
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 744/224/17 Головуючий у 1-й інстанції: Гнипа О.І. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
У Х В А Л А
Іменем України
29 серпня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Літвіної Н.М.
суддів: Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
при секретарі: Архіповій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Тимоновицької сільської ради Семенівського району Чернігівської області на постанову Семенівського районного суду Чернігівської області від 05 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Тимоновицької сільської ради Семенівського району Чернігівської області про визнання протиправними і скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Тимоновицької сільської ради Семенівського району Чернігівської області про: визнання протиправним та скасування рішення Тимоновицької сільської ради Семенівського району Чернігівської області від 14 лютого 2017 року № 57 «Про винесення недовіри Тимоновицькому сільському голові ОСОБА_3»; визнання протиправним та скасування рішення Тимоновицької сільської ради Семенівського району Чернігівської області від 14 лютого 2017 року № 58 «Про припинення повноважень Тимоновицького сільського голови ОСОБА_3».
Постановою Семенівського районного суду Чернігівської області від 05 травня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Тимоновицька сільська рада Семенівського району Чернігівської області, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, територіальною громадою Тимоновицької сільської ради Семенівського району Чернігівської області ОСОБА_3 з 2015 року був обраним Тимоновицьким сільським головою та очолював відповідну сільську раду. До Тимоновицької сільської ради було обрано також 12 депутатів.
14 лютого 2017 року Тимоновицькою сільською радою Семенівського району Чернігівської області за участі 11 депутатів були прийняті рішення № 57 та № 58, якими винесено недовіру позивачу, як Тимоновицькому сільському голові, та достроково припинено його повноваження на цій посаді, зважаючи на права сільської ради висловити недовіру та припинити повноваження сільського голови, передбачені п. 10 ч. 1 ст. 26, ч. 2 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Вважаючи зазначені рішення протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача від 14 лютого 2017 року № 57 та № 58 є необґрунтованими.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років (ч. 2 ст. 141 Конституції України).
Стаття 146 Конституції України передбачає, що інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтями 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені загальна та виключна компетенції сільських рад. Сільські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання, зокрема, стосовно: прийняття рішення про недовіру сільському голові (п. 10 ч. 1 ст. 26 Закону); прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом (п. 16 ч. 1 ст. 26 Закону);
Повноваження сільського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених ст. 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського голови вважаються достроково припиненими, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Також підставами для припинення повноважень сільського голови можуть бути: набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
Згідно з ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови у випадках, передбачених цим Законом, вирішується виключно на пленарному засіданні сільської ради, про що зазначено у п. 16 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Порядок підготовки і розгляду питань та прийняття рішень міською радою визначений у регламенті Тимоновецької сільської ради Семенівського району Чернігівської області (а.с. 87 - 95).
Відповідно до змісту розділу «Формування проекту порядку денного сесії ради» Регламенту вбачається, що проект порядку денного сесії ради не пізніше як за два тижні до початку сесії ради формує сільський голова на основі: затвердженого радою річного плану роботи ради; пропозицій секретаря ради; пропозицій депутатів ради; пропозицій постійних комісій; пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи; пропозицій виконавчого комітету.
Разом з тим, згідно протоколу позачергової дев'ятої сесії сьомого скликання № 12 від 14 лютого 2017 року до порядку денного питання про винесення недовіри та припинення повноважень сільського голови секретарем сільської ради включені не були, пропозицію про включення до порядку денного цієї сесії питання про винесення недовіри сільському голові та припинення повноважень було внесено депутатом ради ОСОБА_4 Також було запропоновано поміняти по черговість розгляду питань. Було запропоновано поставити питання, які внесені депутатом ОСОБА_4 першими.
Відповідно до п. 4 розділу «Розгляд питань порядку денного» в окремих випадках черговість питань може бути змінено за рішенням ради прийнятим процедурним рішенням після обговорення. Пунктом 5 цього розділу визначено, що при цьому заслуховується виступ ініціатора такої пропозицій з її обґрунтуванням, опонента пропозиції, а також заслуховується виступ з цього питання секретаря ради і представника відповідної комісії. З протоколу сесії вбачається, що обговорення питання щодо зміни черговості розгляду питань порядку денного не було, що є порушенням п. 5 розділу «Розгляд питань порядку денного».
З наведеного вбачається, що формування порядку денного сесії та підготовка проектів рішень ради складаються з певних стадій.
Проте, спірні рішення Тимоновецької сільської ради Семенівського району Чернігівської області були прийняті без врахування вимог зазначених вище нормативних актів та порядку скликання сесії і прийняття рішень сільською радою.
Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що п. 10 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачає право відповідної ради прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові.
Разом з тим, ч. 2 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені лише у разі: якщо він не дотримується Конституції або законів України; порушує права і свободи громадян; не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Водночас, як вбачається з текстів оскаржуваних позивачем рішень, останні не містять не містять належного обґрунтування, оскільки в них не зазначено підстав для їх прийняття та не конкретизовано норми Конституції України та законів України, які було порушено позивачем.
Також предметом обговорення на засіданні ради були наявні кримінальні провадження за фактами вчинення кримінальних правопорушень до яких на переконання окремих депутатів ради має відношення ОСОБА_3
Разом з тим, як слідує з наявних матеріалів адміністративної справи, вироки судом по даних справах не ухвалені.
Відповідно, зазначені докази не можна вважати достатніми для прийняття рішень відповідача про висловлення позивачу недовіри та дострокове припинення повноважень.
Враховуючи, що оскаржувані рішення відповідача не містять будь-яких посилань на те, які саме обставини, передбачені ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» слугували підставою для припинення повноважень міського голови, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що оскаржувані рішення відповідача є протиправними у зв'язку з чим підлягають скасуванню.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Тимоновицької сільської ради Семенівського району Чернігівської області - залишити без задоволення, а постанову Семенівського районного суду Чернігівської області від 05 травня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
Повний текст ухвали виготовлено 30 серпня 2017 року.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Коротких А. Ю.
Ганечко О.М.