Ухвала суду № 68565015, 30.08.2017, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
30.08.2017
Номер справи
922/1872/17
Номер документу
68565015
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________

УХВАЛА

"30" серпня 2017 р.Справа № 922/1872/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Хотенця П.В.

без виклику представників сторін

розглянувши заяву (вхідний № 27557 від 29 серпня 2017 року) Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" про роз*яснення рішення суді від 27 червня 2017 року по справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера", м. Харків до Дергачівської міської ради, м. Дергачі про внесення змін до договору

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Буівельна компанія "Укртехносфера", м. Харків, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Дергачівської міської ради, м. Дергачі, в якому просить суд внести зміни до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, шляхом визнання укладеною додаткової угоди № 2 до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, у відповідній редакції.

Рішенням господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року позов було задоволено повністю; внесено зміни до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, шляхом визнання укладеною додаткової угоди № 2 до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 17 липня 2017 року було повернуто Дергачівській міській раді апеляційну скаргу на рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року у справі № 922/1872/17.

17 липня 2017 року рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року у справі № 922/1872/17 набрало законної сили.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Буівельна компанія "Укртехносфера", звернувся до господарського суду Харківської області із заявою, у якій просить розяснити рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року у справі № 922/1872/17 з таких питань:

- чи є зміненим бюджетне зобовязання за договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року безпосередньо на підставі рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17 або ж сторони повинні укласти відповідну додаткову угоду?

- які дії повинен вчинити відповідач для належного виконання рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17?

- чи зобовязаний відповідний орган Державної казначейської служби здійснити реєстрацію змін умов бюджетного зобовязання за Договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, з урахуванням змін, внесених до вказаного Договору згідно рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17?

- чи має право відповідний орган Державної казначейської служби відмовити у реєстрації змін умов бюджетного зобовязання за Договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, з урахуванням змін, внесених до вказаного Договору згідно рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17, з посиланням на недодержання під час здійснення таких змін процедур, передбачених законодавством про публічні закупівлі?

Вивчивши матеріали справи, рішення по справі та заяву позивача, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 89 Господарського процесуального кодексу України суддя за заявою сторони чи державного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту. При цьому за змістом цієї норми процесуального права у розясненні рішення не може бути відмовлено в будь-якому випадку, про що зазначає й Вищий господарський суд України (пункт 2 інформаційного листа від 11 грудня 2000 року № 01-8/739 "Про Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Законів України "Про державну виконавчу службу" та "Про виконавче провадження").

Згідно рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" задоволено: внесено зміни до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, шляхом визнання укладеною додаткової угоди № 2 до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, у відповідній редакції.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Згідно частин 5, 7 статті 48 Бюджетного кодексу України Казначейство України здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів і відображає їх у звітності про виконання бюджету. Порядок здійснення реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів визначається Міністерством фінансів України.

На виконання вказаних положень Бюджетного кодексу України Міністерством фінансів України затвердженого Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (наказ Міністерства фінансів України від 02 березня 2012 року № 309). Відповідно до абзаца 2 пункту 1.4 вказаного Порядку бюджетне фінансове зобов'язання - це зобов'язання розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) сплатити кошти за будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду відповідно до законодавства. Згідно ж пункту 2.8 цього ж Порядку у разі змін умов бюджетних зобов'язань (додаткові договори, розірвання договору тощо) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 7 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Казначейства Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов'язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов'язань.

Суд наголошує, що положення пункту 2.8 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (наказ Міністерства фінансів України від 02 березня 2012 року № 309) містять невичерпний перелік підстав зміні бюджетних зобовязань, адже такий перелік містить посилання на додаткові договори та розірвання договору із зазначенням у кінці переліку слова "тощо", яке передбачає можливість існування інших підстав зміни бюджетних зобовязань відповідно до чинного законодавства.

При цьому відповідно до приписів частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, оскільки рішенням господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17 внесено зміни до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, шляхом визнання укладеною додаткової угоди № 2 до вказаного Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року у відповідній редакції, то з дати набрання зазначеним рішенням господарського суду законної сили (тобто з 17 липня 2017 року) цивільне (а відтак і бюджетне) зобовязання за Договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, є зміненим відповідно до тексту додаткової угоди №2 до вказаного Договору, викладеного у резолютивній частині рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі №922/1872/17, незалежно від того, чи оформили сторони як окремий документ додаткову угоду з відповідним текстом. Відтак, сторони не повинні складати та підписувати як окремий документ додаткову угоду № 2 до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, адже юридичний ефект у вигляді зміни цивільно-правового (а також і відповідного бюджетного) зобовязання, що виникло між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою на підставі Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, настав з 17 липня 2017 року безпосередньо на підставі рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17.

