Постанова № 6856890, 03.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
03.11.2009
Номер справи
2а-10820/09/6/0170
Номер документу
6856890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

03.11.09Справа №2а-10820/09/6/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Лєбєдєвій О. М., за участю представника позивача Карнаух О.Л.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Чорноморського району АР Крим в інтересах держави в особі Чорноморського районного центру зайнятості

до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Красна поляна»

про стягнення заборгованості

Суть спору: Прокурор Чорноморського району АР Крим в інтересах держави в особі Чорноморського районного центру зайнятостізвернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Красна поляна»про стягнення 42737,69 грн. заборгованості з страхових внесків на випадок безробіття за період з 1 кварталу 2006 року по 2-й квартал 2009 року. Вимоги мотивовані тим, що відповідач не здійснює своєчасне перерахування в порядку, встановленому Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, страхових внесків.

У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягали з підстав викладених у позовній заяві.

Прокурор до суду не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив.

Представник відповідача до суду не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності прокурора, представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані прокурором, позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).

Згідно з частиною другою статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Отже, судом встановлено, що Чорноморський районний центр зайнятості АР Крим являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 являється республіканським органом виконавчої влади.

Таким чином, Чорноморський районний центр зайнятості АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, суб’єктом владних повноважень.

Судом встановлено, що центри зайнятості населення відносяться до робочих органів виконавчої дирекції Фонду, у той же час повноваження центрів зайнятості також визначені абзацом 9 пункту 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, відповідно до якого Державна служба зайнятості має право в установленому законодавством порядку подавати громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняти і відкладати їх виплати.

Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Можливість вирішення спорів, які виникають у зв’язку зі застосуванням Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону.

Відповідно до ст. 60 КАС України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор має право звернутися до суду, вступити до адміністративної справи за своєю ініціативою та здійснювати захист інтересів держави.

Таким чином, прокурор наділений законодавчо визначеними повноваженнями, звертатися до суду в інтересах держави в особі державних органів, які є суб’єктами владних повноважень, з заявами до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення з громадян безпідставних виплат у вигляді допомоги по безробіттю.

Сільськогосподарський виробничий кооператив «Красна поляна»зареєстрований як платник внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у Чорноморському районному центрі зайнятості АР Крим за № 11900380.

У відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” роботодавці зобов’язані своєчасно сплачувати страхові внески у розмірах, встановлених Законом України “Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування”.

Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України № 1533 від 02.03.2000р. “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Згідно ч. 2 ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості АР Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, районні в містах центри зайнятості.

Порядок нарахування і сплата внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття визначені Інструкцією про порядок нарахування та сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. № 30/5221.

Частиною 1 ст. 38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”і пунктом 9.1 Інструкції визначена відповідальність роботодавця за несвоєчасність сплати й неповну сплату страхових внесків. У випадку несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом внесків (недоїмки), штраф і пеню.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 зазначеного Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня й штраф стягуються в доход Фонду зі страхувальника в безперечному порядку. Строк давнини у випадку стягнення страхових внесків, пені й фінансових санкцій, передбачених це статтею, не застосуються. Статтею 39 цього ж законодавчого акту передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Згідно ст. 19 Закону України “Про зайнятість населення” Державна служба зайнятості стягує з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів і недоїмок у державний бюджет фонду сприяння зайнятості населення.

У відповідності зі ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний оплачувати податки й збори в порядку й розмірах, установлених законом.

Факт наявності заборгованості зі сплати внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 199886,45 грн. станом на 17.07.2009 року підтверджується розрахунковими відомостями за 2 квартал 2009 року. Сума заборгованості складається з недоїмки за платником зі сплати страхових внесків у розмірі 191447,85 грн. та пені, нарахованої за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 8438,60 грн. (акт перевірки № 1 від 24.02.2004 року, акт перевірки № 11 від 24.02.2005 р.)

Однак зважаючи на те, що Господарським судом АР Крим винесені рішення про стягнення з відповідача на користь позивача 157148,78 грн. (виконавчий лист ГС АР Крим від 14.03.2008 р. у справі № 2-29/17338-2007 А, виконавчий лист ГС АР Крим від 01.06.2009 р. у справі № 2-24/2945.1-2008 А., наказ ГС АР Крим від 06.05.2003 р. у справі № 2-7\1856-2003) сума заборгованості станом на 17.07.2009 року складає 42737,69 грн.

Добровільно заборгованість відповідачем не сплачується.

У порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази сплати заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з чим суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 03.11.09 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 09.11.09 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Красна поляна» (96430, АР Крим, Чорноморський район, с. Красна Поляна, вул. Леніна, 5, ЗКПО 30833076) на користь Чорноморського районного центру зайнятості АР Крим (96400, АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Щорса, 4, п/р 37175301900303 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополя МФО 824026, ЗКПО 20708735) недоїмку зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття станом на 17.07.2009 р. у розмірі 42737,69 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                   Латинін Ю.А.