення відповідачу пенсії пенсійний фонд не надав).
Відповідно до п. 1 ст. 43 Закону 5067-VI статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років) яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до пп. 7 п. 1 ст. 31 Закону 1533-ІІІ виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.
Згідно з частинами 2 і 3 ст. 36 Закону 1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Проте відповідач про факт отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, під час реєстрації в Печерському районному центрі зайнятості як безробітного та в період одержання допомоги по безробіттю центр зайнятості не повідомив.
Директором Печерського РЦЗ було видано наказ від 15.11.2016 № 161-р про відшкодування коштів незаконно виплачених відповідачу.
Згідно довідки розрахунку затрат коштів на виплату матеріального забезпечення по гр. ОСОБА_2 від 15.11.2016 № 05-4015 за період 18.10.2015 по 21.12.2015 відповідачу було нарахована та виплачена допомога по безробіттю у розмірі 1158 грн. 21 коп. (одна тисяча сто п'ятдесят вісім грн. двадцять одна коп.).
У зв'язку із вищевикладеним, відповідачу 16.11.2016 було направлено рекомендований лист № 07-4016 від 15.11.2016 з пропозицією добровільно відшкодувати незаконно виплачені кошти у розмірі 1158 грн. 21 коп. (одна тисяча сто п'ятдесят вісім грн. двадцять одна коп.), який Відповідач згідно з відміткою на повідомленні про вручення отримав 21.11.2016. До центру зайнятості Відповідач не звертався, кошти в добровільному порядку не (відшкодував, заперечень на лист не надавав).
Відповідно до п. 2 ст. 16 Закону 1533-ІІІ допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного (соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд). Згідно з п. 2 ст. 8 Закону 1533-ІІІ Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення Застрахованих осіб та надання їм відповідних послуг Фондом.
Згідно з п. 1 розділу II Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.12.2016 №1543 Державна служба зайнятості продовжує виконувати завдання і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від (безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду, визначені Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення».
Згідно частини 1-3 статті 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі України. Від імені та в інтересах держави України право власності здійснюють відповідко органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктамию
Частиною 1 статті 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Згідно ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
З огляду на зазначене, суд оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що вимоги позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, є такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 6, 10, 11, 59, 60, 208, 209, 212-216, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_2, третьої особи Центрального об,єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про стягнення суми задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстровий номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, 01103 АДРЕСА_1 на користь Київського міського центру зайнятості 01033 місто Київ вулиця Жилянська 47Б код ЄДРПОУ 03491091 р/р 37179301900001 ГУДКСУ у місті Києві МФО 820019 код 03491091 1158,21 гривень.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом десяти днів після його проголошення в Апеляційний суд міста Києва через Печерський районний суд міста Києва, особами, що не були присутні при проголошенні рішення - в той же строк з дня отримання ними копії рішення.
Суддя