Відповідно до пункту 2.8 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (наказ Міністерства фінансів України від 02 березня 2012 року № 309) у разі змін умов бюджетних зобов'язань (додаткові договори, розірвання договору тощо) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 7 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Казначейства Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов'язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов'язань.

Таким чином, для належного виконання рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17, яке набрало законної сили 17 липня 2017 року, розпорядник бюджетних коштів, тобто Дергачівська міська рада, повинен протягом подати до відповідного органу Казначейства, тобто до Управління Державної казначейської служби України у Дергачівському районі Харківської області, Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов'язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов'язань. При цьому необхідним і достатнім підтвердним документом щодо уточнення реквізитів та показників відповідного бюджетного зобов'язання є саме лише рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17, яке набрало законної сили 17 липня 2017 року і відповідно до частини 1 статті 129-1 Конституції України є обовязковим до виконання.

Суд зауважує, що відповідно до абзаців 1, 2, 6 пункту 2.3 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (наказ Міністерства фінансів України від 02 березня 2012 року № 309) органи Казначейства звіряють поданий розпорядником Реєстр та підтвердні документи на предмет відповідності даних, уключених до Реєстру. Підтвердні документи, надані розпорядником бюджетних коштів, опрацьовуються органом Казначейства за капітальними видатками у строк до 5 операційних днів.

Таким чином, Управління Державної казначейської служби України у Дергачівському районі Харківської області зобовязане звірити поданий Дергачівською міською радою Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов'язань та рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17 на предмет відповідності даних, уключених до Реєстру та здійснити у строк до 5 операційних днів реєстрацію зміни умов бюджетного зобовязання за Договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, з урахуванням змін, внесених до вказаного Договору згідно рішення господарського суду Харківської області від 27.06.2017 року по справі № 922/1872/17, що набрало законної сили 17 липня 2017 року.

Щодо питання про можливу відмову у реєстрації змін умов відповідного бюджетного зобовязання з мотивів недодержання процедур, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", суд зазначає, що питання застосування вказаного закону було предметом ретельного дослідження суду під час розгляду справи. Суд наголошує на відповідних висновках, що містяться у рішенні суду, про розяснення якого просить позивач. Зокрема, згідно частини 2 статті 4 Цивільного кодексу України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу. Якщо суб'єкт права законодавчої ініціативи подав до Верховної Ради України проект закону, який регулює цивільні відносини інакше, ніж цей Кодекс, він зобов'язаний одночасно подати проект закону про внесення змін до Цивільного кодексу України. Поданий законопроект розглядається Верховною Радою України одночасно з відповідним проектом закону про внесення змін до Цивільного кодексу України. При цьому у звязку з прийняттям Закону України "Про публічні закупівлі" всупереч зазначеним положенням частини 2 статті 4 Цивільного кодексу України не вносилися відповідні зміни до Цивільного кодексу України.

Як вказав Конституційний Суд України у рішенні від 13 березня 2012 року у справі № 1-7/2012 за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_1 щодо офіційного тлумачення положення частини четвертої статті 3 Закону України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва" (справа про заборону розірвання договорів інвестування житлового будівництва), невідповідність окремих положень спеціального закону положенням Цивільного кодексу України не може бути усунена шляхом застосування правила, за яким з прийняттям нового нормативно-правового акта автоматично призупиняє дію акт (його окремі положення), який був чинним у часі раніше. Оскільки Цивільний кодекс України є основним актом цивільного законодавства, то будь-які зміни у регулюванні однопредметних правовідносин можуть відбуватися лише з одночасним внесенням змін до нього відповідно до порядку, встановленого абзацом третім частини другої статті 4 Цивільного кодексу України. У випадку ж недодержання такого порядку, відповідні норми законодавчих актів, що суперечать положенням Цивільного кодексу України, не відповідають частині другій статті 3, частині другій статті 6, частині четвертій статті 13, частині другій статті 19, частинам першій, четвертій статті 41 Конституції України. При цьому згідно частин 1, 2 статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Зважаючи на викладене, положення статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" не можуть тлумачитись таким чином, що вони містять вичерпний перелік випадків, коли може бути змінений договір про публічну закупівлю певного виду, і обмежують можливість зміни підрядного договору, укладеного в порядку здійснення публічних закупівель, з підстав, передбачених Цивільним кодексом України, а не Законом України "Про публічні закупівлі". Отже, корегування кошторису в договорі підряду, укладеного в порядку публічної закупівлі, відбувається за загальними правилами статті 844 Цивільного кодексу України.

