
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" серпня 2017 р.Справа № 924/613/17
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Танасюк О.Є., розглянувши матеріали справи
за позовом Хмельницької міської ради м.Хмельницький
до приватного підприємства "ОСОБА_1 Сі К" м.Хмельницький
про стягнення 44345,99 грн. збитків завданих використанням земельної ділянки по проспекту Миру 72/5 у м.Хмельницькому без правовстановлюючих документів
Представники сторін:
позивач: ОСОБА_2 представник за довіреністю №02-15-1683 від 27.11.2015р.
відповідач: не зявився
Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 44345,99 грн. збитків завданих використанням земельної ділянки по проспекту Миру 72/5 у м.Хмельницькому без правовстановлюючих документів.
Зазначає, що ПП "ОСОБА_1 Сі К" є власником нежитлового приміщення загальною площею 719,9 кв.м. по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому.
Рішенням 42 сесії Хмельницької міської ради №77 від 17.09.2014р. ПП "ОСОБА_1 Сі К" припинено право користування земельною ділянкою площею 2500 м. кв. по проспекту Миру 72/5 у м.Хмельницькому та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1071 м. кв. за даною адресою для обслуговування нежитлового приміщення, комерційного призначення (магазин непродовольчих товарів, салони по наданню побутових послуг).
Наголошує, що на даний час ПП "ОСОБА_1 Сі К" не оформило право користування (оренди) земельною ділянкою по проспекту Миру 72/5 площею 1071 м. кв. у відповідності до вимог законодавства, правовстановлюючі документи на землю у відповідача за даною адресою відсутні, плата за використання даної земельної ділянки не вноситься.
Повідомляє, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №139 від 23.02.2017р. затверджено акт визначення розміру збитків за фактичне використання ПП "ОСОБА_1 Сі К" земельної ділянки без правовстановлюючих документів, відповідно до якого з урахуванням всіх внесених ним проплат територіальній громаді міста Хмельницького заподіяно збитки в розмірі 44345,99 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, письмового відзиву на позов не подав. Ухвала, яка надсилалася відповідачу відділенням поштового звязку була повернута до суду із зазначенням причини повернення: „за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ст. 64 ГПК України ухвали надсилаються сторонам за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала вручена їм належним чином. Аналогічна позиція викладена в п.п. 3.9.1. постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.11р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
Враховуючи, що судом вжито всіх передбачених ГПК України заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також з огляду на обмеженість строків вирішення даного спору, суд доходить висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Приватне підприємство "ОСОБА_1 Сі К" є власником нежитлового приміщення комерційного призначення (магазину непродовольчих та продовольчих товарів, салонів по наданню побутових послуг) загальною площею 719,9 кв.м., яке знаходиться по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна №84707156 від 10.04.2017р.
Рішенням сорок другої сесії Хмельницької міської ради від 17.09.2014р. №77 приватному підприємству "ОСОБА_1 Сі К" припинено право користування земельною ділянкою площею 2500 м.кв. по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1071 кв.м. за даною адресою для обслуговування нежитлового приміщення комерційного призначення (магазину непродовольчих та продовольчих товарів, салонів по наданню побутових послуг).
На звернення управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів від 28.12.2016р. №39/4/02-0113 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області 05.01.2017р. за №18-28-99.4-33/0/15-17 надано інформацію про вартість 1 м.кв. земельної ділянки по проспекту Миру, 72/5, а саме: 2014р. 1184 грн.; 2015р. 1479 грн.; 2016р. 2119 грн.
На запит управління земельних ресурсів та земельної реформи від 28.12.2016р. №3920/02-01-11 Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області 10.01.2017р. за №553/10/22-25-13-03 надано інформацію щодо задекларованих та сплачених коштів орендної плати/земельного податку фізичними та юридичними особами за користування земельними ділянками. Зокрема, ПП "ОСОБА_1 Сі К" за користування земельною ділянкою по Проспекту Миру, 72/5 площею 1071 м.кв. для обслуговування нежитлового приміщення було сплачено: у 2014р. 1221,4 грн.; у 2015р. 15841,91 грн.; у 2016р. 22701,46 грн.
