Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
03.11.09 Справа №2а-10523/09/2/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Слабун О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алушта АР Крим
до Представництва Фонду майна в АР Крим в м. Алушта
про стягнення 290,53 грн. заборгованості
за участю представників:
від позивача Дяговець О.О., начальник відділення за наказом № 01-32к від 29.01.2009 року;
від відповідача Белікчі О.В., представник, довіреність № 104-Д від 29.10.2009 року;
Суть спору: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алушта АР Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Представництва Фонду майна в АР Крим (далі відповідач) 290,53 грн. заборгованості, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач здійснював виплату заробітної плати без перерахування в установлений строк страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алушта АР Крим, у звязку з чим за ним утворилась недоїмка зі сплати страхових внесків у розмірі 290,53 грн., яку позивач просив стягнути з відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 03.11.2009 року, наполягав на задоволенні уточнених позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Порядок нарахування і сплата внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105I від 23.09.1999 року (далі Закон № 1105).
Згідно зі ст.5 Закону № 1105 страхування на випадок безробіття здійснюється за принципами обов'язковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1105 суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик. Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи.
Статтею 7 Закону визначені роботодавці, до яких відповідно до цього Закону відносяться власник підприємства або уповноважений ним орган та фізична особа, яка використовує найману працю.
Згідно зі ст. 10 Закону роботодавці набувають статусу страхувальників: юридичні особи - з дня взяття їх на облік.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та на випадок безробіття у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алушта АРК, реєстраційний номер 0101000335.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України № 1105 роботодавець як страхувальник зобов'язаний: своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків; подавати звітність робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків у строки, в порядку та за формою, що встановлені цим Фондом.
Ст. 46 Закону встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування. Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок внесків роботодавців.
Частиною 9 статті 47 Закону передбачено, що страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.
Розміри страхових внесків страхувальників обчислюються для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Розмір та підстави визначення страхових тарифів встановлені Законом України від 22.02.2001 № 2272-III «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Відповідно до п. 4.12. Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої Постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, від 12.07.2007, № 36 страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
Таким чином, відповідач був зобовязаний з дня реєстрації у якості платника внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та на випадок безробіття щомісячно в день виплати заробітної плати найманим працівникам сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Статтею 45 Закону України №1105 порядок і строки подання відомостей, передбачених пунктами 3 і 4 частини другої цієї статті, визначаються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Відповідно до пункту 7.5. Інструкції юридичні особи - платники страхових внесків щокварталу у двох примірниках складають Розрахункову відомість, зазначену у пункті 3.10 цієї Інструкції, один примірник якої подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем обліку страхувальника в такі строки: до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня поточного року, до 25 січня року, наступного за звітним.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідачем було надіслано на адресу позивача розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 12 місяців 2006 року. В відомості зазначено, що залишок заборгованості на кінець звітного періоду складає 290,53 грн.
Відповідно до пунктів 5.1., 5.2. Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством.
Згідно з даними про проведення державної реєстрації юридичних осіб, внесення змін до установчих документів та внесення змін до відомостей про юридичних осіб, наданих Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим, 19.03.2008 року призначено комісію з припинення юридичної особи - Представництва Фонду майна в АР Крим та визначено термін, до якого повинні подати свої вимоги кредитори, - 24.05.2008 року.
Загальний порядок ліквідації субєкта господарювання визначений Господарським кодексом України, відповідно до ст. 60 якого Ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується. Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
На підставі зазначеного вище позивач 02.04.2008 року звернувся до відповідача з кредиторськими вимогами щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань за 12 місяців 2006 року у розмірі 290,53 грн.
Листом від 29.05.2008 року № 08-23/4817 відповідач відмовився від визнання кредиторських вимог, посилаючись на те, Представництво Фонду майна в АР Крим в м. Алушта є державним органом, фінансується за рахунок коштів державного бюджету, проте бюджетні асигнування відкриті не були, а реєстрація кредиторської заборгованості без відповідних асигнувань є бюджетним порушенням в розумінні ст. 51 Бюджетного кодексу України.
На думку суду така позиція відповідача є помилковою та необґрунтованою з наступних підстав.
Сума страхових внесків за 12 місяців 2006 року у розмірі 290,53 грн. була визначена відповідачем самостійно, що підтверджується розрахунковою відомістю від 23.01.2007 року.
При цьому ліквідаційну процедуру було розпочато після надання до Фонду зазначеної відомості. Крім того, суд зауважує, що кредиторські вимоги щодо погашення заборгованості у розмірі 290,53 грн. були заявлені позивачем в межах строку, визначеного для заяви претензій кредиторами, а саме до 24.05.2008 року.
Згідно з частиною 1 статті 55 Закону № 1105 спори щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 71 КАС України відповідач не надав доказів сплати ним заборгованості у розмірі 290, 53 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача не було підстав для відмови позивачу у визнанні кредиторських вимог щодо погашення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, у звязку з чим позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 03.11.2009р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 09.11.2009 року.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Представництва Фонду майна в АР Крим в м. Алушта (98500, АР Крим, м. Алушта, вул. Радянська, 1; ЄДРПОУ 23205029; р/р № 37187020016362 в Головному управлінні Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алушта АР Крим (98500, АР Крим, м. Алушта, вул. Партизанська, 1; ЄДРПОУ 24410116; р/р № 37178400900007 Головному управлінні Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026) заборгованість зі сплати страхових внесків в розмірі 290,53 грн.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.