Зважаючи на викладене, а також враховуючи факт набрання рішенням суду у справі № 922/1872/17 законної сили, Управління Державної казначейської служби України у Дергачівському районі Харківської області не має права відмовити у реєстрації змін умов бюджетного зобовязання за Договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, з урахуванням змін, внесених до вказаного Договору згідно рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі №922/1872/17, з посиланням на недодержання під час здійснення таких змін процедур, передбачених законодавством про публічні закупівлі.

При цьому суд вважає за необхідне вказати на те, що відповідно до частини 1 статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Тому будь-які штучні перешкоди для виконання рішення суду, яке набрало законної сили, (в тому числі відмова у реєстрації змін бюджетного зобовязання, що виникли внаслідок набрання відповідним рішенням суду законної сили) створюватися не можуть, а за їх створення передбачена кримінальна відповідальність (стаття 382 Кримінального кодексу України).

Згідно статті 89 Господарського процесуального кодексу України суддя за заявою сторони чи державного виконавця, приватного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту, а також за заявою сторони або за своєю ініціативою виправляє допущені в рішенні, ухвалі описки чи арифметичні помилки, не зачіпаючи суті рішення. Про роз'яснення рішення, ухвали, а також про виправлення описок чи арифметичних помилок виноситься ухвала. Подання заяви про роз'яснення рішення суду допускається, якщо воно ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до примусового виконання. Заява про роз'яснення рішення суду розглядається протягом десяти днів. Неявка осіб, які брали участь у справі, і (або) державного виконавця, приватного виконавця не перешкоджає розгляду питання про роз'яснення рішення суду. Ухвала, в якій роз'яснюється рішення суду, надсилається особам, які брали участь у справі, а також державному виконавцю, приватному виконавцю, якщо рішення суду роз'яснено за його заявою.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 124, 129 Конституції України, статтями 86, 89 Господарського процесуального кодексу України, -

УХВАЛИВ:

Заяву (вхідний № 27557 від 29 серпня 2017 року) Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" (код ЄДРПОУ 33477638) про розяснення рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17 задовольнити.

Розяснити в межах поданої заяви, що з дати набрання рішенням господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17 законної сили (тобто з 17 липня 2017 року) цивільне (а відтак і бюджетне) зобовязання за Договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, є зміненим відповідно до тексту додаткової угоди № 2 до вказаного Договору, викладеного у резолютивній частині рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі №922/1872/17, незалежно від того, чи оформили сторони як окремий документ додаткову угоду з відповідним текстом.

Розяснити в межах поданої заяви, що сторони не повинні складати та підписувати як окремий документ додаткову угоду № 2 до Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, адже юридичний ефект у вигляді зміни цивільно-правового (а також і відповідного бюджетного) зобовязання, що виникло між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою на підставі Договору № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, настав з 17 липня 2017 року безпосередньо на підставі рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17.

Розяснити в межах поданої заяви, що для належного виконання рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17, яке набрало законної сили 17 липня 2017 року, розпорядник бюджетних коштів, тобто Дергачівська міська рада, повинен протягом подати до відповідного органу Казначейства, тобто до Управління Державної казначейської служби України у Дергачівському районі Харківської області, Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов'язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов'язань. При цьому необхідним і достатнім підтвердним документом щодо уточнення реквізитів та показників відповідного бюджетного зобов'язання є саме лише рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17, яке набрало законної сили 17 липня 2017 року.

Розяснити в межах поданої заяви, що Управління Державної казначейської служби України у Дергачівському районі Харківської області зобовязане здійснити у строк до 5 операційних днів реєстрацію зміни умов бюджетного зобовязання за Договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, з урахуванням змін, внесених до вказаного Договору згідно рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17, що набрало законної сили 17 липня 2017 року.

Розяснити в межах поданої заяви, що оскільки рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі № 922/1872/17 набрало законної сили і є самостійною достатньою підставою для зміни умов цивільного та відповідного бюджетного зобовязання, Управління Державної казначейської служби України у Дергачівському районі Харківської області не має права відмовити у реєстрації змін умов бюджетного зобовязання за Договором № 273 про закупівлю робіт за державні кошти від 05 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Укртехносфера" та Дергачівською міською радою, з урахуванням змін, внесених до вказаного Договору згідно рішення господарського суду Харківської області від 27 червня 2017 року по справі №922/1872/17, з посиланням на недодержання під час здійснення таких змін процедур, передбачених законодавством про публічні закупівлі.

Суддя ОСОБА_2