10.01.2017р. представниками департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, управління земельних ресурсів та земельної реформи було здійснено обстеження земельної ділянки по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому про що складено акт обстеження земельної ділянки від 10.01.2017р. В результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка не огороджена. В акті зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1071 кв.м. по проспекту Миру, 72/5 на затвердження до управління земельних ресурсів та земельної реформи не надходив. Правовстановлюючі документи на землю в ПП "ОСОБА_1 Сі К" за даною адресою відсутні.
17.01.2017р. управління земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради звернулося до ПП "ОСОБА_1 Сі К" з повідомленням про те, що 27.01.2017р. орієнтовно о 10:15 год. в приміщенні Хмельницької міської ради (вул. Гагаріна, 3 каб. №208) відбудеться засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, зокрема, у звязку з використанням земельної ділянки по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому з порушенням вимог чинного законодавства. На засідання комісії запрошено відповідача. Надсилання зазначеного листа підтверджується фіскальним чеком від 17.01.2017 №8785.
Як вбачається із протоколу засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам №1 від 27.01.2017р. та додатку 5 до протоколу, розмір збитків (сума неодержаного доходу від орендної плати) за період з 01.10.2014р. до 31.12.2016р., завданих приватним підприємством "ОСОБА_1 Сі К" становить 44345,99 грн. (з урахуванням сплачених відповідачем коштів за користування земельною ділянкою в сумі 39764,41 грн.). Представник ПП "ОСОБА_1 Сі К" на засіданні комісії не зявився.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міською радою від 23.02.2017р. №139 затверджено акт визначення розміру збитків за фактичне використання ПП "ОСОБА_1 Сі К" земельної ділянки площею 0,0720 га по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів.
Згідно акту від 30.01.2017р. розмір збитків, заподіяних відповідачем наслідок використання земельної ділянки площею 0,0720 га по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів за період з 01.10.2014р. до 31.12.2016р. становить 44345,99 грн.
У повідомленні від 03.03.2017р. №660/02-01-15 управлінням земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради було запропоновано ПП "ОСОБА_1 Сі К" у 10-денний термін з дня надходження повідомлення розглянути акт комісії щодо визначення розміру збитків за користування земельною ділянкою та рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради про його затвердження і повідомити в письмовій формі про результати розгляду. Зазначене повідомлення було направлено ПП "ОСОБА_1 Сі К" 06.03.2017р., що підтверджується фіскальним чеком від 06.03.2017р. №8777, однак повернуто відділенням поштового звязку у звязку із закінченням терміну зберігання.
Позивач посилаючись на те, що відповідач використовує земельну ділянку площею 0,0720 га по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів, звернувся з позовом про стягнення з ПП "ОСОБА_1 Сі К" 44345,99 грн. збитків.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 377 Цивільного кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Аналогічні приписи містяться і у ст. 120 Земельного кодексу України. Зокрема, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди (п. 5).
Згідно з ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
З положень ч. ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України вбачається, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
При цьому, відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
За відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності (абз. 3 п. 2.1. постанови Пленуму ВГС України "Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 р. № 6).
Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна №84707156 від 10.04.2017р. приватне підприємство "ОСОБА_1 Сі К" є власником нежитлового приміщення комерційного призначення (магазину непродовольчих та продовольчих товарів, салонів по наданню побутових послуг) загальною площею 719,9 кв.м., яке знаходиться по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому.
Отже, відповідач є власником лише нерухомого майна. Тому, з моменту набуття права власності на нерухоме майно, відповідач зобовязаний був оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка знаходяться під належною йому будівлею. Аналогічна правова позиція міститься в постановах ВСУ від 17.02.2016р. №3-1160г15, від 30.11.2016р. №3-1271гс16, постанові ВГС України від 21.09.2016р. №916/2200/15.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням сорок другої сесії Хмельницької міської ради від 17.09.2014р. №77 приватному підприємству "ОСОБА_1 Сі К" припинено право користування земельною ділянкою площею 2500 м.кв. по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1071 кв.м. за даною адресою для обслуговування нежитлового приміщення комерційного призначення (магазину непродовольчих та продовольчих товарів, салонів по наданню побутових послуг).
10.01.2017р. представниками департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, управління земельних ресурсів та земельної реформи було здійснено обстеження земельної ділянки по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому про що складено акт обстеження земельної ділянки від 10.01.2017р. В результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка не огороджена. Зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1071 кв.м. по проспекту Миру, 72/5 на затвердження до управління земельних ресурсів та земельної реформи не надходив. Правовстановлюючі документи на землю в ПП "ОСОБА_1 Сі К" за даною адресою відсутні.
Враховуючи, що відповідачем не було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1071 кв.м. по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому, на якій знаходиться належне приватному підприємству "ОСОБА_1 Сі К" нерухоме майно, останній здійснював використання вказаної земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Статтями 125, 126 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідності до ст. 152 ЗК України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відшкодування заподіяних збитків.
За приписами ст. 156 ЗК України землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Земельний кодекс України та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин є спеціальними до правовідносин щодо відшкодування збитків землевласникам та землекористувачам, у тому числі у вигляді неодержаних ними доходів.
Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 157 ЗК України здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 284 від 19.04.1993 року (далі Порядок) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відшкодуванню, згідно з п. 3 Порядку підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаним доходом є дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки, і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Розміри збитків, у т.ч. неодержані доходи землекористувачів згідно п. 2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконкомами міських (міст обласного значення) рад.
Відповідно до п. 5 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284, збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій.
Як вбачається із протоколу засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам №1 від 27.01.2017р. та додатку 5 до протоколу, розмір збитків (сума неодержаного доходу від орендної плати) за період з 01.10.2014р. до 31.12.2016р., завданих приватним підприємством "ОСОБА_1 Сі К" становить 44345,99 грн. (з урахуванням сплачених відповідачем коштів за користування земельною ділянкою в сумі 39764,41 грн., що підтверджується довідкою Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 10.01.2017р. за №553/10/22-25-13-03).
Згідно акту визначення розміру збитків від 30.01.2017р., який затверджений рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.02.2017р. №139 розмір збитків за фактичне використання відповідачем земельної ділянки площею 0,0720 га по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів за період з 01.10.2014р. до 31.12.2016р. становить 44345,99 грн.
Як слідує з матеріалів справи, вказане рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради, яким затверджено акт визначення розміру збитків в розмірі 44345,99 грн. відповідачем не оскаржувалося у встановленому законом порядку та на момент розгляду справи є чинним.
У повідомленні від 03.03.2017р. №660/02-01-15 управлінням земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради було запропоновано ПП "ОСОБА_1 Сі К" у 10-денний термін з дня надходження повідомлення розглянути акт комісії щодо визначення розміру збитків за користування земельною ділянкою та рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради про його затвердження і повідомити в письмовій формі про результати розгляду. Зазначене повідомлення було направлено ПП "ОСОБА_1 Сі К" 06.03.2017р., що підтверджується фіскальним чеком від 06.03.2017р. №8777, однак було повернуто управлінню земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів у звязку із закінченням терміну зберігання.
Проте відповідач не сплатив збитки, визначені актом комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Сума збитків, заявлених до стягнення в розмірі 44345,99 грн. підтверджується розрахунком розміру збитків, відображеному в додатку 5 до протоколу засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам №1 від 27.01.2017р.
Відповідно до п. 288.5.1. ст. 288 Податкового кодексу України (редакція статті, яка діяла в період, за який здійснено нарахування збитків) розмір річної суми платежу орендної плати не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як вбачається з розрахунку збитків за період з 01.10.2014р. до 31.12.2016р., при розрахунку розміру річної орендної плати було взято 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
В абз. 1 п. 3.8 постанови Пленуму ВГС України "Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 р. № 6 зазначено, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини). Вищезазначена правова позиції викладена у постановах Верховного Суду України від 20.12.2010 р. у справі №06/113-38, від 04.07.2011 р. у справі №51/250.
