Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
03.11.09Справа №2а-6839/09/10/0170 12:26 м. Сімферополь Окружнийадміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання Дєрюшковій І.А.,
за участю:
прокурор - не з'явився;
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Красноперекопського міжрайонного прокурору Автонмної Республіки Крим в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Красноперекопському районі Автономної Республіки Крим
до Відкритого акціонерного товариства "Красноперекопський райагробуд"
про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафним санкціям та пені,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом Красноперекопський міжрайонний прокурор АР Крим в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АР Крим та просить стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Красноперекопський райагробуд" на користь позивача заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам відповідача за період з травня 2008 року по лютий 2009 року у розмірі 12460 гривень 80 копійок, штрафні санкції у розмірі 909 гривень 33 копійки, пеню у розмірі 444 гривні 87 копійок.
Прокурор у судове засідання, яке відбулося 03.11.2009 року не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином ( а.с.32), про причини неявки суду не повідомив, заяв щодо неможливості розгляду справи за його відсутністю до суду не надавав.
Позивач у судове засідання явку представника не забезпечив, про час, дату та місце розгляду справи сповіщений завчасно та належним чином (а.с.31), надав клопотання щодо розгляду справи за його відсутністю, зазначив, що станом на день судового розгляду справи, відповідачем заборгованість у розмірі 13815 гривень 00 копійок не сплачена.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією (а.с.32-33) та через засоби масової інформації (а.с.35), клопотання щодо неможливості розгляду справи без участі представника відповідача до суду не надав, про причини неприбуття не повідомив, заперечень на адміністративний позов не надав.
Суд, враховуючі клопотання позивача щодо розгляду справи за його відсутністю, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись положеннями ч.1 ст.122, ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності не з'явившихся учасників процесу.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Відкрите акціонерне товариство "Красноперекопський райагробуд" (код ЄДРПОУ 01353189, юридична адреса: 96000, АР Крим, м.Красноперекопськ, вул. Привокзальна, буд.8) зареєстровано виконавчим комітетом Красноперекопської районної державної адміністрації АР Крим 01.04.1997 року, № 11421200000000191 112 (а.с.19, 20).
Судом встановлено, що ВАТ "Красноперекопський райагробуд" зареєстровано як платник в Управління Пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають до сплати, за травень 2008 року відповідач зобов’язався сплатити 1246 гривень 08 копійок (а.с.5); за червень 2008 року – 1246 гривень 08 копійок (а.с.6); за липень 2008 року - 1246 гривень 08 копійок (а.с.7); за серпень 2008 року - 1246 гривень 08 копійок (а.с.8); за вересень 2008 року - 1246 гривень 08 копійок (а.с.9), за жовтень 2008 року - 1246 гривень 08 копійок (а.с.10), за листопад 2008 року - 1246 гривень 08 копійок (а.с.11), за грудень 2008 року - 1246 гривень 08 копійок (а.с.12), за січень 2009 року -1246 гривень 08 копійок (а.с.13), за лютий 2009 року -1246 гривень 08 копійок (а.с.14), а взагалі за період з травня 2008 року по лютий 2009 року - 12460 гривень 08 копійок.
Матеріалами справи, довідкою - розрахунком суми позовних вимог (а.с.3) та клопотанням представника позивача, підтверджено, що сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з травня 2008 року по лютий 2009 року у розмірі 12460 гривень 80 копійок не сплачена.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість за страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з травня 2008 року по лютий 2009 року у розмірі 12460 гривень 80 копійок, зазначену ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків та в строк встановлений Законом.
Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.
На суму недоїмки зі сплати страхових внесків за період який виникла заборгованість, включно, позивачем була виставлена вимога від 05.05.2009 року №Ю-131, яка була отримана відповідачем 07.05.2009 року (а.с.4).
Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суму недоїмки за сплати страхових внесків, встановлену в вимозі від 05.05.2009 року №Ю-131, не погасив.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків в повному обсязі.
Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум – у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
На підставі викладеного, позивачем були нараховані штрафні санкції:
- рішенням № 188 від 24.06.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страховиками страхових внесків, у тому числі й донарахованих страховиками або органом Пенсійного фонду, яким були нараховані штрафні санкції у сумі 10% від простроченої суми заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 145 гривень21 копійки та нарахована пеня у розмірі 43 гривень 09 копійок; рішення було отримано представником відповідача 15.07.2008 року (а.с15);
- рішенням № 470 від 10.10.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страховиками страхових внесків, у тому числі й донарахованих страховиками або органом Пенсійного фонду, яким були нараховані штрафні санкції у сумі 10% від простроченої суми заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 372 гривень 82 копійок та нарахована пеня у розмірі 171 гривні 44 копійок; рішення було отримано представником відповідача 15.10.2008 року (а.с16);
- рішенням № 870 від 16.12.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страховиками страхових внесків, у тому числі й донарахованих страховиками або органом Пенсійного фонду, яким були нараховані штрафні санкції у сумі 10% від простроченої суми заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 187 гривень 55 копійок та нарахована пеня у розмірі 107 гривні 28 копійок; рішення було отримано представником відповідача 29.12.2008 року (а.с17);
- рішенням № 48 від 20.01.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страховиками страхових внесків, у тому числі й донарахованих страховиками або органом Пенсійного фонду, яким були нараховані штрафні санкції у сумі 10% від простроченої суми заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 203 гривень 75 копійок та нарахована пеня у розмірі 123 гривень 06 копійок; рішення було отримано представником відповідача 20.01.2009 року (а.с18).
Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені по страховим внескам, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 13815 гривень 00 копійок.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, у тому числі зі сплати податків та інших обов’язкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в Красноперекопському районі АР Крим щодо стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам за період з травня 2008 року по лютий 2009 року у розмірі 12460 гривень 80 копійок, штрафних санкцій у розмірі 909 гривень 33 копійок, пені у розмірі 444 гривень 87 копійок, а взагалі 13815 гривень 00 копійок, є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 03.11.2009 року. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 09.11.2009 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Красноперекопський райагробуд" (код ЄДРПОУ 01353189, юридична адреса: 96000, АР Крим, м.Красноперекопськ, вул. Привокзальна, буд.8, р/р 2600930136925 " Промінвестбанк" МФО 324418, ЗКПО 01353189) на користь Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим ( на р/р 25601010046107 у ВАТ " Державний ощадний банк України", МФО 324805) заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам за період з травня 2008 року по лютий 2009 року у розмірі 12460 (дванадцять тисяч чотириста шістдесят) гривень 80 копійок, штрафні санкції у розмірі 909 (дев'ятсот дев'ять) гривен 33 копійки, пеню у розмірі 444 (чотириста сорок чотири) гривень 87 копійок, а взагалі 13815 (тринадцять тисяч вісімсот п'ятнадцять гривень) 00 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кудряшова А.М.