Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2009 р. № 41399/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого судді Білової О.В.,
за участю представників: позивача Тарана М.М., відповідача та третьої особи ОСОБА_1 ОСОБА_2, третьої особи Задорожної В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом
Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до Приватного підприємства «Темп-1», треті особи Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Харківської міської ради, ОСОБА_1 про припинення юридичної особи,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Харкова звернулася до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Темп-1»про припинення юридичної особи - Приватного підприємства «Темп-1»у звязку з відсутністю юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Приватне підприємство «Темп-1»зареєстровано Виконавчим комітетом Харківської міської ради 28 жовтня 1996 року, про що видано свідоцтво № А00 503249 та взято на облік до Державної податкової інспекції у Ленінському районі як платник податків.
Державна реєстрація суб'єктів підприємництва з 1 січня 2004 року та до введення в дію Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»здійснюється в порядку, передбаченому чинним законодавством з урахуванням вимог Цивільного та Господарського кодексів України.
Відповідно до ст. 20 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XІІ «Про систему оподаткування»завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та зборів (обов'язкових платежів).
Неухильне виконання завдань, покладених чинним законодавством на податкову службу, обумовлено приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Відповідно до абз. 3 п. 11.2 ст. 11 Наказу ДПА України від 19 лютого 1998 року № 80, яким затверджено Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків.
Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.
Однією з функцій, покладених на державні податкові інспекції, згідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Згідно п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби наділені правом здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами,що не мають статусу юридичної особи,а також фізичними особами,які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України 755-ІУ від 15 травня 2003 року «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням с підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.
16 квітня 2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно Приватного підприємства «Темп-1»була внесена інформація що відсутності юридичної особи за адресою: м. Харків, вул. Енгельса, буд. 29-а, 61012.
Відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням перешкоджає здійсненню контрольної функції податковими органами, що приводить до зловживань з боку підприємства, ухиленню від сплати податків, та завдає шкоди економічним основам держави. Суб'єкта підприємницької діяльності взято на облік у Державному реєстрі України та враховано як платника податків при написанні Державного бюджету України. Несплата податків тягне за собою невиплату соціальних допомог, дотацій, заробітної платні державним службовцям, пенсій, стипендій та інших відрахувань громадянам.
Ухвалою суду від 04 вересня 2009 року залучено до участі у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до Приватного підприємства «Темп-1»про припинення юридичної особи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради та Байкова Ростислава Всеволодовича.
Представник позивача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова Таран М.М. - в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача - Приватного підприємства «Темп-1»та третьої особи ОСОБА_1 ОСОБА_2 - в судовому засіданні позовні вимоги визнала в повному обсязі та проти задоволення позову не заперечувала.
Представник третьої особи - Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Харківської міської ради Задорожна В.М. - в судовому засіданні не заперечувала проти припинення юридичної особи Приватного підприємства «Темп-1»у звязку з відсутністю юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Приватне підприємство «Темп-1»зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради 28 жовтня 1996 року. (а.с.7-8)
Згідно Довідки Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова № 376 від 31 серпня 2009 року Приватне підприємство «Темп-1»взяте на облік як платник податків 31 жовтня 1996 року. (а.с.13)
Згідно довідки про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 03 квітня 2009 року № 418/26-006 Приватне підприємство «Темп-1»за місцем своєї реєстрації не знаходиться. (а.с.12)
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.
В звязку з викладеним суд зазначає, що відсутність відповідача за місцем знаходження ускладнює здійснення контролюючими органами, в тому числі позивачем, покладених на них функцій щодо контролю за додержанням законодавства України, в тому числі податкового, валютного, правильністю та своєчасністю обчислення та сплати податків та зборів, інших обовязкових платежів, що порушує чинне законодавство України та встановлений порядок здійснення обліку та контролю підприємницької діяльності.
Згідно п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ, органи державної податкової служби наділені правом здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами,що не мають статусу юридичної особи,а також фізичними особами,які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Відповідно до абз. 3 п. 11.2 ст. 11 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17 листопада 1998 року № 552), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 року за № 791/3231, у рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»№ 755-ІV від 15 травня 2003 року юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно ч. 1 ст. 51 Господарського кодексу України однією з підстав для припинення підприємницької діяльності є рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
16 квітня 2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесені дані про відсутність Приватного підприємства «Темп-1»за адресою місцезнаходження - м. Харків вул. Енгельса, 29-а, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.5,6)
Представником відповідача позов визнано повністю, оскільки підприємство фактично протягом тривалого часу господарську діяльність не здійснює, засновник не зацікавлений в його існуванні.
Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підстав для неприйняття судом визнання позову відповідачем немає, оскільки таке визнання не протирічить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ, ст. ст. 33, 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»№755-ІV від 15 травня 2003 року, ст. 11 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 року за № 791/3231, ст. ст. 51 ГК України, ст. ст. 8-14, 71, 94, 112, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до Приватного підприємства «Темп-1», треті особи Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Харківської міської ради, ОСОБА_1 про припинення юридичної особи задовольнити в повному обсязі.
Припинити юридичну особу - Приватне підприємство «Темп-1»(61012, м. Харків, вул. Енгельса,29-а, код 24482110), зареєстрованого Виконавчим комітетом Харківської міської ради 28 жовтня 1996 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
У повному обсязі постанова виготовлена 25 жовтня2009 року.
Суддя Білова О.В.