Абзацами 2, 3 п. 3.8. вказаної постави Пленуму ВГС України визначено, що у розгляді таких справ господарські суди мають докладно з'ясовувати причини неоформлення чи несвоєчасного оформлення відповідного землекористування та обставини, пов'язані із вжиттям господарюючими суб'єктами усіх залежних від них заходів щодо одержання документів, які посвідчують право землекористування. При цьому суду слід враховувати вимоги частини другої статті 120 ЗК України, якою передбачено що у разі коли жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Якщо у розгляді справи буде з'ясовано обставини, зазначені в абзаці третьому підпункту 3.4 пункту 3 цієї постанови, і що суб'єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім'я правовстановлюваних документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.
Судом враховується, що після прийняття Хмельницькою міською радою рішення №77 від 17.09.2014р. про надання приватному підприємству "ОСОБА_1 Сі К" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1071 кв.м. по проспекту Миру, 72/5 у м. Хмельницькому, відповідачем не було вчинено жодних дій щодо оформлення свого права землекористування.
Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
За приписами ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно зі статтею 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
При цьому відповідно до ч. 1 ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відповідно до вимог чинного законодавства не оформив право користування земельною ділянкою, на якій розміщене належне йому нерухоме майно. Натомість, неоформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельні ділянки позбавило Хмельницьку міську раду права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який вона могла б отримувати, якби її право не було порушене.
Наявні у справі докази свідчать, про те, що приватне підприємство "ОСОБА_1 Сі К" з 2014 року не вчинило жодних юридично значимих дій, спрямованих на укладення з Хмельницькою міською радою договору оренди земельної ділянки, його реєстрації, тобто відповідачем не було вжито усіх залежних від нього заходів для оформлення права землекористування.
З огляду на вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що порушення прав позивача виникло з вини відповідача внаслідок бездіяльності останнього, що свідчить про протиправну поведінку землекористувача та наявний причинний звязок між його протиправною поведінкою та майновою шкодою (упущеною вигодою).
Аналогічна позиція викладена в постановах ВСУ від 17.02.2016р. у справі №904/5857/14, від 28.07.2015р. у справі №916/3311/14, від 28.01.2015р. у справі №5023/3993/12 (5023/9057/11), №3-383гс15 від 01.07.2015р., №3-741гс15 від 07.10.2015р., постановах ВГСУ від 17.09.2013р. у справі №922/763-13-г, від 13.11.2013р. у справі №902/370/13-г, від 24.03.2014р. у справі №922/2153/ 13, від 09.12.2015р. у справі №924/653/15.
Відповідач доказів, які б спростовували вищевикладені обставини, суду не подав.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обовязок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Згідно положень статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги про стягнення 44345,99 грн. збитків завданих використанням земельної ділянки по проспекту Миру 72/5 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів є обґрунтовані, підтвердженні доказами, наявними в матеріалах справи та підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 ГПК України, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 12, 22, 32-34, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Хмельницької міської ради м.Хмельницький до приватного підприємства "ОСОБА_1 Сі К" м.Хмельницький про стягнення 44345,99 грн. збитків завданих використанням земельної ділянки по проспекту Миру 72/5 у м.Хмельницькому без правовстановлюючих документів задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "ОСОБА_1 Сі К" (29000, м.Хмельницький, вул. Проскурівська, 45, код ЄДРПОУ 36450960) на користь Хмельницької міської ради (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код ЄДРПОУ 33332218) 44345,99 грн. (сорок чотири тисячі триста сорок пять гривень 99 коп.) збитків завданих використанням земельної ділянки по проспекту Миру 72/5 у м.Хмельницькому без правовстановлюючих документів, 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 31.08.2017 р.
СуддяО.Є. Танасюк
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу, Хмельницька міська рада (29000, м.Хмельницький, вул. Гагаріна, 3);
3 - відповідачу, приватне підприємство "ОСОБА_1 Сі К" (29000, м.Хмельницький, вул. Проскурівська, 45